Šta je to zakon?? - PODRŠKA

GSX 1402 said:
ako je krivi broj tablice na višem sudu se to može poništiti :mrgreen:
O jesi siguran?
Postoji jedan članak u Prekršajnom zakonu koji govori da je to nekakva očigledna greškica (isto kao i krivo napisano ime) koja nema nekog upliva na sadržaj rješenja o počinjenom prekršaju.

I nema višeg suda. Postoji samo Visoki. Za koji žalba nije niti dopuštena u konkretnom slučaju :wink:

M900 said:
A čuj, u rješenju na koje nemam pravo žalbe oba puta je upisan pogrešan broj registracije vozila i da mogu žalio bih se na to, a pošto nemogu zavlačiti ću ovako, pa da vidim šta će biti.
Zavisi kako knjiže uplate jer se uplaćuje u državni proračun mimo suda,a sudu se šalje kopija uplatnice,sumnjam da suci provjeravaju iznose uplata.
Ako sam već lažov,biti ću i neplatiša,a sljedeće,možda se kandidiram i za Sabor  :LOL:
U svakom slučaju, javljaj o razvoju situacije. :mrgreen:
 
Hrvoje said:
O jesi siguran?
Postoji jedan članak u Prekršajnom zakonu koji govori da je to nekakva očigledna greškica (isto kao i krivo napisano ime) koja nema nekog upliva na sadržaj rješenja o počinjenom prekršaju.

I nema višeg suda. Postoji samo Visoki. Za koji žalba nije niti dopuštena u konkretnom slučaju :wink:
U svakom slučaju, javljaj o razvoju situacije. :mrgreen:
nisam vidio taj članak  :oops:
znači i za to su našli rješenje  :eek:hne:
i mišljah na visoki  :mrgreen:
 
GSX 1402 said:
nisam vidio taj članak  :oops:
znači i za to su našli rješenje  :eek:hne:

Osnove zbog kojih se presuda može pobijati
Članak 194.
Presuda se može pobijati zbog:
1. bitne povrede odredaba prekršajnog postupka,
2. povrede materijalnog prekršajnog prava,
3. pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja,
4. odluke o prekršajnopravnim sankcijama, oduzimanju imovinske koristi, troškovima prekršajnog postupka i imovinskopravnom zahtjevu.

Bitne povrede odredaba prekršajnog postupka
Članak 195.
(1) Bitna povreda odredaba prekršajnog postupka postoji:
1. ako je sud bio nepropisno sastavljen ili ako je u izricanju presude sudjelovao sudac koji nije sudjelovao u vođenju postupka odnosno na glavnoj raspravi, osim ako je raspravu ili postupak sukladno zakonu vodio sudački savjetnik, ili koji je pravomoćnom odlukom izuzet od suđenja,
2. ako je na glavnoj raspravi odnosno u vođenju postupka sudjelovao sudac koji se morao izuzeti (članak 104. stavak 1.),
3. ako je održana glavna rasprava ili postupak proveden bez sudjelovanja stranaka i sudionika u postupku protivno odredbama ovoga Zakona,
4. ako je okrivljeniku, branitelju, oštećeniku tužitelju protivno njegovu zahtjevu uskraćeno da se na glavnoj raspravi služi svojim jezikom i da na svojem jeziku prati tijek rasprave,
5. ako je protivno Zakonu donesena odluka o isključenju javnosti s glavne rasprave,
6. ako je sud povrijedio propise prekršajnog postupka o pitanju postoji li optužni prijedlog ovlaštenog tužitelja ili je optužni prijedlog prekoračen,
7. ako je odluku donio sud koji zbog stvarne nenadležnosti nije mogao suditi u toj stvari ili ako je sud nepravilno presudom obustavio prekršajni postupak zbog stvarne nenadležnosti,
8. ako sud svojom presudom nije potpuno riješio predmet optužbe,
9. ako je presudom povrijeđena odredba članka 202. stavka 4. ovoga Zakona,
10. ako se presuda temelji na dokazu iz članka 90. ovoga Zakona,
11. ako je izreka presude nerazumljiva, proturječna sama sebi ili razlozima presude, ili ako presuda nema uopće razloga ili u njoj nisu navedeni razlozi o odlučnim činjenicama ili su ti razlozi potpuno nejasni ili u znatnoj mjeri proturječni, ili ako o odlučnim činjenicama postoji znatna proturječnost između onoga što se navodi u razlozima presude o sadržaju tih isprava ili zapisnika o iskazima danim u postupku i samih tih isprava ili zapisnika.
(2) Bitna povreda odredaba prekršajnog postupka postoji i ako sud pri pripremanju glavne rasprave ili postupka ili u tijeku glavne rasprave odnosno tijekom postupka ili pri donošenju presude nije primijenio ili je nepravilno primijenio koju odredbu ovoga Zakona ili je povrijedio na glavnoj raspravi odnosno u postupku pravo obrane, a to je utjecalo ili moglo utjecati na presudu.

Povrede odredaba materijalnog prekršajnog prava
Članak 196.
Povreda materijalnog prekršajnog prava postoji ako je zakon ili na njemu utemeljen propis povrijeđen u pitanju:
1. je li djelo za koje se protiv okrivljenika vodi postupak prekršaj,
2. ima li okolnosti koje isključuju krivnju,
3. ima li okolnosti koje isključuju prekršajni progon a osobito je li nastupila zastara prekršajnog progona ili je stvar već pravomoćno presuđena,
4. je li glede prekršaja koji je predmet optužbe primijenjen propis koji se ne može primijeniti,
5. je li odlukom o kazni, uvjetnoj osudi ili opomeni odnosno odlukom o zaštitnoj mjeri ili o oduzimanju imovinske koristi prekoračena ovlast koju sud ima po zakonu,
6. jesu li povrijeđene odredbe o uračunavanju uhićenja, zadržavanja i izdržane kazne.

Pogrešno ili nepotpuno utvrđeno činjenično stanje
Članak 197.
(1) Presuda se može pobijati zbog pogrešno ili nepotpuno utvrđenoga činjeničnog stanja.
(2) Pogrešno utvrđeno činjenično stanje postoji ako je sud kakvu odlučnu činjenicu pogrešno utvrdio, odnosno kad sadržaj isprava, zapisnika o izvedenim dokazima ili tehničkih snimki ozbiljno dovodi u sumnju pravilnost ili pouzdanost utvrđenja odlučne činjenice.
(3) Nepotpuno utvrđeno činjenično stanje postoji ako kakva odlučna činjenica nije utvrđena.

Odluka o prekršajnopravnim sankcijama i drugim pitanjima
Članak 198.
(1) Presuda se može pobijati zbog odluke o kazni, uvjetnoj osudi i opomeni kad tom odlukom nije prekoračena zakonska ovlast (članak 196. točka 5.), ali sud nije pravilno odmjerio kaznu s obzirom na okolnosti koje utječu na to da kazna bude veća ili manja, i zbog toga što je sud primijenio ili nije primijenio odredbe o ublažavanju kazne, o oslobađanju od kazne, o uvjetnoj osudi ili opomeni iako su za to postojali zakonski uvjeti.
(2) Odluka o zaštitnoj mjeri ili o oduzimanju imovinske koristi može se pobijati ako ne postoji povreda zakona iz članka 196. točke 5. ovoga Zakona, ali je sud nepravilno donio tu odluku ili nije izrekao zaštitnu mjeru, odnosno oduzimanje imovinske koristi iako su za to postojali zakonski uvjeti. Zbog istih razloga može se pobijati odluka o troškovima prekršajnog postupka.
(3) Odluka o imovinskopravnom zahtjevu može se pobijati kad je sud o tom pitanju donio odluku protivno zakonu ili ako je ta odluka neosnovana.

Među nabrojanim osnovama za pokretanje žalbenog postupka ne spominju se te greške u pisanju. Eeeventualno da se netko žali po čl. 197 st. 2, no u nekoliko slučajeva dok sam u SUP-u imao posla sa dopisivanjem na sud znam da to nije prolazilo ako su u pitanju takve greške u imenima, registracijama i sl. Eventualno sud onda traži od tijela koje je podnijelo optužni prijedlog da dostavi ispravljene podatke i onda samo ispravi presudu temeljem ovog dolje:

Ispravak presude
Članak 186.
(1) Pogreške u imenima i brojevima te druge očite pogreške u pisanju i računanju, nedostatke u obliku i nesuglasnosti napisane presude i druge odluke s izvornikom ispravit će, posebnim rješenjem, sudac na zahtjev stranaka ili po službenoj dužnosti.
(2) Ako postoji nesuglasje između napisane presude i druge odluke i njezina izvornika glede podataka iz članka 183. stavka 1. točke 1.do 4. i točke 6. ovoga Zakona, rješenje o ispravku dostavit će se onima kojima je prije toga dostavljena presuda ili druga odluka.
(3) Drugostupanjska presuda može se ispraviti samo zbog očitih pogrešaka u imenima i brojevima te drugih očitih pogrešaka u pisanju i računanju, a otpravljena presuda i njezin ispravak proizvodi pravni učinak prema strankama i trećim osobama.
(4) Ako se ispravkom mijenja pravni položaj okrivljenika, rješenje o ispravku presude ili druge odluke dostavit će se svim kojima je presuda ili druga odluka dostavljena i koji imaju pravo žalbe ili drugog pravnog sredstva. U tom slučaju ovlaštenicima prava na žalbu ili drugo pravno sredstvo teče novi rok za podnošenje žalbe ili drugog pravnog sredstva.


:mrgreen:
 
Ekonomičnost postupka i sprječavanje zlouporabe prava iz ovoga Zakona

Članak 89.

(1) Sud je dužan postupak provesti brzo i bez odugovlačenja, uz izbjegavanje svih nepotrebnih radnji i troškova te onemogućiti svaku zlouporabu prava što pripadaju strankama i sudionicima u postupku. :ugovor:
(2) Stranci i sudioniku u prekršajnom postupku koji očigledno odugovlači postupak ili na drugi način zlouporabljuje prava iz ovoga Zakona sud će rješenjem uskratiti pravo na tu radnju. Žalba protiv toga rješenja ne odgađa njegovo izvršenje.


ŽURNI POSTUPAK

Uvjeti za vođenje žurnog postupka

[size=8pt]
Članak 221.

(1) Žurni se prekršajni postupak vodi:
1. za prekršaje za koje je kao jedina kazna propisana novčana kazna do 10.000,00 za fizičku osobu, novčana kazna do 30.000,00 kuna za pravnu osobu i do 10.000,00 kuna za odgovornu osobu u pravnoj osobi.
2. protiv maloljetnog počinitelja prekršaja,
3. protiv uhićenika (članak 134. stavak 4.),
4. protiv okrivljenika kojem je određeno zadržavanje (članak 135. stavak 1.),
5. protiv okrivljenika koji nema stalno prebivalište ili boravak u Republici Hrvatskoj,
6. po prigovoru protiv obaveznog prekršajnog naloga, zbog poricanja prekršaja.  :ugovor:
(2) Žurni se postupak može na prijedlog tužitelja provesti i za prekršaje kod kojih je propisana kazna veća od one navedene u stavku 1. točki 1. ovoga članka, ali u tom slučaju prekršajni sud ne može izreći veću kaznu od one predviđene u stavku 1. točki 1. ovoga članka.
(3) Prekršajni postupak započet kao žurni provest će se i pravomoćno dovršit kao žurni postupak bez obzira da li i dalje postoje uvjeti za vođenje žurnog postupka iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako se istodobno vodi postupak protiv pravne osobe i odgovorne osobe u pravnoj osobi, žurni će se postupak provesti samo ako za vođenje žurnog postupka postoje uvjeti predviđeni stavkom 1. točkom 1. ovoga članka i za pravnu osobu i za odgovornu osmobu u pravnoj osobi. Ako se protiv odgovorne osobe treba provesti žurni postupak na temelju stavka 1. točke 3. – 5. ovoga članka, žurni će se postupak provesti i protiv pravne i protiv odgovorne osobe.
(5) Ako se istodobno vodi postupak protiv više okrivljenika žurni će se postupak provesti ako u odnosu na sve okrivljenike, odnosno na sve prekršaje, postoje uvjeti za vođenje žurnog postupka prema stavku 1. točki 1. ovoga članka. Ako se protiv nekog od okrivljenika treba provesti žurni postupak na temelju stavka 1. točke 3. – 5. ovoga članka, žurni će se postupak provesti protiv svih okrivljenika.
(6) Ako se istodobno vodi postupak protiv punoljetnog i maloljetnog počinitelja prekršaja uvijek će se provesti žurni postupak.
(7) Ako se vodi postupak protiv okrivljenika koji je neki prekršaj počinio kao maloljetnik a neki kao punoljetna osoba provest će se žurni postupak
.[/size]

Dakle prema članku 89 sud će ti onemogućiti odugovlačenje postupka žalbom na osnovi žurnog postupka , jer si prema čl.221. stavak 1.točka 6 uputio prigovor na nalog sa ciljem poricanja prekršaja što sud smatra kao osnovu za pokretanje žurnog postupka na čije rješenje nema žalbe :(
 
Ovo je zanimljivo!

U prekršajnom postupku protiv mene,  gdje sam uložio prigovor ne poričući krivicu nego objašnjavajući okolnosti u kojima sam počinio prekršaj, Sud je donio presudu kojom mi je umanjio zapriječenu novčanu kaznu više od tri puta, uz obrazloženje da to što priznajem krivicu i ne koristim prigovor za odugovlačenje postupka smatra olakotnom okolnošću i citiram: "... posrednim dokazom okrivljenikove svijesti o počinjenju kažnjive radnje u prometu, te ujedno osnovi očekivanja da će ubuduće prometu i prometnim propisima posvetiti dužnu pozornost. S tim u svezi, uz primjenu čl. 37. Prekršajnog zakona, izrečena mu je blaža od zakonom zapriječene novčane kazne koja se drži potpuno primjerenom, odgojnom i odgovarajućom sankcijom."
 
Dylan said:
Ovo je zanimljivo!

U prekršajnom postupku protiv mene,  gdje sam uložio prigovor ne poričući krivicu nego objašnjavajući okolnosti u kojima sam počinio prekršaj, Sud je donio presudu kojom mi je umanjio zapriječenu novčanu kaznu više od tri puta, uz obrazloženje da to što priznajem krivicu i ne koristim prigovor za odugovlačenje postupka smatra olakotnom okolnošću i citiram: "... posrednim dokazom okrivljenikove svijesti o počinjenju kažnjive radnje u prometu, te ujedno osnovi očekivanja da će ubuduće prometu i prometnim propisima posvetiti dužnu pozornost. S tim u svezi, uz primjenu čl. 37. Prekršajnog zakona, izrečena mu je blaža od zakonom zapriječene novčane kazne koja se drži potpuno primjerenom, odgojnom i odgovarajućom sankcijom."

Kajanje je put prema spasenju  :moli:
 
M900 said:
Ekonomičnost postupka i sprječavanje zlouporabe prava iz ovoga Zakona

Članak 89.

(1) Sud je dužan postupak provesti brzo i bez odugovlačenja, uz izbjegavanje svih nepotrebnih radnji i troškova te onemogućiti svaku zlouporabu prava što pripadaju strankama i sudionicima u postupku. :ugovor:
(2) Stranci i sudioniku u prekršajnom postupku koji očigledno odugovlači postupak ili na drugi način zlouporabljuje prava iz ovoga Zakona sud će rješenjem uskratiti pravo na tu radnju. Žalba protiv toga rješenja ne odgađa njegovo izvršenje.


ŽURNI POSTUPAK

Uvjeti za vođenje žurnog postupka

[size=8pt]
Članak 221.

(1) Žurni se prekršajni postupak vodi:
1. za prekršaje za koje je kao jedina kazna propisana novčana kazna do 10.000,00 za fizičku osobu, novčana kazna do 30.000,00 kuna za pravnu osobu i do 10.000,00 kuna za odgovornu osobu u pravnoj osobi.
2. protiv maloljetnog počinitelja prekršaja,
3. protiv uhićenika (članak 134. stavak 4.),
4. protiv okrivljenika kojem je određeno zadržavanje (članak 135. stavak 1.),
5. protiv okrivljenika koji nema stalno prebivalište ili boravak u Republici Hrvatskoj,
6. po prigovoru protiv obaveznog prekršajnog naloga, zbog poricanja prekršaja.  :ugovor:
(2) Žurni se postupak može na prijedlog tužitelja provesti i za prekršaje kod kojih je propisana kazna veća od one navedene u stavku 1. točki 1. ovoga članka, ali u tom slučaju prekršajni sud ne može izreći veću kaznu od one predviđene u stavku 1. točki 1. ovoga članka.
(3) Prekršajni postupak započet kao žurni provest će se i pravomoćno dovršit kao žurni postupak bez obzira da li i dalje postoje uvjeti za vođenje žurnog postupka iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako se istodobno vodi postupak protiv pravne osobe i odgovorne osobe u pravnoj osobi, žurni će se postupak provesti samo ako za vođenje žurnog postupka postoje uvjeti predviđeni stavkom 1. točkom 1. ovoga članka i za pravnu osobu i za odgovornu osmobu u pravnoj osobi. Ako se protiv odgovorne osobe treba provesti žurni postupak na temelju stavka 1. točke 3. – 5. ovoga članka, žurni će se postupak provesti i protiv pravne i protiv odgovorne osobe.
(5) Ako se istodobno vodi postupak protiv više okrivljenika žurni će se postupak provesti ako u odnosu na sve okrivljenike, odnosno na sve prekršaje, postoje uvjeti za vođenje žurnog postupka prema stavku 1. točki 1. ovoga članka. Ako se protiv nekog od okrivljenika treba provesti žurni postupak na temelju stavka 1. točke 3. – 5. ovoga članka, žurni će se postupak provesti protiv svih okrivljenika.
(6) Ako se istodobno vodi postupak protiv punoljetnog i maloljetnog počinitelja prekršaja uvijek će se provesti žurni postupak.
(7) Ako se vodi postupak protiv okrivljenika koji je neki prekršaj počinio kao maloljetnik a neki kao punoljetna osoba provest će se žurni postupak
.[/size]

Dakle prema članku 89 sud će ti onemogućiti odugovlačenje postupka žalbom na osnovi žurnog postupka , jer si prema čl.221. stavak 1.točka 6 uputio prigovor na nalog sa ciljem poricanja prekršaja što sud smatra kao osnovu za pokretanje žurnog postupka na čije rješenje nema žalbe :(
nikad ne poricati  :mrgreen:
ali pronaći greške u radu policije, olakotne okolnosti i tako  :mrgreen:
 
Može li "neodoljiva sila" biti kad te tjera na WC, pa projuriš kroz crveno ? ...  :mrgreen:
 
ne znam za crveno, ali definitivno moze za parkiranje (pau+kazna= sasvim lijep iznos kunica)

prednost je sto ne moras donijeti dokaze na sud  :mrgreen:
 
kupujem polovan skuter
u ugovor sam stavio da registarske pločice ostaju kupcu (meni) jer smo na istom registarskom području prodavatelj (Rovinj) i ja (pula)

mislio sam ovjeriti takav ugovor u Rovinju
pa onda odem s vlasnikom da on skuter u MUP Rovinj odjavi sa sebe,
pa zatim sa skuterom otići u pulu, platiti porez i na tehničkom se pojaviti s Ugovorom, prometnom, knjižicom, policom osiguranja i eventualno potvrdom o odjavi iz Rovinja (ne znam da li izdaju potvrdu ili do upišu u dokumentima)
nakon toga odem na MUP i to svje dovršim i skuter je na mene upisan

jesam li što preskočio ili pogrešno naveo, i da li su sve ovo nužni koraci

naime, da li je nužnno da vlasnik odjavljuje vozilo u Rovinju da bi ga ja prijavio u Puli, kad registarske pločice ostaju meni i vozilo je registrirano, a s područja smo iste Policijske uprave (isto registracijsko područje, ali ne i iste policijske postaje)


Hvala
 
liberty said:
kupujem polovan skuter
u ugovor sam stavio da registarske pločice ostaju kupcu (meni) jer smo na istom registarskom području prodavatelj (Rovinj) i ja (pula)

mislio sam ovjeriti takav ugovor u Rovinju
pa onda odem s vlasnikom da on skuter u MUP Rovinj odjavi sa sebe,
pa zatim sa skuterom otići u pulu, platiti porez i na tehničkom se pojaviti s Ugovorom, prometnom, knjižicom, policom osiguranja i eventualno potvrdom o odjavi iz Rovinja (ne znam da li izdaju potvrdu ili do upišu u dokumentima)
nakon toga odem na MUP i to svje dovršim i skuter je na mene upisan

jesam li što preskočio ili pogrešno naveo, i da li su sve ovo nužni koraci

naime, da li je nužnno da vlasnik odjavljuje vozilo u Rovinju da bi ga ja prijavio u Puli, kad registarske pločice ostaju meni i vozilo je registrirano, a s područja smo iste Policijske uprave (isto registracijsko područje, ali ne i iste policijske postaje)


Hvala

on mora odjaviti vozilo u rovinju obavezno, i mislim da će morat vratiti i tablice, ali nisam siguran, ne treba ti nikakva potvrda, u knjižici vozila imaš rubriku o odjavi vozila i to je na tehničkom najvažnije i ovo sve ostalo šta si nabrojao (y)
 
Detaljčić:
Ako vrijedi osiguranje i tehnički, onda prilikom nove registracije moraš priložiti policu osiguranja (original).
Starom vlasniku prilikom registracije novog motora je dovoljna kopija te police i kupoprodajnog da bi ostvario pravo na bonus kojeg je imao.
 
Hrvoje said:
Detaljčić:
Ako vrijedi osiguranje i tehnički, onda prilikom nove registracije moraš priložiti policu osiguranja (original).
Starom vlasniku prilikom registracije novog motora je dovoljna kopija te police i kupoprodajnog da bi ostvario pravo na bonus kojeg je imao.

točno to

a u slučaju odjave vlastitog vozila, te zaključenja kupoprodajnog ugovora nakon odjave - novom vlasniku je isto potrebna original polica osiguranju u slučaju da osiguranje nije isteklo
 
Šta ako recimo izvan naseljenog područja,cesta sa dvi trake,ali je navodno dozvoljeno 80,vozin 140,ovaj izleti isprid mene u zadnji čas,nema šanse da uspijen stat...nemožeš se vratit i da očeš...i nastaviš svojin puten.ako je uspija vidit registraciju,a nije snimljena,može li šta bit?