2 T MANIJA

P.S. Neko je pita za svićice na RD350-ici. Najbolje bi bilo vidit u service manual jer možda ima više opcija. RS 250 ima 3 toplinske vridnosti. :)
 
taj tip razrade po malo na cesti se razvio kada je finoca obrate materijala bila 3 do 4 puta grublja, ako ne i vise, te oblik povrsine bio mnogo netocniji (ovalnost u odnosu na kruznicu ili bilo kakvo otstupanje od kruznice) danas se sve to radi na mnogo mnogo preciznijim strojevima i tolerancije su mnogo manje, kontrola kvalitete materijala mnogo veca, i ne desava se da se dva klipa izradjena iz iste bacve po masi razlikuju 10% po sirenju isto tolko. danas se svi klipovi proizvedeni pod istom oznakom jednako ponasaju i to je to. nema razlike, mozda 1, 2 %

danas se i na kovanim klipovima jedva razlikuje sirenje klipova u seriji i brojke su poznate.
 
karton je stavljen na hladnjak (y)
imam ja doma i traktora i kombajna i svega znam šta znači kad je stroj na radnoj temperaturi, imam i knjigu istraživanja njemačke tvornice "deutz" na traktorima kako si ispitivali habanje cilindara zavisno o temperaturi itd itd, imam mnogo ljepih knjiga o motorima, detonacijama smjesama. ima i proračuni za klipove( to sam se sad sjetio primjera) . sam radim servise na svemu svojem što imam, imam stroj da si sam honujem cilindre od 38 do 40 i imam  dobrih 50ak mašina složenih iza sebe i imam u sebi  zapisano sve šta nije dobro radilo, ovo je sad hvalisanje malo, ali nije da sve znam zato sam i došo ovdje na forum di stvarno čujem sve ono što trebam čak gledan u temi ste stavljali linkove sa you tube neke 2t pile ja kažem sam sebi gle ovi gledaju sve šta sam i ja gledo. obožavam 2t moj sljedeći motor bude rd500 ili rg500, uz to i yamaha yz 125. a do tad ću sačuvati 15icu 14icu i jawu za experiment, sam radim auspuhe na cvajama , dosad imam 50 i više napravljenih od toga jedan broj i prodanih auspuha koji su  bilo ok za 200 kn.
al neke stvari fakat nemogu sam znat jer niti samuz yamahu dobio manual nii su na njoj original svjećice vjerovatno su od stojadina neke polovne super bosna pa po njima da kupujem  nebi išlo.
i ako niste znali( neki) da se ypvs na rd350(neznam za druge ypvs ventile na yamahama) nemože začepit jer nije to nikakav kanal to je rotaciono tjjelo postavljeno u gornji dio ispušnog kanala koji se okreće i ima određen zazor između sebe i kućišta. samo se u taj dio može sakupiti garež i onemogućiti lagano okretanje ventila i tu može crknut motor, ventil s emože počistiti  skidanjem auspuha i da se čađ sastruže lagano s ventila i to je sve. skinem sajle . provjerim kak se vrti i to je to. počistim i nema  beda
 
Nemoj me sad krivi shvatiti al itekako se zacepi. Upravo o tome sto si rekao i vidi cuda. Na yamahama ti crke elektronika kkja je osetljivija of muda a motor i dalje radi. Elektronika ventila jenu sklopu cdia a cdi za yamahu ipod 200€ nemoj ni traziti. Ako uopste imas srece da je nadjes. Jer se svaka razllikuje i nisu medjusobno kompatibilne.

Kako radis spuhove? Po kakvom proracunu ??

Milos @ Galaxy S3
 
imam komplet sve od struje za rd 350 rezerve. i ova mašina na motoru i sve je to 31K.

auspuhe radim metodom da sam svijam konus po konus i zavarim sa co2( argon stiže i biće) i metodom hydroforming

proračuni :palacdolje:
za sada nisam radio  po svojim proračunima iako imam nekih formula koje su bezveze.
svoje auspuhe sam radio po tuđim proračunima a kako a čim su oni računali neznam. ( tomos tuning) uglavnom  znam da ima dobrih programa ali većina auspuha koje sam radio po nečijim "proračunima" si bile više boooo nego da su radili, za druge  za prodaju sam radio po njihovim mjerama ili ako dečki nisu znali davao sam kopiju standarda za 15icu. te sam imao jedne od odlilčnih mjera za e90. te imammjere za t14 do kojih sam sam došao pokušajem. pokušavao sam na auspusima mjenjat dio po dio. mjenjati kuteve . dužine  pa kombinacije. i tu se naučio šta znači koji dio auspuha.  znam povećati i smanjiti elastičnost auspuhu te znam šta s time dobijam i gubim i koje sve dorade to iziskuje na mašini.

na jawi 350 sam kopirao njenu granu, difuzor, centralni dio, a odozada di počinje prva pregrada( kao kod rd 350 tomos e90 neka ploča sa rupama) tu sam se nastavio sa konusem od 17 stupnjeva. ta mjera mi paše za mjenjače s velikim rasponom brzina. uglavnom broj obrtaja ostao je isti .  malo sam suzio radno područje i snaga je veća.  rezonantna dužina je  taman do te prve pregrade a kad ide konus umjesto nje,  onda da polovica kontrakonusa bude na mjestu di je bila pregrada.
jednostavnim proračunom se nemože izračunati dobar auspuh. proračun mora biti opsežan i  da se u njemu izračunava auspuh na osnovu cjelog sistema motora znači usis preljev ispušni kanal volumeni tajming... tako da uvrstiš sve podatke o motoru i da onda da izlazne mjere za auspuh. čak da se računa s ventilom i bez. od proizvodnje auspuha sam odustao, baš zbog toga jer znam da nisam najbolji i neću radit dok ne završim usavršavanje hidroformingom i dok ne nabavim  prave programe.

moji auspusi za tomos su daleko od onih auspuha koji se mogu kupiti u trgovini. ali za tomos su daleko najbolji  jer ovi svi auspusi za tomos su čisti promašaj. legendarni mf3 power. bio je preturažan za e90 a preniskih obrtaja za t15. kantor master laser. su kromirane cjevčice. fulani režimi rada.....
i tu staje svaka priča

uglavnom bazirao bih se na stock iliti standardnim mjerama auspuha pa bi modifikacijom išao na druge dimezije. prvo sam zadržavao obrtaje a radio auspuh većeg promjera u centralnom djelu da suzim radno područje. , onemogućim mu rad iznad i ispod  rezonantnih obrtaja i tu dobijao. zatim radio  mjenjač bez prve i s dodatnom šestom brzinom.
pa kako sam dizao kanale prema obrtajima pokazao se loš auspuh. sve se više izrazivala potreba za auspuhom koji je dobar na svim obrtajima i onaj jako je davao detonacije itd itd. sada koristim auspuh tanak. tanji od standardnog sa standardnim kutevima konusa i sa samo skraćenom granom 100 mm. motor radi od nule sve do punih 12K.( ovo nije opis svega, ima tu još 50ak ovakvih priča i nisu sve uspješne bilo bi savršeno a i zvučalo kao laž)

ugl. nije to ništa, ali kad se potrudim mogu izvesti auspuh da se nigdje ne vidi zavar da bude potpuno gladak. a proračuni :palacdolje:
ako netko zna original mjere rd350 auspuha  za 31k cilindre neka pošalje, našo sam na netu imaju šeme onih pregrada straga ali nigdje nema onako nacrt ispravljenog auspuha sa kutevima konusa. realnim dužinama i promjerima. volio bih si napravit jedne auspuhe za rd da ima sve istu snagu samo da auspuh bude izgledom pravi rezonantni auspuh a ne ovi šiljci 31K preružni su kao puška ona što se barut nabija u nju ima još zavrnute krajeve.

auspuhe radim od običnog lima 0.8mm debljine. tabla ti košta negdje od 110 kn do 130 kn od tog moš napraviti desetak auspuha.

napravio sam si sam pumpu za hidroforming, pumpam s emulzijom, imam tokarski stroj doma, kao pumpu je idealno iskoristiti onu pumpu na kamionima što polugom dižeš kabinu i ima ventil za spuštanje.

imam tamo nekoliko drvenih konusa za završnooblikovanj ekonusa, oblikujem ga  ČEKIČEM NA PANJU sistem  najnoviji iz 2013 godine :LOL:
i koristim skupi gumeni čekć od 9 kn , na konusima kad s eobojaju nemože se skužit da su motani tako. to može svatko kad bi mu ja pokazao kako saviti jedan konus . nije to nauka.

savijanje grane od cijevi za tomos sam radio tako da sam si složio pravu savijačicu za cijevi.  sve ej to stalo cijevi sam potrošio an sranja po kući na koljena za hladnjak na traktoru kombajnu..... cijevinema više za kupit...
grana ili header jbg kako to nazvat ulazna cijev. može se radit također hidroformingom sa stupnjem iskošenja ili ravna ili kakvu god hoćeš. 2 lima , opseg po pola  plus predviđeno za var i ispadne taman promjer koji trebaš.
  vjerujem da ima i boljih majstora od mene,no  nisu takvi ljudi većina!
auspuh se može kromirati ili izraditi od inoxa. kromiranje ti je od 160 do 200 kuna. može se prebojati termodurom.  pokušao sam i cinčati i bojati sa običnom crnom sintetičkom bojom. sve bude super ljepo ali se prva trećina auspuha ovjek oguli i za nju je najbolji termodur. dok cink i uljana boja za stražnjem djelu auspuha ostaje vječito savršen. e sad dali postoje još topliji auspusi pa da bi gorjelo do kraja, to neznam.
prigušivači- svih vrsta pa čak i oni s mogućnošću da se blokira prigušenje a protok je uvijek jednak jer protok kroz stinger je bitan i nesmije se mjenjati ako je sve u redu proračunato.
 
Imam ja jedna placen program zato te pitam.

Mislim si sam raditi na Cagivi mito spuh po istome al iz konusa tako da cijeli stane pod plastike i samo top izlazi van.


Milos @ Galaxy S3
 
pa udri onda  (y).
top može biti  svega 10 mm veći od promjera stingera a da prigušenje bude super ako nemaš mjesta možeš i tako uraditi samo nije baš fora svi će ti reć" nevalja ti auspuh" kuiš (y)
 
alo mali  ... poz...
vidim da se nekaješ što si uzeo pilu  :wink:
pusti ljude neka pričaju... 99 % ljudi ovdje nje sjelo na rd a kamoli vozilo...
samo ti praši sa strojem a drugi neka pričaju ovo-ono...
nego nisi mi se pohvalio da radiš auspuhe...... vjerovatno ću trebat za rd 500 , ali o tome drugom prilikom...
pare sam shebo za auto...  :embarrassed:    opet me francuz izuo ko budalu...
nego imam neke knjige za rd, na njemačkom su... ima svega unutri... uglavnom pila ide do 90 konja gore...
 
đesi care! pa pila radi da! evo sinoć sam izrezo naljepnice na rezervaru  ispale su jebeno odlične. metio sam onu zadnju gumu što si mi dao na onoj drugoj felgi, kupio novi lanac i pločice zadnje kočnice, poriktao da volan ne zapinje od sat temperature. poriktao svjetlo bio je puko nosač koji sam skino sa onog drugog svjetla iz kutije  (y)
  ofarbo sam felge u bijelo
zatego auspuhe jer su slinili
i naravno promjenio prenos, metio samsprijeda najmanji lančanik koji si mi daood onih, to je original prenos, zasad s njimnatego samnajviše 170 ali  nisamimo gdje više dat gasa a i boji se nemoš sad zakočit kad je hladna cesta pa klizi. ali ide to pošteno (y)

i to je sve o tome . sve radi ok zasada neću ja frizirat to nedaj bože da mi se sad pokida.

a nije istina da ti nisam reko da radim auspuhe :D samo si zaboravio (y)
prvi puta kad sam došo kod tebe reko sam ti da bi ti mogo skemijat za rd 500 auspuhe samo je to puno muke trebo bi imat motor kod sebe da kemijam na licu mjesta da on najbolje sjedne uz motor i ispod plastika.
ali kao što sam rekao obustavio sam rad s auspusima jer nema kruha od toga. previše je posla a malo novaca. kad  usavršim tehniku a radim na tome. sve ćete vi znat za moje auspuhe( tako sam zamislio i to mi je životni cilj možda ako budem imo sreće da tao i bude) i onda bude svega

zamisli si da ti složim sva 4 spuha za 100 e. jebeno dobra a po jebeno niskoj cjeni. kad složim svoje na rd 350 kad budem nove radio to ćeš imat priliku vidjeti i na forumu a možda i uživo ako naletim kad budemišo u os tu kod buraza (y)

nećete vjerovati ali ne prođe danda nemam upit da radim bar jedan auspuh, da zaradim 100 kn po auspuhu ja nebi morao biti zaposlen u firmi što bi bilo jako jako dobro (y)
a za knjige hm, pošto neznam ni bleknit na njemačkom ne znam dali bi mi koristile,  možda bi bilo korisnije skenirat koju dobru stranicu pa je staviti na forum. tako bi opet imao i ti i ja i svi drugi (y)
 
ja ti budem besplatno izracunao optimalni spuh za tvoj motorek samo mi trebas dati podatke, samo ne mogu dijeliti program jer onda i ja gubim licencu  :(

kolko bi ti dana trebalo za jedan spuh od mita npr kad bi ti dofurao motor ?? i digni malo cijene jer ovako neces platiti ni argon koji potrosis za zavarivanje :D
ja te podrzavam  (y) (y) i evo rec cu dao bih ti bilo kada 100€ da mi slozis jedan rezonator po mojim mjerama a i vise samo da ne moram biti od tebe duze od jednog dana (posle ti to finalno povaris)

crnivukan-e kolko ulja treba u taj motor ljevat, sta nije puno 5% sintetike ?!

i nemoj me krivo shvatiti nisam popljuvao motor, al je izneo cinjenice koje nisu tocne. inace taj motor ima okretnog momenta kao 700ccm
 
angelo.ma said:
složit auspuh za dvotaktni stroj je nauka  :paper:

zato imas program koji je placen i koji ti izracuna sve kuteve itd, i optimizira ih, i onda smao izrezes i povaris konuse  (y)
 
angelo.ma said:
složit auspuh za dvotaktni stroj je nauka  :paper:
vidiš da je čovjek nacrtao toliko plašteva da mu ne treba ni šestar ni kutomjer, a kamoli proračun..nego ko kipar formira konus na panju
proračun..stupnjevi..reflekcijske duljine, radna područja..pizdarija



 
yatasaki said:
vidiš da je čovjek nacrtao toliko plašteva da mu ne treba ni šestar ni kutomjer, a kamoli proračun..nego ko kipar formira konus na panju
proračun..stupnjevi..reflekcijske duljine, radna područja..pizdarija
a što reći  :?
 
yatasaki said:
vidiš da je čovjek nacrtao toliko plašteva da mu ne treba ni šestar ni kutomjer, a kamoli proračun..nego ko kipar formira konus na panju
proračun..stupnjevi..reflekcijske duljine, radna područja..pizdarija

Jesi kad gledao kako se hydroformingom radi 2t spuh? Ako nisi pogledaj pa ce ti biti jasno za sta mu treba panj i cekic.

Edit. Naravno mislim na one koji nemaju kalup u koji se upresa tj na kucnu radinost

Milos @ Galaxy S3
 
nebih  komentirao na ovo tipa kipar,pa momci najlakše je kupiti kalupe i na prešu isprešat polovicu auspuha. i onda bit faca u dinastiji

samo ću reći. da se u osnovnoj školi uči iz matematike kako  nacrtati plašt krnjeg stozca

ne treba baš program za to, ako sve odradi program šta si ti tu onda? po meni je to kipar koji radi sve kako mu drugi kažu a nema pojma kako i zašto je to tako (y)

dizanje cjena( ako ćešplatiti auspuh puno za to postoji kucelj)  bit će kad budem mogao dat pravi proizvod jer dobre stvari moraju koštat

haha za šestar ha? kakav šestar  čovječe uzmeš dasku zabiješ 2 eksera naodeđenoj udaljenosti i eto ti šestara.lupiš kirnes i jedan ekser u kirner drugi crta. e nauka. doduše ako baš želite znat imam i šestar s vidijom
 
vjerujem da bi se ovih 70 stranica dalo svest na svega 20ak ljepih stranica da nema budala i bezveznih pitanja.
 
nisi mi odg na ptanje, al ja bi bas po mojim mjerama, znaci nema otstupanja jer je cijeli cilindar fino doradjen.
nisam rekao da trebas biti kucelj, al za cijeli rezonator je ipak smjesno 200kn ili 100€ za 4 komada.

znaci ja bi htio iz vise stozaca da se slozi tocno po odredjenoj krivulji, po tocnim dimenzijama. nema slobode umjetnika :D
(inace da imam aparat za zavarivanje vec bi davno zapoceo)
 
kaskader90 said:
ne treba baš program za to, ako sve odradi program šta si ti tu onda?

dizanje cjena bit će kad budem mogao dat pravi proizvod jer dobre stvari moraju koštat
:paper:    :no: