Sprej za podmazivanje lanca

Negdje sam pročitao da lanac treba natopiti svaki treći rezervoar, nema veze, ali ja se toga držim...
 
Negdje sam pročitao da lanac treba natopiti svaki treći rezervoar, nema veze, ali ja se toga držim...
Meni na iponu pise kao da drzi do 800km, zadnji put sam napravio 1000km od podmazivanja i lanac je bio jos uvjek izvana vidljivo namzan time i to prilicno. bilo ga je tesko ocistit. U manualu od motora pise da ide hipenol svakih 1000km. Tako da prelazim na to ubuduce kad potrosim sprej, ipak smatram ako nesto treba podmazat da je ulje bolje od nekih kemija u spreju.
 
  • Haha
Reactions: cadjo
Meni na iponu pise kao da drzi do 800km, zadnji put sam napravio 1000km od podmazivanja i lanac je bio jos uvjek izvana vidljivo namzan time i to prilicno. bilo ga je tesko ocistit. U manualu od motora pise da ide hipenol svakih 1000km. Tako da prelazim na to ubuduce kad potrosim sprej, ipak smatram ako nesto treba podmazat da je ulje bolje od nekih kemija u spreju.
Podmazuj s čime želiš ali taj sprej nije neka kemija nego sprej za lanac. Cijelo vrijeme podmazujem sa sprejom i nikad nisam radi toga imao nikakvih problema.
Ovo filozofiranje ovdje o podmazivanju ovakvom i onakvom je kao i svako filozofiranje bez ikakvog smisla
 
Kad pogledam cijene tih sprejeva za podmazivanje i čišćenje, ispadne skuplja pita od tepsije. Potrošio bi za vijek trajanja lanca vrijednost nekoliko kompleta lanaca i lančanika. Podmažem s uljem za lanac pa nek šprica 😁. To ko puno vozi u komadu ne igra, ali tada je isplativ i podmazivač lanca. Ali ako se ne gledaju financije, sprej je uvijek na dohvat ruke i brzinski se riješi stvar.
Dali si ikada podmazivao s sprejom i koliko ti je trajao?
Ja podmazujem svakih 500-600 km i stavim ga sasvim dovoljno ali ne pretjerujem bez veze i sprej mi traje 2g. znači nekih cca 12000km.
Tako da svake dvije godine 120kn i nije neki trošak,a za vijek trajanja lanca potrošim 3 spreja
 
Meni na iponu pise kao da drzi do 800km, zadnji put sam napravio 1000km od podmazivanja i lanac je bio jos uvjek izvana vidljivo namzan time i to prilicno. bilo ga je tesko ocistit. U manualu od motora pise da ide hipenol svakih 1000km. Tako da prelazim na to ubuduce kad potrosim sprej, ipak smatram ako nesto treba podmazat da je ulje bolje od nekih kemija u spreju.
e,i ...pa svaki 3 rezervoar je na oko 1200-1500 KM.nekih...pranje i podmazivanje... :mrgreen:
 
Dali si ikada podmazivao s sprejom i koliko ti je trajao?
Ja podmazujem svakih 500-600 km i stavim ga sasvim dovoljno ali ne pretjerujem bez veze i sprej mi traje 2g. znači nekih cca 12000km.
Tako da svake dvije godine 120kn i nije neki trošak,a za vijek trajanja lanca potrošim 3 spreja
Naravno da sam koristio, potrošio 3 komada onih Valvoline i par komada drugih raznih vrsta. I skužio da osim čiste zadnje felge koja je nekima izrazito bitna imam i kamen ispod dekla prednjeg lančanika koji treba odštemati. Špricanje svakih 300-400 km, nekad više, nisam od onih koji će stati na 2/3 vožnje da bi našpricao lanac. Onda sam malo počeo čitati upute od motora, pa upute proizvođača lanaca i nigdje nisam uspio naći da se za održavanje preporučuje ikakav sprej, svi preporučuju ulje. I tak sam prestal sprejati i počel uljiti. Evo dva spreja još uvijek stoje na polici neiskorištena, služe većinom frendovima da pošpricaju lanac prije vožnje jer su zaboravili doma. Imam neki svoj klik da je sprej nužno zlo ak ti se ne da jebavat s čišćenjem i podmazivanjem lanca na motoru i oko toga više slušam struku a manje forumske "inženjere".
 
Naravno da sam koristio, potrošio 3 komada onih Valvoline i par komada drugih raznih vrsta. I skužio da osim čiste zadnje felge koja je nekima izrazito bitna imam i kamen ispod dekla prednjeg lančanika koji treba odštemati. Špricanje svakih 300-400 km, nekad više, nisam od onih koji će stati na 2/3 vožnje da bi našpricao lanac. Onda sam malo počeo čitati upute od motora, pa upute proizvođača lanaca i nigdje nisam uspio naći da se za održavanje preporučuje ikakav sprej, svi preporučuju ulje. I tak sam prestal sprejati i počel uljiti. Evo dva spreja još uvijek stoje na polici neiskorištena, služe većinom frendovima da pošpricaju lanac prije vožnje jer su zaboravili doma. Imam neki svoj klik da je sprej nužno zlo ak ti se ne da jebavat s čišćenjem i podmazivanjem lanca na motoru i oko toga više slušam struku a manje forumske "inženjere".
Svatko neka radi što misli da je najbolje, najgore je kada forumski inžinjeri od jedne takve gluposti rade nauku
 
  • Like
Reactions: Nino777 and Luke
Nisam više ni u to siguran - gledam jučer lanac nakon ova zadnja 2 tjedna vožnje po kiši i svo sranje s ceste se upravo zahvaljujući spreju zaljepilo za lanac i lančanik te napravilo svojevrsnu pastu koja sigurno čini više štete nego koristi (n)

Slijedeći vikend ću ga oprati i ostavit tako nepodmazanog do daljnjeg čisto da vidim razliku(y)
 
Nisam više ni u to siguran - gledam jučer lanac nakon ova zadnja 2 tjedna vožnje po kiši i svo sranje s ceste se upravo zahvaljujući spreju zaljepilo za lanac i lančanik te napravilo svojevrsnu pastu koja sigurno čini više štete nego koristi (n)

Slijedeći vikend ću ga oprati i ostavit tako nepodmazanog do daljnjeg čisto da vidim razliku(y)
Znase desit
Recimo suzukijev sprej ecstar je ljepljiv i radi pjenu
Dok Motulov je ka voda…..
Motulov koristin ali minimalno jer zaboravin
Kad motor ode na 3,4 miseca u garazu onda se junacki nasprica i onda sve bude OK
 
U zadnje vrijeme mislim da čujem lanac, vjv zbog wd sranja koje sam probao zadnjih 1500km.
Pa imam par pitanja…
Dal čistite lanac sa nekim od markiranih ili može i kerozin, petrolej? I jel vam lanac na dodir mastan ili ljepljiv kao što sam kod svog primjetio nakon stavljanja wd spreja… imate preporuku za najbolji sprej po vama?
 
ja svoj lanac čistim naftom, a trenutno podmazujem sa Motul MC CARE C2. prije dok sam podmazivao sa hipenolom lanac je konstantno bio čist(podmazivao sam svakih 4oo max 5oo km), ali sada kad podmazujem sa motulom(svakih 600 700km) lanac bude ljepljiv i dosta prljaviji pa ga ocistim svaki drugi put.
 
  • Like
Reactions: Author
U zadnje vrijeme mislim da čujem lanac, vjv zbog wd sranja koje sam probao zadnjih 1500km.
Pa imam par pitanja…
Dal čistite lanac sa nekim od markiranih ili može i kerozin, petrolej? I jel vam lanac na dodir mastan ili ljepljiv kao što sam kod svog primjetio nakon stavljanja wd spreja… imate preporuku za najbolji sprej po vama?
Pozdrav, u ovih 31 godinu kako vozim motore nikad nisam oprao lanac niti ne perem lanac ni sa čim. Svakih cca 500 km ga samo obrišem krpom i podmažem, koristim Repsol sprej. Prvi mi je odradio 66kkm a drugi set lanac i zupčanici su trenutno na 30 kkm. Jednom sam ga prišpanao nakon mijenjanja nekoliko nekoliko dana. Nekako imam mišljenje da sve to kao za čišćenje lanca napravi više štete nego koristi, doduše motor nije jak 600ccm 57Kw 4 cilindra, no ni na prijašnjim motorima nisam imao problema sa lancima sa ovim načinom održavanja.
 
ja imam neki sprej za čišćenje lanca, koristim ga ako je zbilja šporak i blatnjav...očistim i podmažem.
taj sprej već imam 2 godine, još ga ima, toliko ga koristim.
inače svako 600-1000km, ajmo vrti kolo rukom, pinel u ruke i hipenol.
isključivo rukom vrtim kolo...nekidan upoznao čovjeka bez palca, podmazivao lanac ubacio motor u brzinu da ne vrti rukom i uhvatilo palac...
 
  • Like
Reactions: Luke
Petrolej na krpu i obrisat lanac.

Ili koristit mazivo (ulje, "suhi" sprej itd) koje nije ljepljivo i koje ne navlaci prljavstinu na sebe pa je pranje lanca ili nikada ili eventualno jednom godisnje jer nemas pametnijeg posla.
 
  • Like
Reactions: Xj6_2013
Koristi li mozda netko ovaj sprej?
 

Attachments

  • IMG_20230406_132117.jpg
    IMG_20230406_132117.jpg
    737.5 KB · Views: 0