2 T MANIJA

Dva komparatora i u svakom slucaju razlika izmedju jednog i drugog polozaja mora biti hod klipa.
 
-nemam iskustva s dvocilindrašem, no pokušat ću
šarafciger na mjestu svećice je boli glava precizno, komparator je precizan, al što s time, on treba na radilici odrediti pozicije dvije GMT; za odeđivanje GMT na bloku i radilici se koristim blokadom za klip koju ušarafim umjesto svjećice, na blok di je radilica se stavi kružni dijagram u stupnjevima i onda magnet s radilicom okrećem u jednom smjeru te stavim oznaku kad stane (blokira ) ,tada okrećem radilicu u kontra smjeru i opet označim kad stane, GMT je točno na polovici ove dvije oznake
-na ovaj način se izbjegne problem vage na radilici jer u samoj gmt se može dosta promašiti jer kod ispružene radilice praktički se klip izuzetno malo pomiće, a na radilici je pomak prisutan , to je vaga kad klipnjača počinje opisivati drugi dio krivulje u gibanju
- sad to isto se  može i sa drugim cilindrom napraviti te se dobiju na dijagramu dvije točne oznake GMT, ostaje samo očitati kut između te dvije točke
-i nebitno je jel druga glava jednako duboka, , bit igre je da se klip blokira u gibanju i odrede dvije točke kad on stane, GMT mora bit TOČNO na sredini
 
Pih to je vec science fiction  :mrgreen:

Ma bez svijecice bez kompresije nece toliko pobjec za otkrit dali su u fazi, dovoljno da vidis da malo odstupa da znas da moras sve raskopat, ja se cak nebi ni tlacio sa kruznim dijagramom oznacis negdje na bloku ili cemu god je zgodno da je blizu magneta, oznacis, a kad vec i znas da su 180stupnjeva razlike znas di treba bit na drugom, oznacis sa necim ravnim drugu stranu i kad to ponovis sa drugim klipom vidis dali se poklapa nije bas precizno u minutu ali dovoljno da vidis par stupnjeva odstupanja, i za to ne treba nikakvog alata ni pripreme za blokadu, to mozes napravit bilo kad bilo di, samo trebas imat pristup magnetu, znaci taj alat...  :mrgreen:

A to za vrh tocku, radio sam vise puta vrtis rukom magnet malo naprijed malo nazad dok ne nadjes priblizno( meni uvijek bilo dovoljno tocno  :mrgreen:) najvislju tocku, a dmt i nije bitna ako se na drugom ne poklapaja gornja za 180    :mrgreen:

Naravno na nije precizno, ali moze bit dovoljno nekad  (y)
 
nije nikakav science fiction, geometrija za osnovnu školu, jedan dio za peti razred čak (krug, kružni luk, kružni isječak, konstrukcija simetrale pomoću šestara , samo je blokada ovdje umjesto kraka šestara  :mrgreen:)
 
Ma ja sam cijelu osnovnu preskocio, nije mi se dalo crtat  :LOL:

:mrgreen:    (y)
 
golum said:
-nemam iskustva s dvocilindrašem, no pokušat ću
šarafciger na mjestu svećice je boli glava precizno, komparator je precizan, al što s time, on treba na radilici odrediti pozicije dvije GMT; za odeđivanje GMT na bloku i radilici se koristim blokadom za klip koju ušarafim umjesto svjećice, na blok di je radilica se stavi kružni dijagram u stupnjevima i onda magnet s radilicom okrećem u jednom smjeru te stavim oznaku kad stane (blokira ) ,tada okrećem radilicu u kontra smjeru i opet označim kad stane, GMT je točno na polovici ove dvije oznake
-na ovaj način se izbjegne problem vage na radilici jer u samoj gmt se može dosta promašiti jer kod ispružene radilice praktički se klip izuzetno malo pomiće, a na radilici je pomak prisutan , to je vaga kad klipnjača počinje opisivati drugi dio krivulje u gibanju
- sad to isto se  može i sa drugim cilindrom napraviti te se dobiju na dijagramu dvije točne oznake GMT, ostaje samo očitati kut između te dvije točke
-i nebitno je jel druga glava jednako duboka, , bit igre je da se klip blokira u gibanju i odrede dvije točke kad on stane, GMT mora bit TOČNO na sredini
najvažnije od svega (boldano) a ostalo je opisano ,samo koristiti metodu s komparatorom

i važno je da postoji stalni pritisak na klip za vrijeme mjerenja

još malo promisli o metodi s blokadom
 
ljudi imaju adapter napravljen koji se ušarafi umjesto svjećice i u njega komparatorska urica s ticalom, ja nemam pa koristim određivanje GMT onako kako sam opisao, a pretpaljenje štelam onda u stupnjevima pomoću dijagrama na radilici dolje, ili pak pretvaram matematički stupnjeve i  opseg magneta (različiti promjeri  daju drukčije mjere u mm)  u kružni odsječak na obodu magneta u mm, označim GMT na bloku i udesno prema stupnjevima izmjerim u mm napr, 18,6 mm je za tomosovu radilicu mjera udesno na obodu za pomak klipa 1,5 mm ; u priču je uzet hod klipa od 48 mm za 80 i 90 ccm
-a u onaj opisani adapter se može ubaciti pokraj urice na vijak sastrane (da osigura otpor pomaku šipkice )  blokada u obliku šipkice
-jesam ga zakomplicirao u opisima  :mrgreen:, al ti nas malo sad kao  :poke:
 
Pas mater, osjecam se kao na ispitu  :LOL:

Jbg bar sam probao  :mrgreen:

(y)
 
meni se golumov nacin najvise svidja radi ispravke te "nepreciznosti"  (y) budem i ja primjenio
 
jbga čovjek nauči šarafajući s vremenom, ja sam inače daleko od metalske struke, al hobi je hobi  (y) ; ljudi općenito podcjenjuju tomos, al napravit da zračno hlađena nabrijana 50-tka ide ko zmaj i da vrti ko blesava, a da ne riba nije baš lak posao , pogledajte malo neke videe na youtubu, ima od prijatelja video 50-tke s trka prošle godine koji vrti 17 000, dellorto 26, klip s teflonskom presvlakom al je u vožnji zacvikao radi neiskusnog vozača koji ga nije znao podmazivat pri oduzimanjima gasa prije zavoja i kod kočenja di treba kvačilo stiskat, međugasirat i dizat okretaje da fila s gorivom i podmazuje jer se pregrije brzo
 
jedna 50tka moze posramit vecinu cestovnih 125tica tako da  (y)
ZweiRadMuseumNSU_Kreidler_VanVeen.JPG
kolko znam najbrzi 50cc ikad
 
koliko vidim pise 160 km/h..daleko od najbrzeg..
204 km/h ili tu negdje, Matulja na D6 :misli: nemojte me drzati za riječ, samo brzinu tocno znam
 
krivo pise bar po onome sto sam imao u mojoj bibliji o tim starim motorima,
 
golum said:
jbga čovjek nauči šarafajući s vremenom, ja sam inače daleko od metalske struke, al hobi je hobi  (y) ; ljudi općenito podcjenjuju tomos, al napravit da zračno hlađena nabrijana 50-tka ide ko zmaj i da vrti ko blesava, a da ne riba nije baš lak posao , pogledajte malo neke videe na youtubu, ima od prijatelja video 50-tke s trka prošle godine koji vrti 17 000, dellorto 26, klip s teflonskom presvlakom al je u vožnji zacvikao radi neiskusnog vozača koji ga nije znao podmazivat pri oduzimanjima gasa prije zavoja i kod kočenja di treba kvačilo stiskat, međugasirat i dizat okretaje da fila s gorivom i podmazuje jer se pregrije brzo

Vidi se vidi (y)

Ja sam dovoljno blizu i interes je postajao ali kratko je trajao  :mrgreen:

Nikad bio dovoljno pedantan, ali uvijek se nesto krpalo  (y)
 
APN Racing - RPM

ovo je taj tomos od prošle godine , snimano u boksu u Oroslavlju, ove godine majstor je spremio dvije mašine, jedna na kompletnoj replici d 6, samo je agregat njegov rad , ne replika d 6, zvuk te male mašinice je da se naježiš
 
lucarr said:
koliko vidim pise 160 km/h..daleko od najbrzeg..
204 km/h ili tu negdje, Matulja na D6 :misli: nemojte me drzati za riječ, samo brzinu tocno znam

Tomos Gp Matulja(GP 80-83)  :wink:
 
lucarr said:
koliko vidim pise 160 km/h..daleko od najbrzeg..
204 km/h ili tu negdje, Matulja na D6 :misli: nemojte me drzati za riječ, samo brzinu tocno znam
matuljin GP, imao je 38 kg ukupno i neslužbenih 204 kmh

dalje, da bi odredili točnih 180 stupnjeva između cilindara najbolje je diobenom glavom. naravno prvi cilindar od magneta je polazna točka.
 
golum said:
APN Racing - RPM

ovo je taj tomos od prošle godine , snimano u boksu u Oroslavlju, ove godine majstor je spremio dvije mašine, jedna na kompletnoj replici d 6, samo je agregat njegov rad , ne replika d 6, zvuk te male mašinice je da se naježiš
stvarno se vrti :shock: