Oprema za putovanje

PLACENIK

New member
Ne znam jeli obrađivano, ali zanima me šta sve nosite na duža putovanja.
Meni se čini zanimljiva tema jer nikad ne znaš šta će ti zatrebat. Pa eto, vaša mišljenja i iskustva bi bilo lipo čut
 
evo ja cu prvi
ispod sica uguram onu mini prvu pomoc jer je u austriji zakonski propisana,
gumene rukavice i cizme, i jedan reifenpilot iliti spray za gumu
u tanktorbi kisni kombich, drugi par rukavica i rezervni vizir
 
Kisno odjelo i kisne rukavice
windstoper
podstavu za jaknu
sator
vreca za spavanje
madrac na napuhavanje i jastucnica
pumpa za madarac
satorsko krilo
stolcek na razvacenje
spagu tebeelu i tanku
kvacice
dak tape
bateriju
sprej za lanac i sprej za gumu
lanac i dick lock
cerada za motor
svicarski noz
rezervne plasticne vrecice razlicitiog volumena
dodatni pauk
kopija SVIH dokumenata u papirnatom obliku i jedna na netu

donjeg vesa po potrebi ovisi o broju dana
kupace gace
veliki rucnik
3majce
dvije kosulje
cipele
traperice
osobnu kozmetiku

fotic ( obavezno posudjeni )  :mrgreen:
karte
olovku i biljeznicu ( unutra upisani bitni brojevi i adrese, ambasade,    prijetelji)
unaprijed napravljen itinerer
knjigu

u pravilu je to need to have a ostalo...
Naguram ja svasta u 230L tovarnog prostora  :mrgreen:
 
2Linza
- ja ovo sebi spremam kao osobnu check-listu  :mrgreen:

P.S. Nisam skužio "kopija svih dokumenata na netu" :misli:
Kak si to napravio?
 
Jeli itko od vas zna ponit ono kuhalo i malu plinsku bocu? Ja sam je kupia i pari mi se da je svrsishodna. za kavu kad ti se cesta pocne maglit (y)
 
Al ozbiljno. sad ima toliko malih satora da uopce ne zauzimaju neki prostor, a kuhalo i ona svjetiljka dodu super.kuhalo je sve skupa niti 5 cm, a boca je 20 cm plafon. Po meni je za put to dusu dalo
 
Sjetio sam se još

- rezervne čarape (deblje i tanje)
- španeri elastični za prtljagu
- topli ovratnik
- punjači za mobitel i fotić
- kabel za fotić
- rezervna baterija za fotić
- dodatna kartica za fotić
- "Kanebo" jelenja koža
- mali ručnik
- obična krpa
- podrazumijeva se rezervni osigurači, sijalice, alat
- nekoliko raznih kreditnih kartica (progutao mi bankomat Master karticu u 22.30 u Biogradu i pokvario se  :x, vrlo glupa situacija, jer nastavljaš put)
 
niksa said:
vazelin nitko ne nosi?  :misli: ili bar nivea-u?
O tome pristojna gospoda ne pričaju na glas!
 
Brum, nadjes post kojeg zelis kopirati, stusnes uredi, promjeni ili edith, onda crtl+A, zatim ctrl+C, otvoris novi post ili gdje vec zelis kopirati i pritisnes ctrl+V.

Ovo sto sam ja napiso je mola OKVIRNA lista, svatko nosi ono sto mu treba ili ne nosi stvari.

Prenosna kuhala... Ja ne kampiram a za takve ekspedicije bi morao nositi jako puno stvari sa sobom ako bi htio nesto pametno pojesti ili popiti. Uvjek ima jeftinih restorana ili onih skupljih gdje mozes pojesti soba u hladu vjetrenjace  :mrgreen:
 
Nema tu neke konačne liste, naravno stvari kao što su kišnjak, sprej za krpanje gume, novci  :mrgreen: i sl. se uvijek nose.

Npr. ako kampiram, ne nosim luftić, nije mi problem spavati samo u vreći, zguram si hlače pod glavu i tako spavam. Prije par dana sam gledao MotoGP u Brnu i tamo si nosim mali tronožni stolček jer mi je teško cijeli dan sjediti na livadi.
Na kampiranje uvijek nosim vojničko šatorsko krilo, može služiti za ležanje, dodatno pokrivanje ak je zima, pokrivanje motora ak stoji pod borom, itd., itd...  :mrgreen:

Uglavnom, vjerujem da je većina nas prvih par puta otišla na put sa dosta stvari koje nam nisu trebale i bez nekih s kojima bi nam bilo puno ugodnije. Nakon toga, svako zna što mu treba, a što ne, nismo svi isti.  (y)
 
Nesmijes zaboraviti mesnu pitu i medovacu da predstavljas zemlju dostojanstveno  :mrgreen:
 
Da, beherovka je zakon  (y)

I onda to tako izgleda

 
"ako tako gledas, zasto nosis sator sa sobom? I za 70 do 120kn mozes prespavat u hrvatskoj takodjer gdje zelis, cak s ukljucenim doruckom"


Ma nije upitno da mozes bilo di prenocit za 120 kn, po meni je to cisto stvar avanture i gusta. Di ces bolje nego otvorit sator, lagana vatrica, gitara i curica....strava
 
Ovisno kuda putujes i gdje odsjedas.

Obzirom da je uzitak u voznji obrnuto proporcionalan kolicinom prtljage, preferiram minimalizam: evo moje liste sa zadnjeg dvotjednog puta po Turskoj. Nista mi nije nedostajalo a sve je stalo u Ortliebovu vrecu od 50 litara i tankbag. :)

Mala napomena za donji ves - jako se isplati skoknuti do lokalnog planinarskog ducana i kupiti donji ves za planinare. Izuzetno je ugodan, dobro je skrojen, nigdje ne zulja (osjetih razliku izmedju savova normalnih gacica i ovih) te, sto je najvaznije, izuzetno brzo se susi! Pamucni donji ves ne dolazi u obzir!

Isto tako, vredi investirati u dobru vrecu za spavanje i karimat. Ovaj moj smotan i srolan zauzima samo 27 x 11cm. Vreca je takodjer slicnih dimenzija.

Motor:
sprej za gumu;
kartridgi sa zrakom, takodjer za gumu;
zeljeza za skidanje gume;
sprej za lanac (opcionalno - moze se naci usput);
pola litre ulja (opcionalno - moze se naci usput);
duct tape;
plasticne strapne;
rezervne sitnice;
rezervna svjecica/osiguraci;
rezervnu polugu za kuplung/kocnicu.


Odjeca (osim seta za voznju):
kisnjak, dvodjelni;
fleece jakna
2 T-shirt majce
1 majica s dugim rukavima
2 para gaca
2 para carapa
1 hlaca s mogucnosti skidanja nogavica
patike
rucnik
DETERDZENT ZA RUCNO PRANJE RUBLJA :)
set za osobnu higijenu
prvu pomoc + aspirin + aktivni ugljen + flasteri protiv opeklina
dodatni par rukavica za voznju

Kamping:
vreca za spavanje
samonapuhujuci karimat
svjetiljka/baterija
lanac
maleni nozic

Dokumenti/ostalo
kopije putovnice, osobne, vozacke, osiguranja, prometne i police na Netu i sa sobom
dodatni set rezervnih kljuceva koji se daje prijatelju koji s tobom putuje (i obrnuto)
dovoljno novaca + kreditne kartice (nikada nemoj sav novac drzati na istom mjestu!)
vodic + karta + GPS
fotoaparat + stativ + potrebni punjaci
‘sveznadara’ - listu tel. brojeva i svim vaznijim informacijama,  passwordova za intertet itd..
 
linza said:
Da, beherovka je zakon  (y)

I onda to tako izgleda



hihihi pari da ste na daću(karmine) došli!!  :LOL:  :LOL:
marenda na groblju  :mrgreen: 
(y)
 
barbara said:
2 para čarapa za 14 dana  i dva para gaća ili ti ga mudanata  :shock:

ti neznaš da jedne mudante moš nosit minimalno 4 dana :misli:
:mrgreen:
 
barbara said:
2 para čarapa za 14 dana  i dva para gaća ili ti ga mudanata  :shock:

Pranje rublja na tako dugim putovanjima je neizbjezno stoga ne vidim razlog zasto bih nosio 14 pari gaca, 14 pari carapa i 14 kratkih majica. :)