Nordkapp

Ajmo u grubo, koliko cca km ima na ovom putu, koliko planiraš prosječno raditi km, koliko dana planiraš provesti na putu?
 
djuka007 said:
Ajmo u grubo, koliko cca km ima na ovom putu, koliko planiraš prosječno raditi km, koliko dana planiraš provesti na putu?

u grubo je 9000 km, oko 25 dana..... dnevno oko 400 km, love oko 3000-3500 eura
 
Nažalost ne mogu si priuštiti toliko slobodnih dana naročito u ljetnom terminu....
Sretan put  (y) :021:
 
nemogu ni ja u ljetnom terminu....zato mislim da ćemo opalit ili odmah nakon 1.maja (da odradimo 1.maj) ili oko 10.09. kao sto smo i ove godine otisli.... a vrijeme kakvo bude bude.....ne vjerujem da ce bas neki snjeg tada biti, a kisa, jbga, to moze i u ljetnim danima..... kise se pretjerano ne bojim, samo da ne pada 24 na 24 da ne stignemo nis vidit.....

ove smo godine imali super vrijeme, od 14 dana samo 1 dan kiša bila :)
 
lb said:
Čala, imaš li kakvo mišljenje o povratku kroz Rusiju? Ruta Murmansk - St. Petersburg, možda Kaliningrad,  pa dolje kroz Estoniju/Litvu/Latviju/Poljsku?
I da, je li 7-10 dana u jednom smjeru dovoljno za Norvešku, da se bar nešto vidi(mislim na prirodu,  dok su mi gradovi, arhitektura, muzeji i takve stvari nižeg prioriteta)?

To bi mi bila ruta u jednom smjeru za drugi put.  :wink: A glavni POI bi mi bio barem 7-dnevni boravak na samom sjeveru 300 km lijevo i desno od NC s naglaskom na Ruski sjever. Naime lova i slobodni dani su me spriječili da to ostvarim 2008. Tek kad dođeš gore skužiš kakav mir tamo vlada i poželiš se zadržati i malo lunjati krajem,ali ovo gore navedeno te sprečava.  :? Da ponovim nešto davno izrečeno Alpe su predivne,ali Norveška je barem 3 koplja iznad na ovom našem Europskom kontinentu.E sad zašto uvijek pitam da li je naglasak na Norveškoj ili NC kao osnovnom cilju?
Taj put je ozbiljno skup.Do tada sam trošio na putovanjima do max 150 eura (francuska vrlo hoch  :mrgreen: ) po danu.Te 2008.na putu kroz N. do NC uz najskromniji mogući režim troškove nisam mogao spustit ispod 200 eura po danu.Imao sam peh, pa morao kupiti gumu i accu,ali to bi umanjilo ukupni trošak za možda 25 eura po danu.Niti jednom nisam jeo u restoranu,niti na kiosku ili fast foodu.Sve sam kupovao u dućanu i večeru pripremao u Hytti.Na kavi u kafiću bili dvaput.Kasno smo skužili za foru točenja goriva na Statoil benz. pumpama.Tamo priliko prvog točenja u N. kupiš metalnu šalicu za kavu i nakog toga imaš gratis refil prilikom svakog slijedećeg točenja goriva na njihovim pumpama za sve dane boravka u N. Benzin u N. je bio preko 2 eura te 2008..Mogu misliti koliko je danas.Šatoriranje u mojim godina na 0C me ne privlači i koncentrirao sam se na smještaj u Hyttama(bungalowi).Variraju cijenom prema broju kreveta od 30-100 eura.Ovisno o lokaciji,komforu istoga,te broju ležaja.Prema sjeveru mrak pada sve kasnije i kasnije i ako se ne gleda na sat vrlo lako se uhvatiš da je već 22:00 i da bi trebalo potražiti smještaj.A u to doba dana dvokrevetnu Hytte u srpnju je gotovo nemoguće naći.Svakih 50-100 km prema NC postoji neki nasad  :mrgreen: Hytta,ali treba ranije tražiti dvokrevetnu da bi se prošlo jeftinije.Idealna kombinacije je putovanje na dva motora 4 osobe.Tada smještaj iznosi max 15 eura po glavi.Hytte u pravilu nemaju posteljinu, pa su vreča i neki jastuk obavezna prtljaga.
Kao drugi razlog je taj da bez obzira na doba godine valja imati na umu da ste u tom dijelu Svijeta sretni ako pola dana boravka u N. ne pada kiša.U jednom smjeru idete gore i od polarnice nadalje se istim i vračate.N. je uska i ono što vas kiša spriječi vidjeti u odlasku,istom povratnom rutom vidite u povratku.Put je strašno skup i dalek i malo je vjerojatno ponovo se zaletiti i vidjeti propušteno.Dakle zato preporučam oba smjera kroz N.Zašto to naglašavam probati ću ilustrirati time da N. izgleda otprilike kao prvi uspon na Grossglockner u životu.Ne napraviš par sto metara , a da ne osjetiš potrebu stati,pofotkati,pomirisati ili samo uživati u viđenom.I tako tisućama kilometara.U početku staješ pored svakog vodopada,kasnije reduciraš samo na one koji padaju sa barem 100m,ledenjake proučavaš samo ako ih je barem 5 oko tebe u tom trenu,fjordove i jezera počinješ razlikovati već treći dan boravka u N. bez pogleda na kartu.Ceste prepoznaješ po brojčanim oznakama,mjesta i gradove počinješ pravilno izgovarati ... Skuplje je ne više od 30 % za povratnu rutu u odnosu na Finsku ili Rusiju.
Najskuplji dio cijele priče je hrana i gorivo i sam posjet NC.Plača se tunelarina,pa ulazak na NC,pa dva dana smještaja u blizini ... zbog nezaobilazne fotke midnight suna.  :0648:  Cijena smještaja se ne razlikuje bitno od drugih destinacija,ali ove druge dvije navedene stavke su užas.  :shock:
To lb : navrni jednom na čašicu razgovora s kartom ili se najavi pa ću je ja ponijeti,pa ćemo detaljno.  (y)
 
Roby75 said:
nemogu ni ja u ljetnom terminu....zato mislim da ćemo opalit ili odmah nakon 1.maja (da odradimo 1.maj) ili oko 10.09. kao sto smo i ove godine otisli.... a vrijeme kakvo bude bude.....ne vjerujem da ce bas neki snjeg tada biti, a kisa, jbga, to moze i u ljetnim danima..... kise se pretjerano ne bojim, samo da ne pada 24 na 24 da ne stignemo nis vidit.....

ove smo godine imali super vrijeme, od 14 dana samo 1 dan kiša bila :)

O boldanom ti više može ispričati user pod nickom Svakak,ja sam imao sreće i samo 3 dana kiše od 18 dana u N.
 
po opisu dr.chale bit ce veoma lijep provod :)) jedva cekam :) :021: :021: :021: :021: :021: :021:
 
U jebote, doktore, ja sam fasciniran odgovorom. Morat cemo to malo uzivo...
Ali zaista, ne salim se.  (y)  (y)
 
dr.chala said:
Norveška je barem 3 koplja iznad na ovom našem Europskom kontinentu.

Za sve napisano (y)  (y) Dodao bih još da su, ako se odlučite za šatoriranje, cijene od 15-25 Eur (šator, motor i 2 osobe) što može značajno smanjiti ukupan iznos (ali naravno i komociju). Svi kampovi u kojima smo bili su jako uredni i na raspolaganju je kuhinja pa se može kuhati bez zezanja sa kuhalom u šatoru... Najčešće imaju i mikrovalnu :) U supermarketima se da naći pečenih piceka za 40-50kn, ali ostalo je uglavnom dosta skuplje nego ovdje.. Ono čega se još nabere, su mnogobroji trajekti koji voze po par minuta a cijene su od 70kn na više. Čisto da si znate posložiti budžet. Ali sve u svemu, prekrasna zemlja za proputovati  (y)
 
dr.chala said:
Te 2008.na putu kroz N. do NC uz najskromniji mogući režim troškove nisam mogao spustit ispod 200 eura po danu.

Predpostavljam da se to odnosi na jedan motor i dve osobe (tebe i suputnika) ? Ako je tako kolko misliš da bila cifra u varijanti dve osobe = dva motora (ukupno).
 
-= OxyG3N =- said:
Predpostavljam da se to odnosi na jedan motor i dve osobe (tebe i suputnika) ? Ako je tako kolko misliš da bila cifra u varijanti dve osobe = dva motora (ukupno).

U pravu si ... gđa i ja na Stromu 1000. Ukratko sam izračunaj shodno svojim prohtjevima.Benzin je bio oko 2 eura,dnevno sam radio do 400 km po N.,do i od tamo cca 800-1000 dnevno.Motor trošio cca 7 litara po Norveškoj,10l do Norveške(autoputevi žderu benzin na većim brzinama-prema gore sam išao ZG-Graz-Munich-Frankfurt,pa drugi dan do sjevera DE,pa treći dan kroz Dansku do rta Skagena,pa trajektom u Norvešku,povratak je bio od Osla do Kobenhavna,pa drugi dan preko Hamburga do Berlina,pa treći dan potegao mado preko Praga,na taj sam način sveo cestarine na minimum),ali je nešto jeftinije gorivo do Norveške.Dakle samo u Norveškoj mi je dnevno trebalo 56 eura za benzin i otprilike isto toliko za smještaj u prosjeku.Ostatak su klopa,trajekti,suveniri (rijetki  :? na NC globus od žice veličine 5 cm koštao 70 eura-vratio se mado bez njega,naravno),dvije kave u kafićima u 18 dana ...  :LOL: (ja ne pijem kavu,pa shodno tome govorim o dva posjeta ugostiteljskim objektima - Trondheim i NC)  :LOL: .Klopu smo kupovali u shopovima u opskrbnim centrima gdje god bi naišli na neki veći.Otprilike smo trošili cca 100 eura za dva doručka i jednu večeru(nekaj za podgrijat ili kakvu tjesteninu).Kad smo na motoru ne ručamo,da ne gubimo najbolji dio dana.Eventualno kakvo voće ili keks.  (y)

Dva motora i četvero ljudi kažeš.Smještaj računaj upola,dakle cca 30 eura dnevno(Hytte) po paru,gorivo sam izračunaj,a ja bi jedan motor nakrcao klopom u DE.  :wink:
 
fala chala na icrpnom odgovoru  (y) Mislio sam na dva vozača i svaki sa svojim motorom ali nekom odokativnom računicom u skladu s ovim što si napisao došao sam do kakvih 160 eur po motoru. Ako ikad bude prilika za NC , htio bi nekakv extra xt600 uzet za švrljanje što po cesti što malo izvan ceste, nabacit veči tank gore i gas.
 
Odustajem definitivno...
Vjerujem da je fascinantno.....
Ali za 9000 eura obidem cijelu europu uzduz i prijeko.
Sva cast tonci na ovako nevjerovatno detaljom opisu troskova..
Natavno  (y) i za put....
 
Hmmmm....da....svaka čast za detaljan prikaz puta :).... Ja planiram od 21-25 dana max., do 5000 eura za nas dvoje....ukoliko nemamo vanrednih troskova (popravak skutera ili slicno)....
 
Najgore je sto smo stedili,ok moram priznat isli smo u hotele tipa ibis i do 100 eura tako ipak to je bio cijeli luksus, ali kad se prosjek od 100 pomnozi sa 31 vec smo na 3100 eurica a di je ostalo tako da ipak se moze s puno manje  novaca to sve rijesit.
Tada cura danas supruga neki bi rekli bivsa cura mi je rekla idemo gdjegod hoces i koliko kod ali svaki dan ocu zavrsit u sobi sa tusem i krevetom da se mogu "resetirat" i pripremit za novi dan.
Tako da smo isli recimo ekipa od 2 ili 4 (paran boroj radi lakse podjele troskova) sgurno bi se to sve prepolovilo i nekoliko puta sto se trosova tice, a meni ne treba ni krevet ni tus bas svaki dan ipak smo mi bajkeri hahhah.
Uglavnom tih 5000 je vise nego  dovoljno samo pametno i stedi svugdi gdje mozes!!
(y) (y)
 
tonci said:
Najgore je sto smo stedili,ok moram priznat isli smo u hotele tipa ibis i do 100 eura tako ipak to je bio cijeli luksus, ali kad se prosjek od 100 pomnozi sa 31 vec smo na 3100 eurica a di je ostalo tako da ipak se moze s puno manje  novaca to sve rijesit.
Tada cura danas supruga neki bi rekli bivsa cura mi je rekla idemo gdjegod hoces i koliko kod ali svaki dan ocu zavrsit u sobi sa tusem i krevetom da se mogu "resetirat" i pripremit za novi dan.
Tako da smo isli recimo ekipa od 2 ili 4 (paran boroj radi lakse podjele troskova) sgurno bi se to sve prepolovilo i nekoliko puta sto se trosova tice, a meni ne treba ni krevet ni tus bas svaki dan ipak smo mi bajkeri hahhah.
Uglavnom tih 5000 je vise nego  dovoljno samo pametno i stedi svugdi gdje mozes!!
(y) (y)
Nisam od onih koji idu na godišnji sa namjerom da na njemu štede, štedim ZA godišnji a ne NA godišnjem! Vjerojatno, da mi je Nordkapp cilj, da idemo najkeaćim putem, bilo bi i 2000 € dovoljno, al nama je Nordkapp samo okretište ;)

U rujnu smo imali tour od 15 dana, 4600 km, 2500 €, stoga planirati 5000 € mislim da je realno....
Al svakako, moze se sa puno puno više proći, kao u tvom slucaju, jer ipak je to 30 dana hoteliranja, ručavanja, zabavljanja.....

Ma, bit će svakako zanimljivo i nezaboravno :)