Mali savjeti za motoriste

Ma Lidl je majka,100 kn pametni punjač i radi isto šta i ovaj C-tek,ono šta C-tek ima bolje je jedino ova brza spojka...Zato lidlov pokazuje u digitali napunjenost i voltažu 😎
Možeš normalno puniti običnim,ovi pametni imaju funkciju zimskog održavanja di rade cikluse punjenja pražnjenja bateriji.
Osobno to ne preferiram jer u mom kraju puno udara gromova i bude nestanaka struje,ako znan da iden na neki put priko 20 dana odspojim bateriju i ćao
Nije problem napravit brzu spojku ni za Lidl-ov punjač.
 
postoji li tako nesto univerzalno?
konkretno za onaj lidlov punjac
Naručiš s aliexpressa, ja sam ovakav naručio koji sam spojio na akumulator (desna slika) i još jedan konektor (lijeva) na koji sam zalemio veće stopice koje uhvate kleme sa lidlovog punjača i šljaka sve.

Polish_20220111_182622870.jpg
 
smije li se puniti aku dok je spojen na motor il je bolje odspojiti kleme pa onda stavljati punjac?
citao sam da nije dobro puniti spojenog (istina za auto jer kao moze sjebati elektroniku).. al onda mi ova spojnica kontrira tome
 
  • Like
Reactions: cadjo
Dosad ako je trebalo kad puniti,punio sam uvijek ne odvajajuci kleme...nikad nista se nije dogodilo,a i zasto bi...samo pobrka sat i par gluposti kad se odpoji klema... pa ne-spajas na 220 V.,da sta izgori...
 
  • Like
Reactions: ODST
smije li se puniti aku dok je spojen na motor il je bolje odspojiti kleme pa onda stavljati punjac?
citao sam da nije dobro puniti spojenog (istina za auto jer kao moze sjebati elektroniku).. al onda mi ova spojnica kontrira tome

možeš sa pametnim punjačem bez odspajanja, jer on ne daje ni veču ni manju i struju i napon od onog šta dobiješ preko reglera sa magneta..
to što ne smiješ je punit sa nekim ispravljačem od 15-20A..
 
Jedino nije loše minus na masu spojiti, ne na minus klemu direktno.
 
Lidlov stari punjač nije punija baterije ispod nekog napona, dok Ctek puni. Meni je Ctek preporod. Sve radi, sve napuni, lidlovom je otiša i onaj glupi botun.

Inače volim lidl proizvode, ali punjač mi je bija bezveze.
 
  • Like
Reactions: Nexie and ODST
kad imaš ispravnog japanca ni netrebaš znat što to je c-drek... a kad imaš ducati (il talijana) je to must have proizvod... kao i te klemice za brzo i stalno kopčanje :)

ja sam kupio neki fullbat (s tim klemicama uključenim) (jer mi je ctek bio skup)al nikad na ninji nije bio skopčan i nakon višemjesečnog stajanja pali na mrki pogled....
 
  • Like
Reactions: Luke
mislis spoj kleme sa masom? a ne samo odsarafiti crnu zicu
Niš ne treba odšarafit.
Plus kabel na plus klemu akumulatora.
Minus kabel na masu - npr. neki šaraf u rami ili slično.
 
Niš ne treba odšarafit.
Plus kabel na plus klemu akumulatora.
Minus kabel na masu - npr. neki šaraf u rami ili slično.

ma neetreba, lakše mu je na aku, ionako sa minus kleme ide sajla direkt na masu..
 
koja je razlika dal ide na - pol baterije il na ramu?
 
Radi se samo o mogucoj eksploziji plinova iz akumulatora zbog iskrenja prilikom spajanja zadnje kleme punjaca. Zato se spaja minus (sto) dalje od akua, negdje na rami npr.
 
  • Like
Reactions: SpoRRi
Lidlov stari punjač nije punija baterije ispod nekog napona, dok Ctek puni. Meni je Ctek preporod. Sve radi, sve napuni, lidlovom je otiša i onaj glupi botun.

Inače volim lidl proizvode, ali punjač mi je bija bezveze.
Ma evo ipak sam uzeo ctek, pa nek se puni ona talijanska prokletinja 😆
 
  • Like
Reactions: Nero
Radi se samo o mogucoj eksploziji plinova iz akumulatora zbog iskrenja prilikom spajanja zadnje kleme punjaca. Zato se spaja minus (sto) dalje od akua, negdje na rami npr.

a realno nisam nikad u životu čuo da se to dogodilo, a pogotovo danas kad su akumulatori zatvoreni.., prije će roknit ako je toliko zjeban da povuće veliku struju ili da ćelija dođe u šlus..kad pališ na kablove..
 
  • Like
Reactions: maRRin 06
e,pa zato covik govori da se minus kabel stavi na motor,šasiju,i u pravu je,to se ucilo od starih majstora nekad...ne direktno na akumulator da nebi roknia, i to vecinom pogotovo pri pojacavanju,al opet to da bi roknia,mora vec biti kakav dobro neispravan akumulator...
 
a realno nisam nikad u životu čuo da se to dogodilo, a pogotovo danas kad su akumulatori zatvoreni.., prije će roknit ako je toliko zjeban da povuće veliku struju ili da ćelija dođe u šlus..kad pališ na kablove..
Ja sam cuo, doduse, na automobilskim akumulatorima.
U svakom slucaju, nista ne kosta da se spoji minus na ramu.
 
  • Like
Reactions: Paf