Stigli kuhinjski noževi, šta sad s njima ?

OldBoy said:
  ...zajebite nadmudrivanja. Koji je završni kut presjeka oštrice? Valjda znate na što mislim. Teoretski, jer ja to od oka brusim, osjećajući struganje oštrice po kamenu pod prstima, a i osluškujući (onoliko koliko ja mogu) ocjenjujem jel brusim dobro.

    Manje noževe brusim tako da je brus na podlozi, a ja pomičem oštricu. Kada je veći nož, onda ga držim u lijevoj ruci, a desnom pomičem kamen. Moram sam paziti da se ne posječem. Vama to može izgledat bedasto, al noževi su na kraju oštri

sudeći po onome što priča onaj lik na filmiću što je DamirK stavio, kut oštrice je približno 20°  :misli:
 
jebes slavonca bez rakije
i
bosanca bez cakije

        :budo:
 
Ako je obican kuhinjski onda recimo sa svake strane kut u odnosu na oštricu ti je između 20-25 stupnja. Što ti je zajedno od 40 do 50 stupnjeva. Ako imaš bolji čelik ide taj kut i niže 15-20 stupnjeva po strani ali mislim da je ovih 20 čist dovoljno za doma. Jasno ako je veći kut bit će oštriji ali se brže tupi i osjtljiviji je na oštečenja.
 
markotornic said:
Ako je obican kuhinjski onda recimo sa svake strane kut u odnosu na oštricu ti je između 20-25 stupnja. Što ti je zajedno od 40 do 50 stupnjeva. Ako imaš bolji čelik ide taj kut i niže 15-20 stupnjeva po strani ali mislim da je ovih 20 čist dovoljno za doma. Jasno ako je veći kut bit će oštriji ali se brže tupi i osjtljiviji je na oštečenja.
men' to nema logike  :misli:  :mrgreen:
 
oštrica je ovalna ... tzv japanska oštrica  :mrgreen: ... za razliku od euro oštice koja je ravna ... tocno onakva kakva je opisana u onom filmiću što si stavio ...
prednost te ovalne je što stijenke odmah guraju razrezano u stanu tako da sama oštrica opet dalje lakše reže ... aca  :mrgreen:
 
ja se doma isto igram malo sa tim kutevima ... brusim sa štrajherom ...i jedno od otkrića  :mrgreen: je da mi grublja oštica bolje reže nego kad se ispolira :neznam:
 
markookram said:
ja se doma isto igram malo sa tim kutevima ... brusim sa štrajherom ...i jedno od otkrića  :mrgreen: je da mi grublja oštica bolje reže nego kad se ispolira :neznam:
zato kaj ostanu sitni zubići pa žaga  :shock: ali rez nije kirurški precizan  :mrgreen:
 
markookram said:
ja se doma isto igram malo sa tim kutevima ... brusim sa štrajherom ...i jedno od otkrića  :mrgreen: je da mi grublja oštica bolje reže nego kad se ispolira :neznam:

Ne poliras dobro pa zaoblis ostricu
 
poco loco said:
men' to nema logike  :misli:  :mrgreen:

Nema nema. Mislil sam na manji kut sorač. Ako je brid zaobljen radi se o conveksnoj ostrici. Malo je teza za naostriti al sve se da. Nakon ostrenja povući par puta po dobrom kožnom remenu čuda ćini
 
markotornic said:
Nakon ostrenja povući par puta po dobrom kožnom remenu čuda ćini

    ...e to je garant dobro, a nisam nikada probao  (y).

    Kad veliš proći oštricom po remenu misliš na onu stražnju, hrapavu stranu?