Fotografija općenito

Bob Rock said:
Da se uguram u temu  :wink: .. Moja prva sa novim fotoaparatom... Ništa posebno, samo pogled s ponistre u zoru...

savjet: jes da png nema kompresije, ali za web je sasvim dovoljan jpg
 
Sredju said:
Pozz.
Kada ne bih kupio Fotic, ne bi nikad ni obisao Belvedere.
Ne ljutim se ni na jednu kritiku.

Osim očito neravnog horizonta koji bode u oči, a da ne idem nabrajati, preporučam da na neko vrijeme prestaneš obraćati pozornost na alat (fotic, objektivi, kurci palci) nego da se pozabaviš osnovama kompozicije. Za to ti je dosta i smartphone sa kamerom. Ovaj komentar vrijedi za obje slike koje si stavio.
 
Sredju said:
Pozz.
Kada ne bih kupio Fotic, ne bi nikad ni obisao Belvedere.
Ne ljutim se ni na jednu kritiku.

    ...ja za korekcije u JPGu koristim besplatni program Faststone, ali za izravnati sliku dobar je bilo koji. Izravnaj je po osnovnoj liniji Belvederea. Vjerujem da je dvorac 'u vaser vagu' inače bi se do sada srušio. Šalamala  :mrgreen:

    Ne vidim u EXIFu na kojoj je daljini bio tvoj zum (imaš 14-42) ali mi se čini da nije bio na 14. Ako je, trebao si se udaljiti za još desetak metara da u kadar 'uhvatiš' cijelu zgradu.

    I ako nemaš neki poseban razlog za asimetričnost, mogao si simetralu slike izjednačiti sa simetralom motiva (dvorca)

    Vidim da EPL7 radi dobre slike, koncentriraj se na fotografiranje i zaboravi istraživanje 'hardvera' (opreme) još koju godunu. Hodaj okolo i tuci po svemu što vidiš. Tako ćeš najbrže napredovati.
 
Ja bi prvo posamaro i rastjero one baustelce s svom opremom i onog Smarta preselio na ahiret  :mrgreen:
 
Hvala na konstruktivnoj kritici, ukazivanju na greske.
Skljocao sam sa fiksnim 50 mm, koji je ocito predugacak.

 
Sredju said:
Hvala na konstruktivnoj kritici, ukazivanju na greske.
Skljocao sam sa fiksnim 50 mm, koji je ocito predugacak.

...hodaj prvih godinu dana okolo ISKLJUČIVO sa 14-42 i nauči sebe samoga 'fotografski' gledati (kadrirati). Za ono ostalo imaš vremena čtiav život. Škljocaj u svakoj prilici i uči.
 
2Sredju
Zgrade (gotovo) uvijek moraju biti cijele u kadru, ne ovak rezane sa svake strane.
Objektiv staviti na "najmanji zum", poravnati horizont i dobro razmisliti o kompoziciji i kadru. Kolege prije mene su sve objasnili.
 
Najbolje ti je kit za početak pa na prajm malo vježbat razmisljanje o kompoziciji i onda di ti se sviđa vise sirac ili telac neki bolji ili obadvoje :)
 
Samo mali edit na ovo da treba uvijek poravnati horizont :

Sa fotografijama zgrada je ponekad problem sto izgleda kao da padaju u kadar ili iz kadra tj. da su nagnute i onda to moramo kompezirat tako da okomicu zgrade poravnamo sa okomicom findera...

Tako da su sva pravila pravila ali uvijek postoji situacija kad se moraju izbjegavat,
ako je fotografija zanimljiva onda je zanimljiva,pravila nastaju naknadno  (y)
 
Iphoneslika

b4b567aac2ec0304fb289a74a53e1be9.jpg



Sve će biti dobro!
 
Nešto sam se uhvatio crno-bijelih fotki zadnje vrijeme...
Detalj iz Helsinkija, 16:9 crop:

ca05dd0f2bf93786a36d29fdec949115


 
@ Nemo

Da nema motora odlicna fotografija, ovaj blure je super sjeo i jos da je cropas tako da donji dio pocinje tamo gdje gume diraju cestu, da taj rub ceste krece iz donjeg ljevog kantuna i da raste prema desno...