Spontani izlet u Crnu goru

Evo prije pola sata mi se javio SMS-om iz Karlovca... kaže da će danas biti nekih cca 850km kad stigne do ZG.... sutra se javlja sa detaljima kad malo odmori  ....  (y)
 
mooveru daj slike nikšićkog  :jesus:

ako ti je utrnula guzica nisu prsti,daj tipkaj malo :LOL: :LOL:
 
Pozdrav svima! Fotke se prebacuju, dojmovi se slažu, bit će danas potpuni izvještaj...  (y)
 
Space Director said:
Crna Gora je mala, a Podgorica ima tek 200.000 stanovnika sa okolinom. Koliko je to malo, govori i sledeca situacija:
Danas ja na semaforima, oko 12h, idem ka poslu od zubara, kad na semaforima Versys sa hrvatskim tablicama. Snimio sam to, tek kad sam prosao pored njega. Upali mi se lampica, bacim pogled u retrovizor, Versys skrece na semaforu, ja gas oko kvarta da ga stignem, ali bio je prebrz, izgubi se u guzvi.

Bile su PŽ tablice, ako se ne varam :)

Uglavnom, ko dolazi, neka se javi na www.nolimitbikers.com, tu je i nas forum, neke clanove sigurno znate: Gasho, Vecicrnogorac, Chile, fjaka... wulfy, kopljas (ja to moram ovdje dodati, bez da se ostali uvrijede)
Uvijek ce se naci neko raspolozen da baci djir sa vama.
Pozdrav!

Kako sam god malo vremena proveo u CG, imao sam prilike uvjeriti se u to kaj Space veli  (y)
 
  Ja sam očekivao da ćeš da se javiš kad budeš prolazio kroz Cetinje, jer mi je Hrvoje(legajuana) iz Rijeke, rekao da će ti poslati naše br.tel.
  Nadam se da je bilo sve OK!
 
laki 086 said:
   Ja sam očekivao da ćeš da se javiš kad budeš prolazio kroz Cetinje, jer mi je Hrvoje(legajuana) iz Rijeke, rekao da će ti poslati naše br.tel.
   Nadam se da je bilo sve OK!
poslao je brojeve, ali nabrijan od vožnje po Lovćenu nisam htio stajati i zadržavati se previše u Cetinju nego sam propićio dalje za Podgoricu... Idući puta kad budem u tvom kraju, javim se sigurno...  (y)
 
Dakle, ajmo krenut sa fotkama i kratkim komentarima... Kao što ste već pročitali, četvrtak bio u HR neradni dan pa se ja nadao dobroj prognozi, odlučio uzeti GO u petak i obići Passo Pordoi... Međutim, u Dolomitima prognoze ko odluke ministra zdravstva, malo ovako - malo onako... Te pročitam temp 20C, pa na drugom sajtu 0C. Pa malo sunčano, pa malo snijeg... I tak se ipak odlučih za CG. Sa današnjeg gledišta - dobra odluka.

Dobra odluka - zašto? Zato što je vrijeme u CG bilo fenomenalno, sunčano i suho. Ceste fantastične i bio je pravi gušt voziti se... Nije bilo idealno za napravit dobre fotke jer je vidljivost smanjena ujutro zbog magle, popodne zbog fatamorgane (a noću zbog mraka  :mrgreen: ), ali je za vožnju bilo super.

Krenuh iz ZG oko 10h, AC do Karlovca, pa starom cestom Slunj, Plitvice, Knin, Sinj, Cista Provo, Makarska, Ploče, Dubrovnik.


U Dubrovniku sam već bio pa se nisam previše zadržavao, spustio sam se opalit samo fotku-dvije tvrđave Lovrijenac i starih gradskih zidina:
IMG_6770.jpg


Nastavljam dalje pored Cavtata, Čilipa i Prevlake i dolazim do granice. Tu me skoro nitko ništa i ne pita te ulazim u CG. Između HR i CG carine nailazim pored ceste na EU znak i lijepo se nasmijem. Naime, izgleda kao oznaka ulaska u EU, ali ispod sitnim slovima piše nešto o EU financiranju izgradnje nečega.

Znak ko znak, izmamio smješak al nije vrijedan stajanja i fotkanja. Pičim dalje. Ulazim u Herceg Novi. Mimoilazim se s autom, on zatrubi. Ajd, rekoh ok. Drugi auto - isto truba. Pogledam da mi žmigavac ili dugo svjetlo ne gore i pičim dalje.... Treći auto - opet truba. Pas mater, da mi nešt nije otpalo, da ne visi neki vrag s motora???  :misli:
Skužim znak za tvrđavu Španjola, skrenem i počnem se penjati... uz malo muke (dalje nema nikakvih oznaka), nađoh tvrđavu - pogled na Herceg Novi i ulaz u bokokotorski zaljev, nabacih koju fotku (koje su zbog sumraka relativno loše) i krenuh dalje:
IMG_6773.jpg

IMG_6774.jpg


Nastavljam vožnju po Zaljevu hrvatskih svetaca, lagano pratim Zimmer-frei table i stižem u Kotor oko 19h. Cilj je bio doći što bliže Kotoru tako da ujutro odmah zajašim po serpentinama i osvojim NP Lovćen.

