Servis vilice

Može neka slika tih semeringa ?

Zajebavas ili stvarno ne znas kako izgleda semering? Ili mislis na Straševu zabunu oko naziva semering/cistac? :D
Kako bilo, bolje video nego slika :D ovo je inace upside down vilica koja je tehnoloski relativno cesta na motorima zadnjih 15tak godina ("normalni" motori, ne neka egzotika) ako ne i vise, npr, ovaj postupak zamjene semeringa i ulja je isti i na Z750 i Z900. Jedina razlika sto ja nebi upotrebljavao toplinu za vadit semering, a i nebi ga stavio odma u cijev nego naknadno, kad je vec stap vilice u cijevi, zabio bi alataom semering na mjesto, tako se izgbjegne mogucnost ostecivanja semeringa guranjem stapa vilice u vec montirani semering, nije pod mus, ali nekak mislim da je tako manje sanse sjebat semering

 
Last edited:
  • Like
Reactions: pivko11
Zajebavas ili stvarno ne znas kako izgleda semering? Ili mislis na Straševu zabunu oko naziva semering/cistac? :D
Kako bilo, bolje video nego slika :D ovo je inace upside down vilica koja je tehnoloski relativno cesta na motorima zadnjih 15tak godina ("normalni" motori, ne neka egzotika) ako ne i vise, npr, ovaj postupak zamjene semeringa i ulja je isti i na Z750 i Z900

Upravo to, fala !
 
  • Like
Reactions: 3alfa3
Stigao komad plastike za 30€ pa sam ga provukao par puta ispod semeringa i izvukao dosta smeca ispod. Nije cak izgledalo ni kao prljavstina, vise kao neka mast natalozena. Vidjet cemo kako ce se sad ponasati, ali zapravo nije ni vazno kad sam vec naumio servis vilice odraditi.
 
Stigao komad plastike za 30€ pa sam ga provukao par puta ispod semeringa i izvukao dosta smeca ispod. Nije cak izgledalo ni kao prljavstina, vise kao neka mast natalozena. Vidjet cemo kako ce se sad ponasati, ali zapravo nije ni vazno kad sam vec naumio servis vilice odraditi.

To je rastopljena prljavstina u ulju. tek neko tvrdo zrnce "prasine" koje se ne rastopi moze napravit to da semering ne dihta na stap vilice pa onda procuri ulje (pod uvjetom da je semering u dobrom stanju, a ne ostecen)




30 eura? Ja sam to platio prije 6-7-8 godina oko 5 dolara preko ebaya, a i to mi djelovalo previse, realno, dolar max. Ovo sa slike. Cak nisam nikad koristio jer sam u medjuvremenu to isto napravio od prazne boce mineralne vode, a prednost toga je da je cak i donekle zakrivljeno pa prirodnije prati konturu vilice :D




1690472107547.png
 
Last edited:
Bilo ih je i tih jeftinih, ali trebalo dugo cekati. Na kraju sam uzeo taj kao neki originalni jer je jedini bio dostupan u par dana.
 
Bilo ih je i tih jeftinih, ali trebalo dugo cekati. Na kraju sam uzeo taj kao neki originalni jer je jedini bio dostupan u par dana.


OK, sjecam se i takvih varijanti, da bile su skuplje, ali i grublje/deblje pa je bilo i negativnih recenzija (predebeli materijal koji je znao i ostetit semering). Sto tanje, mekse, savitljivije, ali oblika da pokupi kad izvuces, a ne da zagura dublje, to je poanta. Kad je meni to bilo interesantno, nasao sam podatak da je super materijal za to izradit klasicni film za fotoaparate: jako tanak, dovoljno cvrst da ne pukne ako se ne siluje.
 
Last edited:
Da da, nasao sam i ja to sve. Ovo sam impulzivno narucio jer sam se htio provozati jos koji put do godisnjeg a bez da servisiram vilicu. I evo sada ovamo kisa i 12 stupnjeva. :oops:
 
Nisam lomio nista odavno 😄
Ma palo je i meni svasta nesto na pamet kad sam vec bio narucio. Moram prestati impulzivno kupovati gluposti koje mi ne trebaju.
 
Zajebavas ili stvarno ne znas kako izgleda semering? Ili mislis na Straševu zabunu oko naziva semering/cistac? :D
Kako bilo, bolje video nego slika :D ovo je inace upside down vilica koja je tehnoloski relativno cesta na motorima zadnjih 15tak godina ("normalni" motori, ne neka egzotika) ako ne i vise, npr, ovaj postupak zamjene semeringa i ulja je isti i na Z750 i Z900. Jedina razlika sto ja nebi upotrebljavao toplinu za vadit semering, a i nebi ga stavio odma u cijev nego naknadno, kad je vec stap vilice u cijevi, zabio bi alataom semering na mjesto, tako se izgbjegne mogucnost ostecivanja semeringa guranjem stapa vilice u vec montirani semering, nije pod mus, ali nekak mislim da je tako manje sanse sjebat semering


Zajebavas ili stvarno ne znas kako izgleda semering? Ili mislis na Straševu zabunu oko naziva semering/cistac? :D
Kako bilo, bolje video nego slika :D ovo je inace upside down vilica koja je tehnoloski relativno cesta na motorima zadnjih 15tak godina ("normalni" motori, ne neka egzotika) ako ne i vise, npr, ovaj postupak zamjene semeringa i ulja je isti i na Z750 i Z900. Jedina razlika sto ja nebi upotrebljavao toplinu za vadit semering, a i nebi ga stavio odma u cijev nego naknadno, kad je vec stap vilice u cijevi, zabio bi alataom semering na mjesto, tako se izgbjegne mogucnost ostecivanja semeringa guranjem stapa vilice u vec montirani semering, nije pod mus, ali nekak mislim da je tako manje sanse sjebat semering

Gdje kupiti ovaj alat/prešu za opruge.....

IMG_20230727_195614.jpg
 
Zajebavas ili stvarno ne znas kako izgleda semering? Ili mislis na Straševu zabunu oko naziva semering/cistac? :D
o kakvoj zabuni pričamo ?

Na svakoj vilici imamo dva semeringa ... jedan je uljni semering (glavni) i drugi je semering za prašinu (i ostale mehaničke nečistoće), ali vjerovali ili ne, oba su semerinzi .. :D (oil seal i dust seal)

A sad, ako ćemo se prejebavati oko nekih drugih stvari, onda je i šarafciger, a ne kacavida .. :D
 
Pa i nije bas, fork seals i fork dusters...samo se negdje ti dusteri vode i kao semerinzi, a realno to nisu semerinzi