Oko Svijeta 2010/11/12 - PANAMERICANA

Nakon što sam prošle godine neko vrijeme proveo na teritoriju naroda Shuar, prijatelj koji mi je približio njihov svijet a kojem sam ovaj puta navratio na samo 4 noći, izradio je za mene poseban dar. A što bi se od Shuara moglo očekivat nego koplje.

Već spremnu osnovu od tvrde i lagane čonte prilagodio je širini moje šake, namazao uljem koje se radi od raznih vrsta trava i cvijeća te na njega izrezbario simbole koji se vežu uz moju osobnost.

I onda reci Shuaru da nisi zadovoljan...

Shuari su narod koji živi u regiji Morona Santiago, koja graniči sa Peruom, a poznati su po svojoj borbenosti i vrlo su ponosni jer, već sam to spomenuo, nitko im se takvima, ni Inke ni Španjolci kasnije nisu uspjeli nametnuti a i današna vlast sa dosta pažnje izgovara njihovo ime.

Na neki način su i ozloglašeni jer su u svijetu poznati po smanjivanju glava svojih neprijatelja.






Uskoro novi članak o Shuarima u 24 sata...  (y)
 
Evo linka na članak...  (y)

http://www.24sata.hr/putovanja/shuari-susret-s-ljudima-od-cijeg-imena-mnoge-prolazi-jeza-354302
 
putnik said:
Nakon što sam prošle godine neko vrijeme proveo na teritoriju naroda Shuar, prijatelj koji mi je približio njihov svijet a kojem sam ovaj puta navratio na samo 4 noći, izradio je za mene poseban dar. A što bi se od Shuara moglo očekivat nego koplje.
.....................................

(y)  (y)

E sad...trebaš se s kopljem pojavit na aerodromu kad se budeš vraćao nazad i uvest ga po ručnu prtljagu... :mrgreen:
 
Sa FB:

Kako sam već neko vrijeme u Ekvadoru ilegalno, evo jučer sam izašao van u Kolumbijiu, da bi dobio pečat i ušao legalno. Inače ne treba viza za ulazak ali sam ju iz određenih razloga ipak trebao.

Dok sam čekao kod konzula primijetio sam da se priprema izložba o negativnom uticaju eksploatacije nafte na Amazoniju, pa sam s ljudima prokomentirao situaciju.
Nakon toga, pozvali su me da im se pridružim na otvorenju izložbe.
Međutim, kad su čuli čime se bavim, i koje su mi namjere,
tražili su me da održim govor a sve je to popratila i ekipa s TV-a.

Usput da dodam, papire sam rješavao jer ispred mene je zanimljiv i velik korak, naime krenula je za mene iduća expedicija kojom planiram proputovati, u stvari ispravnije bi bilo reći preploviti AMAZONIJU, od zapada prema istoku.

Znači iz ovog ANDSKOG dijela spuštam se u AMAZONIJU, obilazim nekoliko plemena koja sam inače već posjećivao te prateći pritoke, dolazim do AMAZONE, a zatim dalje nizvodno do njenog ušća.

Ekspedicija od oko 6000 km, dijelom pješice kroz džuglu,
a uglavnom plovidbom, nazvana je MISIJA AMAZONA.

Da spomenem, imat će vrlo zanimljivu svrhu, o čemu ću malo više uskoro.

Znači: MISIJA AMAZONA
 
svaka čast, čovjek je već proputovao pol svijeta i još mu nije dosta.  (y) (y)
 
Putnik će do svoje 25 godine proći više svijeta nego većina ljudi za cijelog života. Samo gas i sretno ! (y)
 
crni konjanik said:
Putnik će do svoje 25 godine proći više svijeta nego većina ljudi za cijelog života. Samo gas i sretno ! (y)

:mrgreen:  Do 25-te? Pa već je prošao definitivno, a kad se samo sjetim likova od prije nekoliko godina koji su se htjeli kladiti da uopće ne bude krenuo, baš me zanima gdje su sad, u kojoj mišjoj rupi  :jesus: :jesus: 
Petre samo naprijed..........  (y) (y)
 
neki počneju svoje putovanje kasnije, jer do 25 imamo rijetkih tj. da se ispravim rjeđih putnika od onih preko 40.  8)
PS da nadopunim: neznam od kud se financiraju ti putnici po svijetu, jer svako putovanje košta  :021:
 
'ko ima muda i želi putovat naći će pare, bilo donacije ili neka prodaja nekretnine, bitna je želja i volja, ne možete kući imat djecu, stalni posao i očekivat da prođete svijet...

mislim da 99% svijeta neće proći to što je prošao Petar  (y)
 
Author said:
'ko ima muda i želi putovat naći će pare, bilo donacije ili neka prodaja nekretnine, bitna je želja i volja, ne možete kući imat djecu, stalni posao i očekivat da prođete svijet...

mislim da 99% svijeta neće proći to što je prošao Petar  (y)

Slažem se sa tobom. Za krenit na put trebaju muda i ništa drugo. Zašto svi uvik postavljaju pitanje odakle mu lova? Zašto niko ne pita odakle mu muda? Petra pratim od njegovog prvog moto putovanja pa znam odakle mu i lova i muda. Bilo bi dobro da ljudi prate malo njegov rad  i dijelo pa bi znali odgovore na svoja pitanja.
Petre pozdravljam te i podržavam.
 
Neznam zakaj ste se ulovili pojma "treba imati muda", ocito da ih neki imaju jer imaju brdo djece, a I neki drugi jer se ulove u kostac sa svakodnevicom.
Ja bih prije rekao da su ti ljudi avanturisti koji misle samo na sebe I kako si ugoditi bez obzira na sve tj zivi od danas do sutra.
 
Takve stvari se ne mogu gledati crno-bijelo! Ako Petra nazivaš "sebičnim avanturistom", onda ne znaš ništa o njemu!

Ako ga želiš "definirati" morao bi znati njegove roditelje i znati kakav su odgoj pružili svom sinu.

Petra sam upoznao kao devetnaestogodišnjaka, nedugo nakon njegovog prvog putovanja na Nordkapp. Taj je mladić već tada pokazivao zrelost te čvrstoću stavova i karaktera koja je uveliko premašivala njegovu dob. Tek kada sam upoznao njegove roditelje postalo mi je jasno kako je stasao u tako zrelu i samostalnu osobu. Oni su osobe slobodnog duha, ali čvrsto vjeruju u vrijednost rada i to su kroz odgoj usadili u svog sina. Malo je tako funkcionalnih obitelji, i ja bih bio jako sretan da je i moja takva...

Sve što je Petar proživio i stvorio u ovih nekoliko godina još ga je oplemenilo i zato sam nedavno napisao da mi se sviđa kako napreduje, time misleći više na njegov osobni razvoj nego na kilometre koje je odvozio, odveslao i propješačio!

Putniče, samo naprijed!
 
"Putnika" ne znam osobno i ne bi se htio mjesati u to kakva je on vrsta osobe ali za ovako nesto napraviti u tim godinama definitivno treba imati muda a i jos ponesto! Decko se ocito snalazi kak najbolje zna i moze  (y) ! Znam dosta ljudi kojima financije iz ovog ili onog razloga nisu nikakav problem ali zato je jako malo onih koji su spremni na ovako nesto!
Lima uzivaj dok mozes i iskoristi ovaj kratki zivot najbolje kaj znas i umijes a 99,9999% nas ostalih ce i dalje samo mastati o takvom necem!
Pozz  (y)  (y)