Fotografija općenito

SM Blade said:
meni kao laiku ovo baca na HDR samo crno-bijelo....  :mrgreen:

..sreca pa sam ja profi, pa se nikad ne sluzim hadejerom  :mrgreen: ..ma ponekad volim pribjeci HDR-u, jer je tesko izvuci dobru fotografiju (ili bolje receno ne znam) zbog razno-raznih problema.. u ovoj konkretno snimljenoj u Sarajevu, slikano je u sunce i s kompaktom (doduse ne losim - Canonom G10) iz ruke - 5 razlictih ekspozicija...



..a ponekad i sam ostajem neodlucan da li je fotografija bolja u boji ili c/b, jer mi i jedna i druga verzija imaju svojih cari.. evo dvije fotografije (naravno opet slikano iz ruke :) ) pa slobodno komentirajte  (y)

 
Ova druga mi vise pase u B/W jer tek tad ovi ljudi dole dolaze do izrazaja,i onda kako se fotografija penje tako se penje svjetlo i kontrast,ima neku putanju gledanja i svijetla...

@ pamzor

Nebitno,nadam se da mozemo nastavit u normalnom tonu,radi iste stvari smo tu  (y)

@ Old

Slazem se ali nema puno nacina interpretacije realne fotografije, dok nerealnu mozemo inerpretirat na puno vise nacina,svatko za sebe onako kako dozivljava,malo nas vise tjera na razmisljanje a sadrzajnost i zanimljivost je uvijek nesto subjektivno,bez obzira na stil...
 
Osigurac said:
@ Old

Slazem se ali nema puno nacina interpretacije realne fotografije, dok nerealnu mozemo inerpretirat na puno vise nacina,svatko za sebe onako kako dozivljava,malo nas vise tjera na razmisljanje a sadrzajnost i zanimljivost je uvijek nesto subjektivno,bez obzira na stil...

    ...ja volim realističnu fotografiju. A i kada se igram olovkom i papirom gledam da to bude u tom stilu. Moja kćer i maca
 
Osigurac said:
Svaka cast, pogotovo na detaljima, ima bit da si picajzla od covjeka  :mrgreen:

(y)

    ...u onom što radim, jesam. Bez obzira jel fotkam, slikam pišem il nešto šarafim na motoru.

    Ali nisam zahtjevan kada meni nešto rade  :mrgreen:
 
OldBoy said:
    ...u onom što radim, jesam. Bez obzira jel fotkam, slikam pišem il nešto šarafim na motoru.

    Ali nisam zahtjevan kada meni nešto rade  :mrgreen:

Onda mora bit i da si u penziji kad stigneš sve to  :LOL: (y)
 
pamzor said:
Objekt snimanja stoji na mistu, znači da slika koju potegneš neće imati zamućenja zbog objekata koji su u pokretu kod duge ekspozicije. Sama slika se u uvjetima smanjenog osvjetljenja snima dugom ekspozicijom jer u tom slućaju možeš staviti ISO na recimo 100. To znači da trebaš dulje puštati svjetlost na senzor da bi dobio upotrebljivu fotku koja nema velikog tzv "šuma"...Skidanjem šuma skidaš i detalje na fotki...
Na fotki o kojoj je riječ se uopće ne radi o stvarima poput pravilnog kalibriranja c/b fotke niti bilo čemu drugom, nego kao šta san naglasija radi se o tehnici izdvajanja jedne boje (selective colors) ili objekta u Ps-u...

sve mi je jasno, što što znači.... zanime me što to znači dugo?
0.1sec, sekunda, 3 sekunde?

jer ekspozicija može biti i par sati...
 
Safety said:
u ovoj konkretno snimljenoj u Sarajevu, slikano je u sunce i s kompaktom (doduse ne losim - Canonom G10) iz ruke - 5 razlictih ekspozicija...

zar ne radi onda probleme pomak ruke (između okidanja, ili je brzinsko okidanje) ili program to pegla?
 
OldBoy said:
    ...jesam. Sada dosta vremena izgubim na sina (dvije i pol godine), al preživjet ću i to  :mrgreen:

I ja sam u istim "problemima", jedino mi vjerovatno olaksava manji broj godina :) ...

SM Blade said:
sve mi je jasno, što što znači.... zanime me što to znači dugo?
0.1sec, sekunda, 3 sekunde?

jer ekspozicija može biti i par sati...

Neznam koliko je to definirano.. Ja je definiram da je duga ako ne mogu napravit fotografiju iz ruke,netko prica o vremenu vecem od 10 sekundi itd...relativno je to poprilicno...

SM Blade said:
zar ne radi onda probleme pomak ruke (između okidanja, ili je brzinsko okidanje) ili program to pegla?

Imas dvije opcije uglavnom...
Prva je sa pri stvaranju HDR-a oznacis "remove ghosts" , sto je uvijek upitno koliko ce program dobro odradit...

Druga je rucna i ide ovako nekako :  recimo da je on napravio dvije fotografije sa dvije ekspozicije ali su se na drugoj ljudi pomakli i software ne moze uklonit "duhove" ...onda stavimo fotografiju preko fotografije (u gimpu recimo ) ,uzmemo neki brush,postavimo ga na "erase" i stavimo opacity na 20% za pocetak... I brisemo layer na odredenom mjestu, tj ondje gdje trebamo vidit fotografiju koja se nalazi iza... To mergamo i onda radimo tone mapping

Evo ti primjer rucno....
Ova paprika na prvoj je sa druge fotografije,dim je sa trece...
Na drugoj i trecoj isto tako...

http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,118997.msg4516504.html#msg4516504
 
ok, jasno mi je...

i za dugu ekspoziciju, i za ovaj teški poljoprivredni rad ušminkavanja slike......

pa onda njurgaju oko malo uljepšavanja kod sisa i guzica.... :mrgreen: :mrgreen:
 
Mocippaldi said:

Niskozemac, gdje su problemi ?  :mrgreen:

SM Blade said:
pa onda njurgaju oko malo uljepšavanja kod sisa i guzica.... :mrgreen: :mrgreen:

mene to malo cak i nervira, pogotovo ovaj pokret curica iz holywooda koje placu da zele izgledat prirodno i kenjaju po photoshop uradcima a ja ne vidim razliku izmedu nekog kozmeticara sta ih sminka i puderom mice bubuljice i tipa za grafickim tabletom...isto sranje drugo pakovanje... Ako ce izgledat prirodno onda neka bojkotiraju sminkanje a ne fotografe i graficare, ako je bit u prirodnom look-u ...
 
    ...cure slikam na ulici, u hodu, onako kako ih vidim u tom trenutku. I kad se okrenem za njima za pogledati kakva im je torbica  :mrgreen:

    Dugo nisam stavio neku novu i baš sam se zaželio.
 
SM Blade said:
zar ne radi onda probleme pomak ruke (između okidanja, ili je brzinsko okidanje) ili program to pegla?

..vidim da je Osigurac dijelom vec odgovorio  (y)

..ova konkrektna je kao sto sam vec napisao spojena od 5 fotki gdje sam svaki puta morao rucno vrtiti kotacic mijenjajuci brzinu okidaca od 1/1000 do 1/20 sekunde, jer nema brackating opciju.. ako imas dovoljno mirnu ruku ili koristis neki cvrsti predmet gdje mozes nasloniti aparat, Photomatix Pro 4.1.2 kojeg koristim za HDR dosta dobro to odradi..  :)


..evo jos jednog HDR-a prebacenog u cb, ali ovog puta sam koristio automatsku bracketing opciju u aparatu za tri okidanja.. i naravno, opet iz ruke, jer sam prelijen za nosati stalak sa sobom  :mrgreen:

 
SM Blade said:
sve mi je jasno, što što znači.... zanime me što to znači dugo?
0.1sec, sekunda, 3 sekunde?

jer ekspozicija može biti i par sati...
Imaš li ti šta pametnije raditi nego trackati tu po forumu?
 
OldBoy said:
    ...cure slikam na ulici, u hodu, onako kako ih vidim u tom trenutku. I kad se okrenem za njima za pogledati kakva im je torbica  :mrgreen:

    Dugo nisam stavio neku novu i baš sam se zaželio.

kad smo kod torbica, evo neki gej da ne kazem što drugo  :mrgreen:

usliko moje malo smetalo 5g :D