Pitanjce oko kupoprodaje

strasilo said:
treba... pisani dokument ovjeren od strane zakonskog opunomoćenika, tj. javnog bilježnika..

zato se i zove punomoć ...  :mrgreen:
Hm,a kako mene nitko nista nije pitao,uzeo tatinu osobnu i svoju i na policiji sve rijesio  :misli: Ili ima veze sta znam zenu koja mi je to radila.Cekaj po tome bi trebao imati punomoc i za upravljanje vozila koje glasi na clana moje obitelji,konkretno ja bi trebao dati punomoc starome i on meni za upravljanje vozila radi produzenja registracije i kupnje police ili za slucaj da netko napravi prometnu nezgodu da se osiguranje nebi izvlacilo ko je upravljao vozilom.
 
digging bill said:
znači u ugovoru će pisati prodavatelj taj i taj ,zastupan po punomoćniku tomu tome, prodaje tebi vozilo!
nemoj da ti je punomoć starija od 6mj. !
pare daješ kad sve riješiš na policiji i bit će sve ok!
Je na to ce sigurno prodavatelj pristati  :mrgreen:
 
bobo RR said:
Hm,a kako mene nitko nista nije pitao,uzeo tatinu osobnu i svoju i na policiji sve rijesio  :misli: Ili ima veze sta znam zenu koja mi je to radila.Cekaj po tome bi trebao imati punomoc i za upravljanje vozila koje glasi na clana moje obitelji,konkretno ja bi trebao dati punomoc starome i on meni za upravljanje vozila radi produzenja registracije i kupnje police ili za slucaj da netko napravi prometnu nezgodu da se osiguranje nebi izvlacilo ko je upravljao vozilom.

tako nekako bi trebalo biti ...  (y)

Iako od uvođenja knjižice vozila (koja je zamišljena kao vlasnički list) generalno nitko ne traži punomoć za upravljanje, ali za sve ostale zakonske zavrzlame trebaš punomoć ...

A ta teta koja ti je to napravila na lijepe oči, bez obzira što te pozna, čini kazneno djelo ... ;)

Jer sve je dobro dok je dobro.... ali kad se nedajbože nešto desi, onda je vrag kriv ...
 
strasilo said:
zato u zakonu postoji dio koji se bavi nekretninama i kakon koji se bavi vozilima i poprilično se razlikuju ..  (y)

a kad si već spomenuo ZK, vjerujem da znaš da i za upis u ZK postoji određena procedura, odnosno papirologija, te da ne mogu ja banuti iz birtije i upisati se u ZK na neku tamo nekretninu ....  (y)

da
ali
slično je utoliko jer se radi o registarskom upisu - tu stoji usporedba
malo mi je teško i nezahvalno razglabati o nećemu čime se bavim svakodnevno

ne postoji "dio" u zakonu koji se bavi vozilima u smislu nekakvih posebnih odredbi kao što je to slučaj s nekretninama

a što se tiće ZK, znaš šta za mene kažu - da i i na Mjesecu uspio proknjižiti ugovor 8)

ukratko: onaj tko je upisan u knjižici vozila i tko drži tu knjižicu vozila smatra se vlasnikom vozila
i utoliko se može razlikovati vlasništvo od posjeda vozila

netko je spomenuo da je imao kupoprodajni ugovor zaključen između 1. i 2. osobe te da je onda on kao 2. osoa zaključio ugovor s 3. osobo i sve proveo na MUP-u (ne upisavši 2. osobu kao vlasnika). naravno, moguće,ali je izvjesno da je i 2. i 3. platio porez

"malverzacije" s punomoćima se tiću:
- izbjegavanja plačanja poreza (najčešće namjero) bilo što se tićeporeza na kupnju bilo što se tiće godišnjeg poreza
- izbjegavanja odgovornosti za počinjen prekršaj ili kazneno djelo (najčešće nenamjerno)
- počinjenja prekršaja i kaznenih djela u smislu lihvarenja
- izbjegavanja nekakve npr- ovrhe koja prijeti kupcu
itd.
 
strasilo said:
ako u punomoći piše da opunomoćenik može prodati vozilo, a ako je punomoć ovjerena kod bilježnika, onda nećeš imati nikakvih problema..  (y)




Ovo ti je istina -provjereno. Ako imaš takvu ovjerenu punomoč od bilježnika, nema straha.
 
zanimljivo:

punomoći su relativno opasna stvar u smislu da su vrlo širokih ovlasti za opunomoćenika
ali mi je zanimljivo kako se ljudi i pored tako široke specifikacije u punomoći često nađu u problemu
kad imajući punomoć i za prodaju, ipak odluče raskinuti već zaključeni ugovor
a onda shvate da to s tom punomoći ne mogu učiniti
jer su ovlašteni na prodaju, ali ne i raskid ugovora

daljnji problem punomoći su i eventualne posljedice u slučaju da se izdavatelj punomoći u međuvremenu preseli iz vertikale u horizontalu :mrgreen:
 
liberty said:
da
ali
slično je utoliko jer se radi o registarskom upisu - tu stoji usporedba
malo mi je teško i nezahvalno razglabati o nećemu čime se bavim svakodnevno

ne postoji "dio" u zakonu koji se bavi vozilima u smislu nekakvih posebnih odredbi kao što je to slučaj s nekretninama

a što se tiće ZK, znaš šta za mene kažu - da i i na Mjesecu uspio proknjižiti ugovor 8)

ukratko: onaj tko je upisan u knjižici vozila i tko drži tu knjižicu vozila smatra se vlasnikom vozila
i utoliko se može razlikovati vlasništvo od posjeda vozila

netko je spomenuo da je imao kupoprodajni ugovor zaključen između 1. i 2. osobe te da je onda on kao 2. osoa zaključio ugovor s 3. osobo i sve proveo na MUP-u (ne upisavši 2. osobu kao vlasnika). naravno, moguće,ali je izvjesno da je i 2. i 3. platio porez

"malverzacije" s punomoćima se tiću:
- izbjegavanja plačanja poreza (najčešće namjero) bilo što se tićeporeza na kupnju bilo što se tiće godišnjeg poreza
- izbjegavanja odgovornosti za počinjen prekršaj ili kazneno djelo (najčešće nenamjerno)
- počinjenja prekršaja i kaznenih djela u smislu lihvarenja
- izbjegavanja nekakve npr- ovrhe koja prijeti kupcu
itd.

opet ti kažem da se promet nekretnina i kupoprodaja vozila ne radi na isti nain, kao što se na isti način ne dokazuje ni vlasništvo ... Nekretnine su znatno složenije... na nekretninama može postojati "teret", može biti suvlasnik (u idealnom ili određenom dijelu) .. itd... ali vjerujem da to znaš puuuuno bolje od mene ..  (y)

Dok je sa vozilima to znatno pojednostavljeno.... odnosno i sam ugovor o kupoprodaji vozila je pred zakonom mjerodavan za dokazivanje vlasništva... jedino te država ne smatra za vlasnika dok ne platiš porez, ali ugovor te u dalje obavezuje ili skida odgovornost s tebe kao kupca ili kao prodavatelja...  (y)

a ovo za punomoć si velkim dijelom upravu ... punomoći generalno (kod vozila) služe kako bi se zakonski postigle određene pogodnosti  :mrgreen:
 
strasilo said:
opet ti kažem da se promet nekretnina i kupoprodaja vozila ne radi na isti nain, kao što se na isti način ne dokazuje ni vlasništvo ... Nekretnine su znatno složenije... na nekretninama može postojati "teret", može biti suvlasnik (u idealnom ili određenom dijelu) .. itd... ali vjerujem da to znaš puuuuno bolje od mene ..  (y)

Dok je sa vozilima to znatno pojednostavljeno.... odnosno i sam ugovor o kupoprodaji vozila je pred zakonom mjerodavan za dokazivanje vlasništva... jedino te država ne smatra za vlasnika dok ne platiš porez, ali ugovor te u dalje obavezuje ili skida odgovornost s tebe kao kupca ili kao prodavatelja...  (y)

a ovo za punomoć si velkim dijelom upravu ... punomoći generalno (kod vozila) služe kako bi se zakonski postigle određene pogodnosti  :mrgreen:

a kako ćeš provjeriti da li vozilo ima na sebi teret :misli:
znatno teže nego za nekretninu
jer se većina neće sjetiti provjeriti upisnik na FINI gdje bi se takav teret upisao
nego će samo gledati knjižicu u kojoj isti ni ne mora biti upisan osim u slučaju revnosnog upisivanja fiducijarnog prijenosa vlasništva

za nekretninu i sam moeš načelno provjeriti na internetu stanje u listu C
a za pokretnine je ipak malo teže :wink:

dakle, ako ja zaključim ugovor kao prodavatelj za isto vozilo sa 2 kupca
izvjesno je da će oba kupca prije prijepisa vozila na sebe morati pltiti porez
ali nije izvjesno tko će od njih zaista uspjeti prepisati vozilo na see a tko će izvisiti
ez obzira što oboje imaju pravilno ispunjen ovjeren ugovor

a što ako netko ispuni ugovor s 2 različite kemijske olovke, ili pišu malo jedan malo drugi ili se nešto prepravi po ugovoru :mrgreen:



