2 T MANIJA

tkubasa said:
pa iskreno nisam u zivotu vidio radilicu ni od rs 250 ni kr1s  :mrgreen:

ali znalo se dogodit kad se davalo losim majstorima preslagivat, mada po meni bez dobre pripreme i najboljem majstoru moze mrvu pobjec, ali opet nisam jedan od njih nikako pa stvarno neznam koliko je to lako ili tesko, samo znam da se to meni bas i ne svidja ali nekad nemas izbora....  :mrgreen:


ha cuj, nekako je morala bit sklopljena, negdje mora bit spoj, a di god je spoj se moze pomaknut  :mrgreen:

Kod jednocilindrasa se to ne moze dogoditi...moze ali je radilica u debalansu...znaci moras ju poravnati i izbalansirati. Kod dvocilindraša to je moguce jer centralna bolcna ide kroz srediste polutki i moze se zakrenuti... Zato cekam da yatasaki kaze tko je sklapao radilicu. Ja sam gledao dok je majstor slagao moju i mislim da mu se to ne moze desiti
 
znam da ne moze, ali zato moze pobjec da bolcen ne sjedne kako treba, opterecuje lezaj, napinje ga i za to je jaaako malo dovoljno da pobjegne... vidio par puta  :mrgreen:

cek cek, al tvoja koju je preslagivao je sta kovana ili? cvrsti dosjed treba grijat/hladit da se da lijepo namjestit, a to traje jako kratko treba bit brz i precizan....
 
jakopec nije htio prihvatiti rs radilicu jer je rekao da ne moze tocnije od 0.1 mm namestiti, tako da 5° daleko prelazi to.

i ne grije se nego se presa na hladno, trkace se radilice za rs stiskaju s 90kN tj 9tone  (y) .
cetalni dio kad ode lezaj se mijenja cijeli i on kosta cca 250€
 
Ja sam od dvije radilice slozio jednu.  Na jednoj mi je bila pojedena centralna bolcna i lezaj je imao aksijalni pomak (to im je mana) a na drugoj je bila sjebana jedna klipnjaca. Tako da smo samo zamjenili klipnjace i jos sam ja kasnije stavio nove lezaje (bocne)
 
jedan je meštar u splitu rastavio radilicu, promjenio ležaje i sastavio je s time da su svi prethodno zarezane oznake bile preklopljene. i to je bilo ok. drugi meštar je imao zadatak da je balansira što iziskuje po nekoliko puta stavljanje u tokarski, mjerenje odstupanja komparatorom i dovođenja u balans bakrenim čekićem.
pretpostavljam da se drugom meštru desilo da je lijeva radilica utekla za 5 stupnjeva (inače radilica je s motora koji je imao prometnu i dobila je šuc u magnet) jer je nije mogao dovest unutar odstupanja pa je koristio malo veću silu. inače radilica je u balansu unutar 2 stote

ali pitanje je kako provjerit (točno) koliko odstupa lijeva od desne, naravno da se radi o gmt/dmt...
 
ljudi naucite vec razliku izmedju balansa i centriranja. razlika je ogromna, radilice se kod nas CENTRIRAJU, niko je nezna balansirat, a to se radi dodavanjem/skidanjem mase s radilice s tocno odredjenih tocaka i radi se nakon sto je radilica CENTRIRANA
 
mbalunovic said:
ljudi naucite vec razliku izmedju balansa i centriranja. razlika je ogromna, radilice se kod nas CENTRIRAJU, niko je nezna balansirat, a to se radi dodavanjem/skidanjem mase s radilice s tocno odredjenih tocaka i radi se nakon sto je radilica CENTRIRANA

Kako se balansira radilica sa klipnjacama?
 
stave se i klipovi i karike, tj sve sto je na njoj stavi se u full fino lezista koje ima full mali otpor na rotaciju, i full horizontalna, i u bilo kom polozaju da ostavis radilicu ona mora mirovat.
 
mbalunovic said:
stave se i klipovi i karike, tj sve sto je na njoj stavi se u full fino lezista koje ima full mali otpor na rotaciju, i full horizontalna, i u bilo kom polozaju da ostavis radilicu ona mora mirovat.
:shock:,  :misli:
 
mbalunovic said:
stave se i klipovi i karike, tj sve sto je na njoj stavi se u full fino lezista koje ima full mali otpor na rotaciju, i full horizontalna, i u bilo kom polozaju da ostavis radilicu ona mora mirovat.

Ja ko laik bi rekao da se stavlja samo klipnjača....al opet, to sam samo ja....
 
statitcki izbalansirana u potpunosti. naravno nije svejedno di se skida i dodaje masa tako da..
evo jedne slike jedne radilice za rs250 koja se da ljepo izbalansirat.
zapravo bi bilo ljepo prvo izbalansira za jedan klip pa za drugi, al to je takorec nemoguce to zato da ne bi desna klipnjaca bila izbalansirana s strane druge (to je mnogo vise izrazeno ako je u pitanju pomak 180° u fazi, jer je tada radilica u sustini izbalansirana globalno, al ako pogledas svaki dio posebno nije) dok se na ovoj npr u sve 4 rupe po istoj osi tj u istoj poziciji.
 
jo da, kod jednog cilindra je tu i kontrabalansna osovina kako bi i dinamicki malo izbalansirala
 
postupak nakon uprešavanja nove klipnjače se zove centriranje, over and out, a u balansiranju ne vidim logiku jer je to asimetričan sklop, neke su namjerno u disbalansu (gljivaste) , plus ako bi matematički promatrali sile na klipnjaču u različitim putanjama od GMT do DMT, one drastično variraju , pa onda krak poluge također u rotaciji jaako varira (nije isto jel ispružena ili je sastrane klipnjača ...)
 
u tu raspravu je suvisno ulaziti  (y)
al ja makar staticki izbalansirana, zamisli silu od ubrzanja klipa i sve i jos da se poklopi s debalansom  :shocked:
 
yatasaki said:
ali pitanje je kako provjerit (točno) koliko odstupa lijeva od desne, naravno da se radi o gmt/dmt...

pa ja bi stavio jedan klip u gmt, oznacio pa okrenuo do gmt-a drugog klipa i usporedio za oznakom  :mrgreen:
 
Inace se tih 5° mogso i u toku upotreba zaokrenu ako je "slabo presano"

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

 
previše teoretičara...možemo se lovit za riječ u svakom postu
ako pršuti nisu u centru kako se to zove?

inače magneti paljenja se balansiraju jer su okrugli elementi jednako raspoređenih masa

balansiranje ili centriranje svodi se na istu stvar kod radilice

i ja sam polagao vibracije

rasprešavao, uprešavao, olakšavao, punio, balansirao, tj. centrirao x radilica kad sam bio pri alatu, prilici i vremenu

i još nitko nije napisao kako točno odrediti dmt/gmt i kako točno odrediti 180 stupnjeva u ovom slučaju
 
mbalunovic said:
Inace se tih 5° mogso i u toku upotreba zaokrenu ako je "slabo presano"

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
dobro je prešano i dosjedi su više nego čvrsti skoro u z polju
 
yatasaki said:
previše teoretičara...možemo se lovit za riječ u svakom postu
ako pršuti nisu u centru kako se to zove?

inače magneti paljenja se balansiraju jer su okrugli elementi jednako raspoređenih masa

balansiranje ili centriranje svodi se na istu stvar kod radilice

i ja sam polagao vibracije

rasprešavao, uprešavao, olakšavao, punio, balansirao, tj. centrirao x radilica kad sam bio pri alatu, prilici i vremenu

i još nitko nije napisao kako točno odrediti dmt/gmt i kako točno odrediti 180 stupnjeva u ovom slučaju

Pa cek sta nebi mogao npr, skines svijecice stavis na celo klipa kroz rupu nest npr kacavidu i vrtis magnet dok ne dodje kacavida u najvislju tocku, to je gmt, oznacis dole kod magneta poziciju radilice, i ponovis na drugom cilindru ako su za 180 okreniti nasuprot oznake prvog, je gmt drugog  :neznam: