KACIGE

Koju marku kacige nosite i zasto bas tu marku/model?

  • Shoei

    Votes: 142 15.7%
  • IXS

    Votes: 17 1.9%
  • Schubert

    Votes: 116 12.8%
  • Scorpion

    Votes: 38 4.2%
  • AGV

    Votes: 72 8.0%
  • Shark

    Votes: 131 14.5%
  • Arai

    Votes: 70 7.8%
  • HJC

    Votes: 225 24.9%
  • Nolan/X-Lite

    Votes: 180 19.9%
  • Caberg

    Votes: 23 2.5%

  • Total voters
    903
Imao sam Schuberth C3 Pro par sezona. Dobra kaciga, ali vise razvikana nego sto je nesto posebno. Nije cak ni nesto previse tiha koliko se prica. Nista tisa od drugih flip-up kaciga renomiranih brendova i definitivno bucnija od integralnih kaciga. Cak mi je i jeftina IXS integralna bila tisa od nje.
Meni relativno ruzna jer vise volim „sportskije“ kacige pa sam ju proslijedio dalje.
Ja bih rado neku flip-up koja nije toliko siroka sa strane, ali to je nemoguce radi flip-up mehanizma. Integralne opcenito izbjegavam jer nosim naocale, ali izgleda da cu morati opet kupiti integralnu ako ne zelim balon na glavi.
 
  • Like
Reactions: thommy
Ha čuj, nije da mi neki tvoji argumenti nisu pomalo čudni, sigurno neću kupovati kacigu koja mi nije dobra ili funkcionalna samo zato jer mislim da je možda nekome lijepa i da mi to budr prioritet... kod kacige mi je funkcionalnost definitivno 1000% ispred dizajna, na sreću nema potrebe ni za time jer ima prekrasnih kaciga koje su i jedno i drugo...
 
To smo vec puno puta apsolvirali: meni je estetika uvijek prije funkcionalnosti. Znam, nelogicno i nema smisla, ali isto kao sto ne mogu voziti motor koji meni nije lijep (GS npr.) i za kojim se ne okrenem 3x nakon sto ga parkiram, tako ni ne mogu nositi kacigu koja se (opet meni) estetski ne svidja. Schuberthica mi se nije svidjala od samog pocetka, pa jedva da sam ju 10 puta stavio na glavu. Ova HJC i90 mi estetski nije losa, relativno je udobna (zatvorena krene pritiskati sljepoocnice nakon sat-dva), a nije nista posebno bucnija od famozne C3 Pro.
 
  • Like
Reactions: vespinjo
To smo vec puno puta apsolvirali: meni je estetika uvijek prije funkcionalnosti. Znam, nelogicno i nema smisla, ali isto kao sto ne mogu voziti motor koji meni nije lijep (GS npr.) i za kojim se ne okrenem 3x nakon sto ga parkiram, tako ni ne mogu nositi kacigu koja se (opet meni) estetski ne svidja. Schuberthica mi se nije svidjala od samog pocetka, pa jedva da sam ju 10 puta stavio na glavu. Ova HJC i90 mi estetski nije losa, relativno je udobna (zatvorena krene pritiskati sljepoocnice nakon sat-dva), a nije nista posebno bucnija od famozne C3 Pro.
Frendica je ove godine kupila Schubert c3 i na prvu je sve bilo super međutim nakon duže vožnje veli da joj pritišće sljepoočnice i čelo do te mjere da mora stati i skinuti kacigu i napraviti pauzu. Nije svaka kaciga za svaki oblik glave meni npr. Shuomi koji imam po obliku savršeno pristaje, možda uzeti neki njihov najjači model moram isprobati.
 
Imam Suomy Speedstar već tri godine i na njoj je mehanizam za zatvaranje vizira jako nekvalitetno napravljen. Vizir ima onaj prihvat za zatvaranje s lijeve strane i kad god zatvorim vizir nikad ne sjedne do kraja nego moram pritiskati desnu stranu rukom po viziru da se zatvori odnosno da sjedne do kraja. Frend ima istu takvu kacigu i ista stvar mu se dešava znači nije moja izuolirani slučaj.
Isto tako druker na remenu za kopčanje je bio plastični i pukao je nakon jedne sezone korištenja, dao sam kod krojača uprešati metalni i to je riješilo stvar.
Kaciga je isto tako dosta glasna a ne vozim se nekim velikim brzinama.
Ima i dobrih strana kaciga mi je super udobna unutrašnjos je dobro napavljena, ima ugrađen i onaj dodtni sunčani vizir (naočale :)) i bez toga više nikad nebi kupio kacigu. Glavni problem je taj vizir koji se ne zatvara dobro makar sam ga pokušao u više navrata podesiti.
Kad već pišem bacite peporuku za neku dobru kacigu što tišu integralnu (ne zanima me flip up) za touring motor, mehanizam za zatvaranje obavezno da bude na sredini i da obavezno ima ugrađen i sunčani dodatni vitzir / naočel /leću kak god da se zove. Cijenovni rang i nije toliko bitan.
A može i preporuka za one koji nose dioptrijske naočale!
 
Frendica je ove godine kupila Schubert c3 i na prvu je sve bilo super međutim nakon duže vožnje veli da joj pritišće sljepoočnice i čelo do te mjere da mora stati i skinuti kacigu i napraviti pauzu.
Upravo to se meni dogadja sa ovom HJC. Meni pomogne i da otvorim flip na par minuta, ali da, skinuti kacigu i napraviti pauzu je trajnije rjesenje.
Uglavnom, zao mi moje jeftine IXS integralke i izgleda da cu morati zrtvovati komociju sa flip-up kacigom i dioptrijskim naocalama i vratiti se na integralku.
 
  • Like
Reactions: thommy
Upravo to se meni dogadja sa ovom HJC. Meni pomogne i da otvorim flip na par minuta, ali da, skinuti kacigu i napraviti pauzu je trajnije rjesenje.
Uglavnom, zao mi moje jeftine IXS integralke i izgleda da cu morati zrtvovati komociju sa flip-up kacigom i dioptrijskim naocalama i vratiti se na integralku.
Koju integralku?
 
Nemam pojma, otici cu iza nove godine do Louisa i isprobati sta mi se bude svidjelo, pa cu naruciti online gdje bude najpovoljnija. Ako imas sta preporuciti, pucaj ;)
 
Nemam pojma, otici cu iza nove godine do Louisa i isprobati sta mi se bude svidjelo, pa cu naruciti online gdje bude najpovoljnija. Ako imas sta preporuciti, pucaj ;)
Ja razmišljam o relativno povoljnoj hjc f70.dosta je povoljna i navodno je prilagođena za naocale
 
To smo vec puno puta apsolvirali: meni je estetika uvijek prije funkcionalnosti. Znam, nelogicno i nema smisla, ali isto kao sto ne mogu voziti motor koji meni nije lijep (GS npr.) i za kojim se ne okrenem 3x nakon sto ga parkiram, tako ni ne mogu nositi kacigu koja se (opet meni) estetski ne svidja. Schuberthica mi se nije svidjala od samog pocetka, pa jedva da sam ju 10 puta stavio na glavu. Ova HJC i90 mi estetski nije losa, relativno je udobna (zatvorena krene pritiskati sljepoocnice nakon sat-dva), a nije nista posebno bucnija od famozne C3 Pro.

Onda se i ne trebaš voziti. Sorry, ali tako je... loša funkcionalnost ili nešto slično te može i životno ugrožavati, a da li će netko reći je li moj motor lijep (bitno je da je meni lijep) je posve nebitno, kao i za kacigu... onda da mi je to jako bitno bih si kupio vrhunsku kacigu i odnio ju na nekakav airbrush, pa ne amo da bud elijepa, nego i unikatna, što isto ima vrijednih prednosti... motor imam za vožnju i za guštanje u tehnici i detaljima koje mi ta vožnja i sam motocikl pružaju, a te pomodne spike za pičke na nedjeljnoj špici me ne zanimaju... ne kužim kako se odričeš svega dobrog i odličnog čega si svjestan i tražiš umjesto komocije, ti koji nosiš naočale, nekakvu wannabe šminka integralku...

Frendica je ove godine kupila Schubert c3 i na prvu je sve bilo super međutim nakon duže vožnje veli da joj pritišće sljepoočnice i čelo do te mjere da mora stati i skinuti kacigu i napraviti pauzu. Nije svaka kaciga za svaki oblik glave meni npr. Shuomi koji imam po obliku savršeno pristaje, možda uzeti neki njihov najjači model moram isprobati.

Jasno da nije, ali zato se kaciga kupuje tako da odeš u dućan, staviš ju na glavu i šećeš po dućanu barem deset minuta, i ako tada nema apsolutno nikakvih negativnih pojava (špana, zateže, pritišće itd), stekao si preduvjete da bi ta kaciga i ti mogli ostvariti i neku "dublju vezu"... ekipa inače kupuje kacige po dizajnu, moguće djelomično i po recepturi tipa Wragga, ako je lijepa onda je odmah to - to... evtl probaju na glavi na pet sekundi bez da uopće i pokušaju osjetiti paše li im stvarno, ako im okvirno paše na prvi dojam opet je to - to...
 
Last edited:
Mislim da nisi procitao to moje sto si quotao nego si samo letimicno preletio.
Nigdje nisam napisao da zelim da drugima budu lijepi moj motor i moja kaciga, nego sam cak 2 puta napisao da moraju meni biti lijepi.
Druga stvar je da nisam nigdje napisao ni da kaciga ili motor mogu biti nefunkcionalni ako su meni estetski lijepi, nego da najprije gledam estetiku, a onda funkcionalnost. Dakle, najfunkcionalniju kacigu necu ni pogledati ako mi se ne svidja, ali necu ni najljepsu kupiti na prvu ako je kvalitetom smece i ne zadovoljava funkciju.
Jesi znao da su integralke puno sigurnije od flip-up kaciga? Jos jedan plus za integralku, zar ne? ;)
Kao sto rekoh, odoh do Louisa iza nove isprobati sto budu imali pa cemo vidjeti.
 
  • Like
Reactions: vespinjo
Jesi znao da su integralke puno sigurnije od flip-up kaciga? Jos jedan plus za integralku, zar ne?

Po čemu su sigurnije?? To je bilo nekada, sada je i to usavršeno do jaja... hoćeš reći da ćeš uzeti kacigu koja bi te ubila da je flip-up, ali će te integralka spasiti?
 
Pa eto, očito si shvatio da se zaletavaš sa izjavama... samo pitam - a to sigurno zanima i mnoge druge ovdje, koji se ne žele zajebati kupnjom krive kacige - zašto su integralke puno sigurnije od flip-up kaciga?
 
Ne zaletava se nego opet tjeras mak na konac. Cim je neki spoj, isti po defultu mora biti ranjiviji od dijela u komadu. Da, usavrsavaju ih ali ovu tocku ne mogu dostici bas nikada.
 
  • Like
Reactions: stipe_zxr
Jasno da nije, ali zato se kaciga kupuje tako da odeš u dućan, staviš ju na glavu i šećeš po dućanu barem deset minuta, i ako tada nema apsolutno nikakvih negativnih pojava (špana, zateže, pritišće itd), stekao si preduvjete da bi ta kaciga i ti mogli ostvariti i neku "dublju vezu"...
Znaci u 10 minuta imas preduvjete i da ti je motor ok za putovanje od 10.000 km?
 
Flip-up su u pravilu teže od integralki, što se može negativno odrazit na integritet vratne kralježnice i sadržaja lubanje kod iznenadnih promjena intenziteta G-sila u trenutku nezgode.
 
Ne zaletava se nego opet tjeras mak na konac. Cim je neki spoj, isti po defultu mora biti ranjiviji od dijela u komadu. Da, usavrsavaju ih ali ovu tocku ne mogu dostici bas nikada.

Mislim da je to postignuto, tako da određene logike ne znače ništa... kvalitetna flip-up je definitivno bolja od loše integralke... pa čak i jednaka kvalitetnoj flip-up.

Znaci u 10 minuta imas preduvjete i da ti je motor ok za putovanje od 10.000 km?

Nemaš, ali po nekim savjetima oko kupnje i koje nalazih i na stranicama boljih dućana to je nekakva norma... jasno je da je to nerealno za kasnije nošenje satima i danima, no svakako je dobar indikativ da li kaciga paše bar u osnovnim stvarima... jer ako te negdje pritišće to će se u 10 minuta pritiska na krvotok svakako osjetiti, kao i neke druge stvari...

Flip-up su u pravilu teže od integralki, što se može negativno odrazit na integritet vratne kralježnice i sadržaja lubanje kod iznenadnih promjena intenziteta G-sila u trenutku nezgode.

Mislim da su to visokoparne filozofije o kojima brigu ne vode ni vozači MotoGP-a... ima neka studija koja veli da je 100 grama jedne kacige napravilo štetu koje ne bi bilo da je 100 grama lakša?
 
Nemas ti sta misliti i usporedivati kruske i jabuke kako tebi odgovara.

Svakako se nece osjetiti jer se nosenjem (de)formira i tijelo i oprema. Samaras se preduvjetima koje si cuo od likova kojima je posao da ti uvale kacigu. Opet lupas bezveze...