Uz malo muke i moj čuđenja cijenama smještaja u Kotru, pronalazim neki prašnjavi sobičak (bez prozora, TV i sa strašno slabim pritiskom vode u kupaoni) za 25EUR. Druge opcije su bili apartman kod neke frikuše za 35EUR i dvokrevetna soba u nekoj villi od tri zvjezdice za 63EUR! U ostalim kućama u blizini koje su imale zimmer frei znakove nije bilo nikoga, pa se eto (s obzirom da je već bilo 20h), odlučih se za taj prašnjavi sobičak.

Gazde čitaju Gloriju, a osim mene, prljavi sobičak je odabrao i neki austrijanac na beemveu:  :mrgreen:
IMG_6777.jpg

 
Drugi dan:
S obzirom da sobičak pored glavne ceste nije imao prozora nego samo grilje, cijelu noć sam slušao trubljenje auta. Upitah ujutro konobara na ispijanju jutarnje kavice čemu toliko trubljenje, on mi objašnjava da se tu svi poznaju pa se tako pozdravljaju. Ja mu odgovaram da se truba u HR uglavnom koristi za pozdravljanje u stilu "pas ti mater", pa mi to malo neobično i da mi treba malo da se naviknem...  :mrgreen:
Jutarnja kavica na rivi i pogled na zaljev.
IMG_6780.jpg


Stari grad Kotor i zidine koje vode do tvrđave sv. Ivana:
IMG_6789.jpg


Tankanje pored monumentalnog zdanja kulturne baštine   :mrgreen: i kreće pohod na Lovćen...

Pogled na Kotor na putu za Lovćen:
IMG_6799.jpg


Nabrijan na serpentine i oštre kratke zavoje, sa smješkom na licu se prisjećam Dolomita...  :mrgreen:
IMG_6798.jpg


Tu se u početku malo borim sa hladnim nerazgibanim zglobom desne ruke, a oprez na gasu pojačavaju balege i šljunak usred serpentina, hladne gume zbog stajanja radi fotkanja, te pokoji auto iz suprotnog smjera... nakon 5-6 serpentina, stvar se popravlja (valjda se zglob razgibao i gume dovoljno zagrijale), te kreće divljanje po NP Lovćen do Njegoševog mauzoleja:
IMG_6808.jpg

IMG_6817.jpg

Pogled s Lovćena:
IMG_6810.jpg

IMG_6814.jpg


Spuštanje prema Cetinju, starom kraljevskom gradu:
IMG_6828.jpg

IMG_6831.jpg


Ako netko treba povoljan prijevoz konja...  :mrgreen:
IMG_6830.jpg


Detalj iz Cetinja, u kojem se nisam puno zadržavao jer od ulaska u grad pa sve do (samoorjentirajućeg) izlaska, nisam primjetio nijedan putokaz, ni za neku znamenitost, ni za neki drugi grad:  :?
IMG_6837.jpg


Dobra brza cesta od Cetinja prema Podgorici (starija generacija ga je u školi učila kao Titograd, a još starij kao Ribnica, Duklja, Birziminium  :mrgreen: ), i eto me u glavnom crnogorskom gradu. Grad od nekih 200.000 stanovnika ima lijepo uređen centar, a periferija je u užurbanoj izgradnji, kao da očekuju navalu od barem još 200.000 stanovnika. Lijepi most Milenijum (kojeg smo mi kopirali i nazvali ga most dr. Franje Tuđmana  :mrgreen: ) sam vidio, ali zbog gužve nisam stajao fotkati.

Jersis na Rimskom trgu u Podgorici...
IMG_6845.jpg

...te na još nekim mjestima u gradu:
IMG_6846.jpg

IMG_6849.jpg

IMG_6847.jpg



 
Slijedi hvatanje taksista za rukav i ispitivanje kako naći pravi izlaz iz grada prema Baru (jesam li već spomenuo da ni ovdje nema nikakvih putokaza?  :mrgreen: )
Izlazim iz Podgorice i prolazim pored Skadarskog jezera, najvećeg jezera na Balkanu, stajem malo fotkati i tu me neku barba pita jesam li za vožnju čamcem po jezeru. Sori, dobri čovječe, ali drugi puta, sad mi se ganja po zavojima, a ne po valovima...  :mrgreen:
IMG_6857.jpg

IMG_6861.jpg


Kratka digresija, reklama za dojenje crnogorskog ministarstva zdravstva:  :mrgreen:
IMG_6855.jpg


Na putu od Skadarskog jezera prema Baru treba proći tunel Sozina od cca 4km koji se plaća 2.50EUR (i auti i motori):
IMG_6863.jpg


Prolazim tunel i opet sam na primorskoj strani, pogled na grad Bar:
IMG_6866.jpg

 
Bar je malo bolji od ostatka CG gradova što se tiče prometnih znakova, te tu bez problema pronalazim put za Stari grad Bar.

IMG_6870.jpg

IMG_6882.jpg

IMG_6893.jpg


Nakon kratke okrijepe i ugodnog razgovora s crnogorcem koji je oženio hrvaticu, nastavljam za Ulcinj, te usput stajem slikati malo groblje automobila:
IMG_6904.jpg


Ulcinj, najjužniji grad CG, u kojem se već osjeća blizina albanske granice (po natpisima na albanskom te broju džamija i stilu gradnje):
IMG_6912.jpg

Stari grad Ulcinj:
IMG_6916.jpg

IMG_6920.jpg


Jersis i pogled prema Otrantskim vratima Jadranskog mora:  :mrgreen:
IMG_6917.jpg


Ulcinj, a tamo u daljini je Albanija:
IMG_6923.jpg
 
Povratak iz Ulcinja u Bar, gdje slučajno pronalazim odličan smještaj za 15EUR pa se tu odlučih stacionirati, a s obzirom da je tek 16h, odlučih se malo okupati na Rtu Ratac (između Bara i Sutomora, poznat po nekadašnjem manastiru Svete Bogorodice Ratačke, a u novije vrijeme po nudističkoj plaži) te na stijenama osušiti mokri dio opreme (od vrućine):
IMG_6924.jpg


Ja i morske živine sami na plaži:
IMG_6928.jpg


Besplatna sušionica robe:
IMG_6935.jpg


Stijene i pogled na Sutomore:
IMG_6936.jpg


Zalazak sunca na crnogorski način:
IMG_6939.jpg


Nakon plaže, smazao pizzu u fast foodu Panini u centru Bara, završih avanture za taj dan i pođoh u sobu... Soba u Baru je prava suprotnost onoj u Kotoru. Ručnici, balkon, PROZORI, klima, frižider, VODA, tv/sat... 15EUR...  (y)
IMG_6947.jpg
 
Treći dan:

Nakon spremanja, tankanja i nekog fejk makijata na benzinskoj, krećem iz Bara put Budve i već nakon par km stajem slikati tvrđavu Haj-Nehaj (siguran sam da je ovo ime izmamilo pokoji osmjeh ljubiteljima popularne Audicije...  :mrgreen: )
IMG_6958.jpg


Na putu prema Budvi poluotok Sveti Stefan:
IMG_6959.jpg


Ulazim u Budvu i krećem prema Starom gradu. Parkiram motor pored nekih zanimljivih oglasa, pa ako nekom treba komad plaže, "Leand" ili namještanje kičme, neka slobodno nazove:  :mrgreen:
IMG_6962.jpg

IMG_6963.jpg
¸

Budva, 50m od starog grada:
IMG_6965.jpg


Budva, stari grad, mletačke zidine iz 15.st.:
IMG_6966.jpg


 
Inače, moj osobni dojam je kako je Budva crnogorski turistički grad za one malo dubljeg džepa, pun sređenih hotela, plaža, marina za skupocjene jahte, a stari grad je u toj komercijalizaciji najviše pretrpio. Za razliku od Dubrovnika u kojem se strogo pazi za izgled i uređenje stare gradske jezgre, stari grad Budva upropašten je PVC-stolarijom. Probajte zamisliti zidine tvrđave i građevine unutar Starog grada koje na sebi imaju PVC stolariju. Uh!  :palacdolje:

Marina u Budvi:
IMG_6969.jpg


Zidano zvono kod Starog grada Budva:
IMG_6971.jpg


Spoj stare i nove budvanske arhitekture:
IMG_6972.jpg


Otok Školj pored Budve:
IMG_6974.jpg


Nakon Budve, slijedi vožnja dobrom brzom cestom sa lijepim zavojima do Cetinja u kojem se opet ne zadržavam puno nego usavršiti gradivo preko NP Lovćen do Kotra. S obzirom da je prognoza za HR za nedjelju bila vrlo loša, odlučujem skratiti putovanje te već u subotu krenuti nazad, kako ne bih morao cijelu nedjelju putovati po kiši (cca 650km).

 
Još malo naslikavanja u NP Lovćen, spuštanje u Kotor i kotorskim zaljevom uz more laganini krivinanje do Herceg Novog.

Otoci pored Perasta, Sv. Đorđe i Gospa od Skrpjela:
IMG_6979.jpg


U HN stajem potrošiti ostatak eura na jeftine šteke  :mrgreen: i nastavljam do granice, pa za Dubrovnik, Ploče, Makarsku, Cista Provo, Trilj... Kako je već pao mrak i u daljini primjećujem grmljavinu, odlučujem se popeti na AC i nastaviti njom do ZG. Kod NP Krka oblačim kišnjak za svaki slučaj, a to se ubrzo pokazuje kao pravi potez. Uz grmljavinu i prolom oblaka, vozim do Zg...


Rekapitulacija:
3 dana, ukupno 1650km, potrošeno cca 150EUR...
 
Eh, da... ostatak fotki (ima ih još dosta) na:
http://picasaweb.google.com/moover1978/MotoIzletCrnaGora2009#
(y)