Mali savjeti za motoriste

Samo se vi tješite kako super inteligentni punjači unose život u akumulatore regenerirajući im ćelije ili što već.
Motor mi stoji vani sve godine pod ceradom, nemam nikakav punjač, ne vadim bateriju osim kad ju mijenjam što je od 2010 bilo jednom. Prva Yuasa je izdržala 8 godina, sad je unutra Varta eno je na petoj zimi, neki dan se vozio pali na zub, kad rikne i ne bude palila, odem po novu, možda uskoro a možda iduće godine uopće mi nije bitno.
Možda bi i ja to sve radio al mi se ne da, ono što me iskustvo naučilo, a ima ga službeno 31 godina kako imam položeno, kad akumulator rikne, ako ga i napuniš prvo stajanje od dan dva i opet ne pali, tako da ideš po novi odmah ili za tjedan dva.
 
Ma sve stoji, ali nekad su akumulatori bili jeftiniji, za xjr-a Yuassa košta 180 ojra pa nek nje doma u toplom 😀
 
Ma sve stoji, ali nekad su akumulatori bili jeftiniji, za xjr-a Yuassa košta 180 ojra pa nek nje doma u toplom 😀
U redu, zato sam i napisao da se tješiš, jer to je odlična firma i meni je trajala 8 godina bez toplog, sumnjam da će tebi trajati 9 ili 10, moguće no nisam baš uvjeren, uopstalom to je potrošni materijal, bolje da ga zamijenim doma jer neće upalit, nego da ga napunim pa mi rikne negdje na putu kroz tjedan dva. sve ima svoj rok trajanja, kod baterija je 8 godina puno, od VArte ne očekujem više od 5, a to je uskoro, tako da bila u toplom ili u hladnom, nema neke razlike po mom dugogodišnjem iskustvu.
 
  • Like
Reactions: Octane and BARKLEY
ne skidam akumulator, ne odspajam ga i ne punim... motor stoji u garaži preko cile godine, naravno kad je doma. vozim ga cijelu godinu, zimu sigurno 2 puta tjedno ga palim i vozim, ne nešto daleko i po gradu ga koristim dosta. baterija je excide, kreše na zub... ne znam kolko je stara baterija, sa tom sam ga i kupio...
 
Baterija Yuassa za par mjeseci stara 3 god,nikad spojena na punjac,motor nekad vani pod ceradom,zimi u radioni,nikad u dnevnom boravku na toplom,znam ga zimi ne upalit po mjesec i pol dva,kresne na zub,,ujedno prodajem jack za Ctek ispod sica jer ne koristim i ne pada mi na pamet to kupovati :ROFLMAO:
 
Ispada ako je elektroinstalacija na motoru uredna da ne treba punjač:D

ja uzeo onaj starter jumper za putovanja ako se isprazni slučajno, svitla ostanu i to... još nisam koristio... ustvari jesam, nekidan za auto malome.
i ovi šta ja imam, nije uspio pokrenut auto... ima bit slabašan za auto... pa spojio na kabele...
 
  • Like
Reactions: Luke
Traje yuasa ako je yuasa, a ne one yuase kod berena i ostalih levata...

I da ctek obnavlja akumulator
 
Neznam ni koje je marke kod mene,samo pali i goni...
 
  • Like
Reactions: Luke
Kufer mi je u dosta lošem stanju, poblijedio je od sunca i ima ogrebotina - dali se itko zajebavao s restauracijom? Može li se prebojati u kućnoj radinosti ili možda plastidip? :unsure:
 
Uzet ću u obzir (y) - trenutno imam ovaj Back to black gel ali ga treba mazati svako-malo, pogotovo kad se zareda kišni period pa ga ispere;

Screenshot_20240203-101009_Gallery.jpg
 
Mozda i ovo moze pomoci
 
Kufer mi je u dosta lošem stanju, poblijedio je od sunca i ima ogrebotina - dali se itko zajebavao s restauracijom? Može li se prebojati u kućnoj radinosti ili možda plastidip? :unsure:
Da je valja, nebi ni poblijedio.,kupi novi...