Pomoć kod kupovine novog/rabljenog motora i savjeti mladim vozačima

Neka prepolovi cijenu i može :) malo pretjerujem al tu sam negdje..
Sta da prepolovi...vridi te novce sigurno,moze malo spustati ako oce prodati,sta mos uzet za te solde,bicikletu,... na ovo mos sad sjest i za Ukrajinu.
 
  • Haha
Reactions: stipe_zxr
Molim vas malu pomoć....

U finalnoj sam fazi kupovine Dragstara 250. Ipak sam odlučio na 250, pa kad "ojačam" lako pređem na jače za koju godinu.
Motor je registriran, ali nije u mojoj županiji. Kako to ide, koja je procedura?
2 primjerka kupoprodajnog ugovora, dođem po motor, potpišemo prodavač i ja. Prodavač mi daje ključeve, prometnu i ostalu dokumentaciju motora I vozim motor u štalu. Vjerovatno kombijem dolazim po njega.
Sa tim ugovorom ga mogu vozit sa tablicama koje ima, do isteka registracije. I onda na tehnički, sa ugovorom, nove tablice... nekako mi se čini prejednostavno za HR prilike...mora negdi bit neka zamka, zajeb i to ili ipak ne treba? :)
 
Morao bi ga jedino registrirati u slucaju da je motor odjavljen. Iako ga prebacis na sebe i dalje vrijedi polica i tehnicki do dogovorenog datuma.
Vjv ces platiti 5% poreza i promjena papira i tablica. Mislim da te nece izaci skupo nego par stotina kuna.
Tako da ti nema smisla voziti na tude ime a mozes i pizdariju u prometu napravit pa eto jada

Ps. Ja kad prodajem osim lovu na solarno odmah se i prebacuje papiri. Kad prodam ne zelim nikalve veze imati sa tim motorom. I jedino na takvu transakciju i pristajem.
 
  • Like
Reactions: Shepa
Ugovor imaš u svakoj papirnici, kupi par komada ako se pogriješi, kunu-dvije košta.
Na ugovoru obavezno napisati u napomenu da li registarske pločice ostaju kupcu ili ih zadržava prodavač. Uzmi policu, prometnu i potvrdu o plaćenoj cestarini. S prometnom, ugovorom, policom, potvrdom o plaćenoj cestarini i tablicama odeš u STP kod sebe, prijaviš promjenu vlasništva, platiš porez cca 300 kuna (samo pretpostavka, da me netko ne razapne, toliko su ženu cepnuli prije mjesec dana za ybr250). Platiš tablice i novu prometnu, sve skupa ti ne bude više od 500-700 kuna i full si legalan.
 
Ok, onda je zbilja jednostavno...bitno mi je da je dovoljna ovjera kupoprodajnog, nikakvi bilježnici, bakrači...i goni motor u štalu. i kad dođe vrime u STP.
Sa vožnjom trebam malo pričekat, taman sam upisao vozački, trebam i nešto kacige uzet (ako može neki savjet za XXL glavu hahaha), a ona neka čeka u garaži.
Hvala na savjetima i uputama.
 
Koliko znam,sad ne treba ni ovjeravati kupoprodajni ugovor,samo ispunite,potpisite i odes na promjenu prometne i novih tablica...ja nebi preporucio voziti se sa kupoprodajnim ugovorom...a i cudim se prodavaocu...to se odma prepise i gotovo.
 
Obavezna odjava vozila nakon prodaje je regulirana (čak štoviše propisana/obavezna) po zakonu.
Doduše dok su na snazi mjere zaštite od covida je to malo relaksirano, ali je u prodavačevom interesu čim prije vozilo "skinuti" sa sebe, radi izbjegavanja kazne (bilo zbog nepoštivanja roka za odjavu, bilo zbog eventualnih kupčevih prekršaja s kupljenim vozilom).
 
Promijenjeno?

"Ukoliko ste vozilo prodali nakon 11. lipnja 2015. godine, vozilo je dužan odjaviti kupac vozila."



"U slučaju prodaje ili drugog načina promjene vlasništva na vozilu, novi vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana od stjecanja vozila registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registrira na svoje ime ili ne odjavi, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano, rješenjem ukinuti registraciju vozila."
 
P.S. Pomagajte, iščašio sam mozak

Ukoliko ste vozilo prodali prije 11. lipnja 2015. godine, dužni ste odjaviti vozilo, osim u slučaju da je u kupoprodajnom ugovoru navedeno da je kupac dužan odjaviti vozilo.

Ukoliko ste vozilo prodali nakon 11. lipnja 2015. godine, vozilo je dužan odjaviti kupac vozila.


Što je s vozilima prodanim 11. lipnja 2015. godine? 😟
 
Meni dosad prodavatelj nikada nije radio probleme, ali niti ja prodavateljima. Jedan je bio malo strašljiviji, ali mi je ipak na malo duže uvjeravanje ostavil tablicu na motoru i dozvolil da ga s tom tablicom vozim doma, druga smo registracijska zona i teško da bi u njegovom STP-u baš čekala tablica za motor za moje selo. Drugo jutro mu poslikal motor s novom tablicom i prometnom, vidjelo se da mu je srce na mjestu. Ali isto tako znam likova koji ne bi prepisali ništa na sebe ni za živu glavu, uzme da preproda i nije lud da si radi extra trošak prijenosa, to su takvima bačeni novci. Sve ovisi tko je kakav čovjek i koliko puta je naletio na budalu koja ti na kraju krajeva može raditi probleme koji ti ne trebaju u životu.
 
  • Like
Reactions: DiscoVolante
Meni dosad prodavatelj nikada nije radio probleme, ali niti ja prodavateljima. Jedan je bio malo strašljiviji, ali mi je ipak na malo duže uvjeravanje ostavil tablicu na motoru i dozvolil da ga s tom tablicom vozim doma, druga smo registracijska zona i teško da bi u njegovom STP-u baš čekala tablica za motor za moje selo. Drugo jutro mu poslikal motor s novom tablicom i prometnom, vidjelo se da mu je srce na mjestu. Ali isto tako znam likova koji ne bi prepisali ništa na sebe ni za živu glavu, uzme da preproda i nije lud da si radi extra trošak prijenosa, to su takvima bačeni novci. Sve ovisi tko je kakav čovjek i koliko puta je naletio na budalu koja ti na kraju krajeva može raditi probleme koji ti ne trebaju u životu.

Pa, po ovome što piše u zakonu, više ti ni ne može neke velike probleme složiti... Imaš potpisani ugovor s datumom, kažeš mu da ti u roku 15 dana pošalje dokaz da je prepisao motor na sebe, u suprotnom odeš na STP, pokažeš ugovor i ukineš registraciju.
 
ok. moja situacija je sljedeća. idem po motor koji je registriran do 8/2021 u drugu županiju . ovjerimo kupoprodajni sve šta treba , uzmem motor vozim ga doma (u kombiju), i u roku od 15 dana odem na svoju STP i odjavim motor, tj. prijavljujem sebe kao vlasnika motora. da li uz kopoprodajni ugovor i dokumentaciju vozila prometna i sl. i stari vlasnik treba dati npr. osobnu za tu radnju? kako motor neću voziti dok ne položim, ne bih ga odma registrirao, nego recimo za mjesec-dva kad dobijem dozvolu. jel to ok procedura?
 
ok. moja situacija je sljedeća. idem po motor koji je registriran do 8/2021 u drugu županiju . ovjerimo kupoprodajni sve šta treba , uzmem motor vozim ga doma (u kombiju), i u roku od 15 dana odem na svoju STP i odjavim motor, tj. prijavljujem sebe kao vlasnika motora. da li uz kopoprodajni ugovor i dokumentaciju vozila prometna i sl. i stari vlasnik treba dati npr. osobnu za tu radnju? kako motor neću voziti dok ne položim, ne bih ga odma registrirao, nego recimo za mjesec-dva kad dobijem dozvolu. jel to ok procedura?
Mozes odmah i na stp kod njega . Skoro sve ti imaju tablice drugih županija . Ja sam u zg kupio kombi i odmah dobio zd table
 
Ne treba ti osobna od vlasnika u STP, trebaš prometnu i kupoprodajni, za promjenu tablice i potvrdu o plaćenoj cestarini inače će ti ju opet naplatiti jer jadni ne vide da je već plaćeno, kao da je moguće registrirati išta da ne platiš naknadu za ceste.
 
Išao bih za vikend, a kako vidim STP u Benkovcu ne radi subotom i nedjeljom...ma sad su to sitnice, bitno mi je da ne trebam po bilježnicima ovo ono gnjavit se...čovik je ok, nisam ni ja mlatimudan, prijatelj što ide sa mnom mu zna susjeda (susjed nahvalio prodavača i motor) tako da će pretpostavljam biti ugodan izlet. 15 dana mi je ok rješiti vlasništvo, a registraciju rješim kad položim.