Sprječavanje krađe motora

Imam lanac koji provučem kroz okvir i zadnji kotač i za nekakvo "sidro", ako ima tako nečega. Uz to, na prednjem disku imam lokot (obični) i imam kill switch, ali htio bih nešto što krene tuliti ako netko pomakne motor, čisto da ga otjera.

Ovo za akumulator je zanimljivo, misliš da bi uspjelo sjebati tako brzo? Hmm...
Onda nešto na baterije? Mislim da sam za ovo negdje pročitao da ima standby time od 6 mjeseci.
 
  • Like
Reactions: motorinho
evo sinoć kolegi sa posla, isprid FINAe u ST, ukralo skuter, neko prdekalo staro preko 15 godona, al jebiga koristili ga za pribacivat se po gradu od pizde do guzice... čak mislim da i ima neki videonadzor tu, ali zakurac... ubacili u kombi i odoše.
policija mu odgovorila>najbolje vi to odjavite...
 
evo sinoć kolegi sa posla, isprid FINAe u ST, ukralo skuter, neko prdekalo staro preko 15 godona, al jebiga koristili ga za pribacivat se po gradu od pizde do guzice... čak mislim da i ima neki videonadzor tu, ali zakurac... ubacili u kombi i odoše.
policija mu odgovorila>najbolje vi to odjavite...
Ne znam zasto, ali takav nonsalantan odgovor policije mi je instantno dignuo tlak, makar bio i realan.
Znaju "raditi svoj posao" kada te treba skinut' sa 12 preko ili ako slucajno imas neupisani auspuh, ali kada ti njih trebas naprave zapisnik i stave u ladicu.
 
Ovo za akumulator je zanimljivo, misliš da bi uspjelo sjebati tako brzo? Hmm...

Ako je akumuklator relativno nov, tjedan dana ga nebi ubilo sigurno, niti 2 tjedna, ali vremenom bi ga taj rezim bitno oslabio ako se nebi vozio bar jednom/dvaput u tom periodu (idealno i vise). Olovni akumuklatori pate kad nisu skroz napunjeni i sto dulje vremena budu u tom stanju, to prije propadaju. Ne zelis da ima ispod 12,5V ako mora mirovat, a idealno vise od toga (AGM akumulatori kakvi se koriste na 99% motora) imaju najcesce napon 12,8-13V u mirovanju kad su puni i to ne nakon punjenja/voznje nego kad "odleze" par sati). Brza smrt im je ako ih ostavis skroz prazne (a to je cca 12V ili nesto sitno ispod toga)
 
  • Like
Reactions: motorinho
Ako je akumuklator relativno nov, tjedan dana ga nebi ubilo sigurno, niti 2 tjedna, ali vremenom bi ga taj rezim bitno oslabio ako se nebi vozio bar jednom/dvaput u tom periodu (idealno i vise). Olovni akumuklatori pate kad nisu skroz napunjeni i sto dulje vremena budu u tom stanju, to prije propadaju. Ne zelis da ima ispod 12,5V ako mora mirovat, a idealno vise od toga (AGM akumulatori kakvi se koriste na 99% motora) imaju najcesce napon 12,8-13V u mirovanju kad su puni i to ne nakon punjenja/voznje nego kad "odleze" par sati). Brza smrt im je ako ih ostavis skroz prazne (a to je cca 12V ili nesto sitno ispod toga)
Ova Yuasa je cca. 2 godine stara.
Alarm bi se koristio par dana tjedno kada mi motor nije kod kuće u garaži nego kad sam u stanu radi posla, ali motor bi se u pravilu vozio svaki dan.

Kažu da alarm vuče 5mA, što bi po računici bilo 40 dana za pun i zdrav akumulator. Ostavimo mu nešto struje da zapravo upali i da, eto nas na 10 dana max. na novom aku, na starijem 7 dana cca.
Nije puno bome. Još ako se ne napuni do kraja u kraćoj vožnji, eto problema. Bolje onda uzeti alarm na baterije.

a jesi razmisljao o disc locku sa alarmom ako zelis da pisti?
Jesam, ali onako nešto mi se više sviđa jer ga mogu sakriti, alarm na disku se lakše odvali/zatuče ili nešto slično. Ovako kad mu nešto pišti, a ne zna od kuda, brže ga obeshrabri. U mojoj glavi :mrgreen:
 
Ova Yuasa je cca. 2 godine stara.
Alarm bi se koristio par dana tjedno kada mi motor nije kod kuće u garaži nego kad sam u stanu radi posla, ali motor bi se u pravilu vozio svaki dan.

Kažu da alarm vuče 5mA, što bi po računici bilo 40 dana za pun i zdrav akumulator. Ostavimo mu nešto struje da zapravo upali i da, eto nas na 10 dana max. na novom aku, na starijem 7 dana cca.
Nije puno bome. Još ako se ne napuni do kraja u kraćoj vožnji, eto problema. Bolje onda uzeti alarm na baterije.


Jesam, ali onako nešto mi se više sviđa jer ga mogu sakriti, alarm na disku se lakše odvali/zatuče ili nešto slično. Ovako kad mu nešto pišti, a ne zna od kuda, brže ga obeshrabri. U mojoj glavi :mrgreen:

Ako je stvarno 5mA, onda to nije puno, pogotovo ako vozis barem jednom tjedno (ali ne par km jer to paljenje za tako kratku voznju puuuuuno vise steti akumulatoru koji se u voznji ne stigne napunit nakon paljenja motora). Ako je takav alarm jedini potrosac struje dok motor miruje kojeg bi imao na motoru, onda takav alarm nebi smio utjecat na akumulator osim teoretski i zapravo beznacajno.

Inace, 5mAh u 40 dana bi bilo 200mAh sto je cca 2-3% kapaciteta prosjecnog moto akumulatora kad je on nov i u top stanju, tako da ni to vrijeme nebi smjelo unisitit akumulator. Naravno, pitanje da li osim akumulatora ima i drugih potrosaca, parazitske struje itd, ali to se da i provjerit multimetrom.
AGM akumulator i bez potrosaca ima samopraznjenje od cca 1-2-3% mjesecno sto je puno bolja situacija nego klasicni olovni aku koji ima samporaznjenje barem duplo, ako ne i 3-4x vise
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Tauren
Računica je 5mAx24 sata x40 dana=4.8 Ah, ali za par dana korištenja neće biti neke štete. Poželjno je da imaš neki prekidač kojim možeš skroz ugasiti alarm kad ti ne treba, a motor stoji duže vrijeme ili u tom slučaju otpojiti akumulator.
 
  • Like
Reactions: Tauren and 3alfa3
Računica je 5mAx24 sata x40 dana=4.8 Ah, ali za par dana korištenja neće biti neke štete. Poželjno je da imaš neki prekidač kojim možeš skroz ugasiti alarm kad ti ne treba, a motor stoji duže vrijeme ili u tom slučaju otpojiti akumulator.

da, preracunao se gore za samo 24x (y) :mrgreen:
Dakle, u 40 dana bi potrosio oko pola struje iz moto akumulatora sto je previse da bi se ostavilo akumulator bez punjenja u medjuvremenu. ali do na primjer tjedna dana mirovanja nebi smjelo utjecat na zdravlje akumulatora ako nema drugih potrosaca.
 
  • Like
Reactions: Tauren
Računica je 5mAx24 sata x40 dana=4.8 Ah, ali za par dana korištenja neće biti neke štete. Poželjno je da imaš neki prekidač kojim možeš skroz ugasiti alarm kad ti ne treba, a motor stoji duže vrijeme ili u tom slučaju otpojiti akumulator.
nije li bas poanta alarma da radi dok ti motor duze vrijeme ne treba/ ne koristi :mrgreen:
 
Onda imaš garažu s alarmom, poanta je barem meni da motoru nije mjesto na cesti 12 mjeseci u godini iako ima i takvih. Da nemam doma mjesto za motor, rental bi neki prostor, pa makar s još nekoliko ljudi, 4 motora uvijek stanu u jednu garažu.
 
Onda imaš garažu s alarmom, poanta je barem meni da motoru nije mjesto na cesti 12 mjeseci u godini iako ima i takvih. Da nemam doma mjesto za motor, rental bi neki prostor, pa makar s još nekoliko ljudi, 4 motora uvijek stanu u jednu garažu.
a poznato je da u zadnje vrijeme garađa ima kolko hoces i skoro za dzabe :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Tauren
Motor i je u garaži, osim kad nije :mrgreen:
Osim što bi obeshrabrilo lopove, obeshrabrilo bi i debile koji vole dirati motore i penjati se na njih.

A sa rentanjem garaže je problem što ne mogu naći nijednu, a da nije bar 15 minuta od stana, što opet pobija svrhu. Onda ga rađe ostavim u Sisku u svojoj garaži...

Vidjet ću još, stupit ću u kontakt sa lokalnim Lidlom da vidim jel ga mogu ostavljati u njihovoj podzemnoj možda.
 
Motor i je u garaži, osim kad nije :mrgreen:
Osim što bi obeshrabrilo lopove, obeshrabrilo bi i debile koji vole dirati motore i penjati se na njih.

A sa rentanjem garaže je problem što ne mogu naći nijednu, a da nije bar 15 minuta od stana, što opet pobija svrhu. Onda ga rađe ostavim u Sisku u svojoj garaži...

Vidjet ću još, stupit ću u kontakt sa lokalnim Lidlom da vidim jel ga mogu ostavljati u njihovoj podzemnoj možda.
znam da ekipa masovno ostavlja u centima tipa pointa, bundeka.
javi kaj ti kazu iz lidla
 
bah.,neki ne spavaju ni kad im je motor ispod prozora izgleda...koje brige...baah...
 
  • Like
Reactions: motorinho
Imam lanac koji provučem kroz okvir i zadnji kotač i za nekakvo "sidro", ako ima tako nečega.
Tak imam i ja,uz to kaj mi je motor u garaži/spremištu,zbog malo dodatne sigurnosti.
1000043862.jpg


Da vozite Aprilije onda ne bi brinuli oko krađe :mrgreen:
Ja imam Apriliu,pa se ipak brinem 😂