LCD vs plazma TV

pasko said:
Decki kupljena LG OLED 55B7V
Vrhunska televizija 5 godina garancije i dvije godine kaska
Slika 4k filma sa HDR-om za prste polizat

Tooo je too (y)
 
Paperwhite said:
Poucno  (y)

Ako gledas od 9'49'' pa skoro do kraja, onda vidis zasto je OLED bolji  :wink:
Niko nije rekao da nije bolji ... Pa to se vidi i na mobitelima , koje ja izričito kupujem , ali nisu za TV zbog svojih mana ... A ako je to rekao Samsung , najjači SVJETSKI proizvođač Oled panela , onda je valjda tako , jer to mu nikako ne ide u prilog  :wink:
 
markookram said:
Niko nije rekao da nije bolji ... Pa to se vidi i na mobitelima , koje ja izričito kupujem , ali nisu za TV zbog svojih mana ... A ako je to rekao Samsung , najjači SVJETSKI proizvođač Oled panela , onda je valjda tako , jer to mu nikako ne ide u prilog  :wink:

Postoji razlog zasto Samsung to tvrdi, ali nije ono sto mislis  :mrgreen:
LCD je razvijen primarno za staticne slike, pocevsi od digitalnih satova, displeja na kucanskim aparatima i konacno za kompjutere. Cista statika. CRT i plazma su razvijeni za pokretne slike (sto dokazuje kvaliteta slike u usporedbi sa LCD-ovima), ali propali su zbog cijene izrade i eko normi, odnosno potrosnje struje. Slijedeci logicki korak za pokretne slike je OLED, ali ga muci cijena. Samsung je inace izbacio svoj prvi OLED TV jos 2013 (KN55S9C), sa zakrivljenim ekranom, ali nije zazivjelo jer je 55" TV kostao 9000$ (i to u Americi i Koreji gdje su cijene tehnike dosta manje nego u Evropi).
LG je napravio istu stvar za puno, ali puno manje novaca...
Daklem, to sto Samsung tvrdi da OLED nije za TV je cista glupost. LCD im je puno profitabilniji za TV panele jer je tehnologija u osnovi ista vec desetljecima (sto je cini jako jeftinom) i za sad nisu u stanju napraviti jeftini OLED TV panel za siroke mase i to je jedini razlog zasto ga ne forsiraju. Profit, kapitalizam...  :wink:.
Sto se tice malih OLED displeja za mobove, tablete i slicno, za to su majstori i tu stvarno jesu svjetski br. 1
Panasonic, Sony, Philips i ostali etablirani proizvodjaci TV-a se takodjer muce sa izradom isplativog OLED panela i zato svi koriste LG-eve panele i nije ih sram to priznati ali barem ne tvrde da OLED nije za TV jer jako dobro znaju da to nije istina  (y)
Sto se tice mana, pretpostavljam da mislis na image retention, burn in i slicno. Jbg... Treba pazit na ekran pa nece biti problema.
LCD nije nista manje otporan na to, vidi se po kaficima i kladionicama koji stalno vrte teletext npr. Ugasis ga i vidis bijela slova kao da je jos u struji :mrgreen:
Sto se tice trajnosti, ide na bolje. Prvi modeli su imali problema, ali tehnologija se razvija i bit ce to sve bolje. Vec modeli iz 2017 su rijesili dosta problema od prije, tako da... bude nesto od toga  (y)
Treba imati malo vjere u nove tehnologije, i ne slusati bas sve sto korporacije serviraju jer oni prvenstveno gledaju profit a ne kvalitetu (sjeti se Beta vs VHS, CD vs MiniDisc, da ne kazem plazma vs LCD:mrgreen:)
 
Cijene oleda su puno pale ... Skoro stižu LCDe... Tako da ne vidim kako jedna takva proizvodnja Samsungu nebi išla u prilog
No dobro , izgleda da ne znaju šta pričaju  :D

 
Nemaju blagog pojma...kad sam pogledao oled i demo te film na plavoj zraki...shvatio da je to to..jedino ua sto mijenjam trenutni .....
 
Paperwhite said:
Bah... fensi ime za LCD, da namjerno zbuni ljude koji jos ne znaju da je OLED prava stvar  :mrgreen:
QLED radi s lampom od iza, opet nemre imat pravu crnu boju i propusta svijetlost ko i svaki LCD :jesus:

Mislim da si oni sami rade te panele, ne bi se LG spustio na tu razinu  :evil: :wink:

super, sad daj mi neki argument, test, cinjenicu, ...


razina svjetlosti i razina crne boje su 2 razlicite stvari u testu  :wink:
 
markookram said:
Cijene oleda su puno pale ... Skoro stižu LCDe... Tako da ne vidim kako jedna takva proizvodnja Samsungu nebi išla u prilog
No dobro , izgleda da ne znaju šta pričaju  :D
tesko...
qled je jeftiniji pa jos nije ni blizu cijeni leda a to je kao "napredniji" led
 
Zapru said:
super, sad daj mi neki argument, test, cinjenicu, ...


razina svjetlosti i razina crne boje su 2 razlicite stvari u testu  :wink:

Evo test, prvi i drugi link koji google izbaci  :)
https://www.tomsguide.com/us/qled-vs-oled-tv,review-4740.html
https://www.digitaltrends.com/home-theater/qled-vs-oled-tv/

Kad kazem propusta svjetlost, mislim na backlight bleed. Svaki LCD ima taj problem, jer lampa od iza ne moze biti sakrivena odnosno ugasena, kako god da okrenes. Najvise vidljivo ako gledas tv po noci, odnosno u zamracenom prostoru...
I onda to nije crna boja nego isprano siva, sto mene dosta nervira jer ja uvijek gledam tv po noci, u zamracenom jer preko dana bas i ne stignem...

Linkove gore nisam detaljno citao, ali kad skrolas do kraja dolje, vidis tko je winner  :wink:
A OLED se tek razvija, svake godine je sve bolji  (y)

EDIT:
Sjetio sam se da Darco recenzira televizore kod nas, evo njegova recenzije 2 OLED-a:
http://hdtelevizija.com/2017/10/28/lg-oled55b7v-philips-55pos9002-uhd-oled-tv-sazetak-usporednog-testa/

Skrenuo bih paznju samo na zakljucak:
Oba televizora su izvrstan izbor i od nas dobivaju punu preporuku, pogotovo što s obzirom na kvalitetu slike koju nude s obzirom na cijenu nemaju konkurencije.
 
Paperwhite said:
Evo test, prvi i drugi link koji google izbaci  :)
https://www.tomsguide.com/us/qled-vs-oled-tv,review-4740.html
https://www.digitaltrends.com/home-theater/qled-vs-oled-tv/

Kad kazem propusta svjetlost, mislim na backlight bleed. Svaki LCD ima taj problem, jer lampa od iza ne moze biti sakrivena odnosno ugasena, kako god da okrenes. Najvise vidljivo ako gledas tv po noci, odnosno u zamracenom prostoru...
I onda to nije crna boja nego isprano siva, sto mene dosta nervira jer ja uvijek gledam tv po noci, u zamracenom jer preko dana bas i ne stignem...

Linkove gore nisam detaljno citao, ali kad skrolas do kraja dolje, vidis tko je winner  :wink:
A OLED se tek razvija, svake godine je sve bolji  (y)

EDIT:
Sjetio sam se da Darco recenzira televizore kod nas, evo njegova recenzije 2 OLED-a:
http://hdtelevizija.com/2017/10/28/lg-oled55b7v-philips-55pos9002-uhd-oled-tv-sazetak-usporednog-testa/

Skrenuo bih paznju samo na zakljucak:
Oba televizora su izvrstan izbor i od nas dobivaju punu preporuku, pogotovo što s obzirom na kvalitetu slike koju nude s obzirom na cijenu nemaju konkurencije.
ahh, vidim nismo se razumjeli

ja sam usporedivao razlike izmedju oleda i qleda a ne lcda i oleda. sve stoji u tom slucaju


btw iskido sam dupe od citanja testova i obilaska ducana dok nisam naso nesto sto je u recimo klasi oleda a kosta ko led  (uredaji do 10tkn)
ovo sve bolje (u ovisnosti ko za sto, koliko i kako koristi tv) ispod 15tkn nema sto traziti
UHD 4K od kad su na trzistu, smanjila se preporucena dijagonala gledanja u odnosu na plazme, povecale preporucene dijagonale i s time kolicina kunica  :LOL:

ispada da za 3-3,5m udaljenosti 65-ica sjeda ko budali samar  :mrgreen:
:mrgreen:
 
Zapru said:
ja sam usporedivao razlike izmedju oleda i qleda a ne lcda i oleda. sve stoji u tom slucaju
pa qled jest lcd..... samo što ima više led "žaruljica" iza lcd panela.....  te "žaruljice" su u najačim modelima podjeljenje u 32 zone, i ne mogu se potpuno ugasiti....
oled je skroz druga tehnologija....... svaki pixel emitira svoju svjetlost i može se potpuno ugasit.....
prednost qleda je jedino u jače osvjetljenim prostorijama, jerbo led "žaruljice" mogu isporučit jaču svjetlinu od oled panela....

tako da sve stoji i u ovom slučaju..........
 
Zapru said:
ahh, vidim nismo se razumjeli

ja sam usporedivao razlike izmedju oleda i qleda a ne lcda i oleda. sve stoji u tom slucaju


btw iskido sam dupe od citanja testova i obilaska ducana dok nisam naso nesto sto je u recimo klasi oleda a kosta ko led  (uredaji do 10tkn)
ovo sve bolje (u ovisnosti ko za sto, koliko i kako koristi tv) ispod 15tkn nema sto traziti
UHD 4K od kad su na trzistu, smanjila se preporucena dijagonala gledanja u odnosu na plazme, povecale preporucene dijagonale i s time kolicina kunica  :LOL:

ispada da za 3-3,5m udaljenosti 65-ica sjeda ko budali samar  :mrgreen:
:mrgreen:

Eh, kolega leslie je odgovorio... QLED je LCD, malo kompliciranija izvedba ali osnova je ista  (y)

Da, kupnja televizora se pretvorila u doktorsku disertaciju, vremena su se promjenila  :mrgreen:
Ja sam bio na plazmi 9 godina dok se nije OLED pojavio i spustila mu se cijena ispod 10k kn (onaj najjeftiniji Full HD). Jednostavno nijedan LCD se nije mogao nosit sa mojim zahjevom da imam pravu crnu i da mogu gledat iz svih kuteva (takav mi je raspored namjestaja u dnevnoj, sjedis gdje uhvatis mjesto a to je rijetko bas ispred ekrana  :mrgreen: )
IPS panel dozvoljava veci kut gledanja ali ima grozan "ips glow efekt" koji mi je k'o saka u oko.
VA panel pak ima podnosljivu crnu, nema taj glow efekt, ali moras sjedit tocno ispred njega inace nista od gledanja.
A glupo mi kupovat nesto sto mi ide na zivce prije nego sam kupio  :mrgreen:
OLED je next level, prirodni nastavak plazme i samo sam cekao cijenu da padne i moram reci da sam jako zadovoljan. Preporucam svakome.
4k mi nije napet (za sad!) jer 95% gledanja je standardni SD signal dok ostatak bude neki rip ili streaming a toga u 4k rezoluciji ima na kapaljku (a i internet mi nije neka sreca, nema sanse da mi podrzi streaming u 4k) pa za slijedecih 5 godina (dok traje garancija barem) ce Full HD biti vise nego dobar  :0648:

Ali, kao sto rekoh, treba probat OLED pa onda reci da ne valja, a takvog jos nisam upoznao  :mrgreen:
 
Moje oci nisu bas najbolje sto se ostrine tice (iako jos nisu za bacit  :mrgreen: ) i zato i dalje imam Panasonic HD Ready Plazmu 106cm, sada staru 10 godina. Od full HD nebi imao neke koristi (sto se rezolucije tice u kontekstu mog vida) jer gledam sa 2,5-3 metra daljine.

20-30tak tisuca radnih sati, jos se ne vidi da je slika degradirala zbog koristenja (izgubila svjetlinu). A boje su odlicne. Nadam se da bu jos dugo ispravna.  :D
 
Ta je do sad cuknila toliko struje da si oled mogao kupiti :)
 
3alfa3 said:
Moje oci nisu bas najbolje sto se ostrine tice (iako jos nisu za bacit  :mrgreen: ) i zato i dalje imam Panasonic HD Ready Plazmu 106cm, sada staru 10 godina. Od full HD nebi imao neke koristi (sto se rezolucije tice u kontekstu mog vida) jer gledam sa 2,5-3 metra daljine.

20-30tak tisuca radnih sati, jos se ne vidi da je slika degradirala zbog koristenja (izgubila svjetlinu). A boje su odlicne. Nadam se da bu jos dugo ispravna.  :D
radi i moja jos, svjetla i kontrasta koliko hoces...

nego, brate mili grije ko kuga tako da mi razjebe termostat grijanja pa mi se ne pali centralno  :LOL: :mrgreen:

a i netflix je gladan Mbps-a i pixela pa .... :mrgreen: sad opet mir iducih 10g

neznam tko - sto - gdje ali OLED 50-tka ispod 10-12tkn nisam nigdje nasao
 
Sip said:
Ta je do sad cuknila toliko struje da si oled mogao kupiti :)

(y) :LOL:


Zapru said:
brate mili grije ko kuga tako da mi razjebe termostat grijanja pa mi se ne pali centralno  :LOL: :mrgreen:

Kaj ti je termostat iznad TV-a?  :mrgreen:

Ali da, grije. Po zimi je zato manji racun za plin, a po ljeti nesto veci za struju (klima) :LOL:
 
Stara plazma je penzionirana na gruntu, savrseno dobro radi 9 godina I radit ce jos najmanje toliko  (y)
Ja sam je isto imao uz termostat  :LOL:
Ak nis drugo, uvjeravao sam zenu da grijanje radi ko ludo jer je zimogrozna dok je meni stalno vruce pa me ubijalo njezino frljenje termostata  :mrgreen:
Valjda mi je zato jos draza bila  :LOL: mislim na plazmu  :mrgreen: