'Mudima zaprašuju ceste' (Turska-uzduž i popreko-..Cappadocia)

gloginjaR

New member
                        Evo da probam nekaj zapisat dok mi je sjećanje friško i dok me pamćenje služi!!  (sory na pravoppisu!)

Krenia sam u Nedilju (prošlu-01.07.2007) ujutro oko 08:00h put Crne Gore, gdje sam se s prijom Gashom (budućim Ministrom Turizma Crne Gore):) dogovoria da mi sredi spavanje.. tako je i bilo...
Prva cigaret pauza je pala na uobičajnom mjestu!
iduća pauza u vožnji je bila u Kotoru, di sam se malo duže odmoria i nešto ubacia u kljun! Tu na Rivi je bilo "masu"(10tak) motora koji su parkirani na sred šetnice!? turisti i ostali prolaze i razgledavaju slikaju se kraj motora ka na nekoj izložbi!  .. krenia sam dalje lagano .. jer do bara nema se puno vozit! tako da nisam iša ni trajektom koji skraćuje Kotorski zaljev s 40tak km vožnje! (čini mi se tako nešto).. u Bar sam stuga oko 2ure i S Ministrom oša vidit di mi je spavanje tu veće.
Iduće jutro sam zagaria preko Podgorice za Kosovo preko Kolašina, Bijelo Polje, Berane, Rožaje...tu je negdi bila i granica sa Kosovom! ova cesta koja vodi preko (čini mi se da je Berane Rožaj) uska i vijugava, penje se na vrh di je granica!! Granica je ono Kaubojska!! dva tri kontenjera par policajaca i dva tri šlepera :smijeh:(viza se plaća 20eura)  Odatle se spuštam za Peć pa prema Prištini i Nišu! pa pravac Istok!:smijeh:

