ODMETNICI

Čitate li 'Odmetnike'?

  • pročitao jedan nastavak i nisu moj tip štiva

    Votes: 18 7.3%
  • čitam redovito

    Votes: 228 92.7%

  • Total voters
    246
Ne bitno dal si čitao, al dobar si i oni koje sam naveo pišu jednakim stilom kao i ti, znači u detalje i kao da pripovjedaš bez fancy sranja. Takve su knjige koje ja čitam, iz prvog lica, bez neke obrade, taj i taj bajker je to dožio i nema šta maskirati.

Digni si Hunter S. Thompsona i Sonny Bargera: ja ga prebio, mi pucali, oni zapalili lokal, nas deset na njih trideset, šupci, stari mi srao ja mu ukrao motor, otjerali me iz sela ... u tom stilu
 
Author said:
Digni si Hunter S. Thompsona i Sonny Bargera: ja ga prebio, mi pucali, oni zapalili lokal, nas deset na njih trideset, šupci, stari mi srao ja mu ukrao motor, otjerali me iz sela ... u tom stilu

  ...neću, ne bi li izbjegao pokušaj i iskušenje da ih u nastavku priče oponašam  :wink: :mrgreen:
 
Skromnost je vrlina. A i nepretencioznost. Ali nemoj se braniti od komplimenata, ok.

Samo piši, piši, piši...najljubaznije molim.

Što se tiče Zena & Umjetnosti Održavanja Motocikla; totalno opijajuća knjiga. Nemoj je čitati jer će ti se uvući u svaku poru...Robert Pirsig je genijalac, a knjiga je autobiografska....

 
 

  ...u postovima u koji sadrže djelove priče, moj eventualni komentar prije ili poslije pripovjedanja prebacio sam u kurziv radi lakšeg praćenja.

      Pišem dalje, ali moram razmisliti o nekom planu, konstrukciji, redosljedu. Priče koje sam već objavio ovdje ("Kada se stvari..." , "O Zabavi i Prekidima", pa i ona prva, "Boogie Boy") mogle su se uz manje preinake ugraditi u Odmetnike (što ne znači da nekom prilikom to neću i učiniti)
 
U jednom sam trenutku mislija da je Stevo Kralj, pogotovo kad je na vidjelo izaša samostrel. :mrgreen:
Oldboy štivo je vrhunsko. Moran počet čitat ponovo... Vremenske prognoze tu ne računam.


Ajmo dalje...


©
 
      ...evo malo nastavka. Možda premalo, možda sam trebao sačekati još koji dan i postaviti veći komad. Ali ako napisano ne postavim, pisanje ide sporije iz jednostavnog razloga što mogu do besvjesti prepravljati dovršeni dio...


