Odakle je Fatamorgana?..... Sahara 2010 .....

picoda

Well-known member
Odakle je Fatamorgana?

Ne znate? Uz malo strpljenja, saznajte u nastavku.
6tebra.jpg


34rx94m.jpg




Plan je bio Maroko, jebem ga u oko. Ostali smo kratki za koji tjedan, sto je dosta bitno da bi Maroko odvozili kako treba. Aktivirali smo plan B. Tunis. Nasa, nezasluzeno nazvana, rezervna opcija. Krenuli smo, kao i uvijek do sada, iznimno organizirani. Znali smo da idemo u Saharu, vozit se malo po pustinji. I to je to. Trajekte nismo rezervirali, plan puta nismo imali, krenuli smo tri mjeseca kasnije nego smo mislili u Maroko i tako... Ukratko, sve kako treba.

Evo par slikovitih natuknica, cisto da znate vrijedi li ostati s nama do kraja:

- nesto za ljubitelje dobre terenske voznje...

ww0swo.jpg


js1rg9.jpg


15frgpx.jpg




- nesto za ljubitelje dobre ceste...

k4cdvl.jpg


149s8qc.jpg


28grosk.jpg




- poseban odjeljak za varioce, brusace i ostale majstore...
oh7dyu.jpg


295wcjk.jpg


34o4shl.jpg




- i za ostale, svasta pomalo...
2iswo45.jpg


iqdj0y.jpg


34drj1c.jpg


2v2vywo.jpg



I nemoj slike samo da gledate, ima da citate. Necu ja pisat za nista. Inace...
29cb0ue.jpg


xr7s9.jpg



Krenimo redom. Jedno popodne prije petnaestak dana nazove me Ivan i kaze da su mu vratili putovnicu iz americke ambasade gdje je bila zbog vize. Mozemo sad na put. Kad idemo? Sutra. Aj dobro. Internet, provjera brodova. Idemo iz Dubrovnika za Bari pa voznja do Palerma i tamo brod za Tunis. Medjutim, provjerim jos jednom navecer i brod iz Palerma otkazan. Novi plan. Idemo za Anconu pa voznja do Civitavecchie i brod za Tunis. Tako smo i napravili. Ovaj ho-ruk stil organizacije nas je kostao na povratku. O tome kasnije.

Do Ancone morem...
16jn4g7.jpg



Da ne propadne put do Civitavecchie idemo malo do Toskane...
vy2xjr.jpg


muz6s5.jpg



Kad neznas put, pitaj...
25q7low.jpg



Nisam ja majke mi...
k471xc.jpg


...samo sam se naslonio.
34rvds9.jpg



Bjez dok ne vide...
a5c551.jpg


11gstpv.jpg


2uzxfl5.jpg


2uz8ahu.jpg



Sienna...
n67429.jpg


27wskk3.jpg


34drj1c.jpg


2cpayb9.jpg



Rucak i sibaj dalje...
acpix4.jpg


hrjuid.jpg


dzggt3.jpg



Ivan upao u majicu...
33didzl.jpg



Brod je kasnio cijelih 10 sati. Poznavajuci talijansku poslovicnu tocnost to me zaprepastilo. Svatko je kratio vrijeme na svoj nacin.
20k2jia.jpg


Zeus Palace, morski autobus, brod koji ne staje s plovidbom na linijama iz Italije za Tunis.
18p35d.jpg


fx7a1.jpg


2hclpwh.jpg


34fi0rs.jpg




Afrika


Znaju li Tunizani hrvatski?

Znaju, znaju. Ne vjerujete? Pazi sad ovo. U Tunis smo stigli kasno navecer. Gladni i bez smjestaja. Prvo rjesavamo glad. Bez razmisljanja upali smo u prvi restoran i to pred zatvaranje. Opalili smo 4 puta kus. Sto znaci 2 kus kusa. I sladoled. I jos neke ludosti. Cijelo vrijeme imao sam otkopcanu jaknu. Doslo je vrijeme placanja. Moja jakna je jos bila otkopcana. Evidentno nezainteresirani konobar gurne mi komad papira na kojem pise 39 dinara. I nista drugo. Posto jos nismo promjenili novce pitam mogu li euri. Moze, kako da ne. Dam mu 30 eura on mi vrati 10 dinara. Tek kasnije sam skuzio da me obradio na tecaju. Al znam i zasto. Zato sto covjek zna hrvatski. Sjecate se moje otkopcane jakne. E pa nosio sam ovu majicu.
2myu5j7.jpg


Vidite da znaju hrvatski. Da se razmemo, nije to neki novac za nase pojmove, 5-6 dinara, al je njima to dobra napojnica. Hotel smo nasli nedaleko centra. Nismo mogli bas birati u 11 navecer.

Nocni pogled iz hotela...
n5gcpc.jpg


...i jutarnji
rhv8f6.jpg


xofhj7.jpg



Al-džumhurija at-Tunisija


Na spomen Tunisa, prosjecnom Hrvatu, pred ocima se otvori slika staklenog izloga lokalne turisticke agencije, obljepljenog sarenim plakatima s natpisom Djerba, Hammanet i slicno. To i jeste ono sto cini Tunis najjacom turistickom destinacijom na Mediteranu ove godine. Iako joj, po Bajsu, za vratom dahce "Mala zemlja za veliki odmor". Medjutim, nas to ne zanima, tako da se ne cudite sto nismo bili na tim razvikanim destinacijama. Lazem, bili smo u jednom od tih resorta na brzinu u povratku. Inace, da nam je do plaze, guzve, visokih cijena i polupijanih europljana, samo bi "otvorili ponistru". Nas cilj je onaj drugi Tunis. Ako ga jos uvijek ima.

Tunis ukratko...
 
Tunis, mala zemlja za Africke pojmove, granici s Alzirom na zapadu i Libijom na jugoistoku. Sjever i istocni dio drzave nalaze se na Sredozemnom moru. Saharska pustinja pokriva veliki dio drzave, skoro 40 posto. Tunis upada u povjest kada su Fenicani poceli graditi postaje na njegovim obalama. Najpoznatija postaja je Kartaga osnovana 800 i neke godine prije Krista. Nakon par stoljeca Kartaga postaje velika pomorska i trgovacka sila. Rimljanima to bas nije bilo po volji. Dvije tadasnje sile krecu u rat. Bili su to poznati Punski ratovi. Rimljani su tada uz pomoc pobunjenih Berbera pobijedili Kartagu. Tada Kartaga postaje glavnim gradom Rimske provincije Afrike.Uglavnom, nakon tog doba pocinje djumbus. Bilo je na Tuniskom tlu ratova, napada, velikih osvajanja, gusara i jos mnogo toga. Nakon Turaka, koji su dugo vladali Tunisom, 1881 godine Francuzi upadaju u Tunis i preuzimaju vlast. Drzavu pod Francuskom vlasti zahvacaju velike promjene. U isto vrijeme nastaje jaka nacionalisticka stranka koja Francuzima zadaje glavobolje. Za vrijeme drugog svjetskog rata, mnoge poznate bitke vodile su se na tlu Tunisa. Neko vrijeme Tunis je bio i pod njemackom okupacijom.

Tek 1956 godine Tunis postaje nezavisna drzava. Dugo godina nakon toga drzavom je vladao predsjednik Bourguiba. Jos jedan od onih samoproglasenih dozivotnih predsjednika. Ni on se nije bas nesto proslavio. Bilo je tu raznih previranja, kriza i pobuna. Danas je Tunis jaka turisticka destinacija Mediterana. Zemlja raznolike ekonomije. Glavni sektori su poljoprivreda, industrija i turizam. Tunizana ima oko 10 milja. Vecina je Berberskog podrijetla iako se izjasnjavaju kao Arapi. Prosjecna placa im je izmedju 110 i 130 eura. Jezik je Tuniski arapski al' vecina govori i francuski. Eto, Tunis ukratko. Sve ostalo probat cemo pribliziti, uz slike, u narednim djelovima.


Odmah sibamo sto dalje na jug. Zapadnom stranom Tunisa. Posto su nas docekala 3 stupnja i kisa, odustajemo od prve zamisljene stanice, Table de Jogurtha, i nastojimo stici u Tamerzu. Ko zna put bolje od njih...
2nui15f.jpg


29aw3fq.jpg


dlhq39.jpg


nxw3ns.jpg


2i7qpew.jpg



Grijane rucke su "must have" u Africi...
jkx1mx.jpg


Juznije je vec bolja situacija. Cijelih 7 stupnjeva.
1zq6b2w.jpg


14kd6yd.jpg


149s8qc.jpg


Boca nije nasa al znamo cija je...
2nb7six.jpg



Tamerza, nasa prva stanica...
2nhqo2w.jpg


Only for Americans...

167jxxs.jpg


2ai3i3s.jpg


Nasa rezidencija...
30da22w.jpg


15chlis.jpg



Jedini smo gosti u Tamerzi, a sudeci po dosad vidjenom i u cijelom Tunisu. Vecera u restoranu Dva lava. Zivopisno mjesto. Gazda je dao preparirati dva pustinjska lava. I to je napravljeno tako lose da sam mislio da su ovce ili neko slicno blago. Njega to nije sprijecilo da ih ponosno stavi uz vrata. Slika nazalost nemam. Zato mu je hrana odlicna. Vrhunski kus kus.

...nastavak slijedi...
 
nisam puno obraćao pažnju na tekst al slije su    (y) (y) (y)
 
jebeno, kao i uvijek kad ste vi u pitanju  (y)
cekamo ostatak...
 
bogami i slike i text sam upijao kao spužva....  (y)

prelijepo....  (y)
 
Prekrasne slike i tekst! (y)
Vidim da na fotkama svi imaju jakne??  Koi datum ste krenuli na put, u tekstu ništa ne piše, kažete da je u Tunisu bila šljiva od 3 do 7C.  (y)
 
Cestitam, extra fotke. Iskreno vam zavidim :)
P.S. Iako mi je brz net, slike mi se jako sporo ucitavaju.
 
digging bill said:
Što se dešavalo na ovoj sliji? :misli:

nista strasno, pojacavanje rame  :hehehe:

rodorodo said:
Prekrasne slike i tekst! (y)
Vidim da na fotkama svi imaju jakne??  Koi datum ste krenuli na put, u tekstu ništa ne piše, kažete da je u Tunisu bila šljiva od 3 do 7C.  (y)

prije 20 dana :wink:


K_A_W_A said:
Cestitam, extra fotke. Iskreno vam zavidim :)
P.S. Iako mi je brz net, slike mi se jako sporo ucitavaju.

mislim da u exploreru ide dobro. mozilla malo stekce. 
 
Kao što doktor reče - odličan rajming. U ovo zimsko dobra ovako nas razveseliti... svaka čast.

I nemoj biti čička, pa da dugo čekamo nastavak.
 
Planine i kanjoni Tamerze i okolice...

Nedavno je bilo razgovora o tome zasto se putuje. Ne znam za druge, ja putujem za osjecaj. Onaj osjecaj kad dozivis ljude, njihovu kulturu i nacin zivota. Posebno kulturu razlicitu od tvoje. Putujem za onaj tren u kojem iskreni smjesak domacina razbije jos jednu predrasudu u mojoj tintari. Zasto motorom? Motor je tu samo sredstvo. Najbolje sredstvo za postizanje jos jednog cilja. Cilj je opet osjecaj. Osjecaj slobode. I onaj moment pod kacigom, kada nista nije vazno i ne mislis na nista drugo osim na put ispred sebe. To nitko i nista ne moze platit. Pa cak ni MasterCard.

Dorucak i gibamo. Djecje radosti i zestoka kava...
2qmkolu.jpg


Neki opasni momci su harali ovim podrucjem...
2ponuib.jpg


Ajmo...
j7yfeo.jpg


10hty7m.jpg


flhx6f.jpg


vrzw34.jpg


15h1hko.jpg


Zmijska koza, za srecu...
2zgt6cz.jpg


28t9f61.jpg



Pravac Chebika...
k4cdvl.jpg


21dk5ee.jpg


5mzsyx.jpg


xd9i5z.jpg


2e2h6pk.jpg


2dhhahl.jpg



Chebika, popularna oaza, turisticka tocka. Tu susrecemo i prve turiste, par Talijana u Toyoti.
x22p1y.jpg


2z7o805.jpg


353bbmf.jpg


maazk1.jpg


xdt3l4.jpg


309qan5.jpg


34o3nt4.jpg


m7t36v.jpg


262pml3.jpg



Manje papat i bit ce to u redu...
30aqame.jpg


2hrmp7r.jpg


rbxi0y.jpg


hsqa3a.jpg


9ld20z.jpg


307rwk1.jpg


15qx47s.jpg



Toliko iz Chebike. Vrijeme je da krenemo. Odavde pocinje ono po sto smo dosli. Cisti teren. Probat cemo vozit sto je vise moguce bez asfalta. Medjutim, imamo jedan mali problem. Malo smo se zaigrali okolo i preracunali s gorivom. Za pet minuta lokalci rjesavaju problem. Evo nase pumpne stanice.
6ntfkw.jpg


Skupila se djeca te postajemo glavna atrakcija u selu. Podijelio sam im nekoliko privjesaka i nesto dinara. Nakon pola minute dosla su sva djeca u okolici stotinjak kilometara.
1sgutk.jpg


30c4z7r.jpg


Stize i ponosni naftas...
1ibzup.jpg


30c8xl0.jpg



Malo u XT...
vybqfd.jpg


...malo u XTZ.
2w70ow0.jpg


Eto ga. Sad mozemo sto hocemo.


...slijedi nastavak...
 
picoda said:
Ne znam za druge, ja putujem za osjecaj. Onaj osjecaj kad dozivis ljude, njihovu kulturu i nacin zivota. Posebno kulturu razlicitu od tvoje. Putujem za onaj tren u kojem iskreni smjesak domacina razbije jos jednu predrasudu u mojoj tintari. Zasto motorom? Motor je tu samo sredstvo. Najbolje sredstvo za postizanje jos jednog cilja. Cilj je opet osjecaj. Osjecaj slobode. I onaj moment pod kacigom, kada nista nije vazno i ne mislis na nista drugo osim na put ispred sebe. To nitko i nista ne moze platit. Pa cak ni MasterCard.

(y) (y) (y)
 
auuuu. kad san pročita naslov teme, nisan je ni tia otvarat, mislia san da je šta bezveze, ali strava slike, gušt ih je gledat (y)