Put je kolko tolko vozan do Peći! dolazim u Peć znakova nigdi! odjedanput ulazim u sami centar peći! koji je krcat svjetom i školarcima... svi su vanka i svi điraju 'gori-doli'!! štandovi i dućani(sa svakojakim đinđama-minđama):D koji se nalaze odma do ceste!! Heba te patak! ja sam sa motorom...svi se okreću komentari.. pogledi....gledam oko sebe nebi li uoćio neki znak da se isčupam iz ovog krkljanca..prolazim par ulica lagano u drugoj.. vidim da dolazim NIGDI!!! okrećem se i nazad vozim pokušavajići se vratit kuda sam doša! :smijeh: Kad u sred te gužve pojavljuju se dva "nabrijana" momka sa (čini mi se) R6 i zx6 lokalni momci koji se vozikaj od kraja do kraj kroz onu gužvu i pokušavaju privuć pažnju neke cure! ka i kod nas! :wink: 
Nekako se dočepam glavne ceste i pitam za put ka Prištini...dalje put ka prištini je ok... Prištinu prolazim i idem ka Nišu tu je cesta loša i puna grba.. na monogo mjesta se radi na cesti!...
Prije Niša se spajam na stari auto-put kojim se vozim par km i tad dobrom cestom prema Sofiji ..Granicu prolazim 'relativno brz' i bez puno komplikacija!..jedino me Bugarski policajac nije tio putit dok nije par puta zavrtio ručicu gasa!! i dok nisam malo zašlajfova sa zadnjim kotačem!!   uzalud sam mu objašnjava da jemotor nov i da nije dobro davat velik gas!   nejebe on ništa već viče -ajde bratko davaj davaj- davaj gassss  ..štaću odatle sam uz odjuria uz šlajfanje zadnjeg kotača   predveče dolazim u Sofiju, i na glavnoj cesti uočim McDolnald's reko idem uzet 10tak (oni mali Hamburgera  kad tamo neprimaju Euere! nekako zamjenim eure u Hotelu di se nisam dogvoria oko cijene za noćenje! tražia mi je 40eura! pa sam odusta u nadi da ću nać šta jeftinije! ;) kupim si par hamburgera! i pokušavam nać sobu za prespavat..stajem kod neke radione pitam tipa starijeg, sav umazan :mrgreen: ! za sobu i objašnjavam mu da sam bio u nekom Hotelu i da je cijena velika!!
On me pita jel ja vozim taj motor! ja mu vičem da Da...on odma objašanjava da skrenem na križanju i da je tu Motel za vozače kamiona(SIMONA)!! da vidim tu! (reko super)... Sobu sam dobio za 15 eura(sa čuvanim parkingom)...
Nako osrednja Willa sa par katova di je u prizemlju uređen restoran sa šankom, di vozaći marendavaju.. a u podrumu je disco Bar zapravo Noćni Bar!!  na samom ulazu u podrum je veliki plakat sa nagim curama i sa njihovim imenima!! pa ako niste isuviše umorni možete si dat oduška! ;) Ujutro se dižem oko 07h ispijam duplu kavu i krećem za Istambul.. Cesta je dobra... jedino tu počinje da puše 'taj vjetar' kako bi ga ja nazva ka u nas Bura! samo što nije toliko hladno!! kasnije će me to pratit skroz do Istambula i kroz cjelu Tursku!!Dolazim pred Instambul kojih 50tak km i skrećem na lokalnu cestu uz More..nebi li naša koji Auto kamp! ili kakvu jeftinu sobu! (naime-nije mi se davalo baš 50-100 eura za spavanje..kolko se tražilo po osrednjim hotelčićima! ..već je popodne...vozim kroz ogromnu gužvu ka Instambulu..3 trake sa svake strane, neopisiva gužva! niko nedaje nikakve znakove skretanja! vozi se i po 100- 120!!!    ..kilometrima tako prema Instambulu! pokraj mene prolaze dva tipa i osvrću se u vožnji i gledaju me.. i nestadoše u gužvi...kasnije ih uočim di sjede na ugibalištu i puše duvan! ja usporavam i stajem---pokušavam od njih doznat za kakvu sobu! ili camp...no oni vele da je camp zatvoren..a sobu teško da ću nać jeftino ispod 50tak 100 eura!! dalje se vozimo ka Istambulu zajedno kroz gužvu..idemo pogledat jedan Auto Camp! nekako ih uspjevam držat na oku u onoj gužvi!! :mrgreen:  No camp je zatvoren i sad je tamo Karting poligon!  :( tu se rastajemo ja idem dalje u grad...u gradu blago rečeno krkljanac!   
Nije mi jasno di ti ljudi parkiraju sva ta vozila!!? gledam...ljudi jedu u auti, telefoniraju...vozi se po zausavnoj traci! tu i tamo projure dva policajca na motoru(trafic Policia) kroz onu gužvu...Vidim da nema smisla ić u sam grad! :( nebi se isčupa dva dana odande!  stajem kraj obale i nalazim klupu dase malo odmorim...

Nakon kraćeg odmora odlučujem da krenem dalje ka IZMIT_u!!
Jer svakako se nisam planira zadržavat! a i glavni cilj mi je doć do CAPPADOCIE (kapadokie) i onda se spustit na južnu stranu Turske pa se vratit obalom ka Izmiru i uvatit trajekt za Atenu!! :)
krećem ka Izmit-u u nadi da što sam dalje od Istambula da ću lakše nać sobu!!
Vozim auto putem ka IZMITu po 4 trake sa svake strane + zaustani trak!!  kamiona mali milion! 1i 2 traka su samo za kamione! ugrijalo sve u šesnajest!  :LOL: 'onaj' vjetar me šiba cjelim putem!
tako da moram obuć i jaketu i hlače! jer nemožeš drugačije vozit!

Već pada noć polako! ja na auto-puti!! :
stajem na pumpama i vidim da turci (vozači kamiona i drugi koji se zateknu na auto putu a umorni su!! staju i odmaraja na travnjaku koji je fino uređen oko benzinske postaje! Benzinska ima i restorane, igralište za djecu, praone itd!! tako sam i ja napravia, stao i nakon 'kebab-druma' zalega i ja na travnjak i zaspa! motor parkira (zakluča ga) i tu je svakako čuvar koji non-stop šeta i nadgleda cijeli kompleks! (zaprava ima par čuvara).. tako odspavam do ujutro, kad krećem za Ankaru... vozi se i samo se vozi, pa se opet vozi i tako non-stop!  :LOL: :LOL:  digod se nalije benzine za 20 eura! dobie se oko 11litara! što je skoro duplo skuplje nego kod nas!
Ankaru bukvalno zaobilazim Auto-putem! tako da vidim samo rubne djelove grada i nova naselja koja niču! sve nove zgrade i nova naselja!! rađena po nekom sablonu ka lego kocke!? Sada već vozim ka jugu prema Kapadokiji... nalilazim na Keisehir-koji je veliko prešušeno jezero!! s bjelim kristalima pjeska!


Kapadokijsku dolinu! i dalje vodi auto-put takoreći! koji se obnavlja! pa su česta preusmjeravanja sa jedne na drugu traku!
a put se obnavlja na shemu da se pospe mljeveni kamen! pa se preko njega polije katran, i onda još jedan sloj kamenja!



Motor je izgledao kao da sam ga zalia sa katranom!

I konačno dolazim do Nevsehir-a tj:Grrem-a koje je veliko područje i di se nalazi cijeli taj grad pod zemljom!! :)



tu sam se bia survao niz liticu sa fotićem i kamerom u ruci!! tako da mi se fotić napunia prašinom i kasnije mi nije pola slika ispalo dobro!? :((
Tu sam dva dana se odmoria...i već sam krenia "lagano doma!! dopizdila mi i vožnja i truckanje po kojekakvim putevima! otuda i naziv 'Mudima zaprašuju ceste'  :LOL:  :wink:   Znači dalje sam proša prema ADANA-u tu se raspita za trajekt ka Italiji! No trajekt nevozi!! tj:veza postoji sa otoka Cipra! No kako su loše (političke veze) sa Grcima! trajek vozi samo lokalno!!
Nista nastavia sam dalje ka Tasucu, di sam prespava i sutra dan ka anatoliji(ANTALYA)
di su takođe kilometarske plaže!  (y)


sutra predveče sam stiga DENIZLI (Pamukkale) di se takođe nalaze gejziri!
malo obiša i odmoria koju uru, pa nastavia ka IZIRU! uvatit trajekt za Atenu! sa Atenom su veze totalna banana! tako da sam čeka jedan dan za trajekt koji vozi prvo do malog otoka Cesme, pa se odatle prekcavam u veliki trajekt koji vozi 7 sati do Atene! Na svakom imalo većem brdu na turskoj obali nalazi se zastava koje su veličine ka nogometna igrališta!!  :mrgreen:
cekanje trajekta za Atenu

U Atenu sam stiga ujutro oko 8:30 i zapuca prema Albaniji! proša Albaniju ovom donjom cestom preko Kakaviile do drača (koja je totalno loša i izrovana!!! tako da sam tu relaciju vozia oko 6-7 sati! tj:eek:ko 150km sam proša za 6-7 sati! :(( dokopa se Crne Gore na Skadru i prespava u Baru pa ujutro za Split! :)

Ukratko to je to! :) Sedam dana ukupno...napravia sam oko 5300km!
proša kroz 7 država, i za sad sam miran (ovu godinu! :D  :wink:



 
Je se ZZR lipo razradjuje :mrgreen:

Moga si napisat sveukupan trosak (y)
 
Majstore, svaka čast na putovanju  (y), ali greota što ima vako malo slika i što su malecne :wink: :mrgreen:, ali neka ih, glavno da si ti to izvozio  (y)
 
...pa tošak na kraju i nije nešto velik!!  :misli:
doduše nisam se ni razbaciva sa lovom!  :wink: jer sam bio solo, tako da nisam ima skim ni "zapit se"  :(  :mrgreen:! no
uglavnom trošak je naj_veći na klopi, spavanju, benzini...
..čini mi se da sam potrošia oko 700-800eura  :misli:  :?
:)

ima još nešto slika...no kako mi se poklopac na fotiću zaglavia (od pada niz liticu!  :LOL: )
nisu baš naj_bolje, a treba mislit i na ekipu s modemom  :mrgreen:

ps:probaću nešto skenirat iz prospekta kasnije!  (y)
 
Svaka cast.  (y)
  Za Kosovo je viza 20 €?

