Do Grčke i nazad 2012.

Dan 13 (utorak 07.06.2012):
Dopodne – Ohrid
Popodne … Ohrid – Skopje – Niš – Beograd – Zagreb (cca 1005 km)



Buđenje, pa šetnjica…

P1110301.JPG


P1110302.JPG


P1110303.JPG


i doručak u hotelu, reklo bi se da smo iz gladi pobjegli...

P1110310.JPG


P1110309.JPG


Nekako nam se nije dalo krenuti jer znamo da je ovo ustvari kraj putovanja, pa se razvlačimo sve do podneva. Iako smo mislili cestom kroz Nacionalni park Mavrovo konobar nas odgovara, kaže da je ove zime cesta jako propala i da je sva puna rupa i da su na većem dijelu radovi, pa nije neki gušt za vožnju. OK, odgovorio nas čovjek…

Oko podneva krećemo cestom preko Kićeva i Tetova vozimo za Skopje.

P1110321.JPG


P1110327.JPG


Od Tetova počinje ajmo reći AC, svako malo neka naplata po 20 - 30 MKD. Stajemo na kratkoj kavici. Toni nas uvjerava da nema smisla skretati do Skopja, on je tamo služio vojni rok, pa zna svaki kutak.

P1110328.JPG


Obilazimo Skopje obilaznicom i vozimo dalje via Leskovac, Niš.. Usput stajemo na jednoj od benzinskih.

P1110334.JPG


Zanimljivi detalj na GPS… 401 km do skretanja, he he…

P1110333.JPG


Uskoro prelazimo granicu

P1110338.JPG


Na kraju stajemo na klopu tek tamo negdje kod Niša iako je plan bio Leskovac, ali u restoranima oko Leskovca je bila takva gužva da smo odustali, a cesta je bila tako dobra za vožnju.

P1110342.JPG


BiH-CG-AL-MC-GR%2520201235.jpg


Pada dogovor da ipak vozimo još malo jer dobro nam ide. Pa ćemo onda potražiti smještaj.
Nakon dobre klope idemo do pumpe, pa nastavljamo dalje. Beograd obilazimo po vrlo lokalnoj obilaznici.

P1110346.JPG


Prelazimo Dunav.

P1110347.JPG


Sunce već lagano zalazi….

P1110353.JPG


Stajemo na pumpi na kavicu i sokić i pada dogovor IDEMO DOMA…. Nevjerojatno je kako ništa nije problem kad se ide doma!

P1110358.JPG


Granicu prelazimo u laganom sumraku

P1110361.JPG


Odmah nakon granice stajemo na pumpi natankati skupi domaći benzin i vozimo dalje za Zagreb, uz jednu pauzu na parkingu kod Novske.

U ZG stižemo u 23,45! Baš smo si mislili popiti još jednu kavicu u kvartu, onakvi zmazani i zamuhani, ali Leggero se zatvara u ponoć, pa ništa! Pozdravljamo se i nalazimo na kavici sutra ujutro!


Današnja ruta 1005 km:

Dan%252013%2520-%2520Ohrid%2520-%2520Zagreb%2520-%25201005%2520km.jpg




Rezime našeg putovanja!

U 13 dana, napravljeno ukupno oko 4300 km potrošeno cca 1850 eura.
Potrošeno je benzina u vrijednosti oko 400 eura po motoru (sa dvije osobe i prtljagom)
SuperTenerka troši nešto više od BMW-a, ali ne presuši  :mrgreen:

12 spavanja u hotelima, pansionima, bungalovima nas je ukupno koštalo 546 eura (prosječno 45,5 eura)
Ulaznice, cestarine, mostarine, tunelarine, trajekt.... ukupno 93 eura

Koga zanimaju detalji...

Hrana
Na žalost zaboravili smo pisati, ali obroci su prosječno stajali oko 50-60 eura za nas četvero, što bi značilo 25-30 eura po paru, što je povoljnije od standardnog europskog prosjeka. Hrana u BIH je bila i daleko povoljnija znalo se pojesti i za 47 KM (cca 24 eura nas 4), moram priznati da što se hrane tiče stvarno nismo štedili i bili gladni.
Cijena hrane u Grčkoj je dosta povoljna, ali zato pića nadoknade razliku u cijeni. I sok i kava stoje oko 2 - 2,5 eura uredno.
Dnevno smo na hranu trošili cca 30 eura išli smo na piće barem 2-3 puta

Hoteli - cijene su navedene u putopisu, pa da se ne ponavljam

Ulaznice, cestarine, mostarine, tunelarine, trajekt
- Ulaznice ukupno (za 2 osobe) = 60 eura - Olympia 6 eura/osoba, Mikena 8 eura/osoba, stari Korint 6 eura/osobi,
                                                              Epidaur 6 eura/osoba, Delfi 0 (normalno 6/9), Akropola 0 (normalno 12), Manastir Sv. Stefan 2
                                                              eura/osobi, Heraklija 2 eura/osoba.
- Trajekt CG - 2 eura po motoru
- Tunel pod morem - Aktio Preveza - cca 1 euro/motoru
- Mostovi - Korint 1,9, most Patra (?) staviti ćemo cca 2 eura/motoru
- AC Makedonija 30+30+50+20MKD = 2,11 eura/motoru
- AC Srbija 340+730+190 = cca 11 eura/motoru
- AC Hrvatska 26 + 70 kuna = 96 kn = 12,5 eura/motoru

Benzin
Cjene benzina su BIH, CG, ALB i MKD bile oko 1,3-1,4 eura po litri, dok je u Grčkoj 1,74 -1,98 eura/litri .


Dakle suma sumarum:
(trošak je na bazi 1 motor 2 osobe, spavanje u dvokrevetnoj sobi 2 osobe):
Benzin = ukupno cca 400 eura
Hoteli = 546 eura
Hrana + cuga = cca 600 eura
Cestarine, ulaznice = 93 eura
Ostalo - suveniri, kazna, pokloni za djecu i ko zna šta sve ne... = cca 200 eura
Ukupno cca 1839 eura


Kao što znate sve ovo može i znatno jeftinije! Ovo su naši troškovi, samo za vašu orijentaciju!!!

Pa društvo, nadam se da ste uživali u čitanju!



Pozdrav do sljedećeg druženja,
Jura, Buba, Toni i Ivanka  :hello: :hello: :hello:



 
  Dođe mi da sad krenem....

Svaka vam čast, baš je bilo lijepo čitati i gledati slike  (y)
 
dobar vam je ovaj zadnji đir  (y)

 
kao i inače od Super Jure super i putopis  (y) (y)
 
gogs 1 said:
(y) (y)

Baš je gušt čitat!

Slična ruta (naša malo kraća, samo do Ulcinja) u isto vrijeme!

U Nedjelju 27.5 vi u Žabljaku mi u Plužinama. Na samo 15 km razlike!

E,kad bi čovjek znao...  (y)

ivomoto said:
Jura, najbolje pišeš putopise od svih, užitak za čitati!!
tako su dobro napisani da ne moram ići tamo nakon tebe i ekipe  :mrgreen:

Super Bubi sve pohvale jer ona piše pod mojim nickom, tako da

Hvala Buba  (y)

dinte said:
Još jednom sve pohvale! (y) Je li bilo kakvih negativnih iskustava, recimo po Albaniji?

Nikakvih, super ljudi.
U restoranu dečku objasnimo da nam treba sol. Trčečim korakom do kuhinje i nazad - šta je usluga  :shock:
Dobili smo upute od nekoliko putnika da ne vozimo po noći i vjerujem da to ima smisla zbog vrlo kaotičnog prometa.
Sa sigurnosne strane mislim da nema veze jer smo se vozili po vrlo prometnim pravcima.

Čuo sam da u Grčkoj nije zgodno pitati gdje je Makedonija, već FYRM (mislim), pa nismo pitali uopće  :mrgreen:
 
A prelasci granica. Iz putopisa zaljlučujem da je sve prolazilo glatko. Ili je na pojedinim bilo kakvih birokratskih zavrzlama?
 
još jedno moram pohvalit putopis koji je vrhunski kao i sama ruta!  (y) Jedino me malo bode u oći činjenica da si kraj svake slike teatra napisao amfiteatar...  :mrgreen:
amfiteatri oli ti ga arene su po rimskom dva teatra koja su spojena u jedan zbog toga je to amfi, a vi ste obilazili teatre...  :mrgreen: (y)
 
Bravo za Juru i Tonija a poseban respekt i moje divljenje damama,trebalo je to izdržati. (y) (y)
Imam pitanje za Juru.....ovaj zadnij dan kad ste krenuli doma,zanima me koji ste tempo držali na ajmo reći brzim cestama??
Stekao sam dojam da ste jako brzo došli a 1000 km je u pitanju pa me zanima.
Thnx na ovom lijepom putopisu. :piva:
 
Predivan putopis,ja planiram nešto slično,samo ću ić do soluna....

Pa zanima me dal se isplati iz soluna gore otić za skopje?

I znači,ne treba platit osiguranje na ulazu u Albaniju?

koji pravac do ohrida preporučate? kroz tiranu ili kroz drač?

A ja se bojao da je albanija užasna država.

Hvala vam na ovako dočaranom putopisu !  (y)
 
dinte said:
A prelasci granica. Iz putopisa zaljlučujem da je sve prolazilo glatko. Ili je na pojedinim bilo kakvih birokratskih zavrzlama?

Prošli tako glatko da je glađe ne bi bilo dobro  :mrgreen:
Nikakvih komplikacija.

paranoid said:
još jedno moram pohvalit putopis koji je vrhunski kao i sama ruta!  (y) Jedino me malo bode u oći činjenica da si kraj svake slike teatra napisao amfiteatar...  :mrgreen:
amfiteatri oli ti ga arene su po rimskom dva teatra koja su spojena u jedan zbog toga je to amfi, a vi ste obilazili teatre...  :mrgreen: (y)

Sorry, ne kužim se toliko  :wink:

Gepetto said:
Bravo za Juru i Tonija a poseban respekt i moje divljenje damama,trebalo je to izdržati. (y) (y)
Imam pitanje za Juru.....ovaj zadnij dan kad ste krenuli doma,zanima me koji ste tempo držali na ajmo reći brzim cestama??
Stekao sam dojam da ste jako brzo došli a 1000 km je u pitanju pa me zanima.
Thnx na ovom lijepom putopisu. :piva:

Sve su bile brze ceste i velikom većinom autoput - tempo cca. 150

Dane-ČK said:
Predivan putopis,ja planiram nešto slično,samo ću ić do soluna....

Pa zanima me dal se isplati iz soluna gore otić za skopje?

I znači,ne treba platit osiguranje na ulazu u Albaniju?

koji pravac do ohrida preporučate? kroz tiranu ili kroz drač?

A ja se bojao da je albanija užasna država.

Hvala vam na ovako dočaranom putopisu !  (y)

Solun - Skopje neznam cestu, posebno osiguranje za AL više nije potrebno.

Mi smo dobili preporuku preko Drača do Ohrida jer u Tirani izgubiš 2 sata u kolonama.
Namjeravali samo baš tako preko Drača na Ohrid, ali su nas kiše omele, pa smo okrenuli đir.
 
Svaka cast!!! Bas kako i dolikuje, sa gustom...mnoge slike su me podsetile kada sam prolazio istim putevima...inace, veoma zanimljiva tura!
 
doktor dare said:
Svaka cast!!! Bas kako i dolikuje, sa gustom...mnoge slike su me podsetile kada sam prolazio istim putevima...inace, veoma zanimljiva tura!

Lipo , lipo i mene je podsjetilo dobar dio slika kad sam išao tom rutom i vjerojatno ću opet.

Idealno vrime za takav đir je kraj 5 i početak 6 mjeseca, dugi dani a temperatura idealna :wink:


 
Odlično.....svaka čast suvozačicama (y)......jako lijepo sročeno i popračeno fotodokumentacijom  :wink:..... samo sad mi je žal kaj sam pital za točenje  :oops:            :mrgreen:
          Svaka čast  (y)