Gross i Vršić, a i još ponešto ;)

biker4life

Motorator
Evo nešto već viđeno - ali u nedostatku vremena i ideja, sasvim solidan izbor za produženi vikend. :mrgreen:

Znači... petak, subota i nedjelja, nekako je grah pao na Gross, mada smo tamo već bili, ali ako ništa drugo - nije pakleno toplo kao kod nas na moru. :misli:

Zbog raznih obaveza, polazak u petak malo iza podne, zbog nedostatka vremena i loše prognoze koju su davali za predvečer - autoputem kroz Italiju do Tolmezza. :?

Prva pauza negdje malo prije Amara (A23, 50ak km proći Udine):
2xGGR9D.jpg


Stvarno su lijepo uređena odmorišta duž tog poteza autoceste. Srećemo neke Čehe na ZZR-u, razmjenili par riječi i svako na svoju stranu.

Silazimo sa autoceste kod Amara, pa pravac Tolmezzo i dalje na sjever na prijevoj Monte Croce Carnico (Plöckenpass). Pauza za kavu, oblači se i počinje lagana kiša ali nedamo se. :mrgreen:

0us22z9.jpg


Kako me se talijanska strana dojmila, na brzaka se spuštamo u podnožje i zadnji dio prijevoja sa talijanske strane prolazimo još jednom. Izmjenjuju se kiša i sunce.

we0zQvR.jpg


4ZhkAUA.jpg


Na vrhu smo pak upotpunili kolekciju naljepnica, mada smo ovdje već bili, zadnji sam puta zaboravio na to. :mrgreen:

QhqJhMl.jpg


Konačno ulazimo u Austriju. Ubrzo počinje opči potop ali kako smještaj imamo u malom mjestu Mauthen odmah nakon granice, vozimo dalje.

X8s9T3d.jpg


4gE1PAo.jpg


Kasnije se garaža skroz popunila, impozantan prizor, bilo je sigurno 20ak motora.

Svaka preporuka za smještaj - Bierhotel Loncium, Mauthen - od smještaja do hrane, a i cijene su razumne.



Dan drugi - subota. Ranojutarnji pokret na Gross. :whistle: Gotovo svi iz garaže krečemo u istom pravcu.

Ml6kAWO.jpg


95hwaiD.jpg


pdQWQ6Z.jpg


Fk5ogFA.jpg


ITYj9OH.jpg


ZP3sZtC.jpg


2d9hycy.jpg


x09JD5Y.jpg


UDthaUY.jpg


CWTPqTO.jpg


YSMf9am.jpg



Idemo dalje. Drugo stajanje na Grossu - Edelweißspitze!

7fDTnx3.jpg


r0W6TUh.jpg


NghHwXx.jpg


bfiG8IP.jpg


Evo nas... :mrgreen:
5vplQiz.jpg


5CNGU8S.jpg


72lTxpy.jpg


K6GM0PM.jpg


oFbfqDy.jpg


JVLuuT7.jpg


DfIpH8C.jpg


PTFQmg8.jpg


cALMYfG.jpg


Vrijeme je za krenuti dalje.
1TTdTuG.jpg


Putem susrečemo sve i svašta, na 2 ali i na 4 kotača...
aj8reUB.jpg


fLmE6aW.jpg


Idemo dalje do kraja ceste, pa nastavljamo dalje za jezero Zell am See. Navečer povratak po "alpskoj autocesti" u apartman. Jedna ulaznica od 26 € vrijedi i za ponovni ulazak tokom istoga dana (mi smo izašli na sjeveru i kasnije se vračali istim putem).

Nedjelja. Treba krenuti doma. Šteta je istim putem pa nalazimo alternativu - Passo Pramollo odnosno Nassfeldpass. Unatoč prognozi vrijeme je predivno, a samim time malo smo i "podebljali" planiranu rutu za taj dan.

DMHtnRw.jpg


XI1JjkS.jpg


Jutarnja kava na samoj granici između Austrije i Italije:
nENV28m.jpg


hCbwlHp.jpg


Kreće spust za Pontebbu u Italiji. Ovoj je cesti i Bog rekao laku noć, stvarno je u lošem stanju.
rDze4VN.jpg


1bxN4x6.jpg


Nije ovo jedini tunel na putu do dna, ima i nekih kojima upravljaju semafori, ali unatoč malo prometa, lokalci se uglavnom ne pridržavaju signalizacije, pa treba pripaziti. Tuneli su uglavnom neosvjetljeni. Asfalt je u njima još gori nego vani, a i mokro je.

Idemo dalje. Pontebba - Kranjska Gora. Putem nailazimo na nesreću, motor i auto, nije lijepo izgledalo. Motor je pretjecao preko pune crte, auto je skretao preko pune crte, a nesretni je motorist završio u nepropisno parkiranom autu koji se pak parkirao točno ispod znaka zabrane. Već se skupilo dosta ljudi pa idemo dalje da ne radimo dodatnu gužvu.

Iduća postaja - Vršić.

ytvWrjL.jpg


8sPisXx.jpg


Vršić zaobilaziti u ovom dijelu godine. Ukratko. :mrgreen:

Dalje nas put vodi do Boveca. Kratka pauza pa dalje. Ima sve više prometa. U Kobaridu skrečemo za Italiju. Dolinom Soče se neda voziti od kampera. Po Italiji nigdje nikoga, sve idemo starom cestom i opet dižemo tempo. Via Monfalcone, Trst, Kopar, pa preko Svete Lucije za Oprtalj i doma kroz Istru.

WliO8uE.jpg


Oko 1.400 km, 3 dana, 3 prijevoja + Gross, puno lijepog vremena i pola sata kiše.
Motor prava mjera za putovanje.

Slike su dosta smanjenje za upload - usput rečeno kao hosting za slike korišten je IMGUR.

Eto toliko...
 
Tko je imao živaca i volje čitati do ovdje, ajmo ubaciti i nešto od vikenda prije - Dolomite. :mrgreen:

Neču puno pisati, neka slike govore umjesto riječi.

Belluno
Aco0n1O.jpg


Sve zeleno, znači prognoza nas je opet pomazila. :mrgreen:
YSBm73U.jpg


oWlXlgC.jpg


ChfzbjP.jpg


SO90KhJ.jpg


Passo Fedaia - prijevoj osrednji, ali jezero i brana su priča za sebe.

dfBEScf.jpg


tgfoDyk.jpg


Svakako posjetiti.

Idemo dalje. Passo Falzarego. Ovdje smo već bili lani. Definitivno zanimljive ceste oko prijevoja.
obeOfBG.jpg


nMAXE8f.jpg


dJNZX9t.jpg


Jg5sLlD.jpg


CpGWiOk.jpg


28C9hvE.jpg


5hBuveu.jpg


Passo Giau
wQBZ2xg.jpg


Qm9SZks.jpg


T0fBDmv.jpg


Cortina d'Ampezzo
jcCvx0g.jpg


9iH4A71.jpg


HKfiJ8W.jpg



Dolomiti, dan 2. - veliki krug oko Cortine - https://goo.gl/maps/wmNFgdv5DLT2 8)

yPcw3ua.jpg


itjTV4L.jpg


qld5zNp.jpg


Muzej tematike WW1 na prijevoju Valparola:
8VfBghH.jpg


r0fYaAo.jpg


MpthTQ0.jpg


qbj8jS0.jpg


iPmPbdx.jpg


bfY0PlA.jpg


OVSyZpr.jpg


9uMo5Vy.jpg


vqDOTY8.jpg


Idemo dalje. Passo Gardena.
Y2qMdKb.jpg


0NEqMSs.jpg


ZTi66LG.jpg


lomJ65p.jpg


6Y9JJPB.jpg


wwtzRea.jpg


Yj9Vk8z.jpg


Idući prijevoj - Passo Sella. Po novom treba propusnica koju se može "kupiti" (još uvijek za 0 €) online ili preuzeti na početku uspona.
LAO3fvS.jpg


UeBh56J.jpg


3R1TOYm.jpg


eBq9TTV.jpg


O747bTv.jpg


ZnbzYku.jpg


IGhDS7V.jpg


DKB2YZw.jpg


JLzmFsU.jpg


Iza ovog autobusa je bila kolona od dobrih 20ak automobila i kampera. Zastoj su izazvale krave koje su pobjegle na cestu. :LOL:

Idemo dalje... :paper:
2VutcqW.jpg


fLLWwYB.jpg


K4Fh1cE.jpg


1p6uzqe.jpg


j6AWPqZ.jpg


Put nas vraća na Giau.
dtMQ3qz.jpg


Pljusak pa sunce. Nismo ni kavu stigli popiti. :mrgreen:
mDxt9vX.jpg


Imamo vremena pa idemo na još jedan obližnji prijevoj:
tesg0Ww.jpg


Dan treći - e sada prava stvar - Passo Giovo tj. Passo di Monte Giovo. Ovaj mi je među top 3 prijevoja u Dolomitima. 8)
71jUewN.jpg


KKcUGgj.jpg


iNlVGcA.jpg


pT8IiuC.jpg


B8gouqb.jpg


Marenda na vrhu. :klopa:
cAjSMAJ.jpg


Na putu do hotela posjetili smo još jedan muzej i još jedan prijevoj, ali da ne dužim.
tOY6KyO.jpg


7JPeobF.jpg


Rezime - 4 dana, 11 prijevoja, 1.800 km. Dosta toga već posjećenog, ali i nešto novo.
 
Super vožnjice  (y)
Slike još bolje (y)
Kakvu su prognozu najavljivali kad si išao, gledam sad u narednih 10 dana svaki dan moguća kiša i nevrijeme (u svim dijelovima Alpi)
Vjerovat im ili ne  :misli:
 
zaree said:
Super vožnjice  (y)
Slike još bolje (y)
Kakvu su prognozu najavljivali kad si išao, gledam sad u narednih 10 dana svaki dan moguća kiša i nevrijeme (u svim dijelovima Alpi)
Vjerovat im ili ne  :misli:

Takvu. :mrgreen:

S time da je u Alpama često pravilo da kiša kreće uvečer, tako da bi mi bili u apartmanu svaki dan do 18-19h, a apsolutno svaku večer oko 20h bi padao pljusak. :kisa: Onda tvornički reset, sunčano i predivno jutro bez oblaka i tako ukrug. :mrgreen:
 
Odlične slike.
Prošao sve te dionice i slažem se s tobom da je pejzaž nenadmašiv.
Jedino što me isto tako fascinira je naša obala, no naravo tu je problem prometa/gužve i topline.
(y)

i još  (y) (y)za motor !
 
toecutter said:
Odlične slike.
Prošao sve te dionice i slažem se s tobom da je pejzaž nenadmašiv.
Jedino što me isto tako fascinira je naša obala, no naravo tu je problem prometa/gužve i topline.
(y)

i još  (y) (y)za motor !

hvala (y)

po ljeti treba u planine, manja je gužva i podnošljivije je... :)

sada sam već prošao dosta tih prijevoja, mislim oko 25 različitih (+/-) i nekako bio volio ponoviti Giovo i Stelvio, i putem otići na Passo Rombo gdje još nisam bio...
 
Ja ni neznam koje sam sve prijevoje prošao (hvala prijatelju koji sve organizira..a ja samo vozim  :D ).
Ali, Stelvio mi je nekako na prvom mjestu.

Johan,
smo bili mi na Passo Rombo ?  :mrgreen:



 

Kako uglavnom putujem sam tj. samo nas dvoje (1 motor), uglavnom sam ja taj koji slaže rutu, a kako sam dosta detaljan u svemu onda sve te prijevoje seciram do kraja. :mrgreen:

Od do sada odveženi, bilo zbog ceste, bilo zbog doživljaja ili atmosfere, nekako bi izdvojio: Stelvio, Giovo, Giau, Gavia, Fedaia, te Falzarego-Valparola. :misli:
 
toecutter said:
Ja ni neznam koje sam sve prijevoje prošao (hvala prijatelju koji sve organizira..a ja samo vozim  :D ).
Ali, Stelvio mi je nekako na prvom mjestu.

Johan,
smo bili mi na Passo Rombo ?  :mrgreen:

Ha,ha ... nismo

A tebi biker4life , veliki  (y)za informacije i slike . i još jedan (y)za motor. 
 
bilo je price da ce cestu na vrsicu popravljati tj. da su vec poceli.
Jesu li vec gotovi sa radovima? Ili nisu niti zapoceli?!
 
kronik said:
bilo je price da ce cestu na vrsicu popravljati tj. da su vec poceli.
Jesu li vec gotovi sa radovima? Ili nisu niti zapoceli?!

Sa strane Kranjske gore nema radova, a pred vrh ima nešto novog asfalta. Serpentine su i dalje popločane, tu nema promjena.

Sa strane Boveca ima radova, na 2 ili 3 mjesta su semafori, kada sam ja bio nije se nigdje vozilo po makadamu, bio je asfalt svuda.

Iskreno nije me se nešto dojmilo sve zajedno. Bilo je jako puno prometa, biciklista, kampera, stvarali su se zastoji na usponu. Na vrhu nije bilo mjesta ni za motor pustiti. Spust sa druge strane osrednji. Meni osobno više igra kombinacija preko Predila, ljepša je cesta, manje prometa, i da se lijepo peglati na par mjesta.