Pitanjce oko kupoprodaje

zaroz said:
nakon što bilježnik ovjeri ugovor,postoji li mogućnost da me zezaju u PU kod prijepisa zato što je na jedno ime na ugovoru,a drugo u knjižici vozila??eto,mene zanima samo to od cijele ove priče..ne brine me to ako bilježnik ne želi ovjeriti ugovor,tip jednostavno neće dobiti lovu dok ne nabavi pravu punomoć ili dok ne dovede prvog vlasnika da s njim potpišem ugovor...

da
mogu
bilježnik ovjerava po podacima s važeće osobne iskaznice ili putovnice
ne briga ga što ste napisali na ugovoru ili što piše u knjižici
niti to ne uspoređuje
dapače, kad ovjeravam punomoćnika ne ovjeravam ga kao punomoćnika nego kao zasebnu osobu
jer tek MUP procijenjuje (ili tehnički pregled) da li je punomoć ispravna odnosno vjerodostojna
 
Bandit said:
Kupnja vozila od opunomoćenika - to ima veze kod bilježnika. Hoće li ti on ovjeriti ugovor ili ne. Jer punomoć može glasiti i samo kao dozvola za upravljanje vozilom, kao dozvola za poslove tehničkog pregleda i registracije, ili samo za prodaju vozila. A može se navesti i sve troje. Zato punomoć treba dobro pročitati i provjeriti. Da ne bi imao neugodnosti. A o starosti punomoći i još nekim cakama imate libertyja :mrgreen:

nikad se ne postavlja pitanje da li će bilježnik ovjeriti nešto ili ne
odnosno pojavljuje se toliko rijetko koliko to samo Zakon o javnombilježništvu to propisuje
a to je zanemarivi, i nema veze s ispravnošću i greškama u ugovoru



P.S.
da me se krivo ne protumači:

ne pravim se pametan kad pišem bilo što niti ne pokušavam diskreditirati bilo koga
već nastojim, ako mogu, s pravilnom informacijom pomoći nekome
 
liberty said:
potpuno krivo :?
i potpuno naivno, nažalost

svatko radi svoj posao najbolje (y)

ne mislim na hipoteku i slično... već upravo ono o čemu smo pričali prilikom razlike od nekretnina...

na vozilo ti se nitko ne može "uknjižiti" zar ne ?
 
strasilo said:
ne mislim na hipoteku i slično... već upravo ono o čemu smo pričali prilikom razlike od nekretnina...

na vozilo ti se nitko ne može "uknjižiti" zar ne ?

može se upisati u upisnik kod FINE :wink:
dakle, isto kao i za nekretnine
o tome govorim (y)

zaboravi na odnos nekretnina i vozila jer je sličnije no što misliš
što se vidi i o potrebnoj formi za perfektnost i provedivost ugovora -ali nećemo o tome da ne zbunjujemo ljude :mrgreen:
 
liberty said:
može se upisati u upisnik kod FINE :wink:

koliko takvih primjera znaš a da se radi o privatnim autima ili motorima ?
 
strasilo said:
koliko takvih primjera znaš a da se radi o privatnim autima ili motorima ?

kod svih vozila koja su kupljena kreditom s osiguranjem tražbine na vozilu
kod mnogih vozila na koja su osiguranje stavile druge fizičke ili pravne osobe
i radi povećanja broja ovrha u zadnje vrijeme i načina na koji su prijedlozi za ovrhu formulirani (idu većina na svu imovinu, dakle, uključujući pokretnine)

 
liberty said:
u pečatu ovjere kojeg napravim
piše da sukladno tom i tom stavku tog i tog članka Zakona o javnombilježništvu ne odgovaram za sadržaj isprave koju sam ovjerio, što nije slučaj sa solemniziranom ispravom odnosno ispravom sačinjenom u formi javnobilježničkog akta
što znači da odgovaram samo za to da li je netko predamnom potpisao ispravu ili priznao potpis kao svoj ako ga je prethodno na nju stavio, i ništa više.

dokaz da je netko to predamnom potpisao je moja riječ i hrpa elektronskih stvari u uredu.

nažalost, najveći problemi nastaju kod samo ovjerovljenih isprava
kod kojih odgovornost bilježnik praktički nepostoji

Pitanje je...jesi li ti ovjeril potpis na kupoprodajnom ugovoru po kojem taj i taj prodaje motocikl po opunomoćeniku tom i tom...Ak ne odgovaraš za to kaj ovjeravaš, pa vi ste onda leglo kriminala. Nije ni čudo onda kaj je Golemi u Istri napravil.
 
liberty said:
kod svih vozila koja su kupljena kreditom s osiguranjem tražbine na vozilu


kod mnogih vozila na koja su osiguranje stavile druge fizičke ili pravne osobe
i radi povećanja broja ovrha u zadnje vrijeme i načina na koji su prijedlozi za ovrhu formulirani (idu većina na svu imovinu, dakle, uključujući pokretnine)
zar u takvim slučajevima banka ne zadržava knjižicu vozila ?  :misli:


kod ovršnih postupaka bi trebalo ići osporavanje ugovora, ali je ugovor do njegovog osporenja legalan i pravno važeći ... ?!?!


daj malo više o tome, baš me zanima...  (y)

možda smo u malom OFFu, ali mi je zanimljivo štivo...  :mrgreen:
 
Bandit said:
Pitanje je...jesi li ti ovjeril potpis na kupoprodajnom ugovoru po kojem taj i taj prodaje motocikl po opunomoćeniku tom i tom...Ak ne odgovaraš za to kaj ovjeravaš, pa vi ste onda leglo kriminala. Nije ni čudo onda kaj je Golemi u Istri napravil.

odgovaram za ovjeru
ne i za sadržaj isprave

kod drugih oblika i formi, odgovaram i za sadržaj

ovjera postoji zbog upisa u određeni registar
i o njoj ne ovisi da li je ili nije ugovor zaključen

pitanje (ne)odgovornosti za sadržaj je na taj način riješeno isključivo zato što ne samo da nisam dužan ulazit u sadržaj isprave koja mi je donešena i koju nisam sastavio, već to na neki način ni ne smijem
 
strasilo said:
zar u takvim slučajevima banka ne zadržava knjižicu vozila ?  :misli:


kod ovršnih postupaka bi trebalo ići osporavanje ugovora, ali je ugovor do njegovog osporenja legalan i pravno važeći ... ?!?!


daj malo više o tome, baš me zanima...  (y)

možda smo u malom OFFu, ali mi je zanimljivo štivo...  :mrgreen:

banke uglavnom više ne zadržavaju knjižice vozila
već se oblik tereta koji se najčešće vezuje uz vozila, a to je fiducija
upisuje i u knjižicu vozila i u upisnik kod FINE (to se dodatno plača cca 350 kn)
do prije par godina taj upisnik nije postojao već se umjesto toga objavljivao oglas u NN i to je koštalo 200 kn

ovrhu ti netko zbog neplaćenog računa lupi tj. donese se protiv tebe rješenje - na svoj tvojoj imovini
volja je vjerovnika da li ćese pokušati po pravomoćnosti takvog rješenja naplatit sa tvoje plaće, računa ili motocikla
 
zamislite ovo:

kupim polovni motor
odlučim zaključiti ugovor, ali ga vozim na punomoć
prodavatelj umre - u ostavinskom postupku utvrde da motor nije od nasljednika jer postoji ugovor
ali ugovor nije točan i fali znamenka u broju šasije i MUP ga neće provesti

mora se donijeti dopunsko rješenje o nasljeđivanju
nasljednici nasljeđuju motor i to mora 1 od njih
i onda nasljednik ponovno na mene prepisuje motor

što ako nasljednik to ne želi prepisati
što jer nasljednike košta dopunsko rješenje o nasljeđivanju
što ako nitko od njih ne predloži donošenje dopunskog rješenja
što ako se ne mogu dogovoriti tko će nasljediti motor

:mrgreen:
 
liberty said:
odgovaram za ovjeru
ne i za sadržaj isprave

kod drugih oblika i formi, odgovaram i za sadržaj

ovjera postoji zbog upisa u određeni registar
i o njoj ne ovisi da li je ili nije ugovor zaključen

pitanje (ne)odgovornosti za sadržaj je na taj način riješeno isključivo zato što ne samo da nisam dužan ulazit u sadržaj isprave koja mi je donešena i koju nisam sastavio, već to na neki način ni ne smijem
Ma ko te pita za sadržaj...jebe mi se jel prodaje trulog passata ili Golem vilu.
Jel ti ovjeravaš potpis opunomočenika da ni ne pogledaš jel punomoć vrijedi, i ima li po punomoći uopće pravo potpisati?

Ili Vam je država dala ovlasti da prodajete toplu vodu za puno para?
 
Bandit said:
Ma ko te pita za sadržaj...jebe mi se jel prodaje trulog passata ili Golem vilu.
Jel ti ovjeravaš potpis opunomočenika da ni ne pogledaš jel punomoć vrijedi, i ima li po punomoći uopće pravo potpisati?

Ili Vam je država dala ovlasti da prodajete toplu vodu za puno para?
kod ovjere
ovjerava se potpis osobe koja potpisuje, ne spominje se u ovjeri jeli je ili nije punomoćnik
ne razmišlja se o punomoći

 
liberty said:
banke uglavnom više ne zadržavaju knjižice vozila
već se oblik tereta koji se najčešće vezuje uz vozila, a to je fiducija
upisuje i u knjižicu vozila i u upisnik kod FINE (to se dodatno plača cca 350 kn)
do prije par godina taj upisnik nije postojao već se umjesto toga objavljivao oglas u NN i to je koštalo 200 kn

ovrhu ti netko zbog neplaćenog računa lupi tj. donese se protiv tebe rješenje - na svoj tvojoj imovini
volja je vjerovnika da li ćese pokušati po pravomoćnosti takvog rješenja naplatit sa tvoje plaće, računa ili motocikla
Joj kako je lijepo kada se nađe tema u kojoj nekoliko ljudi postavlja pametna pitanja i kada ima nekolicina koja daje još pametnije odgovore.
Užitak kao da slušam 9. simfoniju L.W.B.-a (y)

Nego kada smo kod tih tereta...
Samo za upozorenje što se počelo događati od kada banke ne zadržavaju knjižice vozila.
Dakle kupim vozilo putem namjenskog kredita i uredno ga registriram.
Kod mene je prometna i knjižica.
Normalni postupak je da kroz nekih mjesec dana dolazi poziv sa MUP-a da se preda prometna dozvola radi upisa tereta. To je ono što piše u napomeni u prometnoj "Ograničenje 12597/09" ili "Zaključak FINA-e 85789/09".
Ja predam prometnu na mup (nekada je pokupi temeljna policija koja dođe po nju na adresu stanovanja), oni to upišu i za par dana preporučenom poštom dobijem prometnu natrag.
E sada, čemu su se zlikovci dosjetili...
Dobiju poziv da predaju prometnu radi upisa, ali to ne naprave u roku u kojem se to od njih traži. Onda prođe neko vrijeme pa Odjel upravnih poslova piše dopis područnoj PP da ode na adresu zlikovca i da od njega uzme prometnu radi upisa. Onda zlikovac ne otvara vrata, mulja, oteže i sl. U međuvremenu (recimo nekih 1-2 mjeseca) proda vozilo nekom naivcu.
Vozilo novo, papiri čisti, ništa ne piše na njima.
Onda naivac plati porez i krene na mup registrirati vozilo na svoje ime. A ono teta mu kaže "neće ići!" i uputi vas na tužbu.
I onda, kakve je sreće još banka krene plijeniti imovinu pa nađe i to vozilo :mrgreen:

Poučak: Ako kupujete rabljeno, čak i ako u papirima ništa ne piše (pogotovo ako je vozilo nedavno registrirano) odite na mup, na šalter informacija i recite da samo tražite da vam kažu za tablicu tu i tu, tog i tog vlasnika sa te adrese da li je upisano ograničenje/ zabrana otuđenja na dotično vozilo.
Ne znam da li se isto može napraviti na FINA-i. Pretpostavljam da bi moralo moći.
 
Hrvoje said:
Joj kako je lijepo kada se nađe tema u kojoj nekoliko ljudi postavlja pametna pitanja i kada ima nekolicina koja daje još pametnije odgovore.
Užitak kao da slušam 9. simfoniju L.W.B.-a (y)

Nego kada smo kod tih tereta...
Samo za upozorenje što se počelo događati od kada banke ne zadržavaju knjižice vozila.
Dakle kupim vozilo putem namjenskog kredita i uredno ga registriram.
Kod mene je prometna i knjižica.
Normalni postupak je da kroz nekih mjesec dana dolazi poziv sa MUP-a da se preda prometna dozvola radi upisa tereta. To je ono što piše u napomeni u prometnoj "Ograničenje 12597/09" ili "Zaključak FINA-e 85789/09".
Ja predam prometnu na mup (nekada je pokupi temeljna policija koja dođe po nju na adresu stanovanja), oni to upišu i za par dana preporučenom poštom dobijem prometnu natrag.
E sada, čemu su se zlikovci dosjetili...
Dobiju poziv da predaju prometnu radi upisa, ali to ne naprave u roku u kojem se to od njih traži. Onda prođe neko vrijeme pa Odjel upravnih poslova piše dopis područnoj PP da ode na adresu zlikovca i da od njega uzme prometnu radi upisa. Onda zlikovac ne otvara vrata, mulja, oteže i sl. U međuvremenu (recimo nekih 1-2 mjeseca) proda vozilo nekom naivcu.
Vozilo novo, papiri čisti, ništa ne piše na njima.
Onda naivac plati porez i krene na mup registrirati vozilo na svoje ime. A ono teta mu kaže "neće ići!" i uputi vas na tužbu.
I onda, kakve je sreće još banka krene plijeniti imovinu pa nađe i to vozilo :mrgreen:

Poučak: Ako kupujete rabljeno, čak i ako u papirima ništa ne piše (pogotovo ako je vozilo nedavno registrirano) odite na mup, na šalter informacija i recite da samo tražite da vam kažu za tablicu tu i tu, tog i tog vlasnika sa te adrese da li je upisano ograničenje/ zabrana otuđenja na dotično vozilo.
Ne znam da li se isto može napraviti na FINA-i. Pretpostavljam da bi moralo moći.
Ako ce mi kada trebati kakva provjera mogu li se tebi obratiti za pomoc  :wink:
 
bobo RR said:
Ako ce mi kada trebati kakva provjera mogu li se tebi obratiti za pomoc  :wink:
01/6333333 i tražiti šalter informacija o prometnim ispravama.
I ne, ne radim tamo.
Niti smijem raditi takve provjere.
Iako mogu. :mrgreen:
 
Bandit said:
Citiram tvoj post jer se u topicu miješaju dvije stvari.

Prodaja, zapravo kupnja vozila od nekoga tko nije vlasnik ali je opunomoćenik.
Rješavanje papirologije u MUP-u.

Dakle, da krenem od MUP-a...ja uzmem od svog tate osobnu, te knjižicu vozila, prometnu dozvolu i registarsku pločicu motocikla koji je u njegovom vlasništvu.
Na policiji uredno odjavljujem vozilo, s time da moram pokazati i svoju osobnu. U papir o odjavi zapisuje se i podaci sa moje osobne, a ja se na papir o odjavi i potpišem.
Drugo...kupujem motocikl od nekoga tko nije vlasnik, nego opunomoćenik. Sklopim kupoprodajni ugovor, ovjerimo ga kod bilježnika, odem u općinu i platim porez (ili ne jer sam iz drugog grada), i onda se sa svim papirima pojavim na policiji kao novi vlasnik i odjavljujem vozilo.

Kupnja vozila od opunomoćenika - to ima veze kod bilježnika. Hoće li ti on ovjeriti ugovor ili ne. Jer punomoć može glasiti i samo kao dozvola za upravljanje vozilom, kao dozvola za poslove tehničkog pregleda i registracije, ili samo za prodaju vozila. A može se navesti i sve troje. Zato punomoć treba dobro pročitati i provjeriti. Da ne bi imao neugodnosti. A o starosti punomoći i još nekim cakama imate libertyja :mrgreen:
Znam da bas nije imalo veze sa temom samo sam pitao sto je mene zanimalo  (y)
 
Hrvoje said:
Ne znam da li se isto može napraviti na FINA-i. Pretpostavljam da bi moralo moći.

može (y)
korisno i preporučljivo učiniti

a uz to
kako banke uglavnom stavljau fiduciju na vozilo
laički rečeno onaj koji je takvo vozilo prodao ni nije vlasnik jer kredit nije otplatio do kraja

ako nema suglasnost banke za prodaju (a za vozila se to baš i ne daje, već banke traže da se otplati kredit pa se onda kao kupac vozaj dalje) - hebiga, kupac je u zavrzlami :?
 
Hrvoje said:
01/6333333 i tražiti šalter informacija o prometnim ispravama.
I ne, ne radim tamo.
I na taj broj mogu dobiti informacije o nekom vozilu i nekom eventualnom teretu koje ono ima bilo od banke ili nekoga drugoga