Vozačka A/A2 i epilepsija

Da si ikad vidija epileptični napad, znao bi. Nema tu ravnoteže nikakve. Kod nas gospođa, pred koju godinu, imala napad dok je vozila. Sletila s ceste, aut završio na otpadu. Troje dice u autu. Srića, nikom ništa ozbiljno. Bija ja "logičar" ili ne, jako je opasno kad se dogodi.

Vjerujem da nema, zato mi je tim više glupost inzistirati na kojekakvim rupama u zakonu i relativiziranju kategorija, ili uopće na sjedanju na motocikl sa tom dijagnozom...
 
Kakvi "pacijenti" danas voze auto ovaj momak je 100% siguran za cestu. Također poznajem Turke koji su kupili vozacku za motor pa su me na poslu sa "vozackom" znali pitati kako se mijenjaju brzine, oni su mi veca opasnost i sve ih je vise po europi. Osim toga momak je rekao da vise nema problema tako da bi se trebao smatrati sposobnim za upravljanje vozilima. Btw svaki dan na Njemačkom Autobahnu za volanom umre 2-3 prestare osobe (90+), tako da opet on je manji rizik od njih.
 
  • Like
Reactions: hondimir
Nisam za restriktivne mjere ,ali dijagnoza epileptičnih napada je šarolika ,to znam iz nekih iskustava u bližoj obitelji.Ne radi se tu o samovolji liječnika niti o bezveznim interpretacijama nečijeg zdravstvenog stanja.Uglavnom,ako liječnik specijalist ustanovi da netko nije za volan ,nije ni za sudjelovanje u prometu.,što ne znači ne može voziti ,ali u pitanju je sveobuhvatna sigurnost.😎
 
@ Socket462:
Pozdrav

1. Drugo mišljenje Neurologa
2. Privatna klinika, tamo svašta prolazi jer se plaća.
 
Kakvi "pacijenti" danas voze auto ovaj momak je 100% siguran za cestu. Također poznajem Turke koji su kupili vozacku za motor pa su me na poslu sa "vozackom" znali pitati kako se mijenjaju brzine, oni su mi veca opasnost i sve ih je vise po europi. Osim toga momak je rekao da vise nema problema tako da bi se trebao smatrati sposobnim za upravljanje vozilima. Btw svaki dan na Njemačkom Autobahnu za volanom umre 2-3 prestare osobe (90+), tako da opet on je manji rizik od njih.
Kad bi stvarno sve vozače stavio na psihotest, ceste bi bile prohodnije, a auto industrija bi propala ! :mrgreen:

Sjećate li se onih braniteljskih mirovinskih povlastica, masa je kupovala aute, a barem pola ih je deklarirano s PTSP-om !
 
Kakvi "pacijenti" danas voze auto ovaj momak je 100% siguran za cestu. Također poznajem Turke koji su kupili vozacku za motor pa su me na poslu sa "vozackom" znali pitati kako se mijenjaju brzine, oni su mi veca opasnost i sve ih je vise po europi. Osim toga momak je rekao da vise nema problema tako da bi se trebao smatrati sposobnim za upravljanje vozilima. Btw svaki dan na Njemačkom Autobahnu za volanom umre 2-3 prestare osobe (90+), tako da opet on je manji rizik od njih.

Relativizacija je najbolja. Evtl. posljedice su nebitne, kao i rizik i za njega i za ostale.

Navodno napad epilepsije daje nekakve znakove nekoliko sekundi prije manifestacije, no tih nekoliko sekundi može biti premalo da on zaustavi motor ako ide npr. 100+ na sat, da se sigurno skloni, zaustavi, siđe sa motora... da takav padnepod napadom i npr. ubije nekoga, ugrozi, ozlijedi sa tim padanjem sa motora i klizanjem motocikla, i da je taj netko neki tvoj - bio bi prvi koji bi se digao na zadnje i tražio pravdu i pitao velikim slovima da tko je takovom dozvolio da vozi...
 
Last edited:
Sjećate li se onih braniteljskih mirovinskih povlastica, masa je kupovala aute, a barem pola ih je deklarirano s PTSP-om !

Oni su koristili svoje pravo da kupe, no to pravo ne bi trebalo podrazumijevati da imaju pravo upravljati. Kao i nekada u Jugi kada su se za kojekakve uvozne povlastice kupovali motocikli, bilo je i više članaka u novinama na temu "baka na Kawasakiju", baka ima povlasticu, a unuk vozi... no njezino pravo da kupi motor ne znači da je baka i imala pravo voziti, isti princip bi trebao biti i za kupce vozila preko povlastice a imaju dijagnosticiran PTSP. Lik sa PTSP je kupio auto jer na to ima pravo, no zašto ga ne bi kupio da ga netko drugi vozi, da ga pokloni djetetu, supruzi...? Pravo kupnje nema veze sa pravom korištenja.

No Hrvatska je tu bila jedinstvena zemlja gdje su likovi sa dijagnozom PTSP-a mogli legalno imati vozačke, oružje, imati poslovnu sposobnost, dapače biti i ministri... vani je najnormalnije da osobe sa PTSP-om imaju pomoć države, no ništa drugo - ako hoćeš biti biljka i glumiti budalu i da ti se to plaća, nećeš imati ništa drugo, pa odaberi... jedino kod nas su mogli imati "i ovce i novce"...
 
Relativizacija je najbolja. Evtl. posljedice su nebitne, kao i rizik i za njega i za ostale.

Navodno napad epilepsije daje nekakve znakove nekoliko sekundi prije manifestacije, no tih nekoliko sekundi može biti premalo da on zaustavi motor ako ide npr. 100+ na sat, da se sigurno skloni, zaustavi, siđe sa motora... da takav padnepod napadom i npr. ubije nekoga, ugrozi, ozlijedi sa tim padanjem sa motora i klizanjem motocikla, i da je taj netko neki tvoj - bio bi prvi koji bi se digao na zadnje i tražio pravdu i pitao velikim slovima da tko je takovom dozvolio da vozi...
Čitaj: "već 10 godina nemam nikakvih problema s epilepsijom".
 
To treba čitati struka, neurolog i neuropsihijatar, pa kad oni daju svoje pozitivno mišljenje zajedno s obvezujućim potpisom ne vjerujem da bi se itko bunio. Ali isto tako očekivati da ti to netko potpiše u privatnoj klinici zato što si pregled platio 100 eur, ne zvuči mi baš uvjerljivo. Zato sam u početku napisao odvjetnik jer je po meni komisija/vještačenje neizbježno...
 
  • Like
Reactions: Village
Upravo tako kako kaže Mate... ne znam što znači imati ili nemati problema sa epilepsijom, no činjenica je da liječnici ipak znaju malo bolje da li se to ikada ili nikada može izliječiti, koliko znam - epilepsija je neizlječiva, a time je i šansa za neki novi napad uvijek prisutna, bez obzira na lijekove... konkretno o tome bih poslušao liječnike koji imaju debelih iskustava sa tom bolesti, kao i mogućnostima napada u bilo kojem stanju liječenja ili mirovanja bolesti...
 
zanimljivo

mora ti jasno reći zašto. možda se boji onog novog zakona po kojemu doktori odgovaraju i moraju prijavit ako netko "nije sposoban". ugl. čini mi se da ne zna i onda se izvlači

imam par prijatelja s tim, i bio sam dvaput svjedok napada ... iskreno, nemoj sidat na motor s tom dijagnozom, a pogotovo ako imas obitelj... svi ovde razumimo tvoju želju i da ti je važno ali nemaš nikakve šanse ako dobiješ napad dok si na motoru...
 
Last edited:
Mene je vozio lik koji ima problema s hiperglikemijom, počeo se gubit dok je vozio, srećom sam ga zaustavio i preuzeo volan !
Mada sam čuo da se ljudi s tim nose dobro, pomoću flastera i terapija raznih, dogodi se da neki likovi nemaju obzira prema svome tijelu, ponašaju se neodgovorno, tako da ima svega !
 
A zašto baš imaš sad najednom toliku želju za vožnjom motora? Ako mišliš da će ti motor pomoći u ijednom aspektu života - varaš se.

Doktorica te očito zna bolje nego mi ovdje i vjerujem da postoji neki razlog zašto ne želi da sjedneš na motor, pa čak i da nema uporište u regulativi.
nije najednom, to dugo vec zelim, ali dosad nisam imao prilike polagat. nema razloga, osim ako mi laze u facu da su mi svi nalazi super.
i pomoci ce m ida se osjecam ko covjek, a ne da mi stalno svi govore kak ne mogu ovo, ne smijem ono itd itd, nije ova bolest samo "je odi na terapiju i zivi normalno" jer te svi gledaju ko da ne vrijedis za nis.
ali ako se ne razumijes u to i nemas nikakvog iskustva, zas onda mislis da si u pravu? onak, s nekim stvarima se treba pomirit, ok, al otkad imam ovo sranje sve sto radim je pomiravam se s "ne smijes ovo ne smijes ono", kad tad je dosta, ak se ovak nastavi necu nis od zivota imat.
Kakvi "pacijenti" danas voze auto ovaj momak je 100% siguran za cestu. Također poznajem Turke koji su kupili vozacku za motor pa su me na poslu sa "vozackom" znali pitati kako se mijenjaju brzine, oni su mi veca opasnost i sve ih je vise po europi. Osim toga momak je rekao da vise nema problema tako da bi se trebao smatrati sposobnim za upravljanje vozilima. Btw svaki dan na Njemačkom Autobahnu za volanom umre 2-3 prestare osobe (90+), tako da opet on je manji rizik od njih.
kod mene je specificno sto svaki napad koji sam imao sam osjetio dobrih sat vremena prije, i tocno znam sto mi odmaze kod toga, tako da mislim da sam dovoljno odgovoran ne sjedat za volan ako osjetim nesto.
To treba čitati struka, neurolog i neuropsihijatar, pa kad oni daju svoje pozitivno mišljenje zajedno s obvezujućim potpisom ne vjerujem da bi se itko bunio. Ali isto tako očekivati da ti to netko potpiše u privatnoj klinici zato što si pregled platio 100 eur, ne zvuči mi baš uvjerljivo. Zato sam u početku napisao odvjetnik jer je po meni komisija/vještačenje neizbježno...
to si u pravu, bio sam kod privatnog jednom jer mi je prekasno bio normalni neurolog, platio i onda mi je jos rekao privatnik da kao ima ljudi kod njega koji plate pa im on pise kajgod zele. doslovno tako.
Mene je vozio lik koji ima problema s hiperglikemijom, počeo se gubit dok je vozio, srećom sam ga zaustavio i preuzeo volan !
Mada sam čuo da se ljudi s tim nose dobro, pomoću flastera i terapija raznih, dogodi se da neki likovi nemaju obzira prema svome tijelu, ponašaju se neodgovorno, tako da ima svega !
dijabetes? cuo sam da ima sad vec i tablete samo, popijes ujutro i navecer(i naravno pratis si secer) i sve je ok, al nemam iskustva s tim.


hvala svima na odgovorima
 
  • Like
Reactions: t0malito and alpine
Ja imam ograničenje na 5 godina zbog dijabetesa. Popijem tabletu do dvije dnevno, a razinu šećera mogu kontrolirati i hodanjem nakon obroka. Uopće me ne čudi da tebi ne daju da voziš A kategoriju.
 
  • Like
Reactions: diesel power
Ja imam ograničenje na 5 godina zbog dijabetesa. Popijem tabletu do dvije dnevno, a razinu šećera mogu kontrolirati i hodanjem nakon obroka. Uopće me ne čudi da tebi ne daju da voziš A kategoriju.
i onda ako je sve ok, onda dobijes jos 5 godina? to mi se cini i ok. meni je isto, popijem tabletu dvije na dan i to je to.
 
Svojedobno sam vidija čovika na šetnici priko Žnjana kad ga je uvatija napadaj epilepsije.
Nosija je dite od par miseci u onoj klokanici na prsima, i kad ga je uvatilo, pukom srićom nije pa na prsi, nego se nekako saplea i tresnija na leđa, udrija glavom u pod, cilo vrime se tresa ka u filmovima, koluta očima, pina na usta, žena šizi oko njega, čupa mu dite s prsa, a nas nekoliko prolaznika ga okrenilo na bok i stavili mu kaiš u usta da ne prigrize jezik.

Sve skupa je trajalo možda 20-30 sekundi, ali nije izgledalo nimalo bezazleno.
Nakon što je prestalo trzanje, sidija je još 10-ak min zamantan dok nije stigla hitna, nakon čega sam otiša, pa ne znam šta je dalje bilo.

Ne znam koliko godina je čovik patija od toga, je li bija u stanju prepoznat predznake na vrime, ni je li se sve vrste epilepsije isto manifestiraju, ali ono...

E da, svojedobno je u Splitu bija jedan lik s Touretteovim sindromom, razvozija je u staroj Fiat Pandi kavu za one samouslužne automate, i kad bi ga u vožnji uvatilo lamatanje rukama i nogama, cilo auto se drmusalo i zanosilo ka oni meksički low-rideri na hidrauliku.

Ako je on ima B kategoriju, sve je moguće.
 
  • Like
Reactions: zrakoplovac