Kupovina preko Ebay-a

Meni je frend kupio neki dio za neki auto koji je u biti dosta košta i bio jedno 2 kile težak ali je bio polovan i malo mastan.

Zato su ga zatvorili i nisu mu naplatili ni kune carine  (y)

Zato mislim da oko npr. polovnih hladnjaka ne bi trebali dizati frku too much
 
Sledgehammer said:
Na žalost, mi se u Zagrebu baš i ne možemo pohvaliti sa normalnim radom carinarnice na Glavnoj pošti Branimirova...  :palacdolje: :palacdolje: :palacdolje: :palacdolje: :palacdolje:

Nesto strasno...
 
Br@da said:
..meni su od nekih 50 puta 10 put ruknuli carinu i porez a bile su razne cifre i veličine paketa (y)...do 300kn nema carine ni poreza

Netocno, nema samo ako ti salje privatna osoba privatnoj, a da nije rijec o prodaji, lijepo ti stoji u zakonu...
 
kubik said:
Jedno pitanje za iskusne, već sam kupovao razne stvari s ebay-a, ali uglavnom lagani paketi i vrijednosti do 300 kuna. Sve 5, nikakve carine, nikakva davanja.

Sada razmišljam uzeti paket koji bi imao nekih 30 kilograma mase. Da li to onda ide na špediciju, kako ide onda sa carinama?

Sve u svemu mi se čini da je bolje ne kupovati preko ebaya (čak i sa porezom je jeftinije nego u hrvatskoj), ali se bojim da će me oderati špedicije, koje kakve carine, ležarine, porezi na zrak i da će stvar na kraju ispasti i duplo skuplja nego u hrvatskoj.

Savjeti ?

Pa imas onda ako ne spada u posebne kategorije jednistvenu carinsku stopu i pdv, plus troskovi carinjenj.. i to je to...
 
Ja idem u pon na carinu vidjeti kako idu te spike, pitat ću nekoga osobno na info !

I da, jel zna tko di je uopće carina u Rijeci  :misli:
 
Frgich said:
Znam da neki ljudi rade takve stvari, ali posto su tete kompjuterski pismene, traze od tebe da se pred njima ulogiras na paypal account i pokazes isplatu, tako da ne bi takve stvari radio da zaradim jos neku prijavu i lupe mi kaznu za to, ne ne, ne bi to radio nikako,

pozdrav


Zbog toga sam ja gotovo zaradio carinski prekrsaj... Puknuo mi film.. Problem je sto tete nisu racunalno pismene... Zanima me u slovu zakona gdje sam ja to duzan na javnom racunalu ostavljati svoje privatne podatke... Na kraju sam zavrsio kod sefa carine  :palacdolje:

Sto je sa zakonom o elektronickom identitetu i inim pizdarijama...
 
triumf said:
Pozdrav,ja kupija hladnjak za motor,koji kosta 200 eura,jos postarina 30-tak eura,za carinu san dobija odgovor da nebi triba nista platit za to,ali cekam vec desetak radnih dana da to dode,zna li tko koliko triba cekat iz Italije da to dode.Usput prijatelj ima PayPal karticu,moguce je otvorit u nas

Morao sam, ne mogu izdrzat.. ma da ko bi reko da paypal moze kod nas...

I sto je to paypal kartica...
 
DeXtEr_5 said:
nebih se s tim igrao...  :shock:

Proslo je vrijema glupih sluzbenika, koji neznaju sta je ebay.  Imao sam prilike vidjet takav pokusaj u Splitu, kad je lik dosao sa Friziranim racunom, pa su ga zamolili da se logira na ebay, da oni to malo usporede ;)

Poslije toga mu je isla kaznena prijava za pokusaj prevare  :wink:

Svaka paypal transakcija ima ebay code proizvoda koji kupujes. tako da se moze searchati ebay i naci tvoj proizvod. ako su razliciti iznosi na papiru i na monitoru..... Nebih pokusavao

Nonsens i glupost.. Radi takvi idijotarija i imam problema sa carinom.. kako onim idijotima objasniti da sam neke stvari kupio van ebay-a u dogovoru sa prodavacem preko maila.. U tom slucaju nema nicega osim paypal transakcije.. Uostalom bilo kome od vas mogu uplatiti pare na racun i vi mi nesto posaljete. I di je onda ikakav ID? Ne oni to ne kuze, vele da je nemoguce da muljam... To su tamo idijoti, zovem potrosacki kod i nek se oni malo s tim pozabave, stvarno sam pukao vise tamo, nisu normalni...
 
Icek said:
I da, jel zna tko di je uopće carina u Rijeci  :misli:

Ako ti pošiljka stiže poštom, svaki veči grad ima jednu od pošta određenu kao poštu carinjenja:

Carinska ispostava Pošta

Krešimirova 7, Rijeka
 
Probas pitati prodavatelja da ti paket označi kao "gift "  :mrgreen: njmu ni iz dzepa ni u dzep a ne ide na carinu...  :mrgreen:
 
_mala_ said:
Probas pitati prodavatelja da ti paket označi kao "gift "  :mrgreen: njmu ni iz dzepa ni u dzep a ne ide na carinu...  :mrgreen:

Gledao sam dokumentarnu emisiju o njemačkim carinicima na aerodromu Frankfurt. Tamo dolazi pravo brdo paketa iz čitavog svijeta. Na 80% njih piše GIFT, ali to baš ništa ne mijenja na stvari. Carinike zanima sadržaj i vrijednost paketa, a na omotu može pisati bilo što.
 
BikerHR said:
Gledao sam dokumentarnu emisiju o njemačkim carinicima na aerodromu Frankfurt. Tamo dolazi pravo brdo paketa iz čitavog svijeta. Na 80% njih piše GIFT, ali to baš ništa ne mijenja na stvari. Carinike zanima sadržaj i vrijednost paketa, a na omotu može pisati bilo što.

da, gledao sam tu emisiju, na Sat.1 mislim. i majvise problema svabama predstavljaju pokusaji uvoza anabolika, pod raznim preparatima. bilo proteinsko bilo vitaminski. pa mi je bio dobar lik, koji skuplja barbike :D pa mu na tu lutku par100eura carine okinuli, jer imaju kataloge vrijednosti tih rariteta.

Ipak, oni imaju pravilinike, pravila i ta se pravila postuju. Kod nas ima neki pravilnik, ali imamo preceste slucajeve " slobodne sudacke procjene" u nasim carinarnicama. Meni je sve logicno, on me carini po iznosu na posiljci, ili ako je nema, dostavim racun i sve 5. ali kad mi carini iznos proizvoda, plus postarina, a onda mi pada mrak na oci. Kao da mi pri prelasku granice kada prijavvim nesta na carinu, trazi jos racune za gorivo i cestarinu, da sve zbroji za carinsku osnovicu!  :palacdolje: :misli:

Ali, jebiga sustav je takav, tako naucen, i u tom sustavu osoba u svjetlo plavoj uniformi je bog!  :shock: :( :( :(
 
BikerHR said:
Gledao sam dokumentarnu emisiju o njemačkim carinicima na aerodromu Frankfurt. Tamo dolazi pravo brdo paketa iz čitavog svijeta. Na 80% njih piše GIFT, ali to baš ništa ne mijenja na stvari. Carinike zanima sadržaj i vrijednost paketa, a na omotu može pisati bilo što.

Meni je došlo u zadnja 2 mjeseca 2 paketa vrijednosti preko 100-125$ sa oznakom gift i nisu otvarali.
Paket nije 2x2  :mrgreen: ali se vidi da li je sa njega odljepljivano i stavljan novi selotejp... misliš da ne bi bilo jednostavnije bacit ih na rengen traku i šacnut šta je nutra?  :wink: 
Čak i naši carinici kad otvore nešto ako je za "osobnu upotrebu" ( zanimljiv pojam koji ne smije imati veze s medicinskim poteškoćama  :LOL: ) ne naplaćuju carinu..

 
_mala_ said:
Paket nije 2x2  ali se vidi da li je sa njega odljepljivano i stavljan novi selotejp... misliš da ne bi bilo jednostavnije bacit ih na rengen traku i šacnut šta je nutra? 

I to je bilo prikazano u onoj emisiji - svi paketi otvaraju se sa donje strane, vadi se i provjerava sadržaj. Paket s gornje strane izgleda kao da nije niti taknut, pa sam tako i ja bio uvjeren da nitko ništa nije otvarao i gledao!  :mrgreen:

Btw, najbolji su mi oni pokušaji švercanja živih životinja u paketima.  :LOL:
 
BikerHR said:
Gledao sam dokumentarnu emisiju o njemačkim carinicima na aerodromu Frankfurt. Tamo dolazi pravo brdo paketa iz čitavog svijeta. Na 80% njih piše GIFT, ali to baš ništa ne mijenja na stvari. Carinike zanima sadržaj i vrijednost paketa, a na omotu može pisati bilo što.

Upravo tako.

A ista je situacija i sa našim carinicima.

Umjesto da ljudi kupuju normalne stvari, seru sa kojekakvim umobolnim bedastoćama, a što je - nakon što carinici "provale" - onda ugroženo normalno primanje i najobičnijih i najbenignijih stvari, a ista je stvar i sa natpisima na paketima, tako da su "dobronamjerni" natpisi onda i najprije na tapeti... kupite si model motora koji košta 120 kuna (kao ja), i tretirati će vas isto kao i morone koji skupljaju kinder-jaja, a rijetke figurice plaćaju i po 200-300 eura na eBayu, i onda misle daće to proći pod bezazlenu stvar... a tko bi normalan nešto "bezvrijedno" (kako oni to žele predstaviti) stvarno slao u paketu, koji košta 60 US dolara, sa drugog kraja svijeta, a pri otvaranju rekao "čujte, to vam je samo jedna bezvezna kinder-jajce figurica"...??? Pa nisu ni carinici glupi!!

Zbog takvih morona su ugroženi i svi ostali koji naručuju, jer se carinici, zbog opsega posla, ne žele zajebavati i gubiti vrijeme na točno utvrđivanje što je u paketu i koliko to vrijedi, a i svi carinici imaju internet na radnom mjestu... ne trebam reći (obzirom njih podosta poznajem jako dobro!) da je eBay jedna od najčešće posjećenih stranica, i carinici su jako dobro upućeni u cijene i što sve ljudi kupuju, no to služi uglavnom samo njihovoj nepovjerljivosti u priče ljudi, jer ljudi kupuju doslovno - svašta!

Znaju oni da ima jako jeftinih stvari tamo, da ima paketa sa deset pamučnih majica za 50 kuna, da ima igrački koje su iste, ali i 10x jeftinije od Turbo-Limacha, da ima pun kurac i osamsto svega i svačega, kao i da ima brdo trikova sa lažnim deklaracijama, lažnim cijenama, lažnim račun ima i lažnim natpisima na paketima.

Stoga i dalje ponavljam - budite vrlo oprezni, računajte pri kupnji na MAKSIMALAN LEGALAN trošak, a ako prođete bolje, hvala Bogu! I osjećat ćete se bolje, umjesto da vam treba soda-bikarbona...
 
E-trgovina svakim danom uzima sve više maha,toga su i na carini svjesni,tako da se i oni moraju prilagodit duhu vremena (y)
Po mom mišljenju tu je veći problem slovo zakona prema kojem ti i cijenu poštarine uručunavaju u cijenu robe,pa plačaš carinu,trošarinu i PDV i na poštarinu :misli:  Apsurd moguć samo na balkanu :jesus:
Da,imam još jednu nejasnoču,ako može netko da me prosvijetli,šta je s međunarodnim ugovorima naše zemlje o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja :misli:  mislim da su ti ugovori potpisani sa svim zemljama Europe :misli:  ili ti ugovori su ništavni za nas obične smrtnike ili su carinici iznad tih ugovora :misli:
 
Sledgehammer said:
budite vrlo oprezni, računajte pri kupnji na MAKSIMALAN LEGALAN trošak, a ako prođete bolje, hvala Bogu! I osjećat ćete se bolje, umjesto da vam treba soda-bikarbona...

Informativno, koliki je taj maksimalni legalni trošak.
Kad platim vrijednost proizvoda i poštarinu, i stvar dođe na našu carinu koliko maksimalno vrijednosti iznosa mogu očekivati ? Neki vele 30% neki vele 45%  :misli:
 
kubik said:
Informativno, koliki je taj maksimalni legalni trošak.
Kad platim vrijednost proizvoda i poštarinu, i stvar dođe na našu carinu koliko maksimalno vrijednosti iznosa mogu očekivati ? Neki vele 30% neki vele 45%  :misli:

e tu je sad problem, da li se carini po računu ili po slobodnoj procjeni koliko stvar vrijedi  :misli:

primjer - naručila zidni sat s nekakvim zmajevima, cijena s poštarinom 115 kn (plastika) ali je valda njima tako dobro izgledao da su valjda mislili da je antikvitet  :shock:  :misli: pa mi je na poštu stigao paket sa računom za platit carinu 120,00 kn. nije mi se dalo za te novce pohodit branimirovu i vraćat paket....pa sam platila.

dakle platila sam više od 100 % ukupne vrijednosti predmeta.
 
:shock: Jesus

Ja sam planirao uzeti stvar koja košta 3000 kuna (kod nas preko 4500 kn), pa sam mislio da ako me ne carine sretan kao malo dijete. Ako opale carinu da je to taman kao i kod nas.

Ali ovih 100 %  :shock:
 
kubik said:
:shock: Jesus

Ja sam planirao uzeti stvar koja košta 3000 kuna (kod nas preko 4500 kn)

Mala je vjerojatnost da tako nešto dobiješ bez carine, osim ako ne izgleda krajnje neugledno, pohabano, masno i korišteno, i još da te ne pitaju za račune. U protivnom, moglo bi te koštati više nego kod nas!