Kategorije za motor. POMOČ

Arihant

New member
Ovako ljudi...
Imam PROBLEMA i lud sam pomalo... Naime ja sam vozačku položio 31,05,2008 i položio sam naravno A ketegoriu. Drugi dan sam išao podič vozačku, no zamnom je bila izdana ''tjeralica'', i priveli su me :S Da bi ustvrdili da nisam podigao jedan sudski poziv i kada se vratio sudu nepotpisan oni su izdali tjeralicu u svrhu utvrđivanja adrese...
No da stvar bude slađa, procedura kod takvih stvari je da si blokiran na svim službenim  mjestima (granice, mup itd) dok se to ne razješi... Znači do tog dana tjedan - dva... Kada se to razješilo 19,06,2008 sam išao podić vozačku. No izašao je novi zakon (A,A1,A2). No još nisu došle vozačke sa A2. Nego ima samo A1 i A2 i onda su mi upisali A1 jer A ''nesmiju''... Naravno od prvog dana se vozim na motorima jačim od A1 :S
I sada sam bio u Hainzlovoj da vidim kak ču početkom sljedeče god moč podiči vozačku, no tada su mi rekli da neču moć, jer nemam A2 dve godine nego A1, i da moram čekati 24 godinu starosti. :S

Stvarno više neznam ko tu pije a tko plača... Ovo ljeto sam planirao iči i van granica, samo neznam baš koliko če ti planovi biti realizirani... Zadnje kaj mi treba da mi negdje bogu iza nogu skinu tablice i/ili nešto gore jer nemam kategoriju... :S

Ako ITKO išta zna, ili ima neku žnjoru u Hainzlovoj da mi se upiše A kategorija neka viče...

Samo u HRV trebam vezu da upišem nekaj kaj sam več položio :((  :misli: :misli:
 
ako imaš uvjerenje o položenoj A kategoriji ne vidim di je problem  :misli:
 
Majku im njihovu, pa kako to mogu raditi  :x

Ako ti je u uvjerenju pisala A kategorija onda si morao inzistirati na dobivanju vozačke za kategoriju koju si položio, a to je A kategorija. Ali od onda je prošla godina i pol, kasno je sada za reakciju  :?

A ako netko ima vezu na policiji, i meni bi trebala, ozbiljno  8)
 
Ma i TADA sam se bio kačio sa njima... Ali onda je žena rekla da mi nemože pisati A kategoriju zbog novog zakona... I dobro nakon nekih 1-1,5h zajebancije uzmem A i kaže mi da nakog 2 god mogu dići a kat... I da mi A1 vrijedi ''kao'' A.
Ja sam u međuvremenu dobio i kaznu dok sam vbozio maxi skuter... No žalba je uvažena ODMA.
I sada kada je prošla (skoro) 2 god, kada bih trebaop dobiti a, sada mi kažu da to nije moguče jer nemam A2 2 godine nego A1 :S
Lud sam stvarno...
 
Ja neznam kako je po Europi, ali meni je pomalo nevjerojatno da policija uzima kategorije...

Kao kod b kategorije, ljudi koji su 4, 5 godina vozili auto, odjednom su mladi vozači....

Nažalost, već godinama sam upravo u toj "jebenoj" skupini, i dosta frendova ima A kategoriju, ali je ona nevažeća...
Policajac me zaustavi, imaš kategoriju, da, ALI imaš 19 i pol godina i nemoguće je da tu kategoriju imaš... Ajmo, milijune kuna kazne, i lagano do postaje... Jesam li stvarno kriminalac??

I ja sam, polagao za A1, koja je trebala kod upisa postati A, međutim uspio sam nešto što je nekolicini uspjelo, zakon je stupio na snagu sljedeći dan, vjerovali vi to ili ne...  :? Sad moram polagat za A2, čekat 2 godine i onda položit za A, ukupno 5, 6 tisuća kuna i previše drkanja...  :palacdolje:

Ljudi rade, kupuju auta, motore, a država im s 24 godine neda da te aute i motore voze... Ja mogu bit klinac, nezreo, mali glupan u očima ekipe od 30+ godina, ali i oni su bili u mojim godinama... Radio sam ko životinja da dođem do tog govna od motora, a institucije mi nedaju da ga vozim... Zašto?? :palacdolje:

Jesam li ja manje zreo, manje normalan, gluplji, luđi od onoga šta su svi prosvijetljeni ljudi(kojih ima i tu na forumu jako puno) od 30+ godina bili prije 10, 15 godina...?? Jesam li manje zreo od ljudi koji s 40 godina voze motore na zadnjem kotaču, koje svoje klince od 5 godina stavljaju na minibikove, voze na rezervarima i rede slične zanimljive fore??  :?

Možda jesam, možda nisam, ali mislim da imam dovoljno godina da to sam procijenim... Kao što ste su svi oni imali... Ljudi ginu, klinci ginu, ali je to tako uvijek bilo i zauvijek će biti, koliko god ljudi izmišljali stupidne zakone kojima se represijom ljude miče s cesta...  :palacdolje: Smeta mi to da se stariji motoristi zaboravili svoje 20-te, i nikog to previše ne zanima... Zapitajte se što bi rekli da vam je netko s 19, 20 godina rekao, pa ti si balavac za taj motor, nemaš dovoljno pameti, čekaj još 5 godina, pamet će doć i onda SIGURNO nećeš pasti, jer si jebeno zreo...

Mnogi će reć manje je mrtvih, je, slažem se, ali kako, u godinu dana oduzeto je pun kurac motora, klinci su nasilno maknuti s cesta...
Ima puno mrtvih na motorima, zašto se motor ne proglasi oružjem, njegovo posjedovanje ilegalno, uhite svi motoristi i problem mrtvih motorista više nema...  :x

Meni je osobno užasno da mi neko brani do 25 godine auto od 100 konja i motor od 35 kw...

P.S. Danas je in provlačenje te spike o ljudskim pravima, pa bi ja rekao da mi neko možda ČAK krši upravo ta famozna ljudska prava... Neznam, zbilja neznam... :?

P.P.S Zagušio sam sa ovim postom...  8) Oni kojima je uzeo dragocijeno vrijeme, oprostite... Morao sam negdje istrest dušu, dugo nisam... :jesus:
 
ti si položio po starom zakonu i kao takav imaš pravo na vozačku dozvolu A, A1 i A2 .Na uvjerenju o položenom vozačkom ispitu vidljiv je datum kad si položio.
koliko sam svatila problem je što su ti izdali vozačku u koju ti nisu upisali sve položene kategorije. Možda bi rješenje bilo u tome da prijaviš da si izgubio vozačku pa pokušao nanovo izvaditi novu vozačku u kojoj bi trebali upisati sve kategorije. ili piši zalbu da ti uvaze vec postojecu kategoriju jer fakat nisi ti kriv što je netko nesposoban.
 
Pusti tu ženu na šalteru...jesi li je pitao za njeno pretpostavljenog....neka ti kažu po kojoj pravnoj osnovi ti ne mogu izdat vozačku za kategoriju za koju si položio...naravno na pismeno
 
obrati se korisnici "Zrile" pa nek ti iz vlastitog iskustva kaže kako se pljuga u RH :mrgreen:
 
Potpisujem svaku riječ što je escobar napisao. I ja se isto tako osjećam i isto tako mislim.

A da se mi diskriminirani organiziramo u neku udrugu pa da tražimo svoja građanska prava?
Ako su mogli maturanti odgoditi državnu maturu jer ona nije postojala kad su krenuli u srednju školu, ako su mogle žene srušiti zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji, onda možemo i mi srušiti zakon koji tako diskriminira mlade vozače kao ni jedan takav zakon u EU kojoj toliko težimo.

Ja sam autoškolu za motor do sada platio 6500 kn (2007. god. A1 kat.) + 3500 kn (2009 A2 kat.). To je 10 000 kn do sada + 3500 kn za dvije godine za A kategoriju. To je 2000 EURA  u roku od 4 godine samo za motor. Jasno je kome se s tim zakonom išlo na ruku. A još je veći apsurd to što se A1 kat. polaže na motoru od 125 ccm, 10 ks i 130 kg, a A2 kat. se polaže na motoru od 250 ccm, 20 ks i 135 kg. Razlika između tih motora je praktički nikakva i ne može se ni osjetiti. Ja nemam osjećaj da sam na tom motoru naučio nešto novo o vožnji što do sada nisam znao. A najbolje je kad ti je u autoškoli instruktor koji o motorima pojma nema, još da mu ti trebaš objašnjavati kako što ide.

Još samo treba da uvedu B1 i B kategoriju za automobile pa da se i to posebno polaže. I onda bi za B1 kat. bio Punto 1,2 od 75 ks, a za B kat. bi bio Punto 1,6 od 110 ks.


 
ne mjesati polaganje i izdavanje.

polaganjem dobijes potvrdu da si ispunio neke uvjete i stekao odredjena prava,

podnosenjem zahtjeva za voz. dozvolu trazis odobrenje z akoristenje prava koja si stekao polaganjem.

izdavanje voz. dozvole je upravni postupak koji se odvija sukladno zakonu koji je vrijedio na dan podnosenja zahtijeva

tu lezi tajeb, dok si polagao vriejdio je jedan zakon za voz. dozvole, a zahtijev si dao po drugom zakonu i po njemu ti se zahtijev rjesava,

nije stvar tete na salteru nego zakonodavca,

dakle provjerite adresu kud idete prosvjedovat.
 
Sad mi je drago kad vidim da nisam jedini kojemu ovaj glupi zakon ide na živce. Tom zakonu je glavni cilj izvlačenje love od naroda  :x
 
ovim  zakonom se pokusalo regulirati ono sto roditeljska skrb nije regulirala, a visak hormona potencira,

pri tome je svaka extra lova dobro dosla  :mrgreen:

pogotovo od onih koji ju dragovoljno doniraju drzavi

hvala im  (y)
 
Ma ja se slažem sa tim zakonom... TReba ograničiti konjažu... To je čist ok... I treba to tako raditi.... To kaj su nači očevi i djedovi radili nešto ne znači da je bilo ispravno... A i njihovi motori od 250-500ccm su išli kao naši 125  :shock:
Samo ovo nije način (po mom mišljenju). Ja se slažem da mlade vozače treba staviti pod povečalo, prvih godinu dvije im ograničiti konjažu i paziti na njih... Jer sami to ne rade... Za aute se slažem... Jer 105-110ks kolika je granica je čist dovoljno za ok auto... Ali mislim da ovo sa motorima nisu ok riješili :S kao prvo zbog financija a kao drugo jer mi puno toga nema logike.... Ali ok...
Ova tema nije otvorena za diskutiranje o ovom zakonu već da mi se odgovori na konkretno pitanje ako netko zna... A ovo je kao i svaka druga tema na motori hr prešla ne sa kruški na jabuke, več sa kruški na plavu ribu :S
 
sid said:
ne mjesati polaganje i izdavanje.

polaganjem dobijes potvrdu da si ispunio neke uvjete i stekao odredjena prava,

podnosenjem zahtjeva za voz. dozvolu trazis odobrenje z akoristenje prava koja si stekao polaganjem.

izdavanje voz. dozvole je upravni postupak koji se odvija sukladno zakonu koji je vrijedio na dan podnosenja zahtijeva

tu lezi tajeb, dok si polagao vriejdio je jedan zakon za voz. dozvole, a zahtijev si dao po drugom zakonu i po njemu ti se zahtijev rjesava,

nije stvar tete na salteru nego zakonodavca,

dakle provjerite adresu kud idete prosvjedovat.

nakon ovakvog sistematičnog objašnjenje ide samo  (y)
 
Arihant said:
Ovako ljudi...
Imam PROBLEMA i lud sam pomalo... Naime ja sam vozačku položio 31,05,2008 i položio sam naravno A ketegoriu. Drugi dan sam išao podič vozačku, no zamnom je bila izdana ''tjeralica'', i priveli su me :S Da bi ustvrdili da nisam podigao jedan sudski poziv i kada se vratio sudu nepotpisan oni su izdali tjeralicu u svrhu utvrđivanja adrese...
No da stvar bude slađa, procedura kod takvih stvari je da si blokiran na svim službenim  mjestima (granice, mup itd) dok se to ne razješi... Znači do tog dana tjedan - dva... Kada se to razješilo 19,06,2008 sam išao podić vozačku. No izašao je novi zakon (A,A1,A2). No još nisu došle vozačke sa A2. Nego ima samo A1 i A2 i onda su mi upisali A1 jer A ''nesmiju''... Naravno od prvog dana se vozim na motorima jačim od A1 :S
I sada sam bio u Hainzlovoj da vidim kak ču početkom sljedeče god moč podiči vozačku, no tada su mi rekli da neču moć, jer nemam A2 dve godine nego A1, i da moram čekati 24 godinu starosti. :S

Stvarno više neznam ko tu pije a tko plača... Ovo ljeto sam planirao iči i van granica, samo neznam baš koliko če ti planovi biti realizirani... Zadnje kaj mi treba da mi negdje bogu iza nogu skinu tablice i/ili nešto gore jer nemam kategoriju... :S

Ako ITKO išta zna, ili ima neku žnjoru u Hainzlovoj da mi se upiše A kategorija neka viče...

Samo u HRV trebam vezu da upišem nekaj kaj sam več položio :((   :misli: :misli:


Kod mene je isti slučaj, položio po starom,a nisam na vrijeme digao A kat. i sad je sr....  :bann:
 
Pa dobro da su mi dali a2, pa nakon 2 god A nebih se bunio.. Ok je da se malo ograniči... I bio sam ovih dve god unutar a2 kaj se tiče mog voznog asortimana... Ali sada nakon 2 god mi nedaju A.... Da se razumijemo ja podupirem zakone o ograničavanju snage za mlade vozače...
 
Kad sam ja polagao A1 kat. bilo mi je rečeno da ću sa 18 godina automatski dobiti A kat., da sam onda znao da će se zakon mijenjati i da ću morati opet za 2 godine pljunuti lovu, nisam siguran bih li uopće polagao.
Imam doma motor, ima tek godinu dana, a ja ga ne smijem voziti. A to je sve što želim, motor je uredno plaćen, registriran, ali oni kažu da ja ne smijem koristiti nešto što je u mojem vlasništvu. Novi motor koji bi ušao u A2 kat. ne bi bilo razumno kupiti jer sam sada na prekretnici, moram ići studirati za manje od godinu dana, ne znam gdje ni kako ću se tamo snaći. Ova A2 kategorija očito neće imati smisla jer se ja neću voziti i skupljati iskustvo što bi bila i nekakva namjena te kategorije. Ali bitno je da su autoškola i država profitirale. A ja ne znam u kojoj oni to bajci žive pa misle da ljudi mogu svake dvije godine mijenjati vozila.

A kad se pogleda zakon i vide na samom kraju one Prijelazne odredbe pa se tamo lijepo pročita da se na kandidate zakon počinje odnositi odmah, a na autoškole tek u roku od 5 godina onda je jasno tko je pisao taj zakon. Uglavnom, piše da motori koji se upotrebljavaju za osposobljavanje kandidata za pojedinu kategoriju mogu se nastaviti upotrebljavati do isteka nekog odobrenja za uporabu. To praktički znači da se u autoškolama još uvijek mogu koristiti i motori od 125 ccm za osposobljavanje kandidata za A kat. Što više reći.

A ja se lagano hladim od motora, pokušavam zaboraviti taj svijet i taj osjećaj.

 
idi se voziti, jebeš dozvolu i zakon, ionako ne zaustavljaju motore :wink:
 
sid said:
ne mjesati polaganje i izdavanje.

polaganjem dobijes potvrdu da si ispunio neke uvjete i stekao odredjena prava,

podnosenjem zahtjeva za voz. dozvolu trazis odobrenje z akoristenje prava koja si stekao polaganjem.

izdavanje voz. dozvole je upravni postupak koji se odvija sukladno zakonu koji je vrijedio na dan podnosenja zahtijeva

tu lezi tajeb, dok si polagao vriejdio je jedan zakon za voz. dozvole, a zahtijev si dao po drugom zakonu i po njemu ti se zahtijev rjesava,

nije stvar tete na salteru nego zakonodavca,

dakle provjerite adresu kud idete prosvjedovat.
Tako je.  (y)
E sada, s obzirom da je riječ o upravnom postupku, smatram da bi se trebalo pokušati sa upravnim sporom.
Ali problem za početak. Da bi uložio prigovor na rješenje u upravnom postupku (dakle neupisivanje A kategorije) trebaš imati neko rješenje iz kojeg je vidljivo da ti je odbijen upis A kategorije, pa da se temeljem toga uloži žalba tijelu koje odlučuje u drugom stupnju. Pa ako i onda ne prođe da se pokrene spor pred Upravnim sudom.
E sada... koji je to upravni akt iz kojeg je vidljivo da su odbili upis A kategorije? Sama vozačka dozvola u kojoj su upisane A1 i A2 ili treba tražiti od MUP-a da na papiru sa ur. brojem napiše rješenje u kojem stoji da A kategoriju nisu željeli/mogli upisati?
I koje bi bilo tijelo koje odlučuje o žalbi na takvu odluku?

Ovako laički gledano, mislim da bi mooožda imalo smisla pokrenuti taj spor jer čovjek je položio za A po starom zakonu, a sada mu po novom neće upisati. Činjenica je da po novom zakonu on uopće NE može niti polagati za A do navršenih 23,5 godina (čl. 204 st. 1 ZSPC-a). A pošto je već položio (jer je po starom zakonu mogao) možda bi valjalo pokušati na tu kvaku nešto piskarati... u stilu da je postupak za dobivanje dozvole praktično započeo u vrijeme važenja starog ZSPC-a pa bi onda trebalo i po tim odredbama postupak i provesti do kraja
:misli:
 
@ Hrvoje:

Jel može to i za mene?  :D
Pošto sam ja po starom zakonu položio A1 kat. pa sam s 18 god po tom zakonu trebao dobiti A kat.

Smiješno, ali hvatam se za svaku slamku gdje ima bar malo nade, barem nešto.