Razlika u kacigama obzirom na njihovu cijenu i proizvođača

miro

Well-known member
Ajd nek mi to netko konačno što točnije razjasni. Kacigu možete kupiti od nekih 500 do 5000 ili više kuna (nebito sad točno koliko). Po čemu je ova skuplja 10 puta bolja od ove prve, najjeftinije. 10 puta sigurno nije lakša, a isto tako i 10 puta sigurnija. Da li se tu samo radi o nešto većeoj sigurnosti, možda malo manjoj težini i tu i tamo nekoj mogućnosti kao skidanje i promjena vizira i unutrašnjosti, način na koj brtvi i propušta zvuk, te po meni, najmanje vrijednoj a ponajviše cijenjenoj boji ili šari na samoj kacigi koja zna drastično promijeniti iznos. Da li je tu u igri samo šminka ili je prednost skupe kacige obziron na cijenu potpuno opravdana.

Ja inače imam bieffe kacigu, 1400 grama, 1000 kuna, vizir moš skidat, nakon 4 godine tvrdoća spužve je malko već popustila, na jednom mjestu se pokrov spužve malko odlijepio - no ništa posebno, ipak su 4 godine u pitanju, vizir brtvi ok, doduše, malo sam stvar korigirao, ali je sasvim ok. Što bi više dobio kacigom od 5000 kuna?
 
kao sto chimpa kaze, velika je razlika u materijalu

nadalje se razlikuju u sistemu kopcanja, mogucnosti izmjene unutrasnjosti, djelomicno ili potpuno. to skidanje uveliko olaksava njegu i odrzavanje kacige.
i opet postoje unutrasnjosti razlicitih materijala (coolmax, dry Bogtepitajkaj itd)
zavrsna obrada je jos jedna vrlo vazna stavka
mislim da je kaciga od 500kn skoro 10 puta losije finishirana u odnosu na sljem za 5000kn

nadalje i ventilacija  i njezina funkcionalnost dizu cijenu.

pa bi tu jos bila i mogucnost nabavke rezernih djelova, vizira itd.

vizir dihta, bez da se treba nekaj stelat. cim se stelat treba, ne valja

a i 4 godine nebi smjele bit razlog polaganog raspada

nek Shokre veli kak izglda ARAI nosen 5god

jos dihta, i nekom balavcu na skuteru bi bila  mrak
i kostala je samo 2500kn

ARAI



 
miro said:
nisi se baš iskazao. ALI što TO točno znači u stvarnosti i praxi.

znaci da cvrstoca kacige nije ista ako je ona napravljena od plastike, pleksiglasa ili karbona .. cijena materijala odreduje cijenu ..
skuplja kaciga, kvalitetnija plastika vizira, mehanizama, vise se pazi na kvalitetu izrade cime dobijas bolje dihtanje
unutrasnjost kacige: ovisi o kvaliteti materijala, dali se vadi ili ne, dali ce se brze pohabati ili ce trajati "duze" vrijeme

 
Svaka kaciga koja dođe na tržište mora zadovoljiti zakonom propisane norme i dakle svaka ima tu min. sigurnost. A davat za kacige 5000kn ima više psihicki ucinak, nego sigurnosni jer ima dobrih kaciga 2500-3000kn.



Uostalom nema vam spasa ako udararite glavom u tvrdu površinu sa preko 100km/h, a tu ne pomaže ni arai od 6000kn, ni ona saftymat od 99kn koju kupite na kiosku.
 
Frane said:
Svaka kaciga koja dođe na tržište mora zadovoljiti zakonom propisane norme i dakle svaka ima tu min. sigurnost. A davat za kacige 5000kn ima više psihicki ucinak, nego sigurnosni jer ima dobrih kaciga 2500-3000kn.



Uostalom nema vam spasa ako udararite glavom u tvrdu površinu sa preko 100km/h, a tu ne pomaže ni arai od 6000kn, ni ona saftymat od 99kn koju kupite na kiosku.

sve zavisi kako i u sta lupis


al budi uvjeren da ce te svaka ARAI bolje cuvat od kakvog jeftilena, bez obzira na brzinu

sjeti se samo kako se Sete strmopizdio na glavu, a glavi nista

kaj je ono nosio?????????






ARAI 8)
 
Imam shoei kacigu, već jaaaaaaaaako dugo (čitaj 15 godina) doduše, tad je bila TOP racing model, ne sjećam se točno naziva modela. I danas za nju mogu kupiti vizir... istina da je 500 kunića, ali ima.. Iako mi fale ona dva šibera na bradi za usis zraka (izgubili se u padovima), znači skroz su otvoreni, manje mi u njoj puše i manje je bučna od recimo jednog novog modela IXS...
e sad da me ubiješ nemam pojma kolikoje ova kaciga koštala kad je bila nova, ali vrijedi svaku (DM) kunu koju je plaćena
 
strasilo said:
...... Iako mi fale ona dva šibera na bradi za usis zraka (izgubili se u padovima)..........
e sad da me ubiješ nemam pojma kolikoje ova kaciga koštala kad je bila nova, ali vrijedi svaku (DM) kunu koju je plaćena

i to bi se sigurno dalo jos nabavit :mrgreen:


dinar sinko, dinar :mrgreen:
 
speed attack said:
sve zavisi kako i u sta lupis

al budi uvjeren da ce te svaka ARAI bolje cuvat od kakvog jeftilena, bez obzira na brzinu

sjeti se samo kako se Sete strmopizdio na glavu, a glavi nista

kaj je ono nosio?????????

ARAI 8)

kezic je na grobniku pao sa 200-i-nesto-kmh sa HJC AC11

ziv zdrav, kaciga odradila svoje... cijena sada 2000kn, tada 2500kn
 
demza said:
kezic je na grobniku pao sa 200-i-nesto-kmh sa HJC AC11

ziv zdrav, kaciga odradila svoje... cijena sada 2000kn, tada 2500kn

isto top kaciga

vrlo povoljna (y)
 
Nek je skupa samo duplo sigurnija, a ne i deseterostruko u slučaju pada vrijedi te novce jer je moja glava u njoj. U takvim slučajevima 3000 kn mi ne znače ništa (jebeš lovu ak si biljka). To ne znači da će te 100% zaštitit ali šanse su ipak (vjerovatno) duplo veće.

Isto tako mislim da je veliki faktor u cijeni trošak marketinga jer svi oni vozači ne nose kacige zabadava.
 
gigi said:
Nek je skupa samo duplo sigurnija, a ne i deseterostruko u slučaju pada vrijedi te novce jer je moja glava u njoj. U takvim slučajevima 3000 kn mi ne znače ništa (jebeš lovu ak si biljka). To ne znači da će te 100% zaštitit ali šanse su ipak (vjerovatno) duplo veće.
samo nitko tako ne razmišlja dok se ne desi sranje...  :?
 
demza said:
kezic je na grobniku pao sa 200-i-nesto-kmh sa HJC AC11

ziv zdrav, kaciga odradila svoje... cijena sada 2000kn, tada 2500kn

eto (y)




kažem opet sve ovisi o težini pada, moja susjeda je radila na traumatologiji kaže da kaciga u dosta slucajeva (pa i pri malim brzinama) slomila kičmu vozaču.
 
sin i ja imamo:  biefe i suomi za po gradu -"prozračne" su jer nikako nedihtaju
                        2 x shoi xr 1000 za  nekud malo dalje 
     
Za iduču sezonu ču sebi uzeti shubert S1 Carbon zato što je više od duplo lakša od xr 1000 pa če mi prvenstveno motor biti brži ali i zato što je (bar tako kažu)izrazito tiha kaciga ! 
 
Frane said:
kažem opet sve ovisi o težini pada, moja susjeda je radila na traumatologiji kaže da kaciga u dosta slucajeva (pa i pri malim brzinama) slomila kičmu vozaču.

mislim da je ispravnije reci "o vrsti pada".. jer flisanje i direkt nije isto ;)

@sile: jakoooo tiha kaciga...
http://www.motori.hr/cgi-bin/cl.rr?id=923
 
Miro, znam da tvoja Bieffe kaciga dobro dihta, udobna je, i sve to. I da se čudiš kako može bi bolje od toga. Ali nikad nećeš znat kakva je to kaciga od 3-5000kn, dok ne isprobaš. A kad isprobaš, znat ćeš i sam odgovor na pitanje  (y)
 
aurellie said:
Ali nikad nećeš znat kakva je to kaciga od 3-5000kn, dok ne isprobaš. A kad isprobaš, znat ćeš i sam odgovor na pitanje  (y)

ista prica ko i npr. s kombichima od 1500 i 4000kn


 
zvonko situm said:
... ali i zato što je (bar tako kažu)izrazito tiha kaciga ! 
Istina, zato i ja razmišljam da ju kupim bez obzira što mi je ova koju sada imam kao nova. Samo ja ipak gledam onu "običnu" a ne karbon.
Vozio sam se malo sa njom i definitivno najtiša kaciga koju sam probao.