Fotografija općenito

Mene ne hebe svjetlo jer sa ND filterom nije problem ovo izvest sto se tice kolicine svjetla... Meni je cudna konstrukcija oblaka za ekspoziciju od 45 sekundi i nema mi nikakve logike osim toga da je nebo odvojena fotografija i naknadno dodana ali problem su potpuno iste sjene na vodi,poklapaju se sa oblacima sto bi trebalo znacit da je ista fotka...  Na 45 sec bi nebo bilo razmazano ako ima iti malo vjetra

Jedino ako ima nula vjetra,a po vodi se para da nema  :misli:
 
Osigurac said:
Mene ne hebe svjetlo jer sa ND filterom nije problem ovo izvest sto se tice kolicine svjetla... Meni je cudna konstrukcija oblaka za ekspoziciju od 45 sekundi i nema mi nikakve logike osim toga da je nebo odvojena fotografija i naknadno dodana ali problem su potpuno iste sjene na vodi,poklapaju se sa oblacima sto bi trebalo znacit da je ista fotka...  Na 45 sec bi nebo bilo razmazano ako ima iti malo vjetra

Jedino ako ima nula vjetra,a po vodi se para da nema  :misli:

    ...zbog čega bi netko u dnevnim uvjetima išao na 45 sek ekspozicije, što time dobiva?
 
"Jedino ako ima nula vjetra,a po vodi se para da nema"

Da,  meni se čini da je tako.Svjetlo se riješi sa filterom ili više njih,dobar stativ, daljinski.I ove fotke se ne rade slučajno.Dosta je tu pripreme, praćenja prognoza i sl. I najčešće se to radi u raaaano jutro, kad je najmanje vjetra, odnosno zrak najmirniji.A to pak znači da se dnevno može napraviti 2 do 3 fotke, jer svjetlo se brzo promjeni i nije to to više.Tako mi je majstor dugih ekspozicija pojašnjavo kako se to radi.
 
OldBoy said:
    ...zbog čega bi netko u dnevnim uvjetima išao na 45 sek ekspozicije, što time dobiva?

Jedino sto mi pada na pamet je to da su vremenski uvijeti bili bas idealni i da je bilo potrebno 45 sec da se voda i nebo malo bluraju tako da dobije tak glossy efekt..

ja bi to jedino tada mozda uradio...

Covjek je isao na bulb ili remote tajmer neki,znaci da je ekspozicija proracunata prije,bar ja mislim tako,jer mi ne moze past na pamet po danu odvrnut na bulb...
 
kod 45sec jedino oblaci sumljiv, a ako nije bilo vjetra onda je to to, a kod hvatanje te kompresije vremena bila je totalna mračina za ljudsko oko


evo npr ova moja slika, cini se da je dan bio, ali ja sam jedva mogao fokusirati grebene sa auto fokusom, a na live view sve crno...
bas sto je reko maivic ima se vremena samo za 2-3 slike, prije ove slike previše svjetla iza ove premalo, za ono što želiš

11590699304_d8749e645f_b.jpg


 
Fino fjaka  (y)

Sjedim doma i neznam kuda bi s aparatom vise, poceo sam softbox pravit i izmisljat scene,do toga je doslo, poso bi s aparatom ali vise neznam odakle bi poceo,zasicenje totalno...

Pitanje :  sto radite kad ostanete bez inspiracije a da ne mjenjate bas zupaniju ?
Close up,instalacije,prerade starih fotografija ?



 
Osigurac said:
Fino fjaka  (y)

Sjedim doma i neznam kuda bi s aparatom vise, poceo sam softbox pravit i izmisljat scene,do toga je doslo, poso bi s aparatom ali vise neznam odakle bi poceo,zasicenje totalno...

Pitanje :  sto radite kad ostanete bez inspiracije a da ne mjenjate bas zupaniju ?
Close up,instalacije,prerade starih fotografija ?

    ...na ulicu i nađe se uvijek nešto. Prozori, mačke, ljudi. 90% svega što okinem je ulica  :wink: :mrgreen:
 
OldBoy said:
    ...zbog čega bi netko u dnevnim uvjetima išao na 45 sek ekspozicije, što time dobiva?

ND filter (ima ih do -10 EV koliko znam). Da dobije "mlijecnu" vodu i nebo. Lijepo je.
 
OldBoy said:
    ...na ulicu i nađe se uvijek nešto. Prozori, mačke, ljudi. 90% svega što okinem je ulica  :wink: :mrgreen:

upravo to sam i tio reci ulicna fotografija je neiscrpna, hebo landscape kada je sve slikano milion puta...

ovo sam više puta pregledo i ovo je za mene top
http://www.vivianmaier.com/
 
Ima dinamiku i uvijek neku pricu,zato me ulicna fotografija najvise i impresionira,a mozda i zbog toga sto nikad nisam uspio probit svoju "blokadu" sto se tice tog stila,i sumljam da cu je ikad probit,pogotov jer je interakcija sama bit toga svega a ne teleobjektiv sa 100 metara...

Gledam ove fotografije djece na ovom linku,igraju se,jedan sjedi u autu itd...
Danas mi se cini jako opasno to raditi,ljudi su napeti i postupci se krivo tumace,mozda jedino u nekim zemljama koje nisu dostigle nasu razinu poremecenosti...

Dobar dan,jeli vas mogu slikati ?
Vrlo ce tesko to iz mojih usta izac  :mrgreen:

 
Osigurac said:
...pogotovo jer je interakcija sama bit toga svega a ne teleobjektiv sa 100 metara...

  ...ovisi. Neki put interakcija pokvari sliku. Ljudi vole glumiti i kreveljiti se kada uoče da ih fotkaš misleći da na taj način poboljšavaju ukupan dojam i vlastiti izgled na slici. Malo tko ostane normalan. A stvar je u tome da sam ih odabrao upravo zato jer rade nešto što nema nikakve veze sa mnom ni sa onima koji će sliku gledati.

    Na ulici nema pravila  (y)
 
OldBoy said:
    ...slika je skinuta sa testa Sony A7R II na DP Review. U EXIFu piše da je brzina okidača 45 sek što mi je okom gledajući količinu svetla na fotki uz f8 i ISO 100 malo čudan podatak. Ima li u tome neka tehnička finesa koju sam previdio?

Koristen je filter kojim se kompenzirala kolicina svjetla obzirom na dugu ekspoziciju
 
tibor_zg said:
pogotovo ak naletiš na Laudpajpsa :mrgreen:

    ...dandanas mi ne ide u glavu kae provalil na fotke onih mojih 'torbica'  :LOL:

      "...imao sam nizak prag tolerancije prošle godine, a ove sam ga dodatno snizio."

      "...jučer sam jednom strancu objasnio da mu ne dozvoljavam slikati ženske."

      "...u mom gradu ti to ne bi ovako slikao."

      Ja to po sjećanju, ima u njegovim postovima, pa ak nekog zanima nek potraži.

      Inače je Loud znao biti OK i žao mi je što je pukao na mojim fotkama  :mrgreen:
 
OldBoy said:
    ...dandanas mi ne ide u glavu kae provalil na fotke onih mojih 'torbica'  :LOL:

      "...imao sam nizak prag tolerancije prošle godine, a ove sam ga dodatno snizio."

      "...jučer sam jednom strancu objasnio da mu ne dozvoljavam slikati ženske."

      "...u mom gradu ti to ne bi ovako slikao."

      Ja to po sjećanju, ima u njegovim postovima, pa ak nekog zanima nek potraži.

      Inače je Loud znao biti OK i žao mi je što je pukao na mojim fotkama  :mrgreen:

ae sjecam se toga  :mrgreen: ,sva sreca da takvih nije bilo dok je vivan slikala :)

ako ste malo pogledali Vivianine slike, snima sa nize razine od ljudskog oka jer je koristila Rolleiflex i mozda joj je to pomoglo slikavajuci ulicu i ne odvracajuci pozornost ljudi :)


VM1954W02936-11-MC.jpg

VM1953W00034-03-MC.jpg



ja sam nisko slikavajuci u biogradu dobio upalu mišića :D
14836437997_94a03d7b18_c.jpg