mala rasprava o opremi...

Ma kad bi se svi slagali oko svega, ne bi bilo foruma..
Ja sam padao s motora tri puta, dvaput s tomosa, jednom s MZ-a, godine gospodnje ...oko 89-90. Oba puta bez kacige, oba puta sjeban , pun ogrebotina i modrica, a ni jedna na ludari. Da sam imao drukčiju sreću, možda bi imao i drukčije mišljenje.
 
Moretto said:
Ma kad bi se svi slagali oko svega, ne bi bilo foruma..
Ja sam padao s motora tri puta, dvaput s tomosa, jednom s MZ-a, godine gospodnje ...oko 89-90. Oba puta bez kacige, oba puta sjeban , pun ogrebotina i modrica, a ni jedna na ludari. Da sam imao drukčiju sreću, možda bi imao i drukčije mišljenje.

Djelimo slicno iskustvo (y) za razliku od mog poznanika koj je pao bez ikakve opreme sa 125-ice i jedine ozljede na njemu su bile dve rupe u glavi :( .....morao je iznova uciti govoriti,hodati i vise nikada nije bio ista osoba koja je bio :( da je imao kacigu nebi mu bilo nista....

No opet kazem svako mora biti sam gospodar svoje sudbine nitko mi nece govoriti ocu li ja nositi kacigu ili necu, ocu li pusiti ili necu,ocu li pit alkohol ili necu....i tako dalje.....
 
Evo dosad sam imao Nolan N61 kacigu, Probiker jaknu textil s protektorima (neznam model) i rukavice Fox (neznam model).
To mi je bilo dovoljno na skuteru i na 125ccm. Uglavnom sad uzimam nekaj jače (vjerojatno jači 125ccm) pa budem si naručil iz Louisa kožnu jaknu, kožne rukavice i čizme, a možda i kožne hlače al to nije sigurno.
 
He he, r.e., meni ovo više sliči na modni accessori nego kacigu, nešto ko moj "braincap". a možemo mi lupetat koliko nam drago, ali svaki pad s motora je specifičan, i što više zaštite imaš to bolje, a isto tako ne mora značit ništa.Evo frend mi se skuco na Runneru i slomio lopaticu.Osim te, najgore ozljede su mu bile na licu, posjekotine i slomljen nos od vizira "top gun" agv kacige. Da je imao poštenu zatvorenu kacigu,možda mu ne bi bilo ništa,možda bi slomio vrat.
Kako volim tu i tamo "off road", razmišljam o solidnijoj opremi,uz kacigu, čizme i protektore, ali mi se čine pretjeranim oni "ninja turtle" oklopi, jer baš nemam običaj, a ni hrabrosti za tako suicidalnu vožnju da bi mi to trebalo.A isto tako imam frenda koji ode s nama na vožnjicu, stanemo u kafiću i popijemo kavu dok on iskrca 12 komada opreme sa sebe da bi mogo sjest na stolicu.

Svakome svoj gušt....
 
Slažem se da to pokrivalo za glavu nije ni blizu kacige. Ali cura na Vespi mi je dobra :mrgreen: :mrgreen:
Inače, pogledaj 2. post u topicu. To je dio moje opreme.
Uglavnom ja sam zagovaratelj korištenja opreme, bez obzira o kojem se motociklu radilo, pogotovo kada se ide na duge relacije jer ni jedna jakna te ne može zaštititi kao motociklistička a isto vrijedi i za hlače.
Ni ja se baš ne oblačim za par kilometara.
 
Moretto said:
E, ajmo sada podijelit mišljenja. Vespa i Lambretta, (i sva sila skutera proizašla iz toga) su prvobitno zamišljeni kao vozila na koja ćeš sjest u Armanijevom odijelu bez da ti prva lokva usere nogavice ili u kupaćim gaćama bez straha da ćeš se ispeć na auspuh.

Jesam li u krivu?

jesi, skuteri su nastali kao radnicko prijevozno sredstvo/gradsko prometalo. jasno da jakna nije nuzni uvjet za voznju po gradu, ali kaciga je.




za onog papana sta je natjeravao biciklu - i ja isto sam natjeravao biciklu dok nisam pogodio drvo i na srecu samo ogrebao malo glavu. sad razmisljam o kacigi za biciklu, na motoru sam je odmah uzeo
 
r.e.! said:
Inače ovo je forum koji promiče kulturu vožnje na dva kotača u svim aspektima, pa tako i po pitanju sigurnosti.
A poziv na nenošenje opreme ne spada u promicanje kulture vožnje na dva kotača!

(y) tak je!
 
nisam mislio na ne nošenje, nosim ja i kacigu i jaknu s protektorima na skuteru i savjetovo bi svakog da stavi i kacigu i jaknu a i hlače neke koje nepropiruje vjetar jer mi se smrznu jaja u trenerci kad je hladnije, nego di god šta ćitam stavi kacigu obavezno ono malo previše, možda i bolje šta ja znam
 
i stavim ju uvijek di kod da idem, pao sam 10m od kuče pa bi završio ležeči dole na podu i u bolnici da nisam imo kacigu, za nenošenje sam onih smješnih kaciga u stvari šljemova, ćisto sumnjam da će to nekom pomoć pri padu tak da ono
 
i najgora kaciga je bolja nego nikakva....  (y)

Iako po zakonu o homoligaciji te male kacige ( none ) niti nisu po zakonu, i nebi se ni smjele prodavati kao zaštitna oprema... da sad ne prepisujem članke i točke... bla bla... ali u kratkim crtama, kaciga mora pokrivati uši, potiljak i gornji dio vrata, mora imati sigurnosnu kopču itd... sve ostalo nije po propisima...  (y)
 
r.e.! said:
Inače ovo je forum koji promiče kulturu vožnje na dva kotača u svim aspektima, pa tako i po pitanju sigurnosti.
A poziv na nenošenje opreme ne spada u promicanje kulture vožnje na dva kotača!

Imaš potpuno pravo, bez diskusije. Ja se uglavnom držim slova zakona, bilo po pitanju sigurnosti, bilo nešto drugo.(imam tri zatvorene kacige, dvije jet i dva braincap-a, o'neal jaknu, čizme.....)..ali svejedno imam ustavno pravo da mi to ide na živce (kacige, ne ovo drugo). Jer zakon ne radi razliku između vožnje skuterom do dućana i Hayabusom odavde u Kinu. Bilo bi mi draže da je to malo fleksibilnije, da ja o sigurnosti svoje glave mogu djelomično sam odlučivat oću li stavit braincap ili zatvorenu kacigu, oću li se vezat u autu ili ne...
 
Moretto said:
Imaš potpuno pravo, bez diskusije. Ja se uglavnom držim slova zakona, bilo po pitanju sigurnosti, bilo nešto drugo.(imam tri zatvorene kacige, dvije jet i dva braincap-a, o'neal jaknu, čizme.....)..ali svejedno imam ustavno pravo da mi to ide na živce (kacige, ne ovo drugo). Jer zakon ne radi razliku između vožnje skuterom do dućana i Hayabusom odavde u Kinu. Bilo bi mi draže da je to malo fleksibilnije, da ja o sigurnosti svoje glave mogu djelomično sam odlučivat oću li stavit braincap ili zatvorenu kacigu, oću li se vezat u autu ili ne...

lega nemamo mi svi para za tri zatvorene kcige itd. mogo bi poklonit jednu, nekom koje nema recimo onom na tomosu što je bio s njim do zg-a bez dobre kacige a ti tri kacige dvije jet pa mislim ono pa legane
 
Moretto said:
Imaš potpuno pravo, bez diskusije. Ja se uglavnom držim slova zakona, bilo po pitanju sigurnosti, bilo nešto drugo.(imam tri zatvorene kacige, dvije jet i dva braincap-a, o'neal jaknu, čizme.....)..ali svejedno imam ustavno pravo da mi to ide na živce (kacige, ne ovo drugo). Jer zakon ne radi razliku između vožnje skuterom do dućana i Hayabusom odavde u Kinu. Bilo bi mi draže da je to malo fleksibilnije, da ja o sigurnosti svoje glave mogu djelomično sam odlučivat oću li stavit braincap ili zatvorenu kacigu, oću li se vezat u autu ili ne...

Upravo to i ja trubim vec,ohohooo
Drzavi je bitno samo ubrat lovu od kazni za nenosenje kacige,jebe se drzavi za nasu sigurnost :misli: Da oni misli na sigurnost ceste nebi bile pune neoznacenih rupa,znakovi i ograde bi bili oblozeni zastitnom gumom,porez na kacige i opremu bi bio simbolican itd,itd......
 
Moretto said:
Imaš potpuno pravo, bez diskusije. Ja se uglavnom držim slova zakona, bilo po pitanju sigurnosti, bilo nešto drugo.(imam tri zatvorene kacige, dvije jet i dva braincap-a, o'neal jaknu, čizme.....)..ali svejedno imam ustavno pravo da mi to ide na živce (kacige, ne ovo drugo). Jer zakon ne radi razliku između vožnje skuterom do dućana i Hayabusom odavde u Kinu. Bilo bi mi draže da je to malo fleksibilnije, da ja o sigurnosti svoje glave mogu djelomično sam odlučivat oću li stavit braincap ili zatvorenu kacigu, oću li se vezat u autu ili ne...
ali nepravi razliku ni kreten za volanom koji kad te pokupi, u principu ga booli pišo jesi ti krenuo u dućan ili u Kinu....  :palacdolje:
 
Recite mi ljudi kako riješavate problem ako negdi idete s skuterom lijeti a morate staviti kacigu i jaketu pod sic. Evo ja živin u Splitu, nemam još skuter i opremu, ali san siguran da ću sve koristit kako triba, ali problem mi je kako sve to posložit pod sic kada se idem kupat? Imate li vi slična iskustav kako to riješit?
 
ja ostavim kacigu ispod a majcu prek sica da ne bi poslje endura vozio  :mrgreen: