MUP ponovno apelira na vozače, osobito na mlade motocikliste

vlucic said:
Apeliramo i mi pa nista, oni su ti koji trebaju nesto napraviti i stoga im jebem mater glupu i nesposobnu! Valjda treba poginuti svaki motorist u ovoj zemlji da bi oni mogli smanjiti brojke iz statistika nakon toga.

Debili, jebe im se zivo, cak su i Cesi na cesti vazniji od nas, nas koji placamo punu cestarinu, registraciju kao za auto, a opremu kesiramo u tisucama eura i nista ti to ne vrijedi...

:(

Ma nisu panduri toliko krivi koliko si ti ljut na njih ;)
Sad su i relativno velike kazne, al opet niš.
Kako mogu kaznit motorista koji vozi 3 put brže od ograničenja?
Mogu mu stavit soli na rep – nažalost dok ne nagrabusi
Onaj šta je sa 200 km/h ubio curu i sebe nije bio dijete. Kako takve školovat?
Nisu pandurui čarobnjaci
Problem je šta je naše društvo sve nekulturnije
Na Grobniku je npr. nedavno bila škola sigurne vožnje, al tamo sigurno neće doć ovi koji ''sve znaju'', a ovi koji su bili su vjerovatno i do sada bili najmanji problem na cesti

Treba nekako podignut razinu kulture u društvu, a to je kompleksan problem za koji ja ne vidim rješenje.
Neki dan kad je nastradao onaj motorist/sportaš kojeg zna ekipa na forumu masu ljudi ga je branilo iako je navodno bio alkoholiziran i bez opreme.
Da je bio neko nepoznat forumašima osuda bi bila jednoglasna
U zadnjih 5,6 smrti su krivci sami motociklisti.
Ni Česi ni Mađari ni naši automobilisti
Ja putujem svaki dan na posal bajkom relacija Crikvenica-Rijeka i još me nijedan turist nije ugrozil, a naši seljačine bome par puta. ( s tim da turista ima više nego domaćih sada na cesti)
 
vlucic said:
Apeliramo i mi pa nista, oni su ti koji trebaju nesto napraviti i stoga im jebem mater glupu i nesposobnu! Valjda treba poginuti svaki motorist u ovoj zemlji da bi oni mogli smanjiti brojke iz statistika nakon toga.

Daj mi molim te objasniti što bi oni to trebali raditi? Nije provokacija, ozbiljno pitam jer u zadnjih petnaestak godina koliko sam na "velikim" motorima pratim sve što se događa oko mene i jednostavno nisam uspio dokučiti koja bi to bila uloga policije koja bi mogla drastično smanjiti broj stradalih.
 
alfred stokes said:
Neki dan kad je nastradao onaj motorist/sportaš kojeg zna ekipa na forumu masu ljudi ga je branilo iako je navodno bio alkoholiziran i bez opreme.
Da je bio neko nepoznat forumašima osuda bi bila jednoglasna

Nismo ga branili nego smo diskutirali. Je, moj je frend ali ko ga jebe. Ako on ne želi misliti na sebe neću ni ja. To je bila poanta. Shvati da ima ljudi koje nikad nećeš moći promijeniti a nećeš ih niti moći izbaciti iz prometa. Zato služi prirodna selekcija... ili manjak sreće.
 
treba se provesti neki program na drzavnoj razini, opet cu ponovit da se nasa drzava fura stari model u stilu guraj dok ide kad vise nejde onda cemo raditi. treba radit i razmisljat unaprijed picka mu materina. Tak je u svemu kampanjci totalni.
Koliko strucnjaka i obrazovanih ljudi, ne treba smisljati nista novo, sigurno postoje neki modeli ugledati se malo na zapadne drzave, otvarati skole, educirati, provoditi zakone u stilu serve and protect, nije to stvar samo policije, treba RADITI!
najlakse je povisit kazne pa udri, time se ne bude smanjilo nista.
 
Pudla said:
Vjerojatno će naši pametni zakonodavci uvesti neku novu "krvarinu" na motore, tako da ponovo postanu nedostupni "običnim" ljudima, pa će se statistika popraviti. :evil:
Najvjerojatnije ce to biti "rjesenje". Trosarine i porezi do bola, pa tko voli nek' izvoli...

Bird je (cini mi se da je on) stavio link na vecernji list, komentare na jednu od ovih zadnjih nesreca. Decki, komentari nisu uopce u vasu korist! Uz brojku od 3% motora od ukupnog broja "prometala", crno vam se pise! Samo je pitanje vremena kad ce pobjesnjela rulja lincovati prvog motoristu koji stane na semaforu, bio on kriv za pretpostavljeno sranje ili ne. A uvodjenje novog "zakona" br proslo kao vruci noz kroz putar.

Mislite na to i ak' vec morate zginut, obavite to negdje na osami i u tisini. Ne u pjesackoj zoni.
 
Ljudi, ajmo ispocetka - da ljut sam na MUP i na nadlezno ministarstvo i na drzavu jer postoji Nacionalni program prevencije u prometu koji vec godinama dobija novce iz drzavnog proracuna i dobivat ce ih do 2007. do kada traje mandat takvom obliku Nacionalnog programa.

Tamo sjede debele babe koje nista ne rade. Ja u svojoj kritici koja je sada presla granice kucnog odgoja ne napadam policajce na cesti nego sluzbenike navedene sluzbe ciji posao i jeste rad na prevenciji.

Takodjer, kada smo nudili suradnju, oni su je odbili. Ok, mogu prihvatiti cinjenicu da nekome smrdim, ali onda neka sami potegnu, neka nadju druge "partnere" u programu, whatever - neka samo nesto pokrenu jer ovako nema smisla, mi i dalje ginemo, statistike rastu i sta se dogadja.... nista. Ja samo zelim te debile u tom dijelu MUP-a pitati: "Dokle? Koliko nas jos treba poginuti da nesto naprave?"

:evil:
 
šesto čulo radi na principu iskustva (negdje sam pročitao) tako da oni sa dobrom intuicijom su oni sa puno iskustva, što se i vidi na cesti, npr. malnar :mrgreen:

auto škola ima pre malo prakse, treba motorista izlozit raznim situacijama namjerno, nabavt nekakav simulator, ili ga gurnut u špicu ujutro ili popodne pa nek se gura najbrze sto moze, treba ih isklesat, a na kraju, poginut moze svako, to nije teško, vidi se iz prilozenih zadnjih postova....
predlazem novu rubriku " R.I.P" :shock:
 
OK, sisaju novce iz proračuna kao i bezbroj drugih organizacija i institucija i ne mrdaju kurcem. Pokrenuti državnu birokraciju ili Himalaju je otprilike isto. Ali to je sve već viđeno. Moje pitanje je šta bi po tebi oni trebali napraviti? U čemu je njihova uloga? Prema Sašinim riječima, u represiji. Ne bih se baš složio. Kad je represija donijela razultate? Imam osjećaj da se želite na neki način eksponirati i iznijeti taj problem ali ga potpuno krivo adresirate. Najjednostavnije je prebaciti krivicu na druge, pa makar i nesvjesno. Pazi molim te floskulu: Dokle, koliko nas još treba poginuti... Pa zar se ti stvarno osjećaš kao toliki luzer da svoj život i svoju sudbinu prepuštaš u ruke jednoj instituciji?
U krajnjoj liniji možda MUP i radi neke prevencije, samo što je promet širokog spektra. Da sam na njihovom mjestu veći dio sredstava bih odvojio na prevenciju po pitanju pješaka u prometu, poglavito djece. Koliko znam postoje akcije kojima gostuju po školama i drže predavanja. I to je prvi korak. Dečki od 20+ godina baš i nisu bespomoćni klinci. A to je kategorija koja najviše stradava. Legalno, s vozačkom u džepu.
 
mate said:
Pokrenuti državnu birokraciju ili Himalaju je otprilike isto.

a šta je to birokracija?
 
Moja malenkost je pokušala sa više aspekata pogledat ovaj problem...Problem je više nego kompliciran, a kako mi je to struka ja bih samo ograničio kubike sa godinama života. cca do 17 godina starosti 50 kubika, to jest 19 god do 250 kubika i preko 21 god neograničeno kubika.
S time ako se uhvati osoba mlađa da upravlja sa neodgovarajućim motorom ili napiljenim motorom motor se oduzima i uništava. Pa dragi roditelji i sinčeki :mrgreen:
nemaš kaznu a bogme ni motorček. :cry: :cry:
Batina je iz raja izašla :twisted: :p
 
bruno said:
mate said:
Pokrenuti državnu birokraciju ili Himalaju je otprilike isto.

a šta je to birokracija?

bez jakog centralizma , kaznenog zakona , policije, birokracije da je provodi nema ni jake :oops: demokracije......
 
mate said:
OK, sisaju novce iz proračuna kao i bezbroj drugih organizacija i institucija i ne mrdaju kurcem. Pokrenuti državnu birokraciju ili Himalaju je otprilike isto. Ali to je sve već viđeno. Moje pitanje je šta bi po tebi oni trebali napraviti? U čemu je njihova uloga? Prema Sašinim riječima, u represiji. Ne bih se baš složio. Kad je represija donijela razultate? Imam osjećaj da se želite na neki način eksponirati i iznijeti taj problem ali ga potpuno krivo adresirate. Najjednostavnije je prebaciti krivicu na druge, pa makar i nesvjesno. Pazi molim te floskulu: Dokle, koliko nas još treba poginuti... Pa zar se ti stvarno osjećaš kao toliki luzer da svoj život i svoju sudbinu prepuštaš u ruke jednoj instituciji?
U krajnjoj liniji možda MUP i radi neke prevencije, samo što je promet širokog spektra. Da sam na njihovom mjestu veći dio sredstava bih odvojio na prevenciju po pitanju pješaka u prometu, poglavito djece. Koliko znam postoje akcije kojima gostuju po školama i drže predavanja. I to je prvi korak. Dečki od 20+ godina baš i nisu bespomoćni klinci. A to je kategorija koja najviše stradava. Legalno, s vozačkom u džepu.

Mate, ne znam sta da ti kazem - ako se nista ne napravi brojke ce rasti iz godine u godinu.Ako ih mi, kao takva interesna skupina ne pogurnemo, oni sami sebe sigurno nece. Koliko je njih moguce pomaknuti, ne znam. Vjerojatno nije moguce, ali smatram da vrijedi probati.

Sta oni mogu napraviti ne znam, neka sami smisle. Dali smo vec preko nekoliko prijedloga u brojnim temama na ovom forumu. Ja ne bjezim od cinjenice da smo si najvecim dijelom sami krivi (ja NE mogu voziti 50 da ga jebes....), ali to ne znaci da i oni mogu sa strane gledati i nista ne raditi.

Da li je prava adresa MUP, Ministarstvo ili HAK, takodjer ne znam. Ali, eto mi smo iz ciste obijesti odabrali MUP jer se uvijek oni javljaju sa statistikama, a ne Ministarstvo ili HAK.

U najmanju ruku, mi sami mozemo otvoriti RIP rubriku pa poceti brojati one koje znamo.

I po meni ovo sve manje ima smisla, ali kad nazovu iz HTV-a i daju prostor da se nesto kaze i sa nase strane, smatram da se treba odazvati, ali kako medijima nikad ne treba vjerovati, nisam siguran ni da se tu ista vise moze napraviti.

Samo ne bih htio da za 3 godine krene hajka na same bajkere u kontekstu da oni sami nisu nista napravili. Ako nista drugo, probali smo, odjebali su nas svi, mi se nastavili voziti, a neki ginuti... I zivot ide dalje...
 
niksa said:
znam da nije paralela, ali malo promislite o ovome:

u Crnoj gori je situacija bila slična, ljudi su ginili svaki dan, novinari su pisali članke slične našim, ali se ništa nije mijenjalo. Ceste su bile i ostale katastrofalne, i opet su ljudi kukali ali i ginili. Sve dok jednog dana nije poginija sin nekog ministra (ili neke glavešine - nemojte me sad hvatat za riječ). Nakon toga se policija nacrtala u svakom šumarku, iskaču ko ćorave kokoše iz svakog žbuna (šta sam i sam osjetia :mrgreen: ). I iznenada je pao broj smrtno stradalih, a i prometnih nezgoda. Vožnja je BILA PRILAGODJENA UVJETIMA NA CESTI. ( i TDM troši 4.4 lit/100km)

Iz ovog možemo izvest zaključak. Mi smo općenito najobičnija STOKA, kojoj treba čizma i to čvrsta da bi se nešto stavilo u red. A to može napravit samo VRH, a ne volonteri ni demonstranti. Zatom molim nekog forumaša kome je tata ili uža rodbina u vladi da skrene pažnju na to, jer je to jedini mogući način - PREKO VEZE - kao i sve ostalo.

Možda da malo umlatimo nečijeg sina :mrgreen: Ionako uvijek oni i daju razloge za tak nešto :wink:
 
Kod nas je neki dan u Bihacu(BiH) poginula djelatnica Mupa. Vozila se s momkom kojim se zabavljala (On ima zenu i dvoje djece i takodjer policajac). On je prezivio dok ona nije bila te srece. Oboje su se vozili bez kaciga i zastitne opreme. Njih policija nije zaustavila niti im napisala kaznu zbog nenosenja kacige na pili od 1000 kubika. Nakon toga odmah sutra su krenuli u akciju i naplatili koju kaznu ( skutercicima do 49 ccm ). Dok se raja voza s pilama i R-ovima po gradu u japanka i s brilama mjesto kacige i njih niko niti kontrolise niti zaustavlja. Takodjer imam kolegu koji vozi gsx 1000 uvijek bez kacige i zastitne opreme a hvali se kako ga je policja 10000000 puta zaustavila ali nikad napisala kaznu.
 
alfred stokes said:
vlucic said:
Apeliramo i mi pa nista, oni su ti koji trebaju nesto napraviti i stoga im jebem mater glupu i nesposobnu! Valjda treba poginuti svaki motorist u ovoj zemlji da bi oni mogli smanjiti brojke iz statistika nakon toga.
Debili, jebe im se zivo, cak su i Cesi na cesti vazniji od nas, nas koji placamo punu cestarinu, registraciju kao za auto, a opremu kesiramo u tisucama eura i nista ti to ne vrijedi...
:(

Ma nisu panduri toliko krivi koliko si ti ljut na njih ;)
Sad su i relativno velike kazne, al opet niš.
Kako mogu kaznit motorista koji vozi 3 put brže od ograničenja?
Mogu mu stavit soli na rep – nažalost dok ne nagrabusi
...
Nisu pandurui čarobnjaci
Problem je šta je naše društvo sve nekulturnije
...
Treba nekako podignut razinu kulture u društvu, a to je kompleksan problem za koji ja ne vidim rješenje.
Neki dan kad je nastradao onaj motorist/sportaš kojeg zna ekipa na forumu masu ljudi ga je branilo iako je navodno bio alkoholiziran i bez opreme.
Da je bio neko nepoznat forumašima osuda bi bila jednoglasna
U zadnjih 5,6 smrti su krivci sami motociklisti.
Ni Česi ni Mađari ni naši automobilisti
Slažem se. Da mup i onaj "nacionalni progra bla, bla.." u velikoj mjeri samo troše novce to je istina, ali baš sada na policiju svaliti gotovo sve nesreće ove sezone zbog nedostatka programa prevencije i sl. mislim da nema smisla (a zaista nemam namjeru bez argumenata braniti firmu u kojoj radim, jer mi toliko prirasla srcu baš i nije :mrgreen:).
95% problema je u nekulturi i (ne)odgoju.
Mala digresija, ali cura mi je radila u školi (Ri) kao profa i priča mi da su tri mulca (15god.) demolirala razred. I pozovu se dobrostojeći roditelji iz sređenih obitelji koji kažu da to nije istina i da šta ti iskompleksirani i nadrkani nastavnici optužuju njihovu dječicu za neke bezvezarije?!!? I kako da sada profesori odgoje tu djecu? Nikako. Isto tako ti roditelji će braniti dječicu što im se bez vozačke i kacige vozaju, razbijaju i ubijaju po gradu (slučaj Markuševac od neki dan- odjednom je kriv "fantomski kombi", a ne uzorna dječica). A apeli će u uši ući samo onima kojima (u velikoj mjeri) nisu niti potrebni jer su već savršeno svjesni problema.
Sad ću opet otegnut post, ali evo anegdotice sa posla.
Vozim prije nekih mjesec dana po centru Zg-a službeni opiturani golf sa svim oznakama i prođem pored dva muca koji na nekom 50ccm skuteru upravo kreću sa pločnika u promet. Bez kaciga naravno. Stanem se pored njih na semaforu i namjestim najprijateljskiji i najdobroćudniji smješak koji mogu proizvesti (imajući na umu onu temu s foruma "policija prijatelj ili ne") i pitam ih da gdje su im kacige. Još im kažem da ih neću maltretirati za vozačku, prometnu, regu i sl., nego samo za kacige. Pa mi mulac kaže da mu je ispod sica. Ja lijepo zamolim sa već prije spomenutim smješkom preko cijelog lica da je stavi na pametnu glavicu. Usput pitam, da gdje je kaciga drugome, a on kaže da je nema, ali da idu samo dva semafora dalje. "Dobro", s tolerancijom do neba kažem "OK, ali dajte samo polako, stavite tu jednu kacigu na neku od tintara, a ja ću iza vas tih 300-400 metara". Mulac kimne glavom nabaci vragolasti smješak, u međuvremenu pali se zeleno, i gle! oba u znak prijateljskog pozdrava dižu srednje prstiće u zrak i bris između dvije kolone...
I što da im sad čovjek radi? Da ih ganjam dok se ne opizde u prvi stup? Zaslužili su, ali onda bi se reklo da policija poduzima samo represivne mjere. A nažalost, činjenica je da u 90% slučajeva samo one pomažu u našoj kulturi. To kažem jer priča ima happy end kojih 2 sata poslije kada sam se kretao sa posla kući (u civilu) na svojem zekanu. A kada tamo ispred mene ista dvojica bez kaciga prozuje Črnomercom i odu u Ilicu prema centru (nedozvoljeni smjer, dakle). E sada, meni vrag ne da mira i ja lagano za njima, stanem na semaforu pored njih i zamolim ih da malo stanu sa strane. Onako zbunjeni, poslušaju me jer nisu shvatili tko sam. Pa ih kada su se zaustavili pitam za zdravlje, školu, kućni odgoj, kacigu i kome su oni mahali srednjim prstićima u znak pozdrava prije par sati. Momci su prvo malo problijedili, pa počeli "joj striček ne budemo više nikad". Nakon još dvije tri riječi (glumio sam zločestog momka :mrgreen: i pri tome se jedva suzdražvao da ne prasnem u smijeh koliko sam loš u tome) oba su postali uzorni sudionici u prometu. Jedan je stavio kacigu na glavu i odvezao se na skuteru prosječnom brzinom od 25km/h, a drugi je uredno pred mojim očima sjeo na tramvaj i odjezdio valjda kući).
Eto, što je pjesnik htio reći? Nema zaključka jer sam pretjerao sa dužinom posta... :mrgreen:
 