    Nismo se mi previše grlili, jedan drugome čućali u krilu, ili virili iz džepa. Bilo je to slobodno druženje ljudi koji su imali svoje živote, obaveze, ideje i ciljeve. Ustvari, ovo za ciljeve nisam siguran, osim ako se pod cilj može svesti želja za zabavom u bilo koje vrijeme uz što manje uloženog rada. Susretali bi se bez posebnog dogovaranja u 'Plavome klokanu', kvartovskoj birtiji, svima je bila usput. Ili u nekoj udaljenijoj, ali ta je morala imati dobar pogled na promenadu mufova, jer nas je od svega što se očima može vidjeti jedino to zanimalo. Još uvijek. Navečer skoro pod obavezno, tokom jutra ili popodneva rijeđe, sjedili bi u raznim kombinacijama, rijetko kada u punom sastavu i raspravljali o uobičajenim stvarima uz piće-dva.
    I ranije smo se na jedan način polako izdvajali od ostakta susjedstva, generacije, bit će kroz činjenicu da nismo imali pravih problema u smislu odlaska na posao, tlačenja od strane nadređenih. Tako je barem izgledalo, iako nitko od nas nije bio na grbači supruzi ili obitelji. Slobodni umjetnici, govorili su cinici, unaprijed se veseleći danu kada će oni u već doglednoj budućnosti dobivati sigurnu penziju, a mi do tada pokrepati svi odreda. Tko od gladi, tko od alkohola ili droge, tko od obične neimaštine. 
    A nakon 'motorizacije' razlike se produbile. Motori pred birtijom su nepogrešivo znatiželjnim zavidnicima odavali našu prisutnost i oni bi bez dodatnih raspitivanja znali da je unutra ekipa (ili dio nje) ljudi kojima je u životu 'lako'. Jer biti 'pustolov' je najlakši način za neimati problema sa ženom, djecom, odplatom kredita i još koje čime. Pri tome se zanemarivalo što su se ženili i u braku ostajali po vlastiom izboru, kredite podizali u dogovoru sa suprugama, a i djecu si napravili sami. Nekima sam jebao žene, ali to ovdje nije bitno. Nije bilo bitno ni to da mi, druga strana, u većini slučajeva imamo žene i djecu, ali o tome ne jadikujemo okolo, niti u njima tražimo izliku. Naime, odgovornost 'glave obitelji' njima ne dopušta rizik 'života na rubu', a mogli bi, jer tko to ne može, dovoljno je samo biti lud i neodgovoran. Zaboravili da treba imati i muda, a oni ih nemaju. Loviti na rubu je neizvjesnost koja nije uvijek ugodna. Bitno veći ulov je ipak opravdava.
    Kada se Šokre pojavio s novim motorom, znao sam da je otišao preko ruba. Uzeo onoliko koliko je mislio da je dovoljno, a onda se, siguran sam da je vjerovao u to, neopažen vratio, misleći da kontrolira situaciju.
 
mmda...čekam nastavak....nestrpljivo  :tetter:
 
Jako me podsjeća na Zen i umjetnost održavanja motocikla , samo bolje nama bliže .
Koju godinu sam mlađi ali sve je 100%.
Kad izađe ta knjiga-roman ili što već , KUPUJEM .
 
Ej alo ovo nije pošteno  :(
Sada počinje biti zanimljivo. Btw očekujem da se nečeš suzdržavati u opisima... :azn:
 
    ...bila bura tokom noći i more je prehladno, pa ne idem na plažu. I zato nastavak


       
    Među prvima je iz Turske počeo donositi konfekciju, tada konkurentnu talijanskoj. Ogromne vreće uredno složene i sabijene robe, bandažirane ljepljivom trakom zvale su se jezikom struke 'krmače'. Predaš je u Istanbulu Vukovarcima u kombi, a ti se u HR vratiš avionom. Roba je zbog rata išla okolo, preko Bugarske, Rumunjske, Mađarske a preuzimao bi je u Zagrebu. U cijenu od ondašnjih 100 DEM bilo je uključeno i 'sporihtavanje' carinika. Mogao si sve, osim dvije stvari: jedna je bila uvaliti veću vreću od najveće dopuštene, a druga pravilo NO DRUGGS. Ako i je bilo muljaže po pitanju ovog drugog, mogli su je odraditi jedino vlasnici kombija.
    Šokre je pristojno živio plasirajući po jednu krmaču svaka dva tjedna na svom jakuševačkom štandu, a onda se oženio Vukovarkom i ušao u njihov đir. Kupio je najvećeg Mercedesovog kombija: produženi i povišeni, dupli kotači otraga. Uredno složeno, moglo je u njega stati do pedeset vreća. Čitav ciklus dovoza zbog dužine puta trajao je tjedan dana.
    Dvije je godine zadovoljan hodao po tom rubu, a onda je, zbog gradnje kuće i načina života na koji se navikao, zakoračio preko njega. U jednoj je krmači (njegovoj, naravno) bio smotuljak veličine glavice kupusa. Šokre je dovezao je 'žuto'.


                                                          * * *

    Ulica sve zna, a ako to ne želiš, moraš raditi sam. I ne pričati u snu, i ne ići na ispovijed. Šokre nije radio sam. U lancu na čijem je kraju visio preko ruba vremenom je, vjerojatno, oslabila neka karika. U praksi je to kad neko nekog zajebe i ne plati, pa ovaj zagalami, murja načuje, i onda im polako ulazi u trag odmotavajući klupko.
    A da Šokre petlja s najgorim načuo sam iz raznih izvora puno prije negoli je ovaj od love podjetinjio i kupio si novu Hondu. Ona je samo prelila čašu, više nisam mogao tolerirati njegovu glupost i sljepoću. Znao sam da se treba presjeći, i to odmah.
    Da me se krivo ne shvati, nisam ja nikakav svetac niti ičiji dušebrižnik. U prvom redu gledam svoga posla. Brinem da se sve događa onako kako sam predvidio, izbjegavam sukobe, incidente, kurčenje povremenim 'bingo' zaradama koje, naravno, nisu sasvim u zakonskim okvirima, ali za posljedice sam uvijek spreman odgovarati. Sam.
    Šokre bi mi svojim padom, garant navukao svako moguće njuškalo za vrat, jer je bio jedan od škvadre. Dakle, ne bi odgovarao sam, nego bi ostavio mogućnost da se i nas nešto pita. Ja pitanja prihvaćam kao konverzaciju samo ako mi ih postavlja sin.
    Sačekao sam da znatiželjnicima kaže što ih zanima o novom motoru ispred birtije, a onda ga pozvao u separe i u prvoj mu rečenici objasnio sve.
    „Više nećeš dolaziti ovamo, meni se nikako ne javljaj, a s ostalima riješi kako znaš. Govorim samo u svoje ime.“
    „Zašto?“
    Gledao sam ga pitajući se da li da mu naširoko objašnjavam jer se poznamo četrdeset godina, ali bi time ostavio mogućnost rasprave. Nije mi stalo do slušanja njegovih opravdanja. Nastavio sam jednako kratko:
    „Dvije su vrste ljudi koje bi trebalo ukloniti s ovoga svijeta. Uvaljivače lažnog novca i dilere poput tebe. Jedine stvari kojih se plašim su lažne novčanice primljene u mraku i droga kojom će netko jednog dana probati 'počastiti' mi maloga. I sam imaš dvoje djece, i isplaćuju te često u mraku, pa razmisli.“
    Škore je šutio neko vrijeme, a onda pitao:
    „I to bi bilo sve?“
    „Sve. Ustani i kreni van.“


 
Kad god se logiram i vidim nove postove u ovoj temi, rasveselim se ocekujuci Oldboyeve pricice.. a onda nadem dosadne postove vas ostalih.. :LOL:

Go Oldboy! Go go  (y)
 
    ...dosta vas ovo čita i po statistici, moralo bi biti i onih koji su kritičniji. Pohvale su mi drage, ali bi volio čuti ako nešto ne valja, ako mislite da bi se moglo napraviti (napisati) bolje.
 
šećer na kraju super teksta bi bio kada bi dodavao neke fotografije iz tih dana, naravno sa zamagljenim licima, inače sve super... razmisli o pisanju knjige, super ti sve ide, samo još lektor da to ušminka i eo super štiva
 
OldBoy said:
    ...dosta vas ovo čita i po statistici, moralo bi biti i onih koji su kritičniji. Pohvale su mi drage, ali bi volio čuti ako nešto ne valja, ako mislite da bi se moglo napraviti (napisati) bolje.
Sugestije bi ti mogle pokvariti i stil i sadržaj... predlažem da nastaviš po svom...  (y)
 
Author said:
šećer na kraju super teksta bi bio kada bi dodavao neke fotografije iz tih dana, naravno sa zamagljenim licima, inače sve super... razmisli o pisanju knjige, super ti sve ide, samo još lektor da to ušminka i eo super štiva
     
      ...ne može biti fotografija jer su SVI likovi izmišljeni. Bio je uistinu jedan Klempo na Sigečici, moj vršnjak, stariji ga se dečki sigurno sijećaju, ali taj nikako ne bi mogao biti ovaj koji pripovjeda, samo sam posudio nadimak. Supruga mi je lektor, do sada se angažirala tek po pitanju pravopisa i gramatike. Veli da se ni ona ne želi petljati u stil.


  Nisam mu ostavio izbora. Nisam ostavio izbora ni sebi, da je ostao tukli bismo se. Batine koje bih mu uvalio boljele bi mene više nego njega jer je četrdeset godina puno i inače, a u našem slučaju cijeli život: znam ga otkad znam za sebe. Četiri godine stariji od njega, bio sam mu velik uzor u odrastanju i utoliko teže mi je padalo gledati da je odabrao pogrešan način. Koliko sam za to i sam bio kriv, pitat ću se kasnije. Sutra. Ili neki drugi dan, kad se počastim trenutkom suosjećanja i sažalijevanja.
    Ostalima iz društva rekao sam kako Šokre više neće dolaziti jer meni to ne odgovara zbog murje koju vuče za sobom, a oni su šutnjom izrazili suglasnost. Nikada prije nismo direktno pričali o tim stvarima, jer nije bilo potrebe. Svatko je znao do koje mjere smije uvući drugoga u svoje probleme. Šokre se na putu do Velike Love malo pogubio, i nastavak odnosa uključio bi sve nas u njegovu unaprijed izgubljenu igru.
    Možda je samo Nikša bio nijansu zabrinutiji. I za njim je išla neka tama, iz Bosne, od ratnih godina. Možda je zbog nje otišao u mirovinu, i prihvatio niotkuda doći u kvart ne bi li joj izmakao. Ja sam tu sjenu naslućivao. Čekao da sam počne o njoj razgovarati, valjda kada se bolje upoznamo, jer Nikša jedini iz društva nije bio kvartovski Aboridžin. Pojavio se, kako sam već rekao, niotkuda prije četiri godine i vrlo lako uklopio u društvo. Kao da je u jednom sličnom odrastao.

    Pola godine kasnije, za kišnog jesenjeg jutra, u birtiji me dočekao komentar jednoga od onih zavidnih glodavaca kojemu su naši motori išli na živce.
    „Pao Šokre.“
    Znao sam na što misli, ali sam htio da shvati kako me razgovor s njim ne zanima.
    „Pao s Honde? Prebrz je to motor za njega. A i tko ga je tjerao da se vozi po kiši,“ pravio sam se da ne shvaćam.
    „Pao u murju. Ima na dvije strane u novinama. Evo ti pa čitaj.“
    „Ne zanima me. A ni ti me ne zanimaš. Pazi da ne bi na kišu.“

    Novine su ga raskomadale. Kao anonimus uhićen sa solidnom količinom heroina, nije bio pošteđen ničega. Čak su mu i sliku s uhićenja stavili, što mi se nije činilo da je u redu. I još jednu, u dnu stranice: malu, na kojoj Šokre gologlav jaše svoju staru Yamahu. U pozadini svi motori prepoznatljivi, kacige nam sačuvale anonimnost. A popratni tekst kretenski, ali nimalo bezopasan 'volio je motore i družio se s motoristima'. Moj ga sin pamti kao dobroćudnog debeljka koji zna loviti ribu i doma ima blizanace. Sva sreća da još ne čita novine.
    Izborom jebeno skupog odvjetnika shvatio sam da je Šokre zbuksao lovu. Puno love, tako da nije bilo potrebe ići do njegove supruge i nuditi pomoć. Osim toga, vjerojatno je njoj rekao za naš razgovor, a ona je (možda) nepojmljivom ženskom logikom zaključila da smo mi ustvari krivi za čitavu njegovu nevolju. I naši motori.
    Dobio je samo tri godine. Prema odvjetnikovu se savjetu nagodio s tužilaštvom. Jezikom ulice propjevao sve što zna, druknuo svakog koga se sjetio. Odležao jednu i pol i izišao. Još za boravka u zatvoru žena mu prodala kuću i odselili se. Nismo saznali gdje, a nije nas ni zanimalo. Više ga nikada nismo vidjeli.
     
 
Kreso je pao prebrzo,mogao je i za jedno 3-4 nastavka,onako usput
 
OldBoy said:
    ...dosta vas ovo čita i po statistici, moralo bi biti i onih koji su kritičniji. Pohvale su mi drage, ali bi volio čuti ako nešto ne valja, ako mislite da bi se moglo napraviti (napisati) bolje.

Samo ti nastavi kako si krenija (y), nego zašto nema sexa? :misli: :neznam: :LOL: