Fotografija općenito

Sredju said:
Od kojeg vremena okidanja se primjeti drhtanje ruke, na nekoj  slici?

To je subjektivno, ali neko pravilo je (kad se ne koristi stabilicija) da je brzina okidaca jednaka ili brza od zarisne duljine (u slucaju crop senzora, gleda se efektivna zarisna duljina, a ne nazivna).
Ali jako ovisi od covjeka do covjeka. Neko ima mirniju ruku i moze ic i dosta ispoda toga, a neko drugi ce i na tim postavkama imat mutnu sliku.
Znaci, na 50mm barem 1/50. Na 250mm barem 1/250. Itd
 
Sredju said:
Mislim da su moguci samo portreti. Mislim da bih mogao nesto postici sa takvom starinskom lecom koja je bez zuma, malo blenda i malo fokus u prilikima sa losijim svjetlom. Posto mi ovaj kit objektiv sa f3,5 u stanu i ide na zivce, u auto modu ispuca iso na 1600.
Jos jedno pitanje, da li je uopce moguce namjestiti rucni fokus uz pomoc ekrana, vani uz sve vremenske prilike i neprilike?

Moguce je ako imas focus peaking, s tim da je DOF jako plitak na F 1.2 i moras biti vrlo uvjezban i precizan. Sa EVF-om je opcenito nesto lakse koristiti focus peaking nego preko ekrana.

Drugim rijecima: ne prtljaj nego za portrete uzmi nesto sa autofokusom ekvivalenta 85mm na 35mm senzoru sa blendom 1.8 To nije skupo. Koristi single point auto fokus, fokusiraj uvijek na blize oko, po potrebi rekadriraj nakon sto kamera uhvati fokus i ćao.
 
5d47be4c2aa6ca4c10a210ad3ae02fb4
 
Ako neko dvoji izmedju jpeg i raw, evo eklatantan primjer zasto je raw bolji odabir.
Iz raw fajla sam uspio izvuc BRDO detalja iz svijetlih tonova slike, sto u slucaju jpega nije slucaj (moze se izvuc malo, jako malo)

Prva fotka je jpeg, druga raw nakon obrade koja je ukljucivala samo izvlacenje detalja iz tamnih i svijetlih dijelova slike.


IMG_4228-2_zpsvtl1cpkk.jpg


IMG_4228_zpssgngvivg.jpg
 
Magla mi je dobra za igranje sa crno bijelom tehnikom:

56fc2f843e71f4b21073bd387f22ea68


 
Igra svjetla i magle jutrosnji izlazak  :)

Isao sam iz nocne doma i vidm magla svuda ispod 500m pa sam isao doma po fotić i pricekao da sunce preskoči Učku

boje nisam dirao previse, vise sam wb (y)