Gume za Sportcity

gfest

Member
Stražnja guma na Sportcityju mi se neravnomjerno troši; kad po sredini oćelavi na rubovima ima još dosta mesa. Pumpam i prednju i zadnju na 2.0 bara. Tvrdoću stražnjih amortizera sam namjestio na 2 klika ispod najtvrđe postavke.

Ne palim gumu, ne vozim sporo u zavojima...

Na novom skuteru sam dobio tvornički ugrađene Maxxis gume. Trajale su 12 tkm (stražnja potrošena "do žice" na sredini, a na rubovima je bilo još dosta "mesa"; prednja je mogla još malo ali rekoh - ajde mijenjaj obje...).

Na 12 tkm sam dao ugraditi Michelinke (Pilot Sport SC). Sad sam na 18 tkm (dakle prešao sam 6 tkm) i stražnja je po sredini gotova, slick, a šare na rubovima su skoro kao kad je guma bila nova. Prednja je kao nova.

Sad ću mijenjati samo stražnju, ovdje u Dubrovniku nemaš izbora - jedina u dimenzijama 130/80-15 je Savina guma. S ugradnjom košta 517 kn! :?

1) Ima li još koji vlasnik Sportcityja sličnih problema s trošenjem stražnje gume?
2) Imate li kakvu ideju zašto dolazi do takvog trošenja?
3) Kakva su vaša iskustva sa Savinim gumama?
4) Je li problem imati gume različitih prizvođača na skuteru?


Hvala na odgovorima!

 
nije bitno dal vozis sporo u zavoju ili ne,bitno je koliko se naginjes,a naginjes se jako malo kad ti se guma trosi samo po sredini a rubovi dobri,nije mi jasna tema tj. sta zelis :misli: guma se i mora trosit vise po sredini...

6000km je vec velika kilometraza,na mojoj savi se vec nakon 500km vidi opaka promjena,sljedece sezone idu i nove gume i prednja i zadnja,ah troska na skuteru mijenjatu gume svake godine  :mrgreen:
 
Ma naginjem se, prijatelju, u desnim zavojima struže zaštita auspuha, a u lijevima podnica, tako da... (y)

A ono što me zanima naveo sam pod 1) - 4)...


Svakako hvala ti na odgovoru!


Pozdrav,


Gfest
 
kazem ti, 6000km je vec puno,na mojoj savi se vec nakon 500km vidi lijepe promjene,po sredini je tanja a po rubovima se ljusti :mrgreen: ta guma ako izdrzi 4000km ja cu se cudit,dunlop mi je ipak nesto duze trajala,ali tko trazi trajnost kod guma za skuter kad kostaju cca 400kn :mrgreen:
 
Ma ne znam, čudno mi je da se toliko brže troše po sredini...

Prije Sportcityja sam vozio SR 150, i na njoj su se gume više trošile po rubu (i Maxxis i Dunlop i Pirelli). Zato mi je sad malo čudno, ali eto drago mi je čuti da je i kod tebe tako. Bit će da je SR 150 bila iznimka.
 
Razloga za potrosnju guma po sredini (posebno zadnje) moze biti vise:
> velika tezina skutera ili stalna voznja u dvoje;
> voznja AC ili nekom brzom cestom vecom brzinom + ovo iz prethodnog retka;
> nagla i intenzivna kocenja zadnjom kocnicom (na skuteru u pravilu cesto, tj. mnogo cesce nego na motorima);
> powerslideovi, tj. proklizavanje zadnjeg kotaca pri kretanju (na skuterima rjeđe ali moguce na losijem gradskom asfaltu);
> itd

E sada, cim je guma meksa, bolje drzi cestu, ali se i vise trosi, samim time, gorenavedene stavke ce ju prije potrositi.

gfest said:
...

4) Je li problem imati gume različitih prizvođača na skuteru?

U pravilu "nije problem", mada osobno ne preferiram, tj. volim imati dvije iste gume, ili barem istih performansi (isto vrijeme zagrijavanja, isti/slican grip u svim uvijetima i sl.).
 
nema tu spasa i meni se više troši po sredini kako god da se vozim
npr trenutne gume imaju oko 8-9000km i zadnja je po sredini skoro gotova a prednja je po rubovima skoro gotova
moj skut je dosta težak pa pojede zadnju po sredini ali očekivati od gume na motoru da traje više od 10tkm je suludo
 
biker4life said:
Razloga za potrosnju guma po sredini (posebno zadnje) moze biti vise:
> velika tezina skutera ili stalna voznja u dvoje;
> voznja AC ili nekom brzom cestom vecom brzinom + ovo iz prethodnog retka;
> nagla i intenzivna kocenja zadnjom kocnicom (na skuteru u pravilu cesto, tj. mnogo cesce nego na motorima);
> powerslideovi, tj. proklizavanje zadnjeg kotaca pri kretanju (na skuterima rjeđe ali moguce na losijem gradskom asfaltu);
> itd

E sada, cim je guma meksa, bolje drzi cestu, ali se i vise trosi, samim time, gorenavedene stavke ce ju prije potrositi.

U pravilu "nije problem", mada osobno ne preferiram, tj. volim imati dvije iste gume, ili barem istih performansi (isto vrijeme zagrijavanja, isti/slican grip u svim uvijetima i sl.).

Hvala na informacijama, ovo mi je pomoglo jer sam se prepoznao u nekoliko navedenih točaka:

> Sam skuter nije težak, ali ja imam 110 kg, dakle DA - vožnja u dvoje :mrgreen:
> DA, često se volim provozati po otvorenoj cesti (bez prethodne dijete :wink:)
> Stvarno nastojim izbjegavati proklizavanje ili blokiranje stražnje stražnje rote, ali... Ma znaš i sam kako je...

Puno hvala na odgovoru, vidim da znaš znanje.

Pozdrav,

Gfest
 
mv_agusta said:
nema tu spasa i meni se više troši po sredini kako god da se vozim
npr trenutne gume imaju oko 8-9000km i zadnja je po sredini skoro gotova a prednja je po rubovima skoro gotova
moj skut je dosta težak pa pojede zadnju po sredini ali očekivati od gume na motoru da traje više od 10tkm je suludo

Ajde sad mi je lakše kad čujem da se i ostalima stražnja brže troši po sredini, mada mi je kod tvog skutera 8-9 tkm za stražnju gumu sasvim solidna kilometraža, s obzirom na snagu i težinu (40 ks, 180-200 kg?). Koji je proizvođač tvojih guma?

A za moja nerealna očekivanja, a j.bi ga računam kad mi je stražnja Maxxis guma izdržala 12 tkm onda bi Michelin trebao barem nekih 8-10 tkm, jer ipak Michelin guma ne drži toliko bolje od Maxxisa da bi imala duplo kraći vijek.

Pozdrav,

Gfest
 
biker4life said:
Ja na SP-u imam Savu Sporty MC29.
Guma je mekana i odlicno drzi, ali se i brzo potrosi.
U biti koristan vijek trajanja joj je oko 5 t km, mozda malo vise.

SP 180, je li to ona dvotaktna zvijer?

Naručio sam MC28, jedina Savina koja paše na Sportcity. Znaš li slučajno koja je mekša? Ili su iste?

Pozdrav,

Gfest
 
Meni je Maxis na sportcityu imao 16000 kada sam ga prodao i montirao sam samo zadnju novu.Nije ni bila skroz potrošena,već je bila ispucala,dobro ajde možda malo na sredini,ali ne slick.I to dvije sezone vožnje.
 
A isto tako imao sam prije njega sportcity 200 dvije godine i prodao ga sa isto nekih 16000-17000km bez da sam promijenio gume,pa ih je novi vlasnik promijenio nakon nekog vremena.Vozim uvijek sa gasom do kraja,i najčešće sam ali vikendom i sa ženom. :mrgreen:
 
gfest said:
Ajde sad mi je lakše kad čujem da se i ostalima stražnja brže troši po sredini, mada mi je kod tvog skutera 8-9 tkm za stražnju gumu sasvim solidna kilometraža, s obzirom na snagu i težinu (40 ks, 180-200 kg?). Koji je proizvođač tvojih guma?

A za moja nerealna očekivanja, a j.bi ga računam kad mi je stražnja Maxxis guma izdržala 12 tkm onda bi Michelin trebao barem nekih 8-10 tkm, jer ipak Michelin guma ne drži toliko bolje od Maxxisa da bi imala duplo kraći vijek.

Pozdrav,

Gfest

195kg prazan + mojih 75 tj 80kg sa opremom

bridgestone battlax th-01
imaš prednju u dimenziji za tvoj skut ali zadnja dolazi samo u 160/60-14 ili 15 ako se ne varam
 
mc 28 9000 km otišla po sredini i to odjednom
prednja se čudno troši najviše između ruba i sredine