slušaj, gledaj, pazi, vidi...
1. kom je stalo do njega samog, taj se velkim R-om nikad neće muvat po gradu od jedne do druge birtije u kratkim hlačama i papučama...vozt na zadnjem, skretat bez žmigavaca, letit kroz crveno....bla bla bla...
nedo dragi bog nekom poluidiotu da men tak ugrozi...
prvo ću gu sustići svojom pilom...onda ga gurnut nogom da upane s motora i da se malo poguli...pa ću ga onda izmlatit sa svojom kacigom da vidi šta sve kaciga može podnijet...

2. pravit neu katerigorizaciju po godinama, nije bitno jel kuibikaža ili snaga u pitanju...i s biciklom se možeš ubit ak izletiš pred kamion...

3. kao što je već neko napisao...nije problem u mladim vozačima...nego u vozačima koji su idioti...npr. vidio sam hrpu pozera koji imaju 30 i kusur...voze se na r-ovim ( najviše na yamahama : )...bez kacige...na zadnjem...u kratkim hlačama...bla bla...
a s druge strane...vidio sam puno više "klinaca" od 20-ak god...vozaju neke jeftine motoriće zato što si niš skuplje ne mogu priuštit...
vožnja samo po otvorenom...uvijek kaciga i bubrežnjak...jakna mukotrpno zarađena....i rukavice...kožne...najobičnije...

4. autoškola...kolko sam ja skužio...u autoškoli su nas dužni samo naučiti pravila ponašanja u prometu...a to što neko drugi ne poštiva ta pravila pa neko zbog tog nastrada...di se to uklapa u neku predodžbu o nekoj normalnoj vožnji i normalnim i svakodnevnim situacijama na cesti ???


dakle...nije u pitanju nikakva policija...nikakav zakon...nikakvo obrazovanje...ak si idiot...onda si idiot...i to je to...
tak ja to vidim...
ak se sam ne paziš...nitko drugi te neće pazit...

i ajd već jednom...dost s tim glupim temama...ovo je moto forum...a ne tu neš...šta ja znam... :roll:
 
ako ćemo o kategorijama, bar je prije bilo da do 18 nema preko 125.
i gle sad logike.
ne smiješ vozit vespu 150 il 200, koje su u nas zastupljene 99%, a možeš vozit 125-icu koja je da, budemo otvoreni, raketa. ma vidi ti to.
al eto, sad se prodaju s blokadom, al pitanje je do kad i tko uopće vodi računa o tome.
 
pak said:
..a ljudi moji kad voziš 200 na sat što si drugo nego ranjiv....i nema te opreme koja može pomoči.

Sa 200 na sat ranjiv si u bilo čemu :evil: