Vozačka A/A2 i epilepsija

Ja imam ograničenje na 5 godina zbog dijabetesa. Popijem tabletu do dvije dnevno, a razinu šećera mogu kontrolirati i hodanjem nakon obroka. Uopće me ne čudi da tebi ne daju da voziš A kategoriju.
Kad sam radio lječnički za auto s 18 godina 2009 godine. Dobio sam na 5 godina lječnički jer na ljevo oko imam dioptriju -0.75. Kao klinac je bila puno gora i pokrivao sam desno oko da ljevo se poboljsa.. Nosio naočale, kasnije leće i s 15godina bacio sve u pm. Kad je isteklo 2014 isao kod drugog doktora i on je rekao da nema razloga da imam na 5 godina lječnički i dao 10 godina. Druge godine moram opet produžiti.

Imam školu za voziti vlak polozio 2016. Di je lječnički malo stroži. 2017 je brat preminuo od infarkta. Te sam ja izvodio sve moguce pretrage za srce jer su nasli da je na gornjim granicama po dimenzijama, sumnjali su na diletiranu kardiompatiju biu u Zg kod manole. Tamo su elektro stimulativno s zicom pokusali izazvati infarkt kod mene i nista sve ok. Nosio holter ovakav,onakav, pa bicikla s ekg i kontrolom pluca. Pa neku kemiju ubrizgavali tj sve i svasta. I na pismeno mi je napisao sposoban za voziti vlak i kontrola svakih godinu dana. I bio na medicini rada i koza nije htjela dati lječnicki da ona nece odgovornost preuzeti na sebe. Donesao joj od zesceg kardiologa kirurga potvrdu, ali ne, ne može...

6 godina poslje meni je uvijek sve isto sto se tice dimenzija srca i efikasnosti i nemam nikakvih simptoma.

Radim drugi posao sad di zdravstveno stanje nije toliko bitno.
 
Last edited:
Kad sam radio lječnički za auto s 18 godina 2009 godine. Dobio sam na 5 godina lječnički jer na ljevo oko imam dioptriju -0.75. Kao klinac je bila puno gora i pokrivao sam desno oko da ljevo se poboljsa.. Nosio naočale, kasnije leće i s 15godina bacio sve u pm. Kad je isteklo 2014 isao kod drugog doktora i on je rekao da nema razloga da imam na 5 godina lječnički i dao 10 godina. Druge godine moram opet produžiti.

Imam školu za voziti vlak polozio 2016. Di je lječnički malo stroži. 2017 je brat preminuo od infarkta. Te sam ja izvodio sve moguce pretrage za srce jer su nasli da je na gornjim granicama po dimenzijama, sumnjali su na diletiranu kardiompatiju biu u Zg kod manole. Tamo su elektro stimulativno s zicom pokusali izazvati infarkt kod mene i nista sve ok. Nosio holter ovakav,onakav, pa bicikla s ekg i kontrolom pluca. Pa neku kemiju ubrizgavali tj sve i svasta. I na pismeno mi je napisao sposoban za voziti vlak i kontrola svakih godinu dana. I bio na medicini rada i koza nije htjela dati lječnicki da ona nece odgovornost preuzeti na sebe. Donesao joj od zesceg kirurga potvrdu, ali ne ne može...

6 godina poslje meni je uvijek sve isto sto se tice dimenzija srca i efikasnosti i nemam nikakvih simptoma.

Radim drugi posao sad di zdravstveno stanje nije toliko bitno.


Ja imam skoro -2 i astigmatizam na oba oka, uz to na lijevo vidim i s naocalama samo 20% zbog ozlijede u mladosti i vec 2x dobio na 10 godina (do tada svake 3). Polozio 1991. godine.
 
  • Like
Reactions: diesel power
kako ta epilepsija i napadaji da li imaju "neku najavu" da se možeš pripremiti? napadaj sam vidio par puta i to je ajme... ako je napadaj bez najave, onda je to dosta opasno i liječnik je u pravu....
tebi u povijesti bolesti piše da imaš dijagnozu epilepsije i bez obzira što napadaj možda nisi imamo dugo vremena.... da li se ona može trajno izliječiti, ne znam...
na motoru nema puno vremena za reagirati.. sa autom je možda lakše, pa su ti dali...iako i to je opasno, nije zajebancija...
pronađi druge gušte, nije motor jedini gušt.
 
kako ta epilepsija i napadaji da li imaju "neku najavu" da se možeš pripremiti? napadaj sam vidio par puta i to je ajme... ako je napadaj bez najave, onda je to dosta opasno i liječnik je u pravu....
tebi u povijesti bolesti piše da imaš dijagnozu epilepsije i bez obzira što napadaj možda nisi imamo dugo vremena.... da li se ona može trajno izliječiti, ne znam...
na motoru nema puno vremena za reagirati.. sa autom je možda lakše, pa su ti dali...iako i to je opasno, nije zajebancija...
pronađi druge gušte, nije motor jedini gušt.
a gle kad mi cura i svi frendovi voze, tesko je ne mislit da cu sve to izgubit jer digod se ide se ide motorima, nije samo do gustanja.
 
Apropo konkretnog slucaja, nemam nis pametno za napisat osim laickog misljenja:

Ili je sreca u nesreci da su napadi jako rijetki (10 godina od zadnjeg), ili covjek jako dobro reagira na terapiju i discipliniran je vezano uz to. E sad, da sam na njegovom mjestu, vjerojatno bi probao ishodit lijecnicko uvjerenje da mogu polagat za A kategoriju, raspitao bi se kod specijalista za informacije, savjet itd.


Sto se dijabetesa tice, bivsa zena je dijabeticar, tip 1. Nikakve tablete: inzulin na penkalu (igla, u misicno tkivo) svaki dan vise puta, a kontrola razine secera 6-7x dnevno pikanjem u prst, odnosno zadnjih godina aparatic koji automatski mjeri razinu secera u krvi (patch koji se nosi na nadlaktici i ocitava ili uredjajem za ocitavanje, ili mobilnom aplikacijom).


Ovi sto piju tablete su tip 2: njima gusteraca radi, ali ne dobro, tip 1 su oni kojima ne radi uopce i nema druge osim inzulina do kraja zivota.
I da, radi se o hipoglikemiji (pad razine secera) kad se pogube, kako godine prolaze, stvara se i rezistencija pa se ne gube i na vrijednostima koje bi zdravu osobu bacile u nesvjest, ali zna se i njima desit odlazak toliko nisko da se pogube, pa cak i izgube svijest i tada si sami ne mogu pomoc. Kod oba tipa je prehrana jako vazna, kao i tjelesna aktivnost i forma - zdrav zivot, ukratko, ono kako disciplinirani dijabeticar zivi, trebali bi i oni koji nemaju dijabetes.
 
a gle kad mi cura i svi frendovi voze, tesko je ne mislit da cu sve to izgubit jer digod se ide se ide motorima, nije samo do gustanja.
a gle, probaj sa drugom doktoricom... ili idi na mp3 motore....nisam doktor niti razumijem probleme epilepsije...
meni je glupost recimo što ja sa dioptrijom -5 i astigmatizmom imam trajnu vozačku dozvolu (do 65. godine)... kao uz napomenu moram nosit naočale...
bilo bi mi normalno da moram minimalno svako 5 godina napravit liječnički.... tko kaže da ja redovno sam sebe kontroliram, mijenjam naočale i slično.... nije to bacanje novaca i nije tu samo moja sigurnost u pitanju...nego i drugih sudionika....
 
Ja imam skoro -2 i astigmatizam na oba oka, uz to na lijevo vidim i s naocalama samo 20% zbog ozlijede u mladosti i vec 2x dobio na 10 godina (do tada svake 3). Polozio 1991. godine.
-2 i -2.5 astigmatizam…vrajzji cilindri
Svskih 5 god……operira u Svjetlosti ima 8 god i sad 20/20 vid…..ali sad vozacka vridi 10 god i onako…..😂
Evo se pojavilo staracko sljepilo….+0.75😂
Samo za citanje😂😂😂
 
-2 i -2.5 astigmatizam…vrajzji cilindri
Svskih 5 god……operira u Svjetlosti ima 8 god i sad 20/20 vid…..ali sad vozacka vridi 10 god i onako…..😂
Evo se pojavilo staracko sljepilo….+0.75😂
Samo za citanje😂😂😂

Mene strah operacije jer na lijevo ne vidim skoro nista (tu operacija nebi ni pomogla, nego da mi desno ne sjebu). Radje naocale pa ukurac. A i koje sam srece, imao bi problem sa sindromom suhog oka koje se rijetko zna desit kod operacije pa bi voznja motorom bila nemoguca u tom slucaju. Eto, iskren sam, strah me operacije :D
 
Mene strah operacije jer na lijevo ne vidim skoro nista (tu operacija nebi ni pomogla, nego da mi desno ne sjebu). Radje naocale pa ukurac. A i koje sam srece, imao bi problem sa sindromom suhog oka koje se rijetko zna desit kod operacije pa bi voznja motorom bila nemoguca u tom slucaju. Eto, iskren sam, strah me operacije :D
Zato ides u Svjetlost i to u Zagreb u centralu
Ima tamo doktorica koja bas radi operacije na ocima di je vec neka ozljeda
Ja iz vojske iman ozljedi livog oka
7 mikropunata ali na svi srecu nema posljedica za vid(pola milimetra vise i aj ca)
Nisu mi tili napravit opersciju nego da prmattaju situaciju 6-12 miseci pa ce onda
Tako i bi…..sve bez greske
 
Zato ides u Svjetlost i to u Zagreb u centralu
Ima tamo doktorica koja bas radi operacije na ocima di je vec neka ozljeda
Ja iz vojske iman ozljedi livog oka
7 mikropunata ali na svi srecu nema posljedica za vid(pola milimetra vise i aj ca)
Nisu mi tili napravit opersciju nego da prmattaju situaciju 6-12 miseci pa ce onda
Tako i bi…..sve bez greske


Meni prije 10-15 godina okulist reko da bi trebao probat to lijevo sredit jer je jako napredovala tehnologija i da je velika sansa da se fizicko ostecenje moze popravit(najebalo je 1985. godine - kamen u oko dobio ko klinac i bio 100% slijep na to oko mjesecima, kad nije bilo tehnologije za to rijesit operativno), ali, jebiga, nisam, vec prosla desetljeca, navikao se na naocale jer me od ranih 90tih zapala i kratkovidnost sa astigmatizmom sto se pojacavalo do prije 10tak godina i od tada stagnira. Sad sam vec kroz godine i godine toliko navikao i na slab vid lijevog oka da ga i ne primjecujem desetljecima kad gledam na oba oka. jedino sto nemam feeling dubine (stereovid) jer za to treba oba oka, ali i na to sam navikao, valjda udaljenost procjenjujem po velicini onoga sto vidim desnim okom na kojeg vidim dobro sa naocalama. 3D filmovi i sl su za mene nepoznanica :D
 
A nu koliko nas je ćoravih! Ja mislio samo ja kacigu preklapaču moram nositi radi cvikera.
-2,75 i -3,25, cilindri. Razmisljam vec odavno da to skinem laserom, ali mislim da cu izgubiti pola identiteta bez cvikera. Par puta sam isao preci granicu sa lecama, pa je svaki put bio pretres. Sa cvikama bih prosao da pun gepek bijelog vozim :mrgreen:

IMG_0428.jpeg
 
  • Haha
Reactions: 3alfa3
A nu koliko nas je ćoravih! Ja mislio samo ja kacigu preklapaču moram nositi radi cvikera.


Ja iskljucivo full face kacige, ali naocale su mi titanske sa jako tankim okvirima (tj ne kao zica, nego plosnati pa imaju cvrstocu, a tanki skroz). Dapace, iste okvire (samo mijenjam stakla) imam vec skoro 20 godina i valjda preko 200.000km u kacigama (to su jedine naocale koje imam i koristim samo njih).
 
Nosim i ja takve naocale, al mi je tlaka svaki put ih skidati kada skidam imi stavljam kacigu. Mislim, imam ja i fullface kacigu, ali bas rijetko je nosim. Ovako mi je puno prakticnije.
 
Nosim i ja takve naocale, al mi je tlaka svaki put ih skidati kada skidam imi stavljam kacigu. Mislim, imam ja i fullface kacigu, ali bas rijetko je nosim. Ovako mi je puno prakticnije.

Ja navikao, kad tocim na benziskoj ni ne skidam kacigu iako ne zbog naocala jer ih lako izvadim i stavim, ali i to mi je bitna stavka kod kupovine kaciga, za sada jos nisam naisao na neku gdje bi bio problem osim Shoei modela prije ove NXR - na prijasnjim modelima su naocale "htjele" bit u neprirodnom polozaju - dizale su se od nosa kad bi ih stavio i zato nisam imao Shoei do prije par godina. Nolan, Xlite, HJC - nikad problema
 
  • Like
Reactions: WraGG
ok, hvala na doprinosu, mislim da je jako korisno autoru teme.. slijedeći molim, sa prostataom, erektilnom disfunkcijom, i upalom mjehura...
 
  • Haha
Reactions: WraGG
ok, hvala na doprinosu, mislim da je jako korisno autoru teme.. slijedeći molim, sa prostataom, erektilnom disfunkcijom, i upalom mjehura...

javim kad i ako postane problem, za sad sve ko kod teenagera po tom pitanju :mrgreen:
 
  • Like
Reactions: alpine
i pomoci ce m ida se osjecam ko covjek, a ne da mi stalno svi govore kak ne mogu ovo, ne smijem ono itd itd, nije ova bolest samo "je odi na terapiju i zivi normalno" jer te svi gledaju ko da ne vrijedis za nis.

Nije tako, to smatram napuhavanjem problema jer proradi ego... i oni koji mijenjaju spol se isto "osjećaju kao nešto željeno i svoje", i to čak i bez nekog ugrožavanja ostalih na cesti, no i to je pitanje koliko je to u redu ugrožavati sve zato da bi nekolicina imaju nekakve svoje "osjećaje"...

ali ako se ne razumijes u to i nemas nikakvog iskustva, zas onda mislis da si u pravu?

Ne mislim da sam u pravu, samo postavljam određena pitanja koja mi logika nalaže...

onak, s nekim stvarima se treba pomirit, ok, al otkad imam ovo sranje sve sto radim je pomiravam se s "ne smijes ovo ne smijes ono", kad tad je dosta, ak se ovak nastavi necu nis od zivota imat.

I misliš da u to ime imaš pravo ugrožavati kroz neki rizik ostale u prometu?

kod mene je specificno sto svaki napad koji sam imao sam osjetio dobrih sat vremena prije, i tocno znam sto mi odmaze kod toga, tako da mislim da sam dovoljno odgovoran ne sjedat za volan ako osjetim nesto.

Čovjek bi rekao kao da je to nešto što ti svjesno možeš imati pod kontrolom... i što bi bilo da se napad može osjetiti tek u puno manje vremena i dok već jesi na motoru...?