Cijena koju plaćate za servis vašeg motora

Ja uzimam sa Motointegratora dijelove, za motor me Motul 5100 4L koštao 34 eura, a Hiflo filter 7 eura. Filter, zraka i svjećice su svakih 24k, tako da zasad nisam to.
Antifriz (Motul žuti, ne znam kako se zove) me izašao 20e za 2 litre. Kočiona tekućina ne znam, imao neotvorenu u radioni, ATE.
A za odraditi treba par gedora, ključ za odzračivanje kočnica, šarafciger za antifriz i malo vremena. 15 minuta za ulje, 15 za kočionu, 45 min za antifriz jer treba flushati par puta vodom.

Iskreno ne kužim motoriste koji idu u servis za te stvari. Alat je jeftiniji od ruku ako ga treba kupiti, a ako imaš motor valjda si neki entuzijast i ne gadi ti se šarafati i imaš bar malo mozga da ne oglođeš vijke ili ih ne polomiš.

A za auto ne znam koliko me izađe. Dva idu na Shell Helix Ultra, jedan 5L, drugi 3L, jedan na Motul X-Cess 6 ili 7 litara. Filteri Purflux, filteri zraka Hengst.
Sve se riješi za max sat vremena po autu. Uložiš 200 kn u fosne da napraviš rampe i udri.
Jedino je kočiona jebada ako nemaš tlačnu posudu pa izgubiš 12 sati na PUMPAJ DRŽI PUSTI.
 
Alat je jeftiniji od ruku ako ga treba kupiti

Baš tako, za neveliku lovu sam uzeo kilo ključ, polugu za odvrtanje, nasadne ključeve, ključ za filter ulja, kanistar za ispuštanje ulja, ... I kad dođe servisni interval, odvezem ga kod servisera, dam mu ključ, i kad me nazove da je gotov dođem po njega. Za uštedu od parsto kuna ne želim riskirati da ću kod servisa i pregleda previdjeti nešto što on neće jer se time bavi svaki dan a ja jednom godišnje, plus ako nešto rikne ili dođe vrijeme za "veći" servis me neće poslat nekom drugom nego ću sve riješiti kod njega. A ne bojim se prljavštine, znao sam si redovni servis na autu sam odraditi, i nije mi problem promijeniti ulje i filtere na motoru. Plus i punica pustila da joj mijenjam disk pločice na autu, ali to je druga priča... 😄 Svatko ima svoje mišljenje i principe, i jednako su ispravni kao i oni drugačiji.
 
  • Like
Reactions: vespinjo and Dene
Je, svatko ima svoje, naravno. To što ja ne razumijem da netko ima alat, a ne radi sam je više do mene :mrgreen:

Stavi se vitlo na krov od garaže i može se doslovno sve odraditi na motoru.
Ali ajde, ja si radim komoru za lakiranje, a inžinjer sam koji radi za kompjuterom, tako da sam ja taj koji je čudan :mrgreen:
 
  • Like
Reactions: hondimir
Dečki
Otvorite Servise za motocikle.

Ne znam što čekate :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: s2r
Stavi se vitlo na krov od garaže i može se doslovno sve odraditi na motoru.

Tak sam na proslom motoru reparirao vilice jer nemam prednji stender koji dize na donji trokut (doduse, ne vitlo nego gurtne, al princip je isti). Isto vrijedi i za zamjenu lagera volana, tu cak ni stender za pod trokut ne igra nego ili dic motor s donje strane, ili ga objesit nekako.
 
  • Like
Reactions: enduro and Tauren
E pa da, a kad visi se ne riskira da će pasti sa dizalice ili podupirača. I gurtne su dobra ideja, jeftinije je, trebaju gurtna i dvije kuke.
 
  • Like
Reactions: 3alfa3
E pa da, a kad visi se ne riskira da će pasti sa dizalice ili podupirača. I gurtne su dobra ideja, jeftinije je, trebaju gurtna i dvije kuke.

ja sam imao gredu iznad motora pa samo prebacio gurtnu preko toga, digo motor na stendere, objesio ga na gurtnu (dvije, za svaki slucaj :mrgreen: ), zategao ih i maknuo prednji stender.
 
Po tome ispada da sam ja žensko iako nisam, odvezem majstoru motor i kad javi dođem po njega, zadnji servis platio 200€
 
ja sam imao gredu iznad motora pa samo prebacio gurtnu preko toga, digo motor na stendere, objesio ga na gurtnu (dvije, za svaki slucaj :mrgreen: ), zategao ih i maknuo prednji stender.
1680156678753.jpeg
 
sa alatima znam baratat, i oko motora obavljam sitnice... ostalo radije uzmem dijelove, a ugradnju platim čoviku koji zna i koji živi od tog servisa i koji radi dobro i odgovorno, reć mu da ćirne malo ostale tekućine, baci oko i uvo i ako triba šta dotegnit...platim dvistotinjak kuna njemu za ruke, rukujemo se, pozdravimo i neka takvih meštara i servisa... lipo je znat i moć to sve radit, al neko nema znanje, neko nema alata, neko nema vrimena, neko nema volje...
 
Ja samo sebi, nemam zivaca ni za prijatelje :mrgreen:
Dobar si..
Ja kad sam doma alat ne zelim vidit ni na televiziji.
A kad mi je u ruci zena kaze ludjeg bica nema..
NEmam ja nerava ni za sebe.. :D
BTW, prvi servis na Mv, cijena normalna..
 
  • Like
Reactions: Dene
Ja uzimam sa Motointegratora dijelove, za motor me Motul 5100 4L koštao 34 eura, a Hiflo filter 7 eura. Filter, zraka i svjećice su svakih 24k, tako da zasad nisam to.
Antifriz (Motul žuti, ne znam kako se zove) me izašao 20e za 2 litre. Kočiona tekućina ne znam, imao neotvorenu u radioni, ATE.
Poštarina je 15e?
 
Mislim da da. Ili 12 ili 15, ali i sa njom je dobrano jeftinije. Ok, ja uvijek uzimam bar za 200-300 eura dijelova.
Za motor sam uzimao Philips Silvervision žarulje za žmigavce. Kod nas cca. 140 kn set, gore 6 eura. Plus što je u pravilu veći izbor. Kod nas nigdje nije bilo TRW 338 diska, gore je bio 70e. Tj. Viktor je mogao naručiti za 120e.
 
  • Like
Reactions: Majest
Ja bi volio kada bi imao gdje za sarafati, ali mi zivot u stanu to ne dozvoljava. A sumnjam da bi se predstavniku stanara dopalo da mijenjam ulje na parkingu.

Garaza nema ni za iznajmit u blizini, kamoli kupit. Dodje mi da bi prodao stan i kupio kucu samo zbog garaze.