GUME - SVE ONO STO VAS ZANIMA

Kad vidis ostecenja u koje mozes gurnut duboko nokat, to bi bilo to sto ti je bimba rekao, a slike to i potvrdjuju  (y)


gurnut nokat na ovim slikama bi bilo desna ruka, stojis sa lijeve strane motora kako je i slikano i gurnes npr. nokat kaziprsta desne ruke u gumu u ostecenje - taj kut ostecenja uz duboki zarez je upravo to - cold tear - previsoki tlak
 
Miko, a sta ne valja ovoj tvojoj gumi? Meni to idealno izgleda. Da si podigao tlak ne bi ju toliko kidalo ali upitno je drzanje
 
boRRis929 said:
Miko, a sta ne valja ovoj tvojoj gumi? Meni to idealno izgleda. Da si podigao tlak ne bi ju toliko kidalo ali upitno je drzanje

Obratno  (y)

To trganje je jer guma nije dovoljno zagrijana obzirom na opterecenje i dolazilo je do povrsinskog pregrijavanja zbog proklizavanja i to ju je trgalo.. Da je pregrijana bog premalog tlaka, to bi izgledalo drugacije
 
3alfa3 said:
Kad vidis ostecenja u koje mozes gurnut duboko nokat, to bi bilo to sto ti je bimba rekao, a slike to i potvrdjuju  (y)


gurnut nokat na ovim slikama bi bilo desna ruka, stojis sa lijeve strane motora kako je i slikano i gurnes npr. nokat kaziprsta desne ruke u gumu u ostecenje - taj kut ostecenja uz duboki zarez je upravo to - cold tear - previsoki tlak
Štima, drugo je kad se guma kida tako da se u njoj pojavljuju pukotine u koju možeš gurnut nokat kako ti kažeš, na ovim mojima tog nema - samo se pretjerano topila.
 
MIK0 said:
Štima, drugo je kad se guma kida tako da se u njoj pojavljuju pukotine u koju možeš gurnut nokat kako ti kažeš, na ovim mojima tog nema - samo se pretjerano topila.

Ali ja na ovoj tvojoj slici vidim ostecenja koja odgovaaraju obliku nokta desne ruke koji bi gurnuo u njih.
 
3alfa3 said:
Ma ja sam teoreticar, kaj ti je, meni gume traju 8000km barem  :D

Djelomicno si u pravu ali to sto mislis nije u ovom slucaju. Ova guma nije iskidana
 
3alfa3 said:
Ali ja na ovoj tvojoj slici vidim ostecenja koja odgovaaraju obliku nokta desne ruke koji bi gurnuo u njih.
Možda tako izgleda zbog kuta slikanja/svjetla, no na ovim gumama nema "pukotina" nego je sva ova otopljena guma samo zalijepljena na glatku površinu ispod.

Ovo bi kao bio "cold tear"
20131107_86b88e09db3b2a42f789247271562ed5_1383797263.jpg
 
boRRis929 said:
Djelomicno si u pravu ali to sto mislis nije u ovom slucaju. Ova guma nije iskidana
Da ... ovo je ta guma nešto kasnije kad sam smanjio tempo. 
Znači nema dubokih oštećenja.
a41774adfc8c9e97a0a2104a40fb6431.jpg
 
boRRis929 said:
Djelomicno si u pravu ali to sto mislis nije u ovom slucaju. Ova guma nije iskidana

Da, nije skolski primjer previsokog tlaka kakvog se moze slikovno izgooglat, istina. Ali, ostecenja su (barem meni tako djeluje na slici) duboka, prate specifican oblik u kojeg gurnes nokat.

Da stvar bude kompliciranija, moze guma istog pocetnog tlaka dozivit i cold i hot tear, ovisi koje doba dana, tj vanjske temperature (naravno, tempo ko na stazi :D ). Prepumpas ju, vozis u podne, satres ju kao cold tear, a na povratku kuci ako su temperature pale guma bude preslabo napumpana za zadani tempo.


Kako bilo, moja voznja na mom motoru nikad nije tako satrala gume, a vozim na 2.9 zadnju uvijek - guma dobije teksturu kao na sredini njegove i to cijelom povrsinom, mozda mrvicu jace u polunagibu gdje jace odvnem gas (D8 najcesce, po Zg gume zagladim tako da su glatke ko staklo  :LOL: ).
 
MIK0 said:
Da ... ovo je ta guma nešto kasnije kad sam smanjio tempo. 
Znači nema dubokih oštećenja.
a41774adfc8c9e97a0a2104a40fb6431.jpg


Eto, posipam se pepelom, osim ako nisi vozio ko baba nekih 500+km  :mrgreen:
 
3alfa3 said:
Eto, posipam se pepelom, osim ako nisi vozio ko baba nekih 500+km  :mrgreen:
Moš mislit .... između te dvije fotke je ravno 152 km, tempo takav da su me presretačem ganjali, kao što rekoh usporio sam pa je imalo smisla  :LOL:
 
OK, ovaj video objasnjava prilicno dobro situaciju, stvarno se nije radilo o previsokom, nego preniskom tlaku. Ispada da je stvarno dubina ostecenja bitna kod procjene - ako nije jako duboko - nije cold tear


https://www.youtube.com/watch?v=UG0OVFID7G8
 
Evo pa teoretizirajte. Uglavnom gazni sloj gume se razvuka prema rubovima. Cak blizu ruba ima ka mala mareta...da ne govorim da mi se nikad nije dogodilo da mi odu rubovi prije sredine. Sto god da je uzrok nece na moj bajk opet

5wh0xv.jpg
 
LemmyZD said:
Evo pa teoretizirajte. Uglavnom gazni sloj gume se razvuka prema rubovima. Cak blizu ruba ima ka mala mareta...da ne govorim da mi se nikad nije dogodilo da mi odu rubovi prije sredine. Sto god da je uzrok nece na moj bajk opet

5wh0xv.jpg
Ja bi stručno reka da je ovo posljedica paljenja na guranje.

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

 
[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Aha. A da jebiga . 🤣🤣🤣🤣🤣

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

 
Izgulio sam i ja na supercorsi bsb prije bokove od sredine. Bocni granicnici izasli na gaznu povrsinu a na sredini gume ima jos 4-5mm

Sent from my SM-G930F using Tapatalk