Innsbruck 2010.

Toma HR

New member
Kumovi nam žive u Innsbrucku i to nam je bila super prilika da spojimo 2 stvari. Posjeta njima i uživancija na motoru. Prvi planovi su bili visoki prijevoji, od Švicarskih alpi do Stelvia, no vrijeme je bilo loše i zadovoljili smo se izletima u okolici. Jako nam se svidjelo i planiramo ih ''ugnjaviti'' još koji put i utvrditi gradivo. Blizu je Bavarska, pa smo odlučili obići barem jedan Ludvigov dvorac. Naravno, odlučili smo se za onaj do kojeg se ne mora puno pješačiti.  

1. dan

AC Bregana-Jesenice pa do Tarvisia. Prisjetila sam se da smo tu šopingirali kožne jakne još za vrijeme bivše Juge pa smo stali na kavu. Još uvijek su štandovi u pogonu i ima kupaca.

33tqh5f.jpg



f1d0zq.jpg



Prema Passu di Pramollo ili na Aust. strani Nassfeldpass.

2exy0pg.jpg


1j2q8y.jpg


6h6uj4.jpg


1037kex.jpg


m4ks0.jpg


308dvd1.jpg


3h57a.jpg


Prema Kotchach-Mauthenu. Nakon vožnje uz rijku Gail i prugu, ponovno se penjemo u brda i oduševljeni smo cestom i prirodom. Pretostavljamo da je mjesto Maria Luggau, koje ima veliku crkvu, neko svetište jer u blizini ima hotela i gast-hausa, a uz cestu su i postaje križnog puta. Možda je i zbog svetišta cesta u super stanju. Prelazimo Kartitscher Sattel (1526m). Krajolik je predivan sve dok se nismo spustili u dolinu nešto prije grada Silliana gdje se priključujemo na glavniju cestu koja vodi prema Italiji. Idemo na Brunico.

n8lqa.jpg


2njok.jpg


rgxf79.jpg


wlf6l0.jpg


xf9v6x.jpg


Nešto iza Brunica sasvim slučajno malo smo skrenuli sa ceste u potrazi za kavom i nabasali na ovaj zanimljiv dvorac. Mjesto se zove Casteldarne Ehrenburg. Dvorac je namješten, ali mi nismo ulazili jer nismo imali vremena. Bitno da smo ljudima ušli u dvorište s motorom. Naime, u dijelu dvorca se i danas stanuje. U privatnom je vlasništvu vlastele Kunigl. Dvorac ima 2 stila, jedno krilo je obnovljeno 1700. u baroknom stilu, a drugo je ostalo u izvornom obliku.

ngdkau.jpg


2yyxhk9.jpg


Do Innsbrucka više nismo slikali jer je umor i lagana kišica učinila svoje. Dolazimo u našu Shuman strasse. Inače, kvart nam je bio ultra kulturni. Motor ide u zatvoreni haustor, a mi na večeru kod kumova. Naši domaćini su nas bogovski dvorili. Za dane koji slijede, napunili su nam frižider za doručak ( oni su išli ujutro raditi ), a navečer su nas čekale kuhane delicije. Stvarno nismo očekivali takav tretman. Čak je i Marko bez problema pristao spavati kod mame i tate i nama dao svoju sobu. Darko i Snježana, puno hvala na svemu.

20z30cx.jpg


1zoex4o.jpg


281st1f.jpg


Pogled iz sobe

27zklfq.jpg





 
2. dan

Jutro je li-la i na putu prema Garmich-u oblačimo kišnjake. Na poznatom skijalištu se nismo zaustavljali, idemo do Oberau-a gdje skrećemo prema dvorcu Linderhof. Cesta je super i kiša polako prestaje. Kad smo došli na parkiralište dvorca, već se i razvedrilo. Ovaj put smo odlučili napraviti i unutarnje razgledavanje ljetnikovca Ludviga II. Ovo je jedini njegov dvorac koji je u potpunosti dovršen i u njemu je živio zadnjih 8 godina. Unutrašnjost se ne smije slikati. Iz svakog detalja se vidi koliko je kralj bio opsjednut Lujem XV, njegove slike, kip na konju, čak su i na zidovima slike svih Lujevih ljubavnica, a bilo ih je :mrgreen: Mi smo donijeli svoje zaključke vezano na to da se Ludvig nije ženio i nije imao ljubavnice, a obožavao je Luja i Wagnera :LOL:
Isplati se doći. Stvarno je lijepo uređeno i ima priču i ne mora se previše nahodavati. Sve je blizu i ne preveliko.

2cglsfa.jpg


Čekali smo 5 minuta u redu za razgledavanje unutrašnjosti sa vodičem na engleskom. Voditeljica je bila zgodna i zanimljiva. Baš je simpatično dočaravala Ludvigov život. Inače baš i nismo tipovi za kulturna događanja, ali nam je ovaj obilazak dobro sjeo. Za okoliš ne treba ulaznica.

nzlggo.jpg


2lb2dnd.jpg


24d2f5c.jpg


sqox6r.jpg


2ic18hz.jpg


34ii93r.jpg


14mux6u.jpg


Prema ulazu u umjetno špilju koju si je dao sagraditi Ludvig. Čemu mu je to trebalo ne kužimo :misli: Uz sve ljepote prirode on je radio podzemno umjetno jezero, čak jer i jedrenjak stavio, umjetni slap...bilo je premračno za slikanje  :D

zjf51x.jpg


23kx82s.jpg


Opet smo vani i idemo prema šetnici.

5km0ih.jpg


28tppx.jpg


9tlp42.jpg


Filipinska i marokanska kuća, ne znamo kojim povodom su tu pored dvorca.

2i9qzwn.jpg


whgsn9.jpg


Nakon iscrpnog razgledavanja konačno i apfell strudel i kavice. Mljac.

2niae1e.jpg


ll5c8.jpg


On the road again. Od Linderhofa pičimo prema Fussenu. Prolazimo predivnim njemačkim cestama i krajolicima, drvoredi borova uz cestu, u pozadini planine. Prolazimo pored meni najljepšeg alpskog jezera koje sam do sad vidjela u životu ( Plansee ). Baterija na fotiču mi je krepala pa zadnjim snagama lupam jednu lošu kosu sliku jezera. Samo da se vidi tirkizna boja ( kao Soča ).

6ibnmh.jpg


2ld97rd.jpg


4ugdj4.jpg


Pošto mi je fotić riknuo, za danas više nema slika. Prošetali smo po Fussenu i to je stari grad, tipično turistički orjentiran, prepun kafića, restorana. Turizam se razvio zahvaljujući još 2 Ludvigova dvorca u blizini koja smo pogledali samo izvana. Neuschwanstein i Hohenschwangau dvorac. Njih ćemo detaljnije obići nekom drugom prilikom. Dan je pri kraju i pičimo za Innsbruck na iće i piće kod naših domaćina.

 
3. dan

Kišno jutro. Malo kasnije se budimo i krećemo u đir tek nakon prestanka kiše. To nam je naravno skratilo današnju rutu.

Uz Inn prema izlazu iz grada.

2m85maq.jpg


Krećemo prema Schwazu i baš smo nekak planirali prvu pauzu i kavicu kad nam se pred očima stvorio ogroman moto dućan na 2 etaže. Na prvom katu dučana otkrili smo i super kafić ( Route 66 ) u kojem je naravno dopušteno i pušenje. Atmosfera u bircu je originalna.

aa7t4l.jpg


28m34wo.jpg


2akb4bd.jpg


2cxyst2.jpg


Čak sam si pronašla i isprobala motor iz snova...

avjzft.jpg


Nakon Schwaza i inspirirajućeg okruženja motorima, idemo do austrijancima popularnog jezera Achensee. Još jedno u nizu predivnih ledenjačkih jezera. Veliko je, prepuno sadržaja. Do njega čak vozi i turistički vlakić. Bilo je dosta oblačno pa slike nisu baš nešto.

2i9330o.jpg


72f77k.jpg


9jzvdk.jpg


Idemo još malo na sjever i odmah po ulasku u Njemačku skrećemo prema akumulacijskom jezeru Sylvenstein see. Na mostu preko jezera imamo dvojbu, da li ići na sporednu cestu prema Wallgau ili produžiti prema Bad Tolzu i napraviti puno veći krug. Odlučili smo se na kraću varijantu bez obzira što je prometni znak govorio da to nije cesta za motorna vozila. Prema viđenom, Nijemci imaju malo čudne kriterije, ili su nakon navlačenja novog asfalta zaboravili maknuti znak. Nakon jezera cesta slijedi tok rijeke i svako toliko ima drvenih mostića koji vode do planinarskih staza na okolne vrhove. Čak se i naplačuje prolaz 3 eura za motor pa pretpostavljamo da im je to nešto tipa našeg parka prirode i da na planinama ima još nekih sadržaja, nismo istraživali jer nismo stigli. Možda drugi put...stvarno nas je ovaj njemački dio totalno oduševio. Što kvaliteta cesta, što priroda...  

90q3gz.jpg


b5o8k6.jpg


2e58h8i.jpg


53k312.jpg


Vraćamo se preko Mittenwalda i Seefelder Sattela u Innsbruck gdje nas čekaju domaćini s večerom. Pošto nam je to zadnja večer, odlučili smo svi zajedno prošetati gradom. Ima se dosta toga za vidjeti, ali fotić mi je opet krepao prerano pa sam dokumentirala samo dio. Još nas je i kiša uhvatila, ali srećom terasa kafića imala je nepropusnu tendu pa smo uživali vani na ulici bez obzira na kišu.  

2n1sxg1.jpg


2mdnfkp.jpg


2rw72uh.jpg


2liac68.jpg


Festival srednjovjekovne glazbe

2zhjcsi.jpg


Zanimljiva kuća Goldness Dachl sa zlatnim krovom. Izgrađena je 1500. za cara Maksimilijana koji je sa balkona gledao turnire na trgu.

2rwklc4.jpg


Bogato barokno ukrašena Helbling kuća u kojoj je već početkom 19.stoljeća otvorena kavana.

34nqkhx.jpg


U blizini se izrađuju i poznati Swarovski kristali

2qcf71k.jpg


Još sam ovu uspjela opaliti prije nego je totalno krepao. Sutra je pokret prema Zagrebu i neki novi neotkriveni prijevoji...

vg1oy0.jpg



 
4. dan

Konačno je osvanulo sunčano jutro...Opraštamo se sa kumovima i napuštamo Innsbruck. Prelazimo Brennerpass, Brunico, Toblach i tu skrećemo prema Dolomitima, točnije preko Passo Croce di Comelico prema S.Stefano. Dalje nastavljamo prema Sappadi i izlazimo kod Ville Santine na glavnu cestu prema Tolmezzu.
295u0eq.jpg


260sop4.jpg


Napravili smo pauzu za sendvič uz pejzaže skijališta Sexten u Italiji

29fqd6u.jpg


2mrtkrr.jpg


2psljix.jpg


15s66gl.jpg


2zipkzs.jpg


Pretekla nas je skupina Čeha na Stromovima.

10xv6mw.jpg


wbxc12.jpg


2ivza0x.jpg


Nastavljamo uz rijeku prema Tarvisiu, a na kraju od Jesenica do Zg-a mrski autoput. U Italiji smo izabrali manje poznate prijevoje jer smo na onima u okloci Cortine bili prošle godine. Nije nam žao jer su ceste bile dobre i bez prometa, a krajolik još bolji.

Kraj.


 
Odlično! Jednom Alpe - uvijek Alpe... (y)

Drugi puta ne zaboravi ponijeti i rezervne baterije...  :jesus:


Čak sam si pronašla i isprobala motor iz snova...
:LOL: :LOL: :LOL: Svaka čast, odličan odabir...  (y) (y) (y)
 
Dobar, dobar  (y) (opet)

Ovaj Ludwig skoro da ima više cvijeća u dvorištu od moje stare...he,he vidi se po Tomicinoj faci na slici kolko ste čekali ona štrudl  :mrgreen:

...a vidim da si sinoć bila vredna dugo u noć...mi zaspali ko klade već u 9...al dobro kad smo mi bili umorniji pa ipak smo mi vozili po stazi  :jesus:
 
tak se da  :mrgreen:

E Toma izgledaš maČo u cvijeČ:mrgreen:

Super slike, ponesite fotoalbum u subotu :)
 
Isplati se cekat Vase runde i izlete!
Super! Svaka cast na fotkama i tekstu!
(y)
 
DacMan said:
E Toma izgledaš maČo u cvijeČu  :mrgreen:

Fotomontaža  :blink:

Ustvari, stojim na gomili čahura netom ispaljenih na ničijoj zemlji.
Da sam znao da je Ludwig bio derpe ne bih ni otišao u razgledavanje dvorca, već bi pio pivu
sa lokalnim rednecima i žvakao duhan  :jesus:
 
ej manekeni, super slike stvarno ... nema greške s Alpama, u to sam sve uvjereniji...  (y)
Nego, Vesna, jesi otvorila već neki tajni račun za Gixera? Počni skupljati polako, malo nagovori poglavicu da otvori kesu i imaš mašinu za pokazivanje  8)
a A kategoriju riješiš za mjesec dana ... zapravo ti sa svojim iskustvom riješiš to za 5.
Toma, vadi kasicu, ovo postaje sve ozbiljnije  :mrgreen:
 
boomer1309 said:
ej manekeni, super slike stvarno ... nema greške s Alpama, u to sam sve uvjereniji...  (y)
Nego, Vesna, jesi otvorila već neki tajni račun za Gixera? Počni skupljati polako, malo nagovori poglavicu da otvori kesu i imaš mašinu za pokazivanje  8)
a A kategoriju riješiš za mjesec dana ... zapravo ti sa svojim iskustvom riješiš to za 5.
Toma, vadi kasicu, ovo postaje sve ozbiljnije  :mrgreen:

Kaj da ti kažem...Tomica mi ne da ni polagati A kategoriju...boji se za mene...mislim da sam i dalje samo navigator i fotograf :wink: