GLJIVARENJE

lunjo said:
Pojest ću vrganje al su mi lisičke i blagve draže. Nego , jel tko vidio šta grmašica zadnje vrijeme ?

Naravno,kad je omjer 1000 vrganja 1 blagva  :mrgreen:

S time da ove godine nisam našao ni jednu  :(
 
lunjo said:
Pojest ću vrganje al su mi lisičke i blagve draže. Nego , jel tko vidio šta grmašica zadnje vrijeme ?

Blagve su zaštićene i ne bi se smjele brati... :mrgreen:

loudpipes said:
  :mrgreen:
budimo ozbiljni....
kod nas je bilo jako malo suncanica ove godine a njih pohat ili slozit kao picu  :klopa: :dribble:

Ja sam isto kukao kako ih nema i onda ih je nekih tjedan dana bilo na bacanje, nisam se ni obazirao više na njih  :shock:
 
ADAM said:
Medvjeđe šape,super na salatu  (y)

Ali kako ti je Poco rekao nisu sve jestive  :wink:  :mrgreen:

Ali stvarno ne kužim kaj je ovo,jel recesija ili kaj?
Naime,berem gljive već 35 godina i NIKADA kao ove godine ljudi po šumama  :palacdolje:

Gljivari i beciklisti, jbt, sjedim na čeki ljetos i čekam svinje, a u 21:30 navečer u crnom mraku kroz šumu 5 km od ceste po šlajsu dva morona guraju biceve i žlabraju,nemo'š vjerovat'.
Jesenas uopće neidem u šumu u lov, ujutro u 6 već lamantiraju gljivari, dođeš predvečer, još ih ima po šumi sam' što ne spavaju tamo.
 
Poludeli ljudi za vrganjima, kaj je najgore i moja žena počela brati. Samo se bojim da se jedno jutro nebum probudil.  :LOL:
 
flugo said:
Blagve su zaštićene i ne bi se smjele brati... :mrgreen:

Ja sam isto kukao kako ih nema i onda ih je nekih tjedan dana bilo na bacanje, nisam se ni obazirao više na njih  :shock:

pogotovo ne kad su u jaju , moš upiknut pupavku  :LOL:

vrganja imam punu škrinju  :eek:hne:
 
Problem je kaj ljudi zamjene sunčanicu sa panterovkom, kao ovi u Bjelovaru.
Panjevčica ima isto 2 vrste, jestive su one koj eimaju na svom kremasto žutom klobuku u sredini kao malji šeširić smečkaste boje.
Zlatače možeš prepoznat kad sa donje strane klobuka stisneš lagano prstom, ona zelena spužva potamni.
 
krenule trubače  :shock:
 
bome jesu  (y)

imam još malo mljevenih od prošle godine, trebat će u nabavku ;)
 
kosta said:
Problem je kaj ljudi zamjene sunčanicu sa panterovkom, kao ovi u Bjelovaru.
Panjevčica ima isto 2 vrste, jestive su one koj eimaju na svom kremasto žutom klobuku u sredini kao malji šeširić smečkaste boje.
Zlatače možeš prepoznat kad sa donje strane klobuka stisneš lagano prstom, ona zelena spužva potamni.

Al te dvije gljive nisu tako reć ni slične, kak to uspiju  :misli:

poco loco said:
malo sam danas pobjegao u šumu i usput nabrao jedno 2 kile  8)

Bio i ja jučer, trube nisam našao, bilo nešto vrganja i kestena  (y)
 
poco loco said:
malo sam danas pobjegao u šumu i usput nabrao jedno 2 kile  8)

:LOL: :LOL: :LOL: :LOL:

to će od sad biti magična brojka što se tiče gljiva...  :LOL: :LOL:
 
strasilo said:
:LOL: :LOL: :LOL: :LOL:

to će od sad biti magična brojka što se tiče gljiva...  :LOL: :LOL:
opet jezična barijera  :shock: ....trebalo mi je 5 minuta da skontam šta je u mom postu smiješno  :mrgreen:
 
Poslije ovog trovanja kod nas u Bj. staaalno na radiju upozoravaju da za branje gljiva treba dozvola i gljivarski ispit, da su kazne velike i sl.
Sad je vrijeme i da puze krenu, ovdje su ih otkupljivali Talijani pa su ih ljudi masovno brali.
Trubače još nisam vidjela, ali sad bi ih već moglo biti.
Kako ih sušite?
 
strasilo said:
Strašno volim jesti gljive na različite načine... i znam ih spremati .....

ali problem nastaje oko poznavanja gljiva.... tj. nepoznam glive i prepoznajem tek nekoliko vrsta u divljini, a često sam u šumi i imam priliku za branje...

Sad me konkretno zanima jedna vrsta na koju sam naletio u Istri ... pa ako netko zna jel ovo čudo jestivo ili nije... hvala

dobio sam ipak vrlo konkretan odgovor od pravog poznavaoca gljiva..... i ipak se nebig otrovao ...  8)

ova gljiva što si pokaza ode ne raste iz panja nego isključivo iz zemlje.... zove se uleknjača (žuta uleknjača) (clitocybe inversa) i da jestiva je ... doduše nema neku posebnu vrijednost jer je dosta žilava, ali mladi primjerci su dobri... Meso Uleknjače sadrži male količine otrova Muskarina pa ako se konzumira u većim količinama (pretjerano velikim) može naškoditi...

Zavodnica se lako otkrije... uzmeš jednu i držiš je u ruci 10 minuta... ako je zavodnica onda ti je ruka narančasta... ako nije onda je neka druga vrsta.

Zavodnice rastu iz debla/panja, ali ponekad se samo čini da rastu iz zemlje te ukoliko sumnjaš na nešto slično onda otkopaj korjen stručka i ako gljiva raste iz drva onda je zavodnica, a ako raste iz micelija onda je neka druga vrsta....

tako da ću se ubiti od gljiva....  :LOL: :LOL: