Bušenje cilindra

Roadruner

New member
Ovako zanima me moze li se probusit orginal cilindar od nsr 125,da stavim polinijev klip od 175,moze li to svaki tokar raditi,na sto da pazim i koliko bi za to uzeo?
Ono svaki savjet je dobrodosao.
 
toliko veci provrt nemoze
osim toga zasto bi stavljao toliko veci
 
Roadruner said:
Ovako zanima me moze li se probusit orginal cilindar od nsr 125,da stavim polinijev klip od 175,moze li to svaki tokar raditi,na sto da pazim i koliko bi za to uzeo?
Ono svaki savjet je dobrodosao.


može, cilindar se buši na vecu specijalu, i glavu je potrebno obraditi.
 
Frane said:
može, cilindar se buši na vecu specijalu, i glavu je potrebno obraditi.
na koliko bi trebao onda radit provrt da prosiri za 50ccm jer hod ostaje isti ?
 
Shokrefumi said:
a nema li NSR nikasiliran cilindar?
to neznam ali recimo da nije

ako sam uzeo dobar podatak da je promjer klipa te masine 58 i hod 47,2
onda bi podizanjem na 175 ccm trebao imati promjer nesto manji od 69
sto bi znacilo povecanje od gotovo 11 mm u promjeru
 
Roadruner said:
Ovako zanima me moze li se probusit orginal cilindar od nsr 125,da stavim polinijev klip od 175,moze li to svaki tokar raditi,na sto da pazim i koliko bi za to uzeo?
Ono svaki savjet je dobrodosao.

Ne moze.
I da se moze, to ni dobar tokar ne moze napraviti jer se cilindri ne tokare vec honuju (drukciji je stroj).

Kupis orginal 175 cilindar i to je to  (y)
 
Shokrefumi said:
a nema li NSR nikasiliran cilindar?
mislim da bi se odmah pohabao da nije nikasil...
inače nikasil se ne može bušit
2 sip-buše se cilindri na šire kod tokara,ali u principu na skuterima,gdje su cilindri od gize  :wink:
 
PEDROSA said:
mislim da bi se odmah pohabao da nije nikasil...
inače nikasil se ne može bušit
2 sip-buše se cilindri na šire kod tokara,ali u principu na skuterima,gdje su cilindri od gize  :wink:
zasto to mislis? ima puno motora koji nemaju nikasilirane cilindre, pa idu i idu...
 
Shokrefumi said:
zasto to mislis? ima puno motora koji nemaju nikasilirane cilindre, pa idu i idu...
sp 180 ima nikasil,svi race kitevi na skuterima imaju nikasil,rs ima nikasil,tako da sam tom nekom logikom išao :misli:
 
PEDROSA said:
mislim da bi se odmah pohabao da nije nikasil...
inače nikasil se ne može bušit
2 sip-buše se cilindri na šire kod tokara,ali u principu na skuterima,gdje su cilindri od gize  :wink:

Eto ja tokarim, polu profesionalno i nikad to nisam radio, niti sam cuo da bilo koji tokar to radi. Pri tokarenju imamo posmak noza i on stvara mali navoj sa vrhovima, koji bi se vrlo brzo pohabali te bi taj cilindar mogli baciti. Cilindri se iskljucivo honuju  (y)
 
mislim da je mislio potokarit na pribliznu mjeru i onda brust na specialu

posto je to neizvedivo, kao sto sip kaze stavis cijeli drugi cilindar ako je i to uopce moguce
 
markookram said:
mislim da je mislio potokarit na pribliznu mjeru i onda brust na specialu

posto je to neizvedivo, kao sto sip kaze stavis cijeli drugi cilindar ako je i to uopce moguce
naravno da je...postoje kitevi i to je sve plug & play,cilindar,glava,klip...ali naravno da se uvijek mora neš kemijat,a i nema se para uvijek :wink:
 
ja sam imao nsr-a , nabrijanog do jaja ,nisam imao potrebe za vecim cilindrom
taj nije trosio ispod 10l  :mrgreen:

 
Sip said:
Ne moze.
I da se moze, to ni dobar tokar ne moze napraviti jer se cilindri ne tokare vec honuju (drukciji je stroj).

Kupis orginal 175 cilindar i to je to  (y)

to stojiù
onoo stio decki yovu tokarom je najvcesce obrt ya strojnu obradu motora, koji prvo istokare na pribliynu mjeru i onda honuju cilindre npr
 
Bušenja cilinda ili blok sa više cilindera se radi na posebom stroju koji je konstruiran isklučivo za to ! Radi se o izrazito krutoj  vertikalnoj bušilici čije radno vreteno ima posmak- za vrijeme bušenja- izuzetno sporog koraka a koriste se tzv.borštange s jednim nožem oble oštrice-tzv.radijus oštrica i bušenje se izvodi na nekoliko stotinki mm do konačne tolerancije i tada se u istom položaju mjenja alat tj.postavlja se tzv.honer i on u posmaku velikog koraka dovodi otvor u glatko stanje i točne mjere-honovanjem se postižu mjere izražene u stotinkama mm.
Samo neozbiljan čovjek če probušiti cilindar na tokarskom stroju jer 1.dogodit če se ono što je več i Sip rekao a 2. cilindar če biti probušen u konus jer nema tokarskog stroja koji nema odstupanja a pogotovo strojevi sa puno radnih sati ! Inače-tokarski strojevi su najneprecizniji strojevi za obradu metala tj.pogodni su samo za grube radnje ! I yolli bi mogao raditi na njima  :jesus: !!
 
zvonko situm said:
Bušenja cilinda ili blok sa više cilindera se radi na posebom stroju koji je konstruiran isklučivo za to ! Radi se o izrazito krutoj  vertikalnoj bušilici čije radno vreteno ima posmak- za vrijeme bušenja- izuzetno sporog koraka a koriste se tzv.borštange s jednim nožem oble oštrice-tzv.radijus oštrica i bušenje se izvodi na nekoliko stotinki mm do konačne tolerancije i tada se u istom položaju mjenja alat tj.postavlja se tzv.honer i on u posmaku velikog koraka dovodi otvor u glatko stanje i točne mjere-honovanjem se postižu mjere izražene u stotinkama mm.
Samo neozbiljan čovjek če probušiti cilindar na tokarskom stroju jer 1.dogodit če se ono što je več i Sip rekao a 2. cilindar če biti probušen u konus jer nema tokarskog stroja koji nema odstupanja a pogotovo strojevi sa puno radnih sati ! Inače-tokarski strojevi su najneprecizniji strojevi za obradu metala tj.pogodni su samo za grube radnje ! I yolli bi mogao raditi na njima  :jesus: !!

sve to stoji

al ja radim kao glodac, na strojevima i tehnologiji kakvu vecina tokara(hr) zna samo sa slika ili sajmova, i moram rec da se glodanjem ili tokarenjem, na modernim strojevima postizu mjere sa -+0,01mm tolerancije 
i povrsina je glatka, ko polirana, a ne neki navoji kao sto je neko ovdje spominjao

a honovanje cilindra je potrebno iz drugih razloga, fale mi strucne rijeci na HR, pa nemog u detalj objasnit

al honovanjem se dobiva povrsina koja je efikasnija sto se podmazivanja tice.
 
speed attack said:
sve to stoji

al ja radim kao glodac, na strojevima i tehnologiji kakvu vecina tokara(hr) zna samo sa slika ili sajmova, i moram rec da se glodanjem ili tokarenjem, na modernim strojevima postizu mjere sa -+0,01mm tolerancije 
i povrsina je glatka, ko polirana, a ne neki navoji kao sto je neko ovdje spominjao

a honovanje cilindra je potrebno iz drugih razloga, fale mi strucne rijeci na HR, pa nemog u detalj objasnit

al honovanjem se dobiva povrsina koja je efikasnija sto se podmazivanja tice.
Prihvačam tvoju konstataciju da današnji obradni cnc centri samo imenom imaju veze sa klasičnim strojevima !!! Ali to su strojevi koji s ljudskim faktorom nemaju veze !!!! (y)
 
zvonko situm said:
Prihvačam tvoju konstataciju da današnji obradni cnc centri samo imenom imaju veze sa klasičnim strojevima !!! Ali to su strojevi koji s ljudskim faktorom nemaju veze !!!! (y)

kak ne
ta stroj radi samo ono sto mu ja velim(programiram) da radi
 
speed attack said:
sve to stoji
al ja radim kao glodac, na strojevima i tehnologiji kakvu vecina tokara(hr) zna samo sa slika ili sajmova, i moram rec da se glodanjem ili tokarenjem, na modernim strojevima postizu mjere sa -+0,01mm tolerancije 
i povrsina je glatka, ko polirana, a ne neki navoji kao sto je neko ovdje spominjao
a honovanje cilindra je potrebno iz drugih razloga, fale mi strucne rijeci na HR, pa nemog u detalj objasnit
al honovanjem se dobiva povrsina koja je efikasnija sto se podmazivanja tice.

Eto malo sam zbunjen, za sebe smatram da o obradi odvajanjem cestica dosta toga znam, bas prije nekako sam radio prilagodbu jednog predavanja sa Queen's University, Mechanical Engineering, Ontario Canada da mogu odrzati predavanje na strojarstvu u Brodu.
Svjestan sam mogucnosti danasnjih strojeva, nazalost imam samo dostupne informacije, ali ne i mogucnost rada na istim.
Zato kad kazem da ostaje navoj, ne mislim da se to moze vidjeti golim okom, ali kad ga stvis pod povecalo vidis rahlu strukturu povrsine.
Takodjer mislim da nisi bas potpuno iskren prilikom tokarenja, jer ja dobijem na stroju koji je stariji od mene tolerncije od +- 0,02 mm i svejedno ima onu povrsinu kakvu sam rekao. Da bi se dobila glatka upolirana povrsina o kakvoj pricas, u procesu obrade na "revolveru" imamo brus koji izvrsi dodatno brusenje na zadanu vrijednost. Opet takvi strojevi iskljucivo se koriste u "grmu" i ne mogu napraviti sta ja mogu na svom :wink: (mogu ako je programer manijak)
Dalje sto me je zbunilo je tvoja izjava da se honovanje provodi radi podmazivanja :misli: je li to zbilja ili si samo to cuo negdje ?