MOTOSPORT NEKAD...

papillon said:
...Ono što mi stari pričao je da su imali problema samo sa vilicom - (trokut vile) ...

Imao sam svojevremeno SuperMax-a 250...

A nije to bila ni klasicna trouglasta vilica, nego neki plehani stapovi koji su dole kod tocka bili oslonjeni na neku vrstu klackalice a ne na osovinu tocka...



 
OldBoy said:
  ...Zlatko Adamović mi je susjed. Više nikako ne sjeda na motor ... Kada mu današnji weekend-raceri uzmu objašnjavati načine ulaska u zagrebački zavoj na grobniku, ne ulazi u rasprave. Čini se da ih naizgled pažljivo sluša, ali mislim da je tada odsutan i u nekom svom filmu  :mrgreen:

Da, u pravu si. Stari majstori se povlace pred galamom weekend-racera, kako si ih nazvao.
A negde sam procitao: kakva bi tisina zavladala kada bi ljudi pricali samo ono sto znaju.
 
papillon said:
Ova tema mi je sve draža - Kos ajd drago mi je da si i ti uspio sačuvati slike Ono što mi stari pričao je da su imali problema samo sa vilicom - (trokut vile) a za svoje vrijeme su svi ti motori bili popularni jer su od serijskih,cestovnih motora išli na trke najviše radeći na mašini(friziranju) nego što su mogle izdržati gume i ovjes - najbitniji faktor je bio onaj koga vozi - čovjek a tad su i izrastali a i ginuli vozači koji su obilježili povijest moto-sporta onako čađavi i masni ali sa srcem,pivom i mesom u boksu..
         
Jel ti stari priča o onim excentrima što su pokretali bregastu.To triba dat mlađima da vide.Lako je naštelat fazu sa zupčanicima i lancem.I o onom klinu na kurbli.Ebate,vratija san se u 1963. (y)
 
barba said:
         
Jel ti stari priča o onim excentrima što su pokretali bregastu.To triba dat mlađima da vide.Lako je naštelat fazu sa zupčanicima i lancem.I o onom klinu na kurbli.Ebate,vratija san se u 1963. (y)

A kad' excentri dobe malo "lufta"  :mrgreen:
 
M900 said:
A kad' excentri dobe malo "lufta"  :mrgreen:
           
Da to je to.Stvarno nisu podnosili ni malo lufta.Sječam se jer sam ga sastavio prvi put sa 14 godina.
Nitko to tada nije vjerovao pa ni moj pokojni brat.Sastavljao sam ga čitavu noč da bi ga ujutro on našao montiranog.Inače je bio u komadima jer se čekao onaj mali "krikič" na kurbli.           
Hvala na slici. (y)
 
volio bih ovo uopće vidjeti uživo ... a da ne pričam o tome koliko bih TO volio vidjeti u prostim faktorima, pa sastaviti ...  :shock: 8)
 
Interesantne su one piksne u glavi poluga koje okreču bregastu.Mislim da su od bronze ili neke slične kombinacije legura.       
Kako kaže M 900 ,čim dobiju i malo lufta počnu "klapat" i tad ni sama faza nije više precizna.Al funcioniralo je za ona vremena.
 
prije 15-ak godina u c.zvijezdi (nekadašnji servis 60-ih Pretisa i ostalih NSU-a  u mom gradu) novi vlasnici (pretvorba) su čistili prostor koji su kupili,pa su mi nakon 20-ak dana poslije toga neki radnici došli i donijeli 2 radionička priručnika za max-ia i super max-a,svaki 50-ak stranica kažu "evo da imaš!"pitam odakle je to ,a oni kažu "bilo je jedno 3-4 željezna ormara puna tih knjiga,na svakoj drugačiji motor NSU,pa smo mi to nosili van zapaliti,ove su knjige ostale pa ti evo uzmi!bilo je i nekakvih djelova,klipova,cilindara,alata...ma svega, parsto kila,e to je gazda prodao u staro željezo!!"  :bonk: :bonk:

 
rocky6 said:
prije 15-ak godina u c.zvijezdi (nekadašnji servis 60-ih Pretisa i ostalih NSU-a  u mom gradu) novi vlasnici (pretvorba) su čistili prostor koji su kupili,pa su mi nakon 20-ak dana poslije toga neki radnici došli i donijeli 2 radionička priručnika za max-ia i super max-a,svaki 50-ak stranica kažu "evo da imaš!"pitam odakle je to ,a oni kažu "bilo je jedno 3-4 željezna ormara puna tih knjiga,na svakoj drugačiji motor NSU,pa smo mi to nosili van zapaliti,ove su knjige ostale pa ti evo uzmi!bilo je i nekakvih djelova,klipova,cilindara,alata...ma svega, parsto kila,e to je gazda prodao u staro željezo!!"  :bonk: :bonk:
             
Vjerovatno mu bilo interesantno i kao aluminij.Da nije slučajno neki ganci.? :LOL: :LOL:Šteta za djelove.
 
jok,naš čovjek!
al fora su ti priručnici,radni nalozi,neki dnevnici radova,uredno se pisalo tko je dovozio(imao) Nsu-e onda....
sve izgorilo. to je ipak povijest jednog moto-doba,pa imati pretisa onda  :misli: kad je bicikl bio bogatsvo :afro:
 
M900 said:
A kad' excentri dobe malo "lufta" :mrgreen:
E sad sam se sjetio kako su oni to gledali uz cigaretu,pivu i tišinu a ja se čudio što im je  :mrgreen: nakon par piva kao da su se svi osvjestili i rješili taj "luft" - kako ne znam jer bi svi skočili u isti tren i dok sam skužio da su razmišljali kako što bezbolnije i jednostavnije riješiti muku - ma bili su to pravi dani,hvala na podsjetniku jer sam zadnji put gledao uživo rastavljanje i sastavljane '89 u Bjelovaru - tamo ih još ima itekako očuvanih  (y)
motoklasik said:
Imao sam svojevremeno SuperMax-a 250...

A nije to bila ni klasicna trouglasta vilica, nego neki plehani stapovi koji su dole kod tocka bili oslonjeni na neku vrstu klackalice a ne na osovinu tocka...


Ma nisam ni mislio na klasičnu trokut vilicu jer su imali te klackalice slične kao oni stari Puchovi i Tomosovi prvi remenjaši koji su se oslanjali na feder u samom donjem dijelu vilice  (y)

 
zanimljiva tema  (y) (y) svaka čast na pričama i slikama  (y)
 
Prošlo je vrijeme vozača-mehaničara, na žalost...

Velika lova uništila je sport, možda je riječ uništila pre teška, no promijenila sigurno...
 
strasilo said:
volio bih ovo uopće vidjeti uživo ... a da ne pričam o tome koliko bih TO volio vidjeti u prostim faktorima, pa sastaviti ...  :shock: 8)
Možda ti se želja i ispuni. Ja ga imam raskopanog već nekih tridesetak (i još malo)godina.Sada već puno dijelova fali ali mašina je kompletna,rastavljena.Motor nije imao prvu i drugu brzinu i onda sam ja kao klinac to raskopao i tako je ostalo. Šteta ga je, 53 godina. :undecided:
 
jedna sa nsu-om ! pa to je sad egzotika da snimaju kalendare  (y)

i jedna sa gt-om,meni dobra jer čovjek ima dobar "stil" za šaltanje,moram probati koji dan.... :LOL:
 
Drugar mi juce poklonio (vec dugo stoji kod njega), kaze, bolje ce se sacuvati
zajedno sa ovim mojim.
Mislim da je interesantno za ovaj forum...


 
Kako ti se zove drugar ...... hm , poklonio ti je medalju sa Nagrade Jadrana na Preluci....mora da ste onda jaaaakooo dobri  (y)
 
Zlaja...
Ali nije je on osvojio. Niko od Jugoslovena nikad nije bio ni blizu podijuma za Championnat du Monde...
 
motoklasik said:
Zlaja...
Ali nije je on osvojio. Niko od Jugoslovena nikad nije bio ni blizu podijuma za Championnat du Monde...

    ...a ja već mislio da imam rupu u sijećanju  :mrgreen:...