A2 kategorija ???

Status
Not open for further replies.

Pec

Member
:misli: Vlada RH je danas i službeno objavila prijedlog novog Zakona o sigurnosti prometa na cestama koji će po svemu sudeći u baš takvom obliku i službeno stupiti na snagu nakon izglasavanja u Saboru.
Ukratko oko vozačkih kategorija za motocikle:
A1- minimalno 16 godina, a motocikl ne smije biti preko 125 cm3 ni jači od 11 kW (15KS);
A2- minimalno 18 godina, a motocikl ne smije biti preko 35 kW; omjer snaga/masa motocikla ne smije prelaziti 0,2kW/kg i nesmije potjecati od motocikla dvostruko ili veće snage (neprigušena izvorna verzija ne smije biti više nego duplo jača valjda  :misli: )
A- minimalno 24 godine bez iskustva ili minimalno 20 godina uz 2 godine A2, a motocikl nije ničim ograničen  :cbanana:

Moj dojam je da smo opet neobično i različito od EU napravili kategorizaciju ali ovaj puta malo liberalnije, jer je u EU za A2 granica 25 kW  :jesus: .
Dakle mladosti (ovi s manje od 24  :D ) pazite šta kupujete da nebi bilo  :pandur:
 
malo one snaga/masa mi nije jasno i ono dupla snaga :misli: :misli:
al inače mi se čini ok, jer ja ču dobit A, hahah tj. več je imam i šta s nama koji imamo 19god i A kat. i motor od 29Kw :misli:
 
A što je sa onima koji su polagali po starom zakonu?

npr. ja sam sa 17 godina i 9 mjeseci položio za A1, sa 18 sam dobio A, ali do 19 godina i 9 mjeseci ne smijem voziti preko šta ja znam koliko kW... E sada, dali će meni to vrijediti do 19 godina i 9 mjeseci, ili do 20 godina?
Meni je svejedno jer sam ionako u toj ilegali, a i tih mojih par mjeseci više-manje nije toliko bitno... Do sada nije nitko ništa rekao, ali svjestan sam da može, a nadam se da neće jer vozim kako spada. Motor mi je prije svega ljubav, a ne neka zajebancija, preseravanje ili kako bi se to moglo još slikovito nazvati.


Ali nekim frendovima, koji su recimo sa 16 položili za A1, sa 18 bi trebali dobiti A bez ograničenja... Dali će dobiti, ili i njima vrijedi da ne mogu prije 20 g. voziti bez ograničenja.


Zna li netko što o tome? Hrvoje?
 
smarty said:
A što je sa onima koji su polagali po starom zakonu?

npr. ja sam sa 17 godina i 9 mjeseci položio za A1, sa 18 sam dobio A, ali do 19 godina i 9 mjeseci ne smijem voziti preko šta ja znam koliko kW... E sada, dali će meni to vrijediti do 19 godina i 9 mjeseci, ili do 20 godina?
Meni je svejedno jer sam ionako u toj ilegali, a i tih mojih par mjeseci više-manje nije toliko bitno... Do sada nije nitko ništa rekao, ali svjestan sam da može, a nadam se da neće jer vozim kako spada. Motor mi je prije svega ljubav, a ne neka zajebancija, preseravanje ili kako bi se to moglo još slikovito nazvati.


Ali nekim frendovima, koji su recimo sa 16 položili za A1, sa 18 bi trebali dobiti A bez ograničenja... Dali će dobiti, ili i njima vrijedi da ne mogu prije 20 g. voziti bez ograničenja.


Zna li netko što o tome? Hrvoje?

Mislim da moraš imati A2 pune 2 godine, znači nikako prije navršenih 20 jer bez obzira kada si položio dozvolu A2 ne dobivaš prije 18
Na stranici Vlade RH se može skinuti taj pdf (1, dn. reda) http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/sjednice_i_odluke_vlade_rh/2008/13_sjednica_vlade_republike_hrvatske
a to su članci oko 215+
 
mv_agusta said:
malo one snaga/masa mi nije jasno i ono dupla snaga :misli: :misli:
al inače mi se čini ok, jer ja ču dobit A, hahah tj. več je imam i šta s nama koji imamo 19god i A kat. i motor od 29Kw :misli:
snaga/masa znači ako je motor tešak 100 kg onda ne smije biti jači od 20 kW ili ako je težak 150 kg onda ne smije biti jači od  30 kW, a ako je 200 kg onda isto 35 kW jer je to limit. Dakle, masa (kg) * 0,2 ali nikako ne više od 35 kW
Ono o više nego duploj snazi vjerojatno znači da "se ne važi" ako prigušiš i atestiraš B-Kinga sa 135 kW na 35 kw ali to isto možeš ako Hyosunga GT650 s 60 kW "spustiš" atestom na 35 kW.
 
Pec said:
Mislim da moraš imati A2 pune 2 godine, znači nikako prije navršenih 20 jer bez obzira kada si položio dozvolu A2 ne dobivaš prije 18
Na stranici Vlade RH se može skinuti taj pdf (1, dn. reda) http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/sjednice_i_odluke_vlade_rh/2008/13_sjednica_vlade_republike_hrvatske
a to su članci oko 200+

Da, ali mi nije jasno dali se zakon može primjenjivati na vozače koji su položili po starom zakonu, ili se njima mora priznati pravo da dobiju kategoriju kako su i planirali u trenutku kada su krenuli polagati, dobili privremenu kategoriju...

Jer po ovome, da npr. za 2 godine kažu da treba imati 28 godina za neku stvar, svi koji polože po ovome, morali bi čekati 28. godinu za tu određenu stvar.
 
smarty said:
Da, ali mi nije jasno dali se zakon može primjenjivati na vozače koji su položili po starom zakonu, ili se njima mora priznati pravo da dobiju kategoriju kako su i planirali u trenutku kada su krenuli polagati, dobili privremenu kategoriju...

Jer po ovome, da npr. za 2 godine kažu da treba imati 28 godina za neku stvar, svi koji polože po ovome, morali bi čekati 28. godinu za tu određenu stvar.
:misli: Puno toga u tom prijedlogu zakona nije ni meni jasno. Važeći (stari) zakon pun je nesuvislosti i o njemu "turpijamo" već par godina, a bojim se da ni ovaj nije puno bolje sročen  :x .
 
čuo sam od ove "tete" što radi kod nas Slavonskom Brodu u autoškoli kaže da je vozačka za A1 kategoriju oko 6000 kn e sad mene zanima dal ja kad položim sa 16 god.nakon 2 god kad oću kategoriju za auto moram platit isto veliku cifru za B kategoriju ili se samo malo manje nadoplati???
 
Pec said:
:misli: Puno toga u tom prijedlogu zakona nije ni meni jasno. Važeći (stari) zakon pun je nesuvislosti i o njemu "turpijamo" već par godina, a bojim se da ni ovaj nije puno bolje sročen  :x .

Da, umjesto da je svaki novi bolji od starog, oni sve još toliko zakompliciraju da ni njima samima nije ništa jasno, a kamo li da je nama vozačima.

Ja sam osobno pitao na policiji prije nego sam kupio motor dali ja to smijem voziti, jer sam prije imao položeno za 50ccm 3,5 godine. Jednom su mi rekli da smijem, pa sam pitao opet, pa su rekli da ne smijem, pa su mi mailom odgovorili nešto u stilu diplomatskog odgovora iz kojeg se opet nije dalo iščitati dali smijem ili ne. U autoškoli ista situacija, jedan kaže da ne mogu to voziti, drugi da mogu. Instruktor je bio na mojoj strani, jer sam mu dao đir kad je motor stigao...

Na kraju sam kupio motor, i dalje mi nije jasno dali ga smijem voziti ili ne...


:biker:
 
friteza said:
čuo sam od ove "tete" što radi kod nas Slavonskom Brodu u autoškoli kaže da je vozačka za A1 kategoriju oko 6000 kn e sad mene zanima dal ja kad položim sa 16 god.nakon 2 god kad oću kategoriju za auto moram platit isto veliku cifru za B kategoriju ili se samo malo manje nadoplati???

A tko će ti ga znati što će se u 2 godine još dogoditi i promjeniti...
 
a gluposti ja sam s 16 polozil za A1 i kaj imam motor 125 to odgovara ali 30 konja more me jbt... i kak bu sad s mojom vozackom nakon 2 godine iskustva bi trebal dobiti A ... dal bu to vrijedilo ili bum opet polagal kaj glumiju?  :misli:
 
ja bi na ljeto trebao ici polagati tu A2 kategoriju, i s time bi onda po novom mogao moci votiti motor od 35kw, taman onoliko koliko mi ima motor  :misli:

ispravite me ako grijesim  :misli:
 
ma neka se oni napuse qurca i svega...ja sam motor kupio, vozacku imam, iskustvo imam, regu imam.....neka se jebu svi pomalo i njihov novi zakon i oni sami

kaj njih seljacine u saboru briga za nas...tak i onak voze traktore doma u šćitarjevu i kozjaci

treba organizirat prosvjed protiv tog novog zakona....

 
predrag22 said:
a gluposti ja sam s 16 polozil za A1 i kaj imam motor 125 to odgovara ali 30 konja more me jbt... i kak bu sad s mojom vozackom nakon 2 godine iskustva bi trebal dobiti A ... dal bu to vrijedilo ili bum opet polagal kaj glumiju?  :misli:
Nećeš s navršenih 18 morati ništa polagati ali nećeš smjeti sve do 20 voziti motor jači od 35 kW (47,6 KS).
 
Pec said:
Nećeš s navršenih 18 morati ništa polagati ali nećeš smjeti sve do 20 voziti motor jači od 35 kW (47,6 KS).

kako mislis  :misli:
pa moram nesta polagat da bi dobio vozacku, a motor jaci od 35kw mi i netreba jer yamaha koju sad imam ima tocno toliko  :wink:
 
mrakan said:
kako mislis  :misli:
pa moram nesta polagat da bi dobio vozacku, a motor jaci od 35kw mi i netreba jer yamaha koju sad imam ima tocno toliko  :wink:
Pa gore si napisao da imaš položenu A1  :misli:
 
Pec said:
Pa gore si napisao da imaš položenu A1  :misli:

ma nema ja nista polozeno, nisi me skuzio  :wink:

u kakvoj sam ja onda situaciji po novom zakonu  :misli:
 
mrakan said:
ma nema ja nista polozeno, nisi me skuzio  :wink:

u kakvoj sam ja onda situaciji po novom zakonu  :misli:
Vrlo jednostavnoj - moraš polagati ako imaš dovoljno godina i ako položiš dobit ćeš jednu od gore opisanih kategorija
 
pa onda mi je jos i bolje, jer s novim zakonom bi smio vozit motor od 35kw sa a2 kategorijom, a po starom zakonu je bilo 25kw tako da mi se nisu uklapali kw


ali ovo mi odgovara, u potpunosti  (y)
 
mrakan said:
pa onda mi je jos i bolje, jer s novim zakonom bi smio vozit motor od 35kw sa a2 kategorijom, a po starom zakonu je bilo 25kw tako da mi se nisu uklapali kw


ali ovo mi odgovara, u potpunosti  (y)

koliko ja znam, novi zakon nikad ne kaci one koji su vec dobili vozacke, tj upisali auto skolu prije njegovog donosenja. Tako je bar bilo kad su isfurali zadnji put spiku s mladim vozacima. Sestra je upisala AS prije donosenja zakona, polozila nakon toga, a ima vozacku s kojom podlijeze pravilima starog zakona
 
Status
Not open for further replies.