Pitanjce oko kupoprodaje

zaroz said:
motor je odjavljen..a što se tiče ovoga od prije par postova,mogu li ga ostaviti odjavljenog do proljeća,a da dobijem prometnu i knjžicu vozila na svoje ime?znači postoji li mogućnost da ga ne registriram kod prijepisa?
ne možeš dobiti ni prometnu niti knjižicu vozila. Kopoprodajni ugovor ti je dokaz da je tvoje vlasništvo. Sa njim dođeš u proljeće na regu i stvar rješena. Govorim iz svojeg iskustva.
 
BLACK JACK said:
ne možeš dobiti ni prometnu niti knjižicu vozila. Kopoprodajni ugovor ti je dokaz da je tvoje vlasništvo. Sa njim dođeš u proljeće na regu i stvar rješena. Govorim iz svojeg iskustva.
jeli ti punomoć bila starija od 6 mjeseci?
 
digging bill said:
jeli ti punomoć bila starija od 6 mjeseci?
Nisam imao punomoć odmah smo napravili kupoprodajni ugovor. Morao sam ga u nekom roku prenest... 14 dana mislim. Govorim samo o knjižicama.
 
zajebi te spike..ti reci da ces novac dati kad budes vidio da je motor uredno odjavljen..i da je kupoprodajni ugovor na tvoje ime.... (y)
 
ljudi bitno je da vlasnik vozila mora potpisati prodaju na kupoprodajnom ugovoru.
punomoč se daje nekoj osobi da ona može upravljati vašim vozilom i u principu bi samo vlasnik vozila smio upravljati vozilom ili osoba koja ima punomoč za to, iako se toga nitko ne pridržava i svi vozimo svačija vozila.
najbolje se raspitati u policiji za ovaj slučaj, da ne bi bilo kasnije problema.
ja sam prepisao vozilo na svoje ime od čovjeka koji nije bio naveden u knjižici vozila i prometnoj kao vlasnik, ali je imao od javnog bilježnika ovjeren kupoprodajni ugovor sa vlasnika na sebe. dakle kupoprodajni ugovor, a ne punomoč!! postoje čak neke špekulacije da te punomoči ustvari više ništa ne vrijede, baš zbog mnogih malverzacija koje su se radile i da samo vlasnik vozila može prepisati vozilo na kupca, a vlasnik je onaj čije ime piše u papirima.
 
sisak35 said:
ljudi bitno je da vlasnik vozila mora potpisati prodaju na kupoprodajnom ugovoru.
Ne nužno, vlasnik može dati punomoć da netko proda vozilo u njegovo ime.
 
sisak35 said:
ljudi bitno je da vlasnik vozila mora potpisati prodaju na kupoprodajnom ugovoru.
punomoč se daje nekoj osobi da ona može upravljati vašim vozilom i u principu bi samo vlasnik vozila smio upravljati vozilom ili osoba koja ima punomoč za to, iako se toga nitko ne pridržava i svi vozimo svačija vozila.
najbolje se raspitati u policiji za ovaj slučaj, da ne bi bilo kasnije problema.
ja sam prepisao vozilo na svoje ime od čovjeka koji nije bio naveden u knjižici vozila i prometnoj kao vlasnik, ali je imao od javnog bilježnika ovjeren kupoprodajni ugovor sa vlasnika na sebe. dakle kupoprodajni ugovor, a ne punomoč!! postoje čak neke špekulacije da te punomoči ustvari više ništa ne vrijede, baš zbog mnogih malverzacija koje su se radile i da samo vlasnik vozila može prepisati vozilo na kupca, a vlasnik je onaj čije ime piše u papirima.

Po zakonu i po državnoj instituciji je vlasnik onaj na čije ime glasi plaćen porez ... što znači da ako imaš ovjeren ugovor od strane bilježnika i uz njega priklaman papir sa zelenim žigom od porezne uprave, ti si VLASNIK ... a u knjižici vozila NIKAD ne mora biti upisano tvoje ime ...  :jesus:
 
strasilo said:
Po zakonu i po državnoj instituciji je vlasnik onaj na čije ime glasi plaćen porez ... što znači da ako imaš ovjeren ugovor od strane bilježnika i uz njega priklaman papir sa zelenim žigom od porezne uprave, ti si VLASNIK ... a u knjižici vozila NIKAD ne mora biti upisano tvoje ime ...  :jesus:

si siguran :misli:
 
strasilo said:
ispravi me ako griješim .. ;)

dosta je slična situacija kao s nekretninom obzirom da postoji registar u koji se upisuje vlasnik
dakle, da se ne radi o stvari koja se upisuje u registar i o kojoj sevodi javna evidencija, bilo bi dovoljno držati je u zakonitom posjedu da budeš vlasnik
ovako mislim da je važno upisati se u taj registar i ishoditi o tome nekakav dokaz, npr. upis u knjižicu vozila

nisu bez vraga banke do jučer deponirale knjižice vozila u slučaju fiducije upravo kod sebe

npr. kupiš nekretninu, platiš porez ali se ne upišeš u zk
vlasnik je onaj ko se prvi upiše, da li ti ili netko drugi, ali onaj koji se upiše
po principu ko prvi njegiva djevojka

:wink:
 
Treba li punomoc izmedju oca i sina ako otac na policiji izjavi da ovlascuje sina za prodaju i prenos vozila
 
liberty said:
dosta je slična situacija kao s nekretninom obzirom da postoji registar u koji se upisuje vlasnik
dakle, da se ne radi o stvari koja se upisuje u registar i o kojoj sevodi javna evidencija, bilo bi dovoljno držati je u zakonitom posjedu da budeš vlasnik
ovako mislim da je važno upisati se u taj registar i ishoditi o tome nekakav dokaz, npr. upis u knjižicu vozila

nisu bez vraga banke do jučer deponirale knjižice vozila u slučaju fiducije upravo kod sebe

npr. kupiš nekretninu, platiš porez ali se ne upišeš u zk
vlasnik je onaj ko se prvi upiše, da li ti ili netko drugi, ali onaj koji se upiše
po principu ko prvi njegiva djevojka

:wink:

zato u zakonu postoji dio koji se bavi nekretninama i kakon koji se bavi vozilima i poprilično se razlikuju ..  (y)

a kad si već spomenuo ZK, vjerujem da znaš da i za upis u ZK postoji određena procedura, odnosno papirologija, te da ne mogu ja banuti iz birtije i upisati se u ZK na neku tamo nekretninu ....  (y)
 
bobo RR said:
Treba li punomoc izmedju oca i sina ako otac na policiji izjavi da ovlascuje sina za prodaju i prenos vozila

treba... pisani dokument ovjeren od strane zakonskog opunomoćenika, tj. javnog bilježnika..

zato se i zove punomoć ...  :mrgreen:
 
ljudi,vi mene samo još više zbunjujete...  :misli:

poslušajte jednu anegdotu-kad sam si kupovao prvi motor,apriliu ovu,otišao,pogledao,probao i vidio to je to,kupit ću ga...dogovorim s dečkom da ću doći za tjedan dana da potpišemo kupoprodajni i da odvezem motor kući i sve super.zove on mene za 4-5 dana:e,tata mi se objesio (a pogađate,motor je bio na starog)!i što ću sad,ovo,ono,dogovorimo se da ću ipak uzet motor kad prođe ostavinska rasprava.za mjesec dana prošla ostavinska,ja otišao kod tog dečka,pogledao rješenje,piše majka sve naslijedila,uključujući i motor broj šasije taj i taj..ja potpisao sa ženom fino kupoprodajni,uzeo kopiju rješenja i dovezao motor u brod.platio fino porez,otišao na tehnički,žena prvo gleda kako na prometnoj i knjižici vozila piše jedno ime,a na kupoprodajnom drugo.ja kažem čovjek se objesio,evo rješenje s ostavinske.samo sam joj trebao reći jmbg njegov,to mi nije bilo jasno zato što je čovjek mrtav,al dobro,to valjda zato što je u knjižici vozila njegovo ime..i sve se to tak lijepo završilo i  nikakvih problema nije bilo,motor uredno prepisan na mene.

a sad imam slučaj da je čovjek koji mi ga prodaje zapravo drugi vlasnik,ali nije vlasnik u knjižici vozila zato što je htio izbjeći plaćanje poreza pa se s prvim vlasnikom dogovorio da mu potpiše punomoć za upravljanje vozilom i to sve..mene jedino zanima možemo li opunomoćenik i ja potpisati kupoprodajni i može li se motor uredno prepisati na mene?dakle,da na policiju i tehnički idem s tim kupoprodajnim i kopijom punomoći?
razumijete,ova moja dva slučaja su jako slična,ni u jednom osoba s kojom potpisujem kupoprodajni ugovor nije u knjižici vozila navedena kao vlasnik..samo je u prvom slučaju u pitanju bilo rješenje s ostavinske,a sada je to ta punomoć...pa me zanima hoće li sve proći bez problema kao i prvi puta?

 
ako u punomoći piše da opunomoćenik može prodati vozilo, a ako je punomoć ovjerena kod bilježnika, onda nećeš imati nikakvih problema..  (y)
 
pa to mene zanima,hvala..  (y)
sam još ne kužim zašto ta punomoć kao mora biti mlađa od 6 mjeseci,al dobro..
 
Osobno iskustvo: opunomoćenik može prodati vozilo ako ima punomoć (mada mene kod ovjeravanja kupoprodajnog ugovora bilježnik nije tražio punomoć), ali ne može vratiti tablice i odjaviti vozilo u mupu. to može isključivo osobno vlasnik.

kad sam prodavao motor ovog proljeća, meni je na punomoći stajalo da mogu i odjaviti, al hebga, moš ti svašta napisati na punomoć, al mup ne prizna pa je pravi vlasnik morao vratiti tablice i odjaviti motor (zbog prodaje u drugu županiju).

btw, punomoć je u trenutku prodaje motora bila stara 4 godine...  :mrgreen:
 
znači u ugovoru će pisati prodavatelj taj i taj ,zastupan po punomoćniku tomu tome, prodaje tebi vozilo!
nemoj da ti je punomoć starija od 6mj. !
pare daješ kad sve riješiš na policiji i bit će sve ok!