HI-FI kutak

to je jako dobra kombinacija.. mislio sam uzet bas tako nešto (definitivno pametnija kupnja) ali estetika i iskoristivost su mi bili važniji.
 
Last edited:
Zašto mi stare ploče i nove ploče na gramafonu ne zvuče isto ?!?

Stare ploče mi zvuče točno onako kako se sjećam da su ploče zvučale... a nove ploče zvuče čudno ... nemaju onu "mekoću" zvuka nego je zvuk nekako "grub" ... nemam pojma kako objasniti ...

Na istom uređaju ...
 
Zašto mi stare ploče i nove ploče na gramafonu ne zvuče isto ?!?

Stare ploče mi zvuče točno onako kako se sjećam da su ploče zvučale... a nove ploče zvuče čudno ... nemaju onu "mekoću" zvuka nego je zvuk nekako "grub" ... nemam pojma kako objasniti ...

Na istom uređaju ...

Materijal sa starih je sniman u studijma sa analognim miksetama i visekanalnim magnetofonima?
 
čini mi se da kolega misli na "isti album štancan 70-tih i sad".
 
ako je riječ o istim albumima... da se isto jednostavno objasnit.....
pošto je ploča analogna.... nova ploča je sigurno "kvalitetnije izrezana" i nije došlo do degradacije površine.....
to se očituje tako da je zvuk na novoj ploči analitičniji i precizniji... što subjektivno djeluje kao grublji i hladniji zvuk....
stara ploča nema više (a pitanje dali je imala i na početku) tu preciznost i zvuk zvuči zamuljanije ilitiga po audiofilsku toplije i mekše.....
e sad .... audiofili se dijele na dvije sorte.... one koji vole mekši i topliji zvuk nauštrb hifija..... i one koji traže brutalno precizan analitički i hladan zvuk nauštrb muzikalnosti.....
 
nema tu jedan odgovor... izvor su ugl iste matrice (trake) i onda sve ide na milijun raznih strana, od različitih masteringa, presinga, (Japan je priča za sebe), zvučnica i igala, itd.. meni su neke stare ploče bolje nego nove.. imam neke nove, one 180g, digital mastering, bla, bla,... a zvuče užasno (previše basa, neslušljivo).. a stara izraubana puno bolje..
 
  • Like
Reactions: Mocippaldi and prpa
Kako @alpine kaže, digital mastering i gotovo je. Dovoljno dobro za fancy tipove, ali ne i za audiofile ili nekog tko je nekad čuo pravi (stari) LP. Zapis mora biti sa magnetofonske trake inače je svejedno na koji je medij kopiran digitalni zapis. Samo prebacivanje na vinil ga neće učinit analognim.
 
Ne sumnjam uopće. Mogu ti samo kazati da probaš, bar na kratko, bez stalka ikakvog.
 
ti zvučnici dolaze u orginalu s tim stalkom.... lagano zakošen.....
nisam ih slušao, ali inače volim te klasične škatule.....
 
dobri su, jako... i svaki dan sve bolji.. san je bio Tannoy Kensington, ali su malo van dosega.. ovi odgovaraju uz opremu koju imam (Luxman, Sansui, Sony VFET, sve staro 45-50 godina).
 
ovo mi je trenutno druga zanimacija, kvadrofonija, 4 kanala, 4 zvučnika, i đojstik.. sve iz 1971. (joystick je 74.)

20230520_111013.jpg
 
Zašto mi stare ploče i nove ploče na gramafonu ne zvuče isto ?!?

Stare ploče mi zvuče točno onako kako se sjećam da su ploče zvučale... a nove ploče zvuče čudno ... nemaju onu "mekoću" zvuka nego je zvuk nekako "grub" ... nemam pojma kako objasniti ...

Na istom uređaju ...
i ja imam isti problem koji mi dovodi do toga da više stare ploče ne želim niti slušati. u zadnje vrijeme sam kupio par ploča i ostao zatečen kvalitetom zvuka.
 
i ja imam isti problem koji mi dovodi do toga da više stare ploče ne želim niti slušati. u zadnje vrijeme sam kupio par ploča i ostao zatečen kvalitetom zvuka.


Subjektivno, kao i u slucaju strasila. Ako cemo definirat kvalitetu brojkama, onda je i prastari CD format puno kvalitetniji i od starih i novih vinila, a kamoli noviji formati koji daleko nadmasuju kapacitete sluha bilo kojeg covjeka na svijetu.

Ali, valjda kao i kod distorzije el gitare: lampa zvuci bolje od tranzistora, mozda nije dobra usporedba jer to je cinjenica koju nitko ne osporava, ali kuzis kaj hocu rec
 
  • Like
Reactions: Mocippaldi
nema pravila...previse je faktora... iako mi se cini da je najvise u samoj produkciji i ko je radio mastering.. nekad mi cak najbolje zvuci HiRes stream sa yubita.. bolje nego CD.. a nekad je ploca zakon.. recimo imam neke originalne ploce od talk talk, bijelo dugme, stare musicale - i super su... perfektne.. a nedavno uzeo "Frank" od A. Winehouse, neko luksuz izdanje.. koma, digli su bas toliko da je sve unistio.

Originalne engleske ploce i vecina od Jugotona su mi skoro pa najbolji... znaci obrnuto od gornjih komentara i nemam pojma zasto. Neko nas sabotira :mrgreen:
 
Last edited:
Stvar je jel na nosac zvuka snimljen zvuk s originalne matrice ili sa xx kopije naravno moze i matrica lose biti snimljena.
 
Pisao sam iskljucivo o kvaliteti zvuka (vjernosti masteru) na nosacu zvuka :) . Vinil nije savrsen, ni blizu, ljudsko uho cuje tu nesavsenost, ali to izoblicenje je iz nekog razloga ugodno za vecinu slusatelja i kolokvijalno se to naziva toplinom zvuka. Zato sam usporedio sa distorzijom el. gitare: lampasko pojacalo ima uhu ugodnije harmonicko izoblicenje od tranzistorskog. Pa cak i da se ne radi o distorziji kao efektu nego cistom zvuku gitare, preko lampaskog pojacala ce gotovo u pravilu zvucat bolje nego da je snimljeno direktno preko DI u studiju (zapravo se koriste obje tehnike istovremeno: na 2 kanala se snimi ako se radi o mono zvuku, pogotovoto vrijedi za bass gitaru pa se po feelingu/uhu odredi omjer glasnoce ta 2 kanala da se dobije zeljeni zvuk, al o tome sada nije rijec :) ).
Kog zanima nesto vise o studijima, Dave Grohl je napravio super dokumentarac o tome gdje je u centru paznje mikseta (najcjenjenija analogna mikseta ikad) koju je napravio legendarni Rupert Neve: Sound City. https://www.imdb.com/title/tt2306745/

A sad koji materijal (master snimka) se uzima za stancanje/przenje/streamanje: nebitno u tom smislu.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: alpine
Čuj, CD odnosno digitala je ok za bar 90% ljudi i opreme koje posjedujemo generalno. Digitalni zapis snimljen na vinil je opet ono šta je bio i prije, samo na drugom mediju. Šta kvalitetniji sistem to je audiofilu razlika veća. Razlika između gore navedene topline zvuka i dinamike, kad se svira LP ili digitala na razglasu, je očita i zanemariti je može malo tko. Trizan. Pijan može svako. Šta je sistem lošiji to je razlika sve manja i manja.
Uglavnom, ljubiteljima zvuka (audiofilima) digitala neće nikad nadomjestiti pravi zvuk vinila (ili kazete) snimljen s magnetofonske trake. Mada, moram priznat, taj metalni zvuk koji dje digitalija je za u auto odličan.