mala rasprava o opremi...

Faber

Well-known member
stavljeno na još dav foruma ali to je to...različiti ljudi ovoono..pa me sad  zanimaju komentari i drugih forumaša :wink:

Dakle!malo da se raspišem o opremi nas skuteRRaša 
Iako vozimo skutere i većinu vremena provodimo n njima također dolazimo u opasnost da nastradamo i to vrlo gadno!
Ne jasno mi je odgoj i ponašanje nekih klinaca ali i starijih osoba na skuterima!Što se po Dubrovniku može viditi  !Za mene kao skuteraša to je uvreda i nepoštivanje drugih pa i samog sebe,nema gore slike nego kad pored tebe prozuji neko na skuteru bez kacige..bez jakne...bez nekih štitnika! zar ljudi misle ako su na skuteru da su nedokučivi od strane smrti?ili neke ozbiljne oszljede???Pa ti mali strojevi večina od friziranih dvotaknih mašina dostiže brzinu i do 100 kilometara na sat!  sad zamislite vi tu brzinu i brzinu udarca tijelom o asfalt! 
Ja od kada sam prvi pta sjeo na skuter imo sam kacigu! za počeak samo kacigu! kasnije sam nabavio i rukavice i jknu......a sjećm se kolega kako su mi se smijali "eno slavonca sa šljemom!!"ali moram reći da mi je kaciga tri puta spasila ozljedu glave pogotovo zadnji pta kada se asfalt dobro urezao u kacigu,neću ni pomišljti kako bi to izgledalo na mojoj čelavoj glavi! ako bi od udarca opće ostao i živ.Jakna mi se ošttila točno na ramenima na kojima su štitnici! jedino što su mi šake bile izderane!(i danas imam mrlju na desnoj šaci jer je rana bila duboka!) 
zato! svi vi koji vozite daj malo razmislite o opremi! kaciga na prvom mjestu! ne mora biti neka sportska natjecateljska ali bilo bi poželjno imati "full face"kacigu radi zaštite od ozljede brade....jakne? ima toliko različitih modela i lijepo dizajniranih.....bitno je da ima štitnike! ramena laktovi..neke imaju i za leđa..kao npr moja.Zr mislite da će vam se ekipa ili ljudi smijat ako vide skteraša opremljenog sa jaknom i kacigom i rukavici para da vozite nekog Ra??? da možda će vam se smijat neuki ljudi koji neshvaćaju opasnost!!!Nećete izgledati manje "cool" ako imate jaknu na sebi...pa ja ju nosim non stop! neizlazim iz nje..i kad vozim motor i skuter u autu..tramvaju....svugdje 

Nedavno sam si nabavio novu Bering jaknu evo slikice



E pa evo taman razmišljam o kupovini neke kacige jel ova moja je već 4 godine stra i tri puta izlupana....postala mi je i velika..
Razmišljam o kupovini marushin kacige inače....japanski proizvođać...i uopće nije toliko skupa(valjda zbog ne razvikanog imena kao što je to SHark i druge...)
evo slikice!




Dakle! svi vi skuteraši.....ostavite spulje karburatore,kitove,variomate i ostale stvari za friziranje malo na stranu! prvo i glavno! zaštiti glavu! KACIGOM! a drugo! zaštiti tijelo od ozljeda! JAKNOM sa protektorima! a tek onda ulagati u svoga ljubimca! jer što će vam vaš ljubimac ako vas više ne bude!Znam da je malo crno! ali mora se shvatit ozbiljnost!!!Ovo nije šala! Cesta nije šala niti vic! kad ideš na cestu to je kao da ideš u rat!,nikad ne znaš što ti se može dogoditi!
Zato pamet u glvu! katalog u ruke i kad odlučite,kasicu prasicu o pod! i u prvu moto trgovinu po opremu! 

Što vi imate od opreme??što se planira uzeti?? slike..prjedlozi cijene...ajmo ljudi!!! živnimo malo!
 

Svaka čast za topic. Zrelo razmišljanje. Jer oprema čuva glavu i produžava nam vijek trajanja. Baš jučer, vidim klinca na skuteru, samo kaciga, neka jaknica na njemu, obična, a vani dere bura. Zaštitna oprema ne štiti samo od pada, već nas štiti i od vremenskih neprilika. Nije isto voziti mokar ili suh, i promrzao ili ugodno utopljen. Bez obzira što vozio, oprema se, uvjetno rečeno , mora imati. Jer motociklistička jakna je napravljena namjenski upravo za vožnju motociklom + ima i štitnike - ništa drugo ne dolazi u obzir. Smješno mi je kada vidim nekoga u nekoj pernatioj jakni, pletenim rukavicama , jet kacigi sa poluvizirom i pletenim šalom oko face i vozi se. Dođe mi da ga zategnem kamenom, jer takav ne shvaća ozbiljno ni motor a ni sebe.
Ja imam kacigu Uvex VX 8, jaknu Uvex Commander ll, pojas Uvex Strech, i rukavice isto Uvex a ne mogu se sjetiti modela. Kišna jakna i hlače uvijek su u koferu iako je jakna 100% vodonepropusna. Još planiram kupiti hlače i čizme jer sam do sada vozio bez njih. Kada ideš na dalji put, pokisneš ili si sleđen, vrijeme vožnje se jednostavno oduži, počneš voziti brže, neoprezniji si, tako da oprema spada i u aktivne i u pasivne elemente sigurnosti.
Dakle pamet u glavu - opremu na sebe...   
 
Pa evo ja sam se ovih dana skroz oporavio od nedavnog sudara kojeg sam imao.

pao sam na savijenu nogu i plus to motor mi je pao na taakvu nogu, pa mozete pretpostavit koja je moja sljedeca investicija sto se tice opreme?! Ni vise ni manje nego kupujem cizme odma cim dodjem do nekih novaca. Jedino me muci da li sidi ili alpinestars. no nebitno. Ovo ce vjerovatno zvucati kao cudno za uvažene kolege na R-ovima, pogotovo ako kazem da vozim (maxi)skuter a ne motor od 160konja. ali i sa skutera mozes pasti i da ti zgnječi gležanj i tak ljepo klizat po cesti  bas zato sto sam imao tenicice a ne čizme sam 5 dana proveo na štakama i krevetu.

Radije cu trpijet podsmijeh i cuđenjne a za razliku imat čitave zglobove  (y)

A ostalo od opreme nosim uvijek, kaciga , jakna, bubreznjak, rukavice, kad je hladno  i ona zastita za koljena. necu sad pisat koje marke jer nije to tolko potrebno..


pozdrav
 
Alo Faberu

Dobar topic, ali znaš li za onu staru "pametan uči na tuđim greškama, a budala na svojim"!!
Ja san isto za to da se treba stalno ukazivat na potrebu nošenja zaštitne opreme ali isto tako ne možemo baš  svakome dokazat tu potrebu. Za takve vridi ona stara poslovica sa početka
 
sven54 said:
A ostalo od opreme nosim uvijek, kaciga , jakna, bubreznjak, rukavice, kad je hladno  i ona zastita za koljena. necu sad pisat koje marke jer nije to tolko potrebno..


pozdrav

Mislim da nije loše staviti marku i model, čisto radi usporedbe i razmjene iskustava, nas kao krajnjih korisnika (y) . Nikako radi reklame :skuter:
 
Kaciga: Nolan N93 (karbon,fiber..2000kn)
Jakna:IXS-gortex-1500kn
Bubreznjak:Uvex-neki za 120kn obican
Rukavice:AXO sa karbonom kao zastita na zglobu gore..350kn
 
EVO SLIKA KACIGA KOJE KOŠTAJU NA AKCIJI 2300KN radi se o shoe xr1000

i rukavice held po 450kn
 
topic je pogoden da ne moze bolje, svaka cast. Evo mali popis opreme za sada: kaciga uvex i od neki dan shark rsf2i  2085 kn, jakna wintex cirka 900, rukavice ista marka koza, protektori cirka 350, podkapa, i sad gledam za hlace jer sad tu fali.
 
a vi iz kontinentalnog dijela HRV...jel nosite zaštitu od hladnoće za koljenja???
 
Faber said:
a vi iz kontinentalnog dijela HRV...jel nosite zaštitu od hladnoće za koljenja???

ja ne, al isto tak se ne vozim ispod 10 stupnjeva, a kad je prek već sam samo u trapericama, imam ixs mislim nimoy (moram provjerit) hlače od cordure sam kaj mi ih se baš i ne da svaki put navlačit, inače od opreme shark rs2 kaciga, ixs crusader jakna, ixs neki bubrežnjak, axo rukavice i bering tenisice inače odlične za po gradu jer se da i hodat normalno u njima  (y)
 
Ja sada planiram kupiti hlače. One imaju i protektore, doduše kako koji model, ja ću uzeti sa protektorima.
 
ja vozim NRG-a i Z1000 i za jednog i drugog se isto
oblaćim. Kaciga Suomy spec1r 3400kn jakna Dainese
gorotex 1800kn. Sad mi je prva investicija čizme i hlače
u trećem mjesecu, samo imam jedan problem veličinu noge
47 pa bi trebao malu pomoć di mogu nabaviti tak velike
čizme jer sam gledao u katalogu a tam svi neki mali brojevi.
 
je je na Runnera kratku sexy majcu+bubrežnjak , skupu kacigu, hlače yeans Ali samo po ljeti za laganu vožnju do plaže i nazad :D 8)
 
Goran zzz said:
...u trećem mjesecu, samo imam jedan problem veličinu noge
47 pa bi trebao malu pomoć di mogu nabaviti tak velike
čizme jer sam gledao u katalogu a tam svi neki mali brojevi.
SIDI ti kako za koji model ima brojeve i 47, 48, 49, 50. Za ostale ne znam. :neznam:
 
evo jedan model čižmi koji mi se dosta sviđa i vjerojatno ih kupujem za prvu lovu

MVWAY.jpg


Way Tepor

cijena
990,00 kn
· Lorica® materijal, vodootporan
· obučena od Tepora
· Absorber materijal, upija vlagu, odbija miomirise i antibakterijski
· unutrašnjost od sintetične tkanine
· gumena potpetica
· na patent zatvarač

Boje: crna
Veličine: 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50