GLJIVARENJE

Renata said:
To je odličan način za upoznavanje gljiva, na terenu  (y)
Jel i za to trebamo imati dnevnu dozvolu?

Mislim da ne  :misli:
Vidiš interesantno pitanje  (y)
Ako bi me netko tražio sjeo bi si tam i otkartao koju belu dok se tragači vrate iz šume  :mrgreen:
 
Ako ideš u berbu gljiva sa gljivarskim društvom onda valjda možeš od njih i nešto naučiti  :misli:
Ja sam učila od jedne žene koja je znala jako puno vrsta gljiva, uvijek bi joj donijela košaru kad sam došla iz šume, a ona mi je tada govorila koja je koja i koja je jestiva a koja ne.
Ipak berem samo one za koje sam sigurna da su jestive, ostale ne diram  :mrgreen:
 
Turčin...isti klinac kao vrganj,.... jedino je neugledan kad ga narežeš jel pocrni  :shock:
....kad nema vrganja u izobilju kao ove godine dobar je i on, s time da ima fora da ga režeš direkt u tavu kod pripreme ili u vruću vodu kod blanširanja za smrzavanje i onda ostaje indentičan vrganju ne samo po okusu već i po boji  :cool:...e da jede se samo klobuk jel je stručak drvenast i tvrd  :shock:
 
poco loco said:
Turčin...isti klinac kao vrganj,.... jedino je neugledan kad ga narežeš jel pocrni  :shock:
....kad nema vrganja u izobilju kao ove godine dobar je i on, s time da ima fora da ga režeš direkt u tavu kod pripreme ili u vruću vodu kod blanširanja za smrzavanje i onda ostaje indentičan vrganju ne samo po okusu već i po boji  :cool:...e da jede se samo klobuk jel je stručak drvenast i tvrd  :shock:
Znam iz literature da se jede samo klobuk, jer spada u vrstu dedeka, jel se trebaju prokuhati prije tave  :misli: neki tvrde da sve dedeke treba prije kratko prokuhati, ocijediti pa onda na luk
 
Renata said:
Znam iz literature da se jede samo klobuk, jer spada u vrstu dedeka, jel se trebaju prokuhati prije tave  :misli: neki tvrde da sve dedeke treba prije kratko prokuhati, ocijediti pa onda na luk

(y)

cca 15 minuta- barem tako radi moja bolja polovica  (y)
 
blanširanje prije smrzavanja  :misli:, prvi put čujem, to samo za turčina ili vrijedi i za vrganje? i zašto?  :)
 
kyzo said:
blanširanje prije smrzavanja  :misli:, prvi put čujem, to samo za turčina ili vrijedi i za vrganje? i zašto?  :)

možeš,a i ne moraš :wink:
i vrijedi za sve gljive (čvrste) koje se mogu smrznuti :mrgreen:
 
kyzo said:
blanširanje prije smrzavanja  :misli:, prvi put čujem, to samo za turčina ili vrijedi i za vrganje? i zašto?  :)

Ukusnije su, kao i povrće koje se zamrzava  :wink:
 
Renata said:
Ukusnije su, kao i povrće koje se zamrzava  :wink:
Turčine (ak idu u škrinju)  blanširam da ne pocrne, a vrganje ni pod razno, jel budu užasno ljigavi kad se otope i to mi je bljak  :shock:
 
poco loco said:
Turčine (ak idu u škrinju)  blanširam da ne pocrne, a vrganje ni pod razno, jel budu užasno ljigavi kad se otope i to mi je bljak  :shock:

a dovoljno ti ih je pokapati limunovim sokom :mrgreen:
 
Neki dana kada sam cuo koliko kostaju vrgnjevi po kilogramu iznenadio sam se, drug koji mi je iz BIH kaze da se dole prodaju i po 50kn po kilogramu.
 
kaze danas u NOVOM LISTU  Romano Bozac-najveci autoritet u podrucju gljivarstva da je ovo sa zabranama branja i  dozvoljenim kolicinama
gomila gluposti sastavljena od ljudi koji nemaju pojma o gljivama....cak su uvrstili na spisak neke gljive koje uopce ne postoje    :shock:

Kaze to su plodovi,kao i kesteni ....kao i bilo koji drugi plod treba se brat a ne ljude ganjat po sumama  (y)
 
isti qurac kao i za ribolovne dozvole ....  :palacdolje: :palacdolje:
 
strasilo said:
isti qurac kao i za ribolovne dozvole ....  :palacdolje: :palacdolje:

ovisi  :wink:

Tamo gdje se gospodari s vodom- čitaj poribljava i brine o ribi OK,jer to je kao da ideš u berbu šampinjona u nečiji podrum  :mrgreen:
Ali ako hodam po šumi i usput nađem koji vrganj...