kantrstiring

koliko svjesno koristiš kantrstiring???


  • Total voters
    179
Sayock said:
"Kantrstiring" se može izvježbati i u kontroliranim uvjetima pod budnim okom instruktora na baznom treningu za motocikliste u AMC-u u Mičevcu. Čak se radi jedan zanimljiv manevar za sužavanje putanje zavoja ako vidiš da ideš preširoko / ispadaš van ili izbjegavaš prepreku.

Koji??
 
thule_5689 said:
pa svi to koriste, samo neznaju da to rade.. korisno je to znat napravit svjesno za kritične situacije  :misli:

Pa bas i ne...voznja tijelom je skroz nesto drugo, barem meni, iako sam ja pocetnik u svemu... Ali  svijesna voznja countersteering-om je nesto skroz drugo, tijelo ima potpuno drugaciji polozaj, i osobno se osjecam daleko sigurnije kad kroz relativno brz prolazak kroz zavoj koristim taj nacin spustanja motora za razliku od "bacanja" tijela...
 
Balki said:

Furaš se u zavoju i hočeš ga naglo suziti iz nekog razloga i onda naglije gurneš guvernal rukom od strane zavoja (npr. ako si u lijevom zavoju - lijevom rukom gurneš lijevu stranu guvernala) OD SEBE i na taj način se motor jače obruši u zavoj i suzi putanju.
 
a nije da se pravim pametan al to je i logicno a i nesto sto je covjek trebo naucit jos na biciklu o padanju i na koju stranu ovisno o volanu  :misli: 
 
Sayock said:
"Kantrstiring" se može izvježbati i u kontroliranim uvjetima pod budnim okom instruktora na baznom treningu za motocikliste u AMC-u u Mičevcu. Čak se radi jedan zanimljiv manevar za sužavanje putanje zavoja ako vidiš da ideš preširoko / ispadaš van ili izbjegavaš prepreku.


jel to u sklopu ovog novog centra sigurne voznje? ili je to nesto sto je bilo pa sad se spominjalo.. kolko lupaju cijenu za takve naucne radove?
 
giantMC said:
jel to u sklopu ovog novog centra sigurne voznje? ili je to nesto sto je bilo pa sad se spominjalo.. kolko lupaju cijenu za takve naucne radove?

Da to je u sklopu Zubakovog AMC-a. Ne znam koliko dođe bazni trening, jer sam ja bila na promotivnom prvom treningu sa novinarima.
Komercijalni treninzi tek sad počinju...
 
a vjerovatno imaju na netu nekih informacija.. a covjek moze i nazvat u krajnjem slucaju.. al dobro je znat da bar postoji nesto
 
Sayock said:
Furaš se u zavoju i hočeš ga naglo suziti iz nekog razloga i onda naglije gurneš guvernal rukom od strane zavoja (npr. ako si u lijevom zavoju - lijevom rukom gurneš lijevu stranu guvernala) OD SEBE i na taj način se motor jače obruši u zavoj i suzi putanju.
upravo si opisala obrnuto upravljanje  :LOL:
 
Orion said:
upravo si opisala obrnuto upravljanje  :LOL:
Baš gledam!  :mrgreen:
 
Trebalo bi se reći da SVI koriste obrnuto upravljanje kod bilo koje zanimljive brzine (>20 km/h), a samo je pitanje njihove percepcije da li će to primijetiti. Da bi se motor/bicikl i sl. mogao dovesti iz ravnotežnog položaja u nagib u zavoju potrebno ga je destabilizirati obrnutim upravljanjem i prepustiti se djelovanju centrifugalne sile (za čistunce centripetalne sile  :mrgreen: ) i gravitacije da odrede kut nagiba (Naime, kut pod kojim ćemo proći ovisi samo o našoj brzini i radijusu zavoja  :shock: ).
 
evo jedan link gdje se u par navrata vidi

http://www.motonline.com/video/video.cfm?cod=736&arg=12&formato=wmv
 
Kantrstiring je po meni obavezna stvar u vožnji svih, a pogotovo r motora....

Samo nemojte pretjeravati u jako brzim krivinama, ja sam skoro jednom na stjeni završio, kad brzo ideš, sa nekih 220....i imaš recimo blagu krivinu, i ti mu pukneš kontru, on padne i odeeeee....prebrzo mi skrenuo, hvala Bogu da ni bilo auta u suprotnoj traci.
Tako kad iz 70-80 km sporih krivina(max 110 km/h), izađješ na malo bržu cestu....zaigralo se djete :) :D
 
E ljudi! Mislim da sam jucer skontala ovo cudo!  :D  (y)  :idea:
Citam ovdje i na stranici sve o CSu, clanke, upute, filmice, pa kontam, pa probam, pa se bojim, pa ne kontam, pa mislim, pa svastanesto.  :?: :zid: :neznam: :bonk:
I jucer se vozam, lijepo popodne, idem brat jabuke kod deda, laganica, nema prometa, cestice bas super, u glavi ono homerovo la-la-la-la-la, kad ono, krasan zavoj, i ja upadam i kontam sta radim rukama i skuzim to je to!  :mrhappy: :idea:
tak sam nakon svega nacitanog mislila kakva je to neka wow stvar, a to tolko njezno i prirodno da nemos vjerovat. ko disanje. kul.  :cool: (y)
sad sam vjezbat treba i vozat se sto vise,  :biker: steta sto je sezoni kraj, opet kasno palim...  :mortal:
 
Mislim da je ovo najbolji video do sada, ovdje bi svi trebali skuziti o cemu se radi....  (y)
http://www.youtube.com/watch?v=lxM_GU7W-dE&mode=related&search=
 
Primjetio sam da i ja tako vozim i kad sam skužio da je tako ustvari super, počeo sam to češće svjesno izvoditi i baš motor lijepo upada u zavoj.
 
motor vozim od relativno nedavno, 6 mjeseci nije puno...
za ovo kantrcudo san cua i prije nego san poce vozit i odma 2. dan na motoru san isproba i odusevija se  :mrgreen:. doduse kad san to prica okorjelin bajkerima gledali su me ko kretena, u stilu imas motor tjedan dana i sad ti nas ucis vozit... pa san odusta, ali moga bi in ponovo objasnit kako ovo funkcionira:)

uostalon, svi to radimo, motor se ne moze kontrolirat samo tijelon. probajte maknit ruke sa guvrnala i naginjat se po motoru. skrece. kasno i nesigurno. ko da niko ne vozi  :mrgreen:, sta u stvari i je :)

kantr svi radimo svjesno ili nesvjesno, no bolje je biti svjestan...
mene izvuklo nekoliko puta... jednom sam se zajunio za gsx-r om. doduse nije brzo vozio, ja iza njega, pravac, zavoj, on vozi istom brzinom, izgleda tako lako, ja iza njega, a bmw siri putanju... :shock: prpa, lijevi zavoj, guraj lijevu rucicu, motor u nagib, ponavljam u sebi, nije dobro, nije dobro, a suza je prosla tako lako  :mrgreen:, uglavnom, prosao sam ko po spagi, bmw je ovo odlicno odradio,a ja se vise ne naganjam sa suzama  :mrgreen:
to mi je bila prva lekcija countersteeringa, kada mi je trebao u praksi, sada ga odradim spontano. bacam i tijelo, naravno, ali za brze reakcije je nenadmasan  (y)

e, da, u autoskoli mi nije niko nista govorio, cak sam pita i instruktora, nije ima pojma...
mislim da bi autoskole trebale ovo uvesti u osnovnu obuku. sto prije! ovo je znanje  koja bi zaista  spasavalo  zivote.