Fotografija općenito

Osigurac said:
Fjaka,svaka cast za ovo,nije mi davno slika sjela ovako

Ides li na moto mrazove,neznam bili nosio aparat ?

hvala :)
idem, a isto i ti uzmi aparat
 
Eto i mene s dvije fotke od neki dan. Nisu obrađivane. Bilo ih je više ali koliko god su se meni činile dobre kad sam ih uslikao, većinu sam kasnije nezadovoljan obrisao...kako sam rekao, tek se sam se počeo bavit fotkanjem tako da su svi savjeti dobro došli i poželjni...ako znate neki programčić za obradu fotki (besplatan poželjno), slobodno ga preporučite  (y)
 
Jedna moja... stara

414968_2518008434577_1686313265_o.jpg
 
Borinjo said:
Eto i mene s dvije fotke od neki dan. Nisu obrađivane. Bilo ih je više ali koliko god su se meni činile dobre kad sam ih uslikao, većinu sam kasnije nezadovoljan obrisao...kako sam rekao, tek se sam se počeo bavit fotkanjem tako da su svi savjeti dobro došli i poželjni...ako znate neki programčić za obradu fotki (besplatan poželjno), slobodno ga preporučite  (y)

Besplatni programcic je GIMP, i ja ne vidim razliku od photoshopa za moju razinu rada a mnogi su se poceli prebacivat na njega...iako imam "placenu" verziju PS-a ipak radim na GIMP-u...

Sta se tice fotografija,mora bit duza ekspozicija a onda naknadno simuliras gradijaciski filter koji ce ti smanjit ekspozcijiu neba da dobijes ujednaceno svjetlo neba i kamenja koje je dosta tamno... Druge dvije opcije su : HDR ili gradijaciski filter koji namontiras na objektiv ali to pusti sad ...

U gimpu to mozes radit tako da odaberes podrucje neba i onda ides na krivulju te s njom reguliras ekspoziciju... Lightroom je puno zahvalniji za te stvari pa ga "kupi" ;)
 
Borinjo said:
Eto i mene s dvije fotke od neki dan. Nisu obrađivane. Bilo ih je više ali koliko god su se meni činile dobre kad sam ih uslikao, većinu sam kasnije nezadovoljan obrisao...kako sam rekao, tek se sam se počeo bavit fotkanjem tako da su svi savjeti dobro došli i poželjni...ako znate neki programčić za obradu fotki (besplatan poželjno), slobodno ga preporučite  (y)

Što se obrade tiče: kreni odmah slikati u RAW formatu. Za početak drži i JPEG upaljen (poslije ćeš ga isključiti). Sa kamerom si trebao dobiti softver za obradu i razvijanje RAW u JPEG. Ako nisi - guglaj Canon free RAW converter. Inače, iako nije besplatan - preporučam Adobe Lightroom.  Ne samo zato što ima odlične fukcionalnosti, nego i zato što za njega ima najviše materijala za učenje (knjige, tutoriali, youtube lekcije).

A što se savjeta tiče - samo polako i strpljivo. Net je prepun turorijala. Evo nekoliko pojmova za guglanje: composition, depth of field, exposure, light, perspective, point of interest, rule of thirds, leading lines. Na to dodaš ključne riječi photography i tutorial i voila  :mrgreen:

Ovaj tip ima kratkih pocetnickih tutoriala:

https://www.youtube.com/watch?v=YZPuc3HV5O8

B&H ima raznih konkretnijih predavanja, npr:

https://www.youtube.com/watch?v=r8HZCdieSAo

Što se knjiga tiče, za početak: Scott Kelby - The Digital Photography Book.

Osim toga: gledaj fotografije dobrih fotografa.  I najvažnije: vježbaj.
 
lb said:
Što se obrade tiče: kreni odmah slikati u RAW formatu. Za početak drži i JPEG upaljen (poslije ćeš ga isključiti). Sa kamerom si trebao dobiti softver za obradu i razvijanje RAW u JPEG. Ako nisi - guglaj Canon free RAW converter. Inače, iako nije besplatan - preporučam Adobe Lightroom.  Ne samo zato što ima odlične fukcionalnosti, nego i zato što za njega ima najviše materijala za učenje (knjige, tutoriali, youtube lekcije).

A što se savjeta tiče - samo polako i strpljivo. Net je prepun turorijala. Evo nekoliko pojmova za guglanje: composition, depth of field, exposure, light, perspective, point of interest, rule of thirds, leading lines. Na to dodaš ključne riječi photography i tutorial i voila  :mrgreen:

Ovaj tip ima kratkih pocetnickih tutoriala:

https://www.youtube.com/watch?v=YZPuc3HV5O8

B&H ima raznih konkretnijih predavanja, npr:

https://www.youtube.com/watch?v=r8HZCdieSAo

Što se knjiga tiče, za početak: Scott Kelby - The Digital Photography Book.

Osim toga: gledaj fotografije dobrih fotografa.  I najvažnije: vježbaj.

Btw, zašto uvijek RAW format? Koliko sam čuo (a nisam puno) to je format namijenjen isključivo za obradu? Inače obrađujete sve fotografije koje uslikate? Mogu li razvijati neobrađene fotke u RAW formatu? Nemam nažalost software za obradu, al poslužit će nešto od ovoga što ste naveli. (y)
 
Najjednostavnije

Kad pucas jpg dogada se to da aparat sam obraduje fotografiju,kompresira je i onda ti je prikazuje u cilju smanjenja "nepotrebnih" informacija i same velicine fotografije... Te nepotrebne informacije zamisli kao nesto sto se skrilo u sjeni ili nesto sto se sakrilo na nebu,primjerice obris oblaka...kad se fotografija kompresira,ti se pozadinski podatci gube i nijenih moguce izvuc...

Sto nije slucaj kad pucamo RAW, onda dobijamo sve informacije i onda recimo smanjivanjem highlighta i povecavanjem kontrasta mozemo "izvuci" taj obris oblaka sa neba koji je jpg u kompresiji izgubio i "oznacio kao nebitan" ...

Da,ja sve fotografije obradivam... Kad npr. fotografiram maloj rodendan onda se potrudim oko 1-2 fotograije a ostalo prebacim u jpg sa nekim automatskim postavkama...

To za razvijanje :

Neobradeni RAW je u startu gora fotografija od jpg-a posto aparat na jpg primjenjuje korekcije...
Pogledaj tu par strana prije moju usporedbu macke obradene i neobradene