GUME - SVE ONO STO VAS ZANIMA

d211_racer.jpg
 
veća potrošnja gume na jednoj strani (ako je to neovisno o konfiguraciji ceste), uglavnom se događa na onoj strani koja vam "manje leži"......
to vas uglavnom i čudi jer ste uvjereni da na "pravoj" strani više opterećujete gumu....
krivo......
upravo zavoji na "krivoj" strani više opterećuju gumu.....
uzrok tome je jednostavan...... loša tehnika...... na "pravoj" strani se više naginjete i tehnički bolje odrađujete zavoj..... pa samim tim i guma manje trpi.....
na "krivoj" strani je sve obratno..... manje se naginjete, loše postavljeno težište, pa guma mora više radit......

zaključak......  ako ste vi jedan od onih kojima se više troši "kriva" strana..... naučite vozit..........
 
Pinta 001 JA said:
koliko puta naglo cimnete nalijevo (kao Krezumica) i nagnete motor kad pretječete po jedno ,2 ili 3 vozila na brzaka po nekoj magistralnoj cesti kad su gužve i onda se morate vratiti u svoju traku radi nailaska vozila iz kontra smjera.

Nijednom....
 
Ja svoje trosim sam po sredini :mrgreen:
 
Kaze meni Pirelli 2,6 prednja i zadnja za supercorsu, bike je stric fajter. Hmm, drzo do sada 2,2-2,4. Ajmo provat :)
 
Trus said:
Blizu :mrgreen:
Malaguti Fifty Top

Znaci te dimenzije sigurno pasu?Moram ih upisat u knjizicu jelda?

- pašu
- ne bio bilo loše


(y)
 
zimovac said:
Pozdrav!
U kupnji sam novih guma za predstojeću sezonu pa sam u maloj nedoumici.Gledao sam po old postovima ali nisam našao adekvatnu smjernicu za ovo kaj meni treba. Trebam gumu da drži jebeno po suhom i da se brzo grije i troši (znam da će biti upitnik iznad glave "da se brzo troši???" tko to priželjkuje uopće, ali ako se brzo troši znaći da je mekana mješavina i da ljepi na suhom a to meni treba). Ne radim puno kilometara s motorom ali kada se vozim hoću da drži zato hoću mekanu gumu koja savršeno drži na suhom bez dugog perioda zagrijavanja. Cijena mi nije jako bitna pa se dvoumim između Metzelera M7 i Supercorse (navodno da se brzo grije i da jako dobro drži po preporuci frenda sa mlađeg brata cbr600rr)

Supercorsa SP ili Racatec RR K3  (y)
 
s2r said:
Kaze meni Pirelli 2,6 prednja i zadnja za supercorsu, bike je stric fajter. Hmm, drzo do sada 2,2-2,4. Ajmo provat :)

Odakle ti taj podatak :misli: ( ako pričamo o S2R-u ) , točan ti je taj koji si imao do sada , prednja 2,2 , zadnja 2,4.  (y)
 
Pinta 001 JA said:
Nikom nije palo na pamet da prilikom potrošnje gume sa strane (ne govorim tu o samom rubu gume koji se troši po zavojima) ulogu igra i kretanje u pretjecanje vozila ispred sebe i povratak iz pretjecanja u svoju traku :wink:

Razmislite! Kad vozite u koloni koliko puta naglo cimnete nalijevo (kao Krezumica) i nagnete motor kad pretječete po jedno ,2 ili 3 vozila na brzaka po nekoj magistralnoj cesti kad su gužve i onda se morate vratiti u svoju traku radi nailaska vozila iz kontra smjera. Uglavnom se tada i naglije ubrzava pri polasku te koči na povratku u kolonu da se prišteka natrag između automobila. Pri takvim manevrima guma se ne može ravnomjerno trošiti.

Mislim da tu isto ima nekakvog utjecaja na nepravilnu potrošnju guma.

E sad što Bimba kaže na to :misli: :misli: :misli:

Bimba je svoje rekao......po tom pitanju  :mrgreen:
 
lesli eldridž said:
veća potrošnja gume na jednoj strani (ako je to neovisno o konfiguraciji ceste), uglavnom se događa na onoj strani koja vam "manje leži"......
to vas uglavnom i čudi jer ste uvjereni da na "pravoj" strani više opterećujete gumu....
krivo......
upravo zavoji na "krivoj" strani više opterećuju gumu.....
uzrok tome je jednostavan...... loša tehnika...... na "pravoj" strani se više naginjete i tehnički bolje odrađujete zavoj..... pa samim tim i guma manje trpi.....
na "krivoj" strani je sve obratno..... manje se naginjete, loše postavljeno težište, pa guma mora više radit......

zaključak......  ako ste vi jedan od onih kojima se više troši "kriva" strana..... naučite vozit..........

po kojo to logici. Ono što se slažem s tobom , to je da onaj vozač sa lošom tehnikom više ubiva gume od onog sa dobrom, ali kakve to veze ima sa lijevom i desnom stranom  :misli:. Ili znaš vozit ili ne, ali kako sam napisao, kod dosta njih ima razlike u lijevom i desnom zavoju, i kod jednog su više " opušteniji " , ali ne možeš mi reć da netko ima u lijevom zavoju odličnu tehniku a u desnom da nema pojma.  :wink:
 
bimba said:
Odakle ti taj podatak :misli: ( ako pričamo o S2R-u ) , točan ti je taj koji si imao do sada , prednja 2,2 , zadnja 2,4.  (y)
Za monstera mi je jasno, govorim za stric fajtera, oliti streetfightera S. Unjeo podatke o motoru i gume koje na njemu imam, izbaceno 2.6 prednja i zadnja.  (y)
 
bimba said:
po kojo to logici. Ono što se slažem s tobom , to je da onaj vozač sa lošom tehnikom više ubiva gume od onog sa dobrom, ali kakve to veze ima sa lijevom i desnom stranom  :misli:. Ili znaš vozit ili ne, ali kako sam napisao, kod dosta njih ima razlike u lijevom i desnom zavoju, i kod jednog su više " opušteniji " , ali ne možeš mi reć da netko ima u lijevom zavoju odličnu tehniku a u desnom da nema pojma.  :wink:
evo ti boldano i tvoje pitanje i tvoj (moj) odgovor....
a razlika nije drastična ni u tehnici ni u potrošnji gume....


istina je da sam i ja malo prenaglasio u postu razliku.... da istaknem poantu.....
lakše se ljudi snađu kad im crtaš crno-bilo......
 
Pozdrav svima, trebao bi savjet o kupnji guma za Hondu Hornet iz 2007. godine čiji bi vlasnik trebao postati uskoro. Totalni sam početnik, tako da će vožnja biti penzionerska, većinom po gradu. Bitno mi je da guma bude odlična po mokrom, budući da u Rijeci kiša ne staje.
Ako imate kakve prijedloge, bio bi zahvalan
 
Mislim da bi bilo koja ST guma novije generacije odradila dobar posao. Michelin dosta naglašava svoje gume za dobro držanje po mokrom i veću kilometražu, pa možda PR3. Ovisi koliko si love odvojio za gume.
 
maxxx said:
Neznam ni sam koliko love da dam za gume, ali mislim da se na tome nebi trebalo štedit

s ovim se slažem  (y)

bilo koju ST gumu uzet i nećeš pogriješiti
npr angel st, pr3,4, z6,8
 
s obzirom na navedeno.... možda ipak malo "tuplje" gume.......
pa bi izbacio ST i RoadSmart3.......
za jeftiniju varijantu Z6, a skuplju PR3...
jeftinije nije dovoljno dobro, a skuplje ti realno ne treba..........