uglavnom, u javnosti se kupoprodajni ugovori poprilično bagateliziraju i ponekad putem obrazaca pretjerano pojednostavljuju
a zavrzlama može biti znatna
to ne govorim iz teorije nego iz prakse :wink:
 
liberty said:
a kako ćeš provjeriti da li vozilo ima na sebi teret :misli:
znatno teže nego za nekretninu
jer se većina neće sjetiti provjeriti upisnik na FINI gdje bi se takav teret upisao
nego će samo gledati knjižicu u kojoj isti ni ne mora biti upisan osim u slučaju revnosnog upisivanja fiducijarnog prijenosa vlasništva

za nekretninu i sam moeš načelno provjeriti na internetu stanje u listu C
a za pokretnine je ipak malo teže :wink:

dakle, ako ja zaključim ugovor kao prodavatelj za isto vozilo sa 2 kupca
izvjesno je da će oa prije prijepisa vozila na sebe morati pltiti porez
ali nije izvjesno tko će od njih zaista uspjeti prepisati vozilo na see a tko će izvisiti
ez obzira što oboje imaju pravilno ispunjen ovjeren ugovor

a što ako netko ispuni ugovor s 2 različite kemijske olovke, ili pišu malo jedan malo drugi ili se nešto prepravi po ugovoru :mrgreen:



uglavnom, u javnosti se kupoprodajni ugovori poprilično bagateliziraju i ponekad putem obrazaca pretjerano pojednostavljuju
a zavrzlama može biti znatna
to ne govorim iz teorije nego iz prakse :wink:

pa stvar je u tome da vozilo na sebi ne može imati teret kao takav... ;)

Što znači da ako vlasnik ima i prometnu i knjižicu vozila kod sebe, može ti legalno i zakonskiprodati vozilo ...  (y)

e sad, ako si ti ako kupac nemaran i lakovjeran, zavaljat će te netko bez da ti pokaže i jedan papir... ali zato se to rješava upravo knjižicom vozila... koja i kupcu i prodavatelju daje sigurnost u kupoprodaji ... Odnosno prodavatelj ti ne može prodati vozilo (ako nisi totalni kreten) bez knjižice vozila, a ti kao kupac naravno nećeš kupovati vozilo koje nema knjižicu vozila i prometnu dozvolu na jednom mjestu ... i ako su te dvije stvari zadovoljene, ne vidim razloga za probleme ... bar ne za tebe kao kupca...  (y) ... a sad, ako je isti prodavatelj zavaljao nekog bisera koji nije poštivao tako jednostavnu proceduru, to više nije tvoj problem nego njegov ..  :mrgreen:
 
zaroz said:
čovjek od kojeg ja kupujem je već odjavio motor,razumiješ?
čovjek od kojeg ti kupuješ nije mogao odjaviti motor po priči iz prvog posta. Vjerojatno si mislio da ga je odjavio prvi vlasnik...
 
moover said:
čovjek od kojeg ti kupuješ nije mogao odjaviti motor po priči iz prvog posta. Vjerojatno si mislio da ga je odjavio prvi vlasnik...

Osim ako na punomoći ne piše da ga ovaj može i odjaviti....  :wink:  (y)

a to što je kod tebe bilo drugačije.... to je samo zbog izvjesne tete na šalteru ...  :jesus: :LOL:
 
strasilo said:
Osim ako na punomoći ne piše da ga ovaj može i odjaviti....  :wink:  (y)

a to što je kod tebe bilo drugačije.... to je samo zbog izvjesne tete na šalteru ...  :jesus: :LOL:
znači, zakon i propisi dozvoljavaju da opunomoćenik odjavi vozilo? Onda sam čovjeku dao krivu info (a i ja sam u tom slučaju prevaren)... meni rekli da nema šanse da opunomoćenik odjavi... nisu spominjali da to nema šanse samo kod te određene tete...
 
nisam vjerojatno mislio da ga je prvi vlasnik odjavio..tip koji mi ga prodaje mi je rekao da ga je odjavio kad ga je stavljao u oglasnik.
 
moover said:
znači, zakon i propisi dozvoljavaju da opunomoćenik odjavi vozilo? Onda sam čovjeku dao krivu info (a i ja sam u tom slučaju prevaren)... meni rekli da nema šanse da opunomoćenik odjavi... nisu spominjali da to nema šanse samo kod te određene tete...

Jutros kad sam predavao zahtjev za putovnicu, pored mene na šalteru je dečko odjavio auto sa punomoći od svog dide.... Dečko je rekao da mu je djed bolestan i nepokretan, no to ne piše na punomoći .. ;)  ... mogao je reći i da ne na naftnoj platformi u Afganistanu ....  :mrgreen:
 
bobo RR said:
Hm,a kako mene nitko nista nije pitao,uzeo tatinu osobnu i svoju i na policiji sve rijesio  :misli: Ili ima veze sta znam zenu koja mi je to radila.Cekaj po tome bi trebao imati punomoc i za upravljanje vozila koje glasi na clana moje obitelji,konkretno ja bi trebao dati punomoc starome i on meni za upravljanje vozila radi produzenja registracije i kupnje police ili za slucaj da netko napravi prometnu nezgodu da se osiguranje nebi izvlacilo ko je upravljao vozilom.
Citiram tvoj post jer se u topicu miješaju dvije stvari.

Prodaja, zapravo kupnja vozila od nekoga tko nije vlasnik ali je opunomoćenik.
Rješavanje papirologije u MUP-u.

Dakle, da krenem od MUP-a...ja uzmem od svog tate osobnu, te knjižicu vozila, prometnu dozvolu i registarsku pločicu motocikla koji je u njegovom vlasništvu.
Na policiji uredno odjavljujem vozilo, s time da moram pokazati i svoju osobnu. U papir o odjavi zapisuje se i podaci sa moje osobne, a ja se na papir o odjavi i potpišem.
Drugo...kupujem motocikl od nekoga tko nije vlasnik, nego opunomoćenik. Sklopim kupoprodajni ugovor, ovjerimo ga kod bilježnika, odem u općinu i platim porez (ili ne jer sam iz drugog grada), i onda se sa svim papirima pojavim na policiji kao novi vlasnik i odjavljujem vozilo.

Kupnja vozila od opunomoćenika - to ima veze kod bilježnika. Hoće li ti on ovjeriti ugovor ili ne. Jer punomoć može glasiti i samo kao dozvola za upravljanje vozilom, kao dozvola za poslove tehničkog pregleda i registracije, ili samo za prodaju vozila. A može se navesti i sve troje. Zato punomoć treba dobro pročitati i provjeriti. Da ne bi imao neugodnosti. A o starosti punomoći i još nekim cakama imate libertyja :mrgreen:
 
nakon što bilježnik ovjeri ugovor,postoji li mogućnost da me zezaju u PU kod prijepisa zato što je na jedno ime na ugovoru,a drugo u knjižici vozila??eto,mene zanima samo to od cijele ove priče..ne brine me to ako bilježnik ne želi ovjeriti ugovor,tip jednostavno neće dobiti lovu dok ne nabavi pravu punomoć ili dok ne dovede prvog vlasnika da s njim potpišem ugovor...
 
zaroz said:
nakon što bilježnik ovjeri ugovor,postoji li mogućnost da me zezaju u PU kod prijepisa zato što je na jedno ime na ugovoru,a drugo u knjižici vozila??eto,mene zanima samo to od cijele ove priče..ne brine me to ako bilježnik ne želi ovjeriti ugovor,tip jednostavno neće dobiti lovu dok ne nabavi pravu punomoć ili dok ne dovede prvog vlasnika da s njim potpišem ugovor...
Ne bi trebali jer javni bilježnici odgovaraju za svoje ovjere...imaju i oni neku odgovornost za te pare koje mažnjavaju.

Ali čekaj libertyja...ipak je on do grla u tom poslu.
 
Bandit said:
Ne bi trebali jer javni bilježnici odgovaraju za svoje ovjere...imaju i oni neku odgovornost za te pare koje mažnjavaju.

Ali čekaj libertyja...ipak je on do grla u tom poslu.
Ogovaraju upravo za ono za sto su placeni, a to je u ovo slucaju ovjera potpisa na kupoprodajnom ugovoru. Oni samo ovjeravaju da ste vi osobe koje su navedene u ugovoru (identifikacija osobnim dokumentom). Zaboli ih ona stvar kaj pise u ugovoru.
 
Bandit said:
Ne bi trebali jer javni bilježnici odgovaraju za svoje ovjere...imaju i oni neku odgovornost za te pare koje mažnjavaju.

Ali čekaj libertyja...ipak je on do grla u tom poslu.

u pečatu ovjere kojeg napravim
piše da sukladno tom i tom stavku tog i tog članka Zakona o javnombilježništvu ne odgovaram za sadržaj isprave koju sam ovjerio, što nije slučaj sa solemniziranom ispravom odnosno ispravom sačinjenom u formi javnobilježničkog akta
što znači da odgovaram samo za to da li je netko predamnom potpisao ispravu ili priznao potpis kao svoj ako ga je prethodno na nju stavio, i ništa više.

dokaz da je netko to predamnom potpisao je moja riječ i hrpa elektronskih stvari u uredu.

nažalost, najveći problemi nastaju kod samo ovjerovljenih isprava
kod kojih odgovornost bilježnik praktički nepostoji