Molim te uzmi si ovaj FODi iz mog potpisa. Prekrasne slike al traje dok ih ovaj imsch. otvori, tako da uvijek odustanem.
Vidim da si i ti solo igrac ko Linza i ja i jos neki  (y).
PS  posto su one zenskinje na odmoristu  :mrgreen:
 
jako dobro
iako si malo skrt i na fotkama i na rijecima  :mrgreen:
 
.... :mrgreen:  :jesus:  :mrgreen:.....


Ma ima toga brdo!!  :misli: što za slikat što za vidit i doživit!
nego nemožeš ti sad svako malo stajat s motorom i slikavat  :wink:

Da viza je 20 eura kroz kosovo! za bugarke nisam ima volje  :LOL:  :mrgreen:
kako sam već dva dana bio na putu...a predamnom još "ko zna kolko dana!!  :wink:
nije mi se dalo na njih trošit snagu i energiju!  :mrgreen:  (y)
već sam samo večera i malo šankira za šankom, drmno dva piva njihova da mi opusti mišiće pa da mogu lakše zaspat  :mrgreen: dok sam štaja za šankom i cirka pivu... gledam kako vozači silaze iz soba sa zenskima...i idu marendavat!  :LOL: cuga i klopa u bugara je nešto jeftinija nego u nas  :misli:

No Turska je skupa, što me je malo iznenadilo!  :shock:
:misli: mislim kad pogledam sve skupa...oni "pucaju na tuizam" a to je bože sačuvaj turizam!! nisu baš ni ljubazni
ako im se ne obratiš i ne pozdraviš na turskom!!!  :mrgreen: Merhaba, SaljaAlejkum  :mrgreen:
Ovi veći Gradovi poput Istambula, Anatolie su kolko tolko "urbani" i turistički se već navikli!!
dok ovo ostalo..posebo ova zabačena mjesta uz put...to je bjeda i jad! mislim ima toga i u nas  :wink:
ali uglavnom ko nije oša vanka na privremeni rad!  :mrgreen: osta je tamo i radi za neku mizeriju!
kad te vide s novim motorom....misle evo sad će ovaj ostavit par tisuća eura!  :LOL:  :mrgreen:
a ja gledam kako proć što jeftinije  :mrgreen:
pitaj odakle sam ...sad dok im objasnim da sam Croatata tj:da sam iz bivše juge i da sam Hrvat odma na licu smješak i prijateljsko raspoloženje!!!  :D  (y) Uglavnom ako se ima volje može se dobo provest i zabavit!  (y) kroz grčku sam samo "proletia"!! tj:ujutro sam doša Velikim trajektom nakon 7 sati vožnje iz Izmira do Atene! 
kad sam se iskrca u Ateni ..trebalo mi je pol sata dok nisam naša izlaz iz luke i grad do Auto puta!!
naime, jako malo je znakova za 'orjentirat se'!! tj:imaš tablu na početku nekog puta(pravca) i kasnije nema nigdi table  :shock: i sad ako skreneš sa glavnog puta (ili pravca kojim ideš) moraš kružit pun klinac dok neubereš putokaz!!  :palacdolje: Na auto-putevima kroz grčku...ima masu motora!!  :shock: to se pegla sve u šesnajst!!  :mrgreen: RRova pun klinac... putarine su ima simbolične!!  :LOL: voziš se par stotina /km platiš jedan dva eura putarinu!!  :shock:  (y)  jedino nisam platia putarinu u Istambulu preko glavnog velikog mosta!!
naime koriste se smart kartice...a ja je nisam kupia... tako da sam na izlazu pokuša pored šlepera se provuć! no upalia se Alarm  :LOL:  :LOL: zavija cjeli onaj kompleks od 10 kućica!!!  :LOL:  :LOL: 
nisam se ni okreća nego sam zavida gas i tutanj!  :mrgreen:

evo malo filma  (y)

http://www.youtube.com/watch?v=Eel-JBrj-HE
 
...
 
........
 
...........
 
-..................
 
...........
 
..........................
 
..........
